Σούπερ Λιγκ: Στάση… Ξάνθη για ΠΑΟΚ

Σούπερ Λιγκ: Στάση… Ξάνθη για ΠΑΟΚ



Ξάνθη και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στα Πηγάδια, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να γνωρίζει την πρώτη του απώλεια μετά από 8 σερί νίκες και να υποχωρεί στην 3η θέση με -2 από τον Πανιώνιο.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ στα Πηγάδια για το Κύπελλο, ο «δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στο 0-0 με την Ξάνθη στο ίδιο γήπεδο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του απώλεια μετά από 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο ο εκπληκτικός Ζίβκοβιτς κράτησε το μηδέν και έβαλε τέλος στο σερί νικών των Θεσσαλονικών.

Ο Βλάνταν Ίβιτς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι του Κυπέλλου, άλλαξε το σχηματισμό σε 3-5-2 και έδωσε φανέλα βασικών στους Δεληγιαννίδη, Χαρίση και Κλάους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 8ο λεπτό, με τον προωθημένο Δεληγιαννίδη να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από γύρισμα του Κίτσιου με ανάποδο ψαλίδι.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε τρία λεπτά μετά, όταν μετά από γύρισμα του Τριάδη, ο Ντε Λούκας βρέθηκε σε θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 14’ ο Τσίμιροτ βρήκε με ωραία κάθετη τον Αθανασιάδη, όμως ο τελευταίος έκανε κακό κοντρόλ, χάνοντας την ευκαιρία να βγει σε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς. Η επόμενη και τελευταία μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 39’ όταν μετά από τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς, ο Κλάους δεν μπόρεσε από το ύψος της περιοχής να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 52’ «άγγιξε» το γκολ, όμως ο γκολκίπερ της Ξάνθης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μπίσεσβαρ. Έξι λεπτά μετά το μακρινό σουτ του Χαρίση πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Αθανασιάδη ήταν άστοχη. Αμέσως μετά, ο Ίβιτς έριξε στο ματς τον Πρίγιοβιτς, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο για να παραβιάσουν την εστία του Ζίβκοβιτς.

Στο 66’ μετά από φάουλ του Μπίσεσβαρ ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδιωξε με εντυπωσιακή επέμβαση, κρατώντας το μηδέν. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» το ρυθμό και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού στις καθυστερήσεις ο Μυστακίδης αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή.



Ομάδες που αφορά: ΞΑΝΘΗ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 12/02/2017 19:16
ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ ΝΑ ΓΑΜΗΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΚΕ!!!!!

στις 12/02/2017 19:21
Ελπιζω αυτη η γκελα να μην στερησει το πρωταθλημα φεβρουαριου στις μπουγατσες..

στις 12/02/2017 19:26
ΠΑΟΚ γαμα ΠΑΟΚ γαμα την μικρή τη γερμανιδα τη πουτανααααααα