Πρέμιερ Λιγκ: Νίκη-μισό πρωτάθλημα η Τσέλσι, γκέλες για Γιουνάιτεντ-Σίτι

30/4/2017 18:04
Η Τσέλσι κέρδισε με 3-0 την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» και βρίσκεται μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Απώλειες για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-1 με Σουόνσι) και Μάντσεστερ Σίτι (2-2 με Μίντλεσμπρο).

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε στο «Γκούντισον Παρκ» η Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι πήραν εμφατική νίκη με 3-0 στην έδρα της Έβερτον και ξέφυγαν προσωρινά με +7 από την Τότεναμ, που αντιμετωπίζει την Άρσεναλ στο Β. Λονδρέζικο ντέρμπι.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό από τα πρώτα δευτερόλεπτα, αφού μόλις στο 1’ o Κάλβερτ Λιούιν σημάδεψε το δοκάρι του Κουρτουά και εν συνεχεία ο Κέιχιλ έκοψε σωτήρια τον Λουκάκου πριν αυτός εκτελέσει σε κενή εστία. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με την Τσέλσι να απαντά στο 11’ με χαμένο τετ-α-τετ του Αζάρ. Ο Βέλγος προσπέρασε τον Στεκέλεμπουργκ αλλά βρέθηκε σε πλάγια θέση και δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κενή εστία.

Η Έβερτον είχε νέα καλή στιγμή στο 23’ με σουτ του Λουκάκου, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Κόστα βρέθηκε απέναντι στον Στεκέλεμπουργκ, όμως το τελείωμα του ήταν αποκαρδιωτικό. Ακολούθησαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και το 0-0 να μένει ως το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Τσέλσι πήρε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Έβερτον, Τη λύση για τους «μπλε» έδωσε στο 66’ ο Πέδρο, ανοίγοντας το σκορ με τρομερό σουτ από το ημικύκλιο, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Στεκέλεμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα πάντα τελείωσαν στο 79’, με τον Κέιχιλ να «γράφει» το 2-0 από κοντά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αζάρ. Μετά το γκολ, ο Κόντε έριξε στο ματς τους Γουίλιαν-Φάμπρεγκας και οι δύο άσοι συνεργάστηκαν άψογα, με τον Βραζιλιάνο να διαμορφώνει το τελικό 3-0, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα.

Γκέλα για Γιουνάιτεντ

Ακόμα μια ευκαιρία να ανέβει στην τετράδα πέταξε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Σουόνσι στο «Όλντ Τράφορντ» και διατηρήθηκαν στην 5η θέση.

Το απουσιολόγιο ήταν ξανά γεμάτο για τον Ζοζέ Μουρίνιο, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Ρούνεϊ. Βέβαια η παράβαση δεν έπρεπε να δοθεί, αφού ο Ράσφορντ βούτηξε μπροστά στον Φαμπιάνσκι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ και να «κλειδώσουν» το ματς, κάτι που πλήρωσαν στο 79’. Ο Σίγκουρτσον ανέλαβε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή και δεν αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα. Σ’ εκείνο ακριβώς το σημείο βρίσκονταν ο Ερέρα, ωστόσο την τελευταία στιγμή αποφάσισε να πάει στο τείχος! Η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να απαντήσει και έφερε ακόμα μια εντός έδρας ισοπαλία, την 10η στο φετινό πρωτάθλημα στο «Όλντ Τράφορντ».

Πέταξε την ευκαιρία η Σίτι

Τη γκέλα της Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» έμειναν στο 2-2 με την Μίντλεσμπρο στο «Ριβερσάιντ», ισοφαρίζοντας το σκορ με γκολ στο 85’.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 38’ με τον Νεγρέδο, ο οποίος σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και έβαλε μπροστά στο σκορ την Μίντλεσμπρο. Η απάντηση της Σίτι ήρθε στο 69’ με εύστοχο πέναλτι του Αγκουέρο, το οποίο πάντως δεν έπρεπε να δοθεί αφού ο Σανέ βούτηξε μπροστά στον Ντε Ρουν.

Η Μίντλεσμπρο εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη της Σίτι και ξαναπήρε προβάδισμα στο 77’ με τον Τσέιμπειρς. Παρόλα αυτά, η «Μπόρο» δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού στο 85’ ο Γκαμπριέλ Ζεσούς ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά και γλίτωσε την ομάδα του από την ήττα.

Με το βαθμό, οι «πολίτες» έπιασαν την Λίβερπουλ στην 3η θέση και παρέμειναν στο +1 από την 5η Γιουνάιτεντ. Στον αντίποδα, η Μίντλεσμπρο βρέθηκε στο -6 από τη ζώνη του υποβιβασμού και δύσκολα θα καταφέρει να σωθεί.