Τσάμπιονς Λιγκ: Η Μπάγερν διέσυρε την Άρσεναλ

Τσάμπιονς Λιγκ: Η Μπάγερν διέσυρε την Άρσεναλ



Η Μπάγερν διέλυσε με 5-1 την Άρσεναλ στο Μόναχο και βρίσκεται και με τα… δύο πόδια στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Ρόμπεν (11’), Λεβαντόφσκι (53’), Τιάγκο (56’, 63’) και Μίλερ (88’) οι σκόρερ για τους Βαυαρούς, ισοφάρισε προσωρινά ο Σάντσες (30’).

Σε περίπατο μετέτρεψε η Μπάγερν το πρώτο παιχνίδι με την Άρσεναλ στο Μόναχο. Οι Βαυαροί ισοπέδωσαν με 5-1 τους «κανονιέρηδες» και θα πρέπει να γίνουν τρομερά πράγματα στη ρεβάνς του Λονδίνου για να χάσουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Τα πάντα κρίθηκαν σε δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να πετυχαίνει τρία γκολ με τους Λεβαντόφσκι (53’) και Τιάγκο (56’, 63’). Ο Ρόμπεν είχε ανοίξει το σκορ στο 11’ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ η Άρσεναλ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Σάντσες (30’). Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 88’ ο Μίλερ, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις ελπίδες των Λονδρέζων για την ανατροπή.

Το ματς:


Τσάμπιονς Λιγκ: Η Μπάγερν διέσυρε την ΆρσεναλΗ Μπάγερν πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από το ξεκίνημα, απειλώντας για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό με σουτ του Βιδάλ, το οποίο μπλόκαρε ο Οσπίνα. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού στο 11’ ο Ρόμπεν έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κολομβιανού γκολκίπερ.

Οι Βαυαροί είχαν την απόλυτη υπεροχή, όμως η Άρσεναλ χρειάστηκε μια φάση για να φέρει το σκορ στα ίσια. Στο 29’ ο Κοσιελνί κέρδισε πέναλτι από τον Λεβαντόφσκι, ο Νόιερ απόκρουσε την εκτέλεση του Σάντσες, όμως ο Χιλιανός πήρε το ριμπάουντ και με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέναλτι θα μπορούσε να είχε κερδίσει και η Μπάγερν, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε το χέρι του Μπεγερίν στο 35ο λεπτό. Στο 36’ και στο 43’ ο Λεβαντόφσκι αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 45’ η κεφαλιά του Χούμελς πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στην Άρσεναλ, καθώς στις καθυστερήσεις ο Σάντσες βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ, αλλά ο Γερμανός απέκρουσε με το πόδι, κρατώντας το 1-1.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Άρσεναλ έχασε με τραυματισμό τον Κοσιελνί και στο 53’ η Μπάγερν πήρε εκ νέου το προβάδισμα με δυνατή κεφαλιά του Λεβαντόφσκι. Τρία λεπτά μετά, ο Πολωνός φορ έβγαλε εκπληκτική πάσα με τακουνάκι στον Τιάγκο και αυτός απέναντι στον Οσπίνα δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 3-1. Οι Βαυαροί είχαν την απόλυτη υπεροχή και στο 61’ θα μπορούσαν να πετύχουν τέταρτο γκολ, με τον Λεβαντόφσκι να σημαδεύει το δοκάρι. Τελικά το 4-1 έγινε δύο λεπτά μετά, όταν μετά από κακή απομάκρυνση του Κοκελέν, η μπάλα στρώθηκε στον Τιάγκο και ο Ισπανός με σουτ στην κίνηση έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους Βαυαρούς.

Η Άρσεναλ αδυνατούσε να αντιδράσει και χρειάστηκε τις αποκρούσεις του Οσπίνα σε σουτ των Ρόμπεν (81’) και Κόστα (82’) για να μην δεχτεί πέμπτο γκολ. Ωστόσο στο 86’ ο Αντσελότι πέρασε στο ματς τον Μίλερ και δύο λεπτά μετά ο Γερμανός διαμόρφωσε το τελικό 5-1 με ωραία προσπάθεια και τελείωμα μέσα από την περιοχή.




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΓΕΡΝ, ΑΡΣΕΝΑΛ

Σχολιασμός

24 σχόλια:

στις 15/02/2017 23:46
μπαγερν παρι ρεαλ σιτυ ημιτελικα προφητεια

στις 15/02/2017 23:52
θα περασει η city τη Monaco?

