Σε απολογία o Ολυμπιακός, κίνδυνος αφαίρεσης βαθμών!

Σε απολογία o Ολυμπιακός, κίνδυνος αφαίρεσης βαθμών!



Σε απολογία από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ κλήθηκε ο Ολυμπιακός για τα όσα συνέβησαν στο ματς με την ΑΕΚ. Βάσει του άρθρου 29 υπάρχει κίνδυνος αφαίρεσης βαθμών.

Μετά την πειθαρχική δίωξη στον Ολυμπιακό για «εκτεταμένα επεισόδια», για τα όσα συνέβησαν στον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης», η ΕΠΟ έκανε γνωστό ότι τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και ο παρατηρητής Θεμιστοκλής Βαλσάμης, καλούνται αύριο (20/4) σε απολογία στην Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ.

Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» κατηγορούνται για μεμονωμένα επεισόδια, για εκτεταμένα επεισόδια καθώς και για άσκηση βίας σε βάρος αξιωματούχων του αγώνα και συγκεκριμένα κατά παρατηρητών και διαιτητών.

Βάσει του άρθρου 29 λοιπόν, που γίνεται λόγος περί «βίας κατά αξιωματούχων» υπάρχει ο κίνδυνος αφαίρεσης μέχρι και 6 βαθμών. Να σημειωθεί πως στον Ολυμπιακό από την πρώτη στιγμή θεωρούν πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας ως προς την πιθανότητα αφαίρεσης βαθμών.

Αναλυτικά το άρθρο 29:


"Βία

1. Οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί βία ή προσπαθεί να επηρεάσει έναν αξιωματούχο αγώνα ή ομάδα για να προβεί σε ορισμένες ενέργειες ή να τον παρεμποδίσει εν γένει με οποιονδήποτε τρόπο από το να ενεργήσει ελεύθερα στο πλαίσιο των καθηκόντων του, θα
τιμωρείται με χρηματική ποινή πενήντα χιλιάδων ευρώ (50.000) τουλάχιστον, και αγωνιστικό αποκλεισμό ή απαγόρευση εισόδου στον αγωνιστικό χώρο πέντε (5), τουλάχιστον, ετών.

2. Σε περίπτωση κατά την οποία ασκηθεί βία, υπό μορφή σωματικής βλάβης ή τρομοκρατικής ενέργειας κατά διαιτητών ή μελών Δ.Σ. Π.Α.Ε. ή μετόχων εκτός γηπέδου και διαπιστωθεί η συμμετοχή μέλους Δ.Σ. Π.Α.Ε. ή μετόχου ή εντεταλμένου οργάνου με την μορφή ηθικού ή φυσικού αυτουργού, το φυσικό πρόσωπο τιμωρείται με ισόβια απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα.

3. Ιδιαίτερα σοβαρή και επιβαρυντική περίπτωση θεωρείται ο τραυματισμός διαιτητών, βοηθών διαιτητών, παρατηρητών, βοηθών παρατηρητών και ιατρών αγώνων εντός του γηπέδου από αξιωματούχους ομάδων, ποδοσφαιριστές ή οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο με
εντεταλμένη από την ομάδα υπηρεσία στον χώρο αυτό.

4. Στις ως άνω περιπτώσεις των παραγράφων 1, 2 & 3, εάν υπαίτια είναι ομάδα, επιβάλλονται, ανάλογα με τη βαρύτητα του παραπτώματος, οι ποινές: α. διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές, β. διεξαγωγής αγώνα σε ουδέτερο γήπεδο, γ. αφαίρεσης έξι (6) βαθμών και δ. υποβιβασμός ομάδας.
Στο... κατηγορητήριο για τον Ολυμπιακό υπάρχει και το άρθρο 26: Παραβάσεις Καταστατικού – Κανονισμών ΕΠΟ – Δυσφήμιση Αθλήματος.
"

Η σχετική ενημέρωση:


-ΠΑΕ Ολυμπιακός βάσει των διατάξεων των άρθρων 1, 2, 3, 14 και 15 παρ. 2, 6 (περ. α΄, β΄, γ΄), 35 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, κατόπιν άσκησης δίωξης από τον αναπληρωτή υπεύθυνο άσκησης πειθαρχικής δίωξης Στέφανο-Κωνσταντίνο Μπαξεβάνη (ημιτελικός αγώνας Κυπέλλου Ελλάδας Ολυμπιακός-ΑΕΚ).

-Θεμιστοκλής Βαλσάμης, παρατηρητής του ημιτελικού αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας Ολυμπιακός-ΑΕΚ, για παράβαση των άρθρων 1, 6, 7 παρ. α΄ και 11 του Κανονισμού Παρατηρητών Αγώνων Ερασιτεχνικών Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.086.7517.001.402.30114.83
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.382.6010.502.601.30
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.601.922.2016.00

Σχολιασμός

37 σχόλια:

στις 19/04/2017 19:36
6 baθμους και το πρωταθλημα ο ΠΑΟΚ. Ευχαριστουμε.

