Σούπερ Καπ Ολλανδίας: Το σήκωσε με ανατροπή ο Άγιαξ

28/7/2013 01:21
Το όγδοο Σούπερ Καπ της ιστορίας του πανηγύρισε ο Άγιαξ, ο οποίος επικράτησε με 3-2 στην παράταση απέναντι στην Άλκμααρ, παρότι είχε μείνει πίσω στο σκορ με 0-2.

Η πρώτη κούπα της φετινής σεζόν κατέληξε στον Άγιαξ, με τον «Αίαντα» να βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 από την κυπελλούχο Ολλανδίας Άλκμαρ, ωστόσο μέσα σε έξι λεπτά έφερε το παιχνίδι στα ίσα και τελικώς στην παράταση κατέκτησε το τρόπαιο με γκολ του Ντε Γιονκ στο 103’.

Χωρίς σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο, με την Άλκμααρ να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Γκούντμουντσον (51’) και Γιόχανσον (67’) στο δεύτερο, ωστόσο οι πρωταθλητές Ολλανδίας αντέδρασαν άμεσα, με τον Έρικσεν να μειώνει στο 69’, ενώ ο Σίγκτορσον στο 75’ ισοφάρισε σε 2-2.

Τελικώς, στον έξτρα χρόνο, ο Ντε Γιονκ πέτυχε το γκολ της νίκης για τον Άγιαξ ο οποίος κατέκτησε το 8ο Σούπερ Καπ στην ιστορία του.