Τσάμπιονς Λιγκ: Με ανατροπή η Ρεάλ

Τσάμπιονς Λιγκ: Με ανατροπή η Ρεάλ



Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, η Ρεάλ κέρδισε με ανατροπή (3-1) την Νάπολι στο «Μπερναμπέου» και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Μπενζεμά (18’), Κρόος (49) και Καζεμίρο (54’) οι σκόρερ, προηγήθηκαν με Ινσίνιε (8’) οι φιλοξενούμενοι.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» κέρδισε με 3-1 την Νάπολι στο «Μπερναμπέου» και πλέον καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα της στη ρεβάνς του «Σαν Πάολο».

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν στο 8’ με εκπληκτικό γκολ του Ινσίνιε από τα 30 μέτρα, όμως η Ρεάλ αντέδρασε και έφερε… τούμπα το σκορ με κεφαλιά του Μπενζεμά (18’) και εύστοχο πλασέ του Κρόος (49’).

Ο Καζεμίρο με μονοκόμματο βολέ (54’) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, που είχε ευκαιρίες και για τέταρτο γκολ. Φάσεις για να μειώσει το σκορ είχε και η Νάπολι, που καλείται πλέον να ανατρέψει το σκορ στην Ιταλία εάν θέλει να βρεθεί αυτή στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς:


Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς σημειώθηκε στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και άνηκε στην Ρεάλ, με τον Ρέινα να αποκρούει με το ένα χέρι το σουτ του Μπενζεμά από το ύψος του πέναλτι. Τελικά η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί ήταν η Νάπολι, καθώς στο 8’ ο Ινσίνε επιχείρησε πλασέ από τα 30 μέτρα, πιάνοντας στον… ύπνο τον Νάβας ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Η απάντηση της Ρεάλ δεν άργησε να έρθει, αφού στο 18’ ο Καρβαχάλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπενζεμά με ωραία κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσια. Η «βασίλισσα» είχε την πρωτοβουλία και στο 28’ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, με τον Ρονάλντο να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι. Τρία λεπτά μετά το σουτ του Μόντριτς κόντραρε σε αμυντικούς, ενώ στο 42’ ο Μπενζεμά σημάδεψε το δοκάρι έπειτα από ωραία μπαλιά του Ρονάλντο.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν τελείωσε το πρώτο μέρος με 11 προσπάθειες για γκολ έναντι 2 των φιλοξενούμενων και στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’) κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Ο Ρονάλντο με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κρόος, ο οποίος από το ύψος της περιοχής «έγραψε» το 2-1. Πέντε λεπτά μετά, η Ρεάλ πέτυχε και τρίτο τέρμα με φανταστικό μονοκόμματο σουτ του Καζεμίρο έξω από την περιοχή, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Ρέινα.

Η Νάπολι δεν πτοήθηκε και στο 68’ είχε σημαντική στιγμή να μειώσει σε 3-2, με τον Μέρτενς να αστοχεί παρότι μόνος του στο ύψος του πέναλτι. Δύο λεπτά μετά ο Βέλγος βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, όμως ο Νάβας απομάκρυνε, κρατώντας το 3-1. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε στο 73’ με πλασέ του Χάμες εντός περιοχής, το οποίο έδιωξε σωτήρια ο Ρέινα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και το τελικό 3-1 δίνει το προβάδισμα στην «βασίλισσα» ενόψει της ρεβάνς στην Ιταλία.




Ομάδες που αφορά: ΝΑΠΟΛΙ, ΙΤΑΛΙΑ

Σχολιασμός

31 σχόλια:

[+]  arias34567 στις 15/02/2017 23:48

στις 16/02/2017 00:10
Μια ακομα επαγγελματικη ευρωπαικη νικη,απεναντι στην φορμαρισμενη ναπολι...μονο που ειναι φορμαρισμενη μονο στο campionato γιατι μεσα στον ναο ειναι η ρεαλ ειναι το αφεντικο!!Η φανελα ειναι βαρια με 115 χρονια ιστοριας (και οχι φανελα 10ετιας...βλεπε ουφαλονα) με τιτλους και δοξες και το καρντιφ πλησιαζει ακομα ενα βημα πιο κοντα!!!HALA MADRID!!!!!!