στις 19/04/2017 19:46
θα παρει πρωταθλημα ο παοκ π δεν εχει ουτε μετρο ΧΑΟΧΑΟΟΧΟΧΑ

στις 19/04/2017 19:50
-6 στους διορισμενους για να εχουμε γλεντια!!!!!!!

[+]  Manos97Bet4 στις 19/04/2017 19:52

στις 19/04/2017 20:07
στην υγεια της αχαριστης

[+]  RANGER-4 στις 19/04/2017 20:46

[+]  SEGON-21- στις 19/04/2017 21:02

[+]  pakos33 στις 19/04/2017 21:02

στις 20/04/2017 00:04
ρε λακαμά αγράμματε πάκο "βαρύ πρόστιμο" είναι το σωστό αμόρφωτε, όχι βάρη (με ήτα κιόλας ρε ηλίθιε!!!. Μπαίνετε όλοι οι αμόρφωτοι στο site και γράφετε τις μαλακίες σας.Ανοίχτε κ κανένα λεξικόοοοοοοοοοοοοο

στις 20/04/2017 00:15
KANTE MAS MERIKES PIPES KAI BLEPOUME XAXAXAXA MALAKES

στις 20/04/2017 00:43
Διαλύστε τι πιο σιχαμερή ομάδα του κόσμου ...τι πιο ύπουλη ελεινη ομάδα που υπάρχει ;;;όπως διάλυσαν υ απατεώνες πρόεδρη της το ελληνικό ποδόσφαιρο ..και εύχομαι να παρη το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ όπως το έκλεψαν η αλήτες της επο από την ΑΕΚ πριν μερικά χρόνια για να δουν η κολο γαβρι τη γλυκα

[+]  hondaGSXR στις 20/04/2017 01:04

στις 20/04/2017 01:42
μακαρι να το παρει ο παοκ γιατι η εγκληματικη οργανωση του θρυνου κανουν και τους νταιδες...τοσσα χρονια δεν χορτασανε τα κλεμενα..

στις 20/04/2017 02:25
μόνο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!! θα σας δέρνει απο πίσω και μπρος... παντου θα μας προσκυνάτε

στις 20/04/2017 10:37
προταθλημα ο Π.Α.Ο.Κ ολε ολε ολε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 20/04/2017 11:43
Κάποια στιγμή θα κλείσει το μαγαζί του γαυρου.θα κάνετε δεκαετίες να δείτε τίτλο μετά..όχι ότι μετά θα ναι δικαια τα πράγματα..πάλι θα οφελουνται κάποιοι αλλά τουλάχιστον θα αλλάξουμε νταβά

στις 20/04/2017 15:30
ΔΩΣΤΕ ΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΝΟ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ.Α ΡΕ ΝΟΥΜΕΡΑ!

[+]  birbiham1980 στις 20/04/2017 15:43

[+]  birbiham1980 στις 20/04/2017 15:45

στις 20/04/2017 16:28
-6 στον γαυρο και Β εθνικη και συν 5 στον μπαουγκ να βγει πρωταθλητης...Αρε ξεφτιλισμενοι...Καταστρεψατε το Ελληνικο ποδοσφαιρο...Παρτε εξυγιανση μαλακιδες θελουν να κανουν το ποδοσφαιρο οπως ηταν επι εποχες Βαρδινογιαννη χαχαχαχαχαχα γαμω τα σπιτια σας...Και τα βοδια ο κοσμος επειδη δεν εχουν δει πρωταθλημα στην ζωη τους ελλειψη κινητρου ας παρουν το πρωταθλημα και με -6 χαχαχαχαχαχαχαχαχα μαλακες Ελληναρες δεν θα ξαναγινετε Ελληνες ποτε...

στις 20/04/2017 16:30
Ποια βρωμια ρε καραγκιοζη βουλγαρε??Οταν επαιζες με Βρυζα σε γαμουσε ο γαυρος με Τζιοβανι Ριβαλντο ντορτια και πενταρες ετρωγες μεσα εξω...Μαλακιστηρια αμπαλα

