Προκριματικά Μουντιάλ: Έπιασε την Ελλάδα η Βοσνία, «κόλλησε» η Κύπρος

25/3/2017 21:37
Η Βοσνία διέλυσε με 5-0 το Γιβραλτάρ στη Ζένιτσα και έπιασε προσωρινά την Ελλάδα στην 2η θέση της βαθμολογίας. Στους 4 βαθμούς Κύπρος και Εσθονία μετά το ισόπαλο 0-0 στο «ΓΣΠ».

Όπως αναμενόταν, η Βοσνία δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Γιβραλτάρ, παίρνοντας άνετη νίκη με 5-0 στη Ζένιτσα. Ο Τζέκο ήταν τιμωρημένος, όμως ο Ιμπίσεβιτς, με δύο γκολ στο 3ο και στο 43ο λεπτό, «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκη για τους Βόσνιους.

Στην επανάληψη, Βρσάγεβιτς (52’) και Βίσκα, (56’) εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Μπίτσακτσιτς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο 90+4’. Με τη νίκη, η Βοσνία έπιασε –με παιχνίδι παραπάνω- την Ελλάδα στους 10 βαθμούς και μένει να φανεί εάν οι δύο ομάδες θα παραμείνουν ισόβαθμες στην 2η θέση πριν το μεταξύ τους αγώνα στη Ζένιτσα (9/6).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κύπρος «κόλλησε» στο 0-0 με την Εσθονία στη Λευκωσία και ουσιαστικά έχασε κάθε ελπίδα για πρόκριση. Οι Κύπριοι είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στον αντίποδα, οι Εσθονoί είχαν δοκάρι στο 32’ με τον Ζένιοφ και τελικά το 0-0 έμεινε ως το φινάλε.