[+]  geniusMSN- στις 16/02/2017 00:16

στις 16/02/2017 00:17
μετα απο πολλα πολλα παιχνιδια, αποψε μπορω να πω οτι ο Ροναλντο ηταν ισως ο καλητερος στον αγωνιστικο χωρο απο την ομαδα, απο ενα λαθος πηγε να γινει η ζημια , ευτυχως για την Βασσιλισα οι παιχτες δεν πτοηθηκαν και συνεχισαν την ασφυκτικη τους πιεση που ειχαν απο την αρχη του παιχνιδιου, η Ναπολη με εφνιδιασε εμενα προσωπικα, δεν την περιμενα τοσο ανταγωνιστικη , πολυ μεγαλη προσπαθεια για ενα θετικο αποτελεσμα αλλα η Ρεαλ ηταν ανωτερη σε γενικες γραμμες και δικαια κερδισε αποψε, και θα μπορουσε το σκορ να ηταν μεγαλητερο, ειχε και η ναπολη τις στιγμες της βεβαια.

Τελος παντον, η ρεβανς μεσα στην εδρα της θα ειναι πολυ πολυ δυσκολη πιστευω, η Ρεαλ θα πρεπει να σκοραρει πρωτη , αν το κανει αυτο το θεμα προκρισης λυγει εκει για εμενα ...αυτα

στις 16/02/2017 00:27
Ela Genius pes gia thn Thelta kai ton apoklhsmo sto kupelo... Aspas kai Bas Bas

στις 16/02/2017 00:37
Καταλανε ειναι καλο οταν δεν γνωριζεις ιστορια να μην μιλας γιατι γινεσαι ρομπα (φιλικα) και αυτη την καραμελα με τον φρανκο εχει λιωσει,βρες αλλη καραμελιτσα και γλυφε!Οσο για την μπαγιερν την θελω να της επαναλαβω το 0-4 το 2014,αν θυμασαι γιατι εισαι και μικρος.Εσεις ειχατε φαει 7 τεμαχια το 2013 απο τους γερμανους και προσεξτε μην επαναληφθει το ιδιο απο τους παριζιανους και φετος γατακια,ε γατακια!

[+]  geniusMSN- στις 16/02/2017 01:31

[+]  geniusMSN- στις 16/02/2017 01:32

στις 16/02/2017 03:19
genius skoupise ta xisia tou di maria apo to stoma sou k meta mila gia tin real xoaoxaoxoaoxoxax k oti k na les sta paparia mas se grafoume opadous tis 5etias den axizi kan na milame oli xafnika egina mpartsa k golden state sto nba xalvades oli ooaoxoaoxoaxoaxoaxoooxoaxo 4-0 re file k isoun gia 7-1 k milas akoma gia mpala autoktona

στις 16/02/2017 04:13
Μονο genius δεν εισαι ετσι οπως απαντας αντε πηγαινε διαβασε ιστορια ...θα επρεπε να σε λενε robasMSN...τραβα πιες καμια σοδα να χωνεψεις την 4αρα απο την παρι!!Αληθεια γιατι δεν βαλατε τον εποπτη που ειχατε με την ατλετικο να ακυρωση κανενα γκολακι οπως εκεινο του γκριεζμαν??

στις 16/02/2017 11:02
θα το παλεψει η ναπολι στο σαο παολο δε ειναι το χειροτερο αποτελεσμα,θα δουμε.

στις 16/02/2017 13:03
geniusMSN ti malakia eipes re antra twra? dexese na vrisoun thn mana sou kai ton patera sou? alla oxi esena? h magkia tha htan na peis to anapodo na mhn brisoun tous goneis sou alla mono esena wtf

στις 16/02/2017 15:27
Beerfix το ιδιο ακριβως σκεφτηκα, ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ

στις 16/02/2017 17:29
Καλα μαδριλενοι εχετε καταπιει τα φλοκια του Βας και του Ασπας και μπερδευεσται!

beeflix7 & t4sos εχει να κανει με εμενα και τον ΤΕΟ αυτο που ειπα,ξερει αυτος!

στις 16/02/2017 17:32
Το ειπα ειρωνικα! Γιατι το παιδι βριζει μανες γενικοτερα και ετσι ΤΟΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ με τροπο! Αν καταλαβατε την ενοια ΕΙΡΩΝΙΑ!...

στις 16/02/2017 17:34
TEO184

στις 13/02/2017 23:27

0 με την μανουλα σου ειμαι στον καναπε , αυτη την στιγμη μου περναει το προφιλακτικο..

Επειδη μερικοι ειστε και βλάκες να γιατι το ειπα ΕΙΡΩΝΚΑ!

στις 16/02/2017 18:40
παιδια αυτο το site εχει φτιαχτει για να λετε τις αποψεις του αγωνα οχι να βριζετε μανες σαν τα 10χρονα που δεν ξερουν τι να που και πανε κατευθειαν σε αυτο...οι καινουργια νεολεα ειναι για κλαματα

στις 16/02/2017 18:44
ωστοσο genius εχω την πιο βαρια φανελα στην ευρωπη και του κοσμου απο εκει και περα δεν θελω να το συνεχισω γιατι θα το ξηλοσουμε το θεμα..