στις 20/04/2017 17:10
Aν εισαι πουστης οπαδος αμπαλος θες πρωταθληματα και με μειον -6...Ρε λεζαντες με τις ομαδαρες σας τις ιστορικες ονειρευεστε πρωταθληματα ρε Λουκιες με -6??Στο γηπεδακι παιζεται το πρωταθλημα ρε λεζαντες...Και στο γηπεδακι τελευταια 20 χρονια ειχα Ζε Ελιας,Ριβαλντο,Καρεμπε,Τουρε,Μέλμπεργκ, κλπ κλπ...Ποιους ειχατε ρε φλουδια αντιολυμπιακα που σας εφταιγε το κατεστημενο??Ποιους?? οταν ειχα Τουρε, Καρεμπε??θΥΜΑΣΤΕ οι μπαμπαδες σας σας εχουνε πει??που πηγαινανε γηπεδο και βλεπανε μπαλιτσα απο γαυρο...Μονο ο Αρης για μια διετια με Κοκε ,Χαβιτο,Κουπερ επαιξε ωραια μπαλιτσα ρε λεζαντες και ο Βαζελος του Κυραστα του συγχωρεμενου με το 4-3-3 για μια χρονια...Μετα δεν υπηρχε κατι αλλο ρε φλουδες τελευταια 25ετια εκτος απο ΟΣΦΠ..το διαρκειας που ψωνιζατε κοστιζε μια αγωνιστικη με τον Θρυλο στην εδρα σας..Τοτε βλεπατε μπαλιτσα ρε αμπαλα..

στις 20/04/2017 17:47
Για 15χρωνο καλα τα λες αφου ετσι σου εχουν πει να λες αλλα ρωτα πρωτα και μαθε με την Καλαμαρια τι εγινε?????? ΑΣΧΕΤΕ!!!!!!!!!

στις 20/04/2017 21:01
Xαχαχαχαχα βρε μπαγασακο εγω οταν επαιρνε τρια συνεχομενα πρωταθληματα το αεκακι ημουν μεσα εξω με τον ΟΣΦΠ...νικη στα τρια χρονια δεν ειχες κανει στα μεταξυ μας σε 8-9 ματς πρωταθληματος-κυπελου,που ειχες Μπαγεβιτς προπονητη και επαιρνες πρωταθληματα με σπρωξιμο απο διαιτησια...ΠΟια Καλαμαρια ρε χθεσινε???Παλι ηθελες να παρεις πρωταθλημα με αποφασεις εξωγηπεδικες??Στην τελικη βαση της τοτε κειμενης νομοθεσιας θα επρεπε να επαναληφθει το ματς,θα επερνε διπλο ο ΟΣΦΠ ενεκα της σπουδαιοτητας του παιχνιδιου και παλι θα ημουν πρωταθλητης..Γιατι ρε φλουδες γουσταρετε να παιρνετε πρωταθληματα με μειωσεις και ακυρωσεις βαθμων??Μια δεν μου κατεβαινουν οι μπουγατσες στο γηπεδο για το κυπελλο,μια μου θελετε τιτλους με εξωαγωνιστικες αποφασεις που σας γουσταριζει...Αυτη ειναι η διαφορα μας ρε λεζαντες!!του κοσμου του ΟΛυμπιακου με τους υπολοιπους...μονοι σας τα γραφετε ρε φλουδες...

στις 20/04/2017 21:08
ΠΡΟΥΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟΥ ΜΠΑΟΥΚ ΤΟΥΡΑ!Α ΡΕ ΒΛΑΧΟΜΟΥΤΡΑ ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ!

στις 20/04/2017 21:13
Δηλαδη αντε και γινοταν το ματς με την Καλαμαρια ξανα...Υπηρχε περιπτωση να μην ερθει διπλο???χαχαχαχαχαχαχαχα

αντε μαζι σου και εγω!!! να υποστηριξω οτι επρεπε να επαναληφθει το ματς λογω Βαλνερ...θα ερχοταν διπλο τι συζηταμε τωρα δεν καταλαβα χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα Δες πως χανοντουσαν πρωταθληματα λεβεντη μου οταν ησουν αγεννητος που σε εχουν τρελανει στην παραμυθα και στην προπογανδα :

στις 20/04/2017 21:13
* Δακρυγόνα και διακοπές ρεύματος

«Ξαφνικά ενώ προηγούμαστε, απομένουν ελάχιστα λεπτά για να λήξει ο αγώνας και η ΑΕΚ αγωνίζεται με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Στέλιου Μανωλά, πέφτει ένα δακρυγόνο από τη σκεπαστή και ο διαιτητής κ. Ζακεστίδης διατάσει τη διακοπή της αναμέτρησης. Προτού καλά καλά τον πείσουμε ότι το ματς μπορεί να τελειώσει, βλέπουμε να μπαίνει μέσα ο κόσμος και να ξηλώνει τα δίχτυα» λέει ο Τσαλουχίδης και προσθέτει: «Το εξωφρενικό στην ιστορία δεν ήταν η διακοπή, αλλά η απόφαση της ΕΠΟ να ξαναγίνει το ματς στη Ρόδο, πράγμα που συνέβη και ο Ολυμπιακός έχασε με 1-0 αποχαιρετώντας την πιθανότητα να διεκδικήσει ένα πρωτάθλημα που φαινόταν ότι μπορούσε να κερδίσει. Ηταν μια εποχή που όλες οι αποφάσεις της ομοσπονδίας ήταν κατά κανόνα σε βάρος του Ολυμπιακού και αυτό μας εξόργιζε. Μετά από εκείνη την επανάληψη του αγώνα, κάθε φορά που έπρεπε να πάμε στη Νέα Φιλαδέλφεια αναρωτιόμασταν τι μας περιμένει. Λέγαμε "θα αρχίσουν οι προβολείς να αναβοσβήνουν σαν χριστουγεν