στις 15/02/2017 23:59
αμα παιξει ο γκουντογκαν ευκολα

στις 16/02/2017 00:01
ante sta tsakidia ozil..ante na perpatas se kamia allh omada!!! to lew apo thn prwth sezon poy hr8e!!!!!!!!!! htan hli8ioi aytoi sthn real nomizete poy ton dwsane gia 40m..gia poly ligotera 8a fygei!

στις 16/02/2017 00:16
αλλαχτε coach!

ειναι loser

στις 16/02/2017 00:21
Τι 5-1? Το σωστο σκορ επρεπε να ειναι 7-1(δυο πεναλτυ καθαρα δεν δοθηκαν)! Οι παικτες της Αρσεναλ θεατες..κατι τετοιο θα ειναι και οι παικτες της ρεαλ αα τυχουν με Μπαγερν αχχαχαχαχα

στις 16/02/2017 00:31
Xaxaxaxa opws xtes bradu oi paixtes ths Barca tour sto Parisi kai 4-0... Genius eisai gia gelia re strabadi

στις 16/02/2017 00:46
Τα ιδια λεγατε και το 2014 αν τυχουμε με την μπαγιερν θα φαμε πολλα και αν τυχουμε με την μπαγιερν θα μας ξεσκισουν και κατι τετοιες μαλακιες...και τελικα ρουφηξανε 4 μεσα στο μοναχο.

στις 16/02/2017 00:50
A genius den eimai me Real isa isa Barca ipostirizw apla se paw kontra epeidh les PIPES

στις 16/02/2017 01:21
Μιξα για την φετινη ρεαλ μιλαω! Αμα τυχετε ,θα κατσετε καθετως στον ΑΞΟΝΑ χαχαχα!

Ταξιδιοτη εσυ ΜΠΑΡΤΣΑ?ΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ δεν ξερεις στο ελαχιστο την ενδεκαδα μας λες οντω συνεχως μαλακιες απλα σε περνω στην πλακα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!! BARCA ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ BARCA ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ..!

στις 16/02/2017 01:59
katse na xasei prwta i real kai meta mila r kefte...esi milas xwris na exei ginei tipota akoma!

στις 16/02/2017 02:24
Καλα πανε κοιμησου μην παρεις καμια απουσια αυριο και ταλεμε..

στις 16/02/2017 02:48
Re genius agorina mou eipa apla uposthrizw Bartsa otan paizei me Real st' arxidia mou gia thn entekada poso gkasmas eisai

στις 16/02/2017 02:52
Den ksereis sto elaxistw thn entekada mas... E kai? Pou kolaei auto... Bazw stoixima sto sxoleio se exoun ksepatwsei sthn fapa, mpala den ksereis na klotsas me thn kamia kala gia SEX oute logos

στις 16/02/2017 02:53
A G A M H T E !!!

στις 16/02/2017 11:06
ayto poy ka8este kai malwnete me ton ka8e paraplhgiko me 3epernaei...eimastan 8eates genius exeis dikaio..opws kai eseis sto parisi!!! emeis hr8ame 1-1 2-2 me pari oxi 4-0...kalh xonepsh axrhstoi!(den yposthrizw oyte real oyte barca giati to paizoyn kai oi 2 dh8en oi kalyteres!)

στις 16/02/2017 13:33
ΡΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΒΕΝΓΚΕΡ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ!

στις 16/02/2017 14:26
θα τους καρφωσει η Γιουβεντους αυτους τους γερμαναραδες εχει χρωστουμενα

στις 16/02/2017 14:46
ο bengker μέχρι εκεί είναι ..χρονια δεκαετίες αυτή η ιστορία

στις 16/02/2017 15:14
ρομπεν εισαι μεγαλη παιχταρα αν και 33! σκυλι μαυρο , καταπινει χιλιομετρα μαζι με τον βινταλ!

στις 16/02/2017 17:22
taxidioti εισαι βλακας με περικεφαλαια και απλα γελαω με αυτα που λες ,τιποτα παραπανω!

στις 16/02/2017 17:25
arsenal95 μπορει να ειμασταν θεατες στο Παρισι αλλα μονο φετος ετυχε να παθουμε τετοιο στραπατσο απο την συγκεκριμενη,τσεκαρε τις προηγουμενες φορες ;).. Ααα και δες και το τριμπαλο που ειχα ριξει στην Μπαγερν! Οποτε την συναντατε εσεις,στηνετε κωλο οποτε αστο!

στις 16/02/2017 23:05
Ξεχασα να σου απαντησω για το "αχρηστοι" arsenal95 τσεκαρε μια το τριμπαλο που σου ειχε ριξει το MSN στο τσουλου!!

στις 17/02/2017 02:02
genius trexa se psixologo grigora filaraki!sovara sto lew!pane prin einai polu arga

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.