στις 16/02/2017 20:25
tolara χαθηκες βρε.. οσο για το πρωτο σχολιο σου θα συμφωνησω! Για το δευτερο ομως καλυτερα να το αφησουμε οπως ειπες 4-0,5-0 ;)

στις 16/02/2017 21:10
Μπασταρδακι λιγα για τον Ροναλντο γιατι ειδαμε ολοι ποσο χαμενο ηταν το ΜΣΝ σου μαλακα ... απο τις φατσες τους και μονο καταλαβενες ποσο βιαστηκαν μαλακα

στις 16/02/2017 21:38
Τα μεγαλυτερα σκορ τα εχει η ρεαλ απεναντι στην ουεφαλονα γατακι,σου εχω πει πριν απαντας ιστορικα να κανεις τον κοπο να ψαχνεις λιγο πριν την πεταξεις.4-0,5-0 εσυ...11-1 και 8-2 εγω και μην μου πεις παλι για φρανκο και παπαριες,ουτε και καλα ηταν παλια αυτα και δεν ισχυουν,τα εχει γραψει η ιστορια και αυτη η κοντρα κραταει χρονια!

στις 16/02/2017 22:22
Ρε μαλακα πακο σταματα να κοροιδευεις τον εαυτο σου! Το MSN μου ετυχε να εχει ενα κακο παιχνιδι,ο πεναλντο σου που ειναι γενικα ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ? ΠΟΝΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ..χαχαχαχα κριμα οι μαλακιες σου!

11-1 το 1943 XAXAXAXAXAXXAXAXA ωραιος αχχαχαχαχαχχαχα πο παλια δεν βρηκες? Εχω πιο προσφατο εγω 0-4 ΣΤΟ ΜΠΕΡΝΑΛΕΟ

στις 16/02/2017 22:37
Εχετε 1 πρωταθλημα τα τελευταια 8 χρονια ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..

86 συνολικα τιτλους εχω εγω, 82 εσυ.. +ΣΤΗΝ ΦΑΠΑΣ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ βρωμιλενοι!

στις 16/02/2017 22:38
Καλα εσυ πακο και ο ταξιδιοτης γκουγκλαρετε " Ποια ειναι η ενδεκαδα της Ρεαλ" ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

στις 16/02/2017 22:39
γαμανε τα ραφλερς

στις 16/02/2017 22:40
1-2 απο τον εξαφανισμενο ροναλντο ακομα πιο προσφατο που γλυτωσατε τα 3 με ακυρωθεν γκολ του μπειλ αν θυμασαι σε εκεινη την φαση με τον αλμπα...αλλα βεβαια ειστε γνωστοι στο να ακυρωνετε πεντακαθαρα γκολ (σσ.γκριεζμαν)...γατακι θα σε δω στις 23 απριλη που θα σε κανει ο ζιζου και ολοι η ομαδα να ντρεπεσαι που εισαι ουεφαλονα

στις 16/02/2017 22:43
Πακο θυμησε μου τι θεση ειναι ο πεναλντο στους σκορερ πρωταθληματος?!?!(να το παμε και ατομικα)

Αααααααστοοο δεν ξερεις.. 3οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΣΟΥΑΡΕΖ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΣΙ ΒΛΕΠΕΙ 0ο000ο00ο0ο0ο0ο

στις 16/02/2017 22:45
Πατα κανα ντισλαικ βρωμια της Μαδριτης και απογονε του Φρανκο και ασε το τι θα μου κανεις! Κοιτα μην επαναληφθει καμια τσοντα οπως το ΤΕΤΡΑΜΠΑΛΟ στην παραγκα σας και φυγετε μεθυσμενοι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

στις 16/02/2017 22:52
genius γνωριζεις οτι με την χθεσινη ασιστ ο ροναλντο ξεπερασε τον ραιαν γκιγκς και πλεον ο ''ατομιστης'' και ''εξαφανισμενος'' ροναλντο ειναι πρωτος στις ασιστ σε ολη την ιστορια του champions league?Και ειναι και πρωτος σκορερ του cl το γνωριζεις αυτο?Επισης γνωριζεις οτι γενικα σε ολη την ιστορια του ποδοσφαιρου ο ροναλντο εχει βαλει πιο πολλα γκολ απο τον μεσι?

στις 17/02/2017 00:00
Αλλος θυμωνει σε γκολ συμπαικτων του ΜΑΛΙΣΤΑ! Ααααα καλα.. Πρωτος ο πεναλντο με διαφορα 6 γκολ αν θυμαμαι καλα?(δεν ειμαι σιγουρος)!

στις 17/02/2017 21:50
genius την φανελα την δειχνεις στο Τσαμπιονς Λιγκ και οχι να μου λες τα σκορ που με εχεις κερδισει... :)

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.