στις 20/04/2017 21:14
Λέγαμε "θα αρχίσουν οι προβολείς να αναβοσβήνουν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο και θα μας πετάνε καπνογόνα για πλάκα". Νιώθαμε ότι μπορούν να συμβούν τα πάντα εναντίον μας και όλοι όσοι τα κάνουν να μείνουν ατιμώρητοι»

στις 20/04/2017 21:16
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥΝΕΣ ΤΑ ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΩΦ,ΣΕΣΤΙΤΣ,ΣΑΒΙΤΣΕΦ,ΝΤΕΤΑΡΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Η ΑΕΚ ΤΟΥ ΜΑΛΑΔΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΠΙΤΣΗ...ΞΕΧΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΙΕΙΣ ΘΥΡΑ 7....ΑΙΝΤΕ ΛΕΖΑΝΤΕΣ

στις 21/04/2017 09:04
Εμφανίστηκε και το πουστροφτυμα

στις 21/04/2017 13:55
ΡΕ ΦΙΛΕ DEAVIS ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ 95% ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΟΜΠΟΥΚΩΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Η ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΤΟΥ ΤΟΤΕ.

στις 21/04/2017 17:25
Και πως το εχεις σιγουρο οτι θα κερδιζες αν ξαναγινοταν το ματς??????οπως κερδισες και στον κανονικο αγωνα?????

στις 21/04/2017 17:26
Ειστε για πολλα γελια ρε γαυρακια χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα

στις 21/04/2017 17:31
Ψευτες και κλεφτες γυριζει ο τροχος γαμιεται το λιμανι και ο ολυμπιακος. Παρτε το χαμπαρι ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ!!!!!!!!!

στις 22/04/2017 02:33
Εννοείται πως ο Ολυμπιακός δεν θα χάσει βαθμούς, αλλά κι αν του αφαιρεθούν, με βάση το νομικό προηγούμενο του ΠΑΟΚ στον περσινό ημιτελικό, πρέπει να του αφαιρεθούν από το προσεχές πρωτάθλημα.

Προσωπικά του εύχομαι δύο ξεγυρισμένες ήττες από ΠΑΣ Γιάννενα και Παναιτωλικό, κι αν ο ΠΑΟΚ καταφέρει να κάνει δύο νίκες, ας βγει αυτός πρωταθλητής, έστω κι αν ξεκίνησε με -3. Γιατί το να πανηγυρίσω ένα πρωτάθλημα που αφαιρέθηκαν βαθμοί από τον αντίπαλο μου, δεν είναι ούτε του δικού μου ήθους, ούτε του ήθους της ομάδας του ΠΑΟΚ. Σε άλλους αρμόζουν αυτά, όχι σε εμάς.

στις 22/04/2017 19:49
O balantzas εχει δειξει τα ''διαπιστευτηρια'' του απο παλια εδω...Οποτε δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω και απο θεση και κοινη αποψη αλλα και απο σεβασμο...Ναι δεν λεμε κατι διαφορετικο απο τον φιλο balantza...Με την μοναδικη διαφορα οτι το συμβαν οπως αποδυκνυεται ηταν προβοκατσια και καμια σχεση δεν εχει ο ΟΣΦΠ με τα γεγονοτα οπως και θα αποδειχθει...Καταληκτικα εαν και εφοσον προβλεφθει να αφαιρεθουν βαθμοι σε καμια των περιπτωσεων δεν πρεπει να ειναι πανω απο -3 και οπως πολυ σωστα κατεγραψε ο φιλτατος balantzas η τιμωρια λαμβανει χωρα απο την νεα αγωνιστηκη χρονια...την επομενη δηλαδη...Χρονια πολλα ,Xριστος Ανεστη φιλαδελφε balantza

στις 22/04/2017 19:50
hondagsxr γιατι λεβεντη μου το γηπεδο θα ειχε 10000 Ολυμπιακους, θα κρινοταν το πρωταθλημα και θα επαιρνα ενα ανετο διπλο δεδομενου της κλασης διαφορας δυναμικοτητας των δυο ομαδων τοτε...Τι δεν καταλαβες ??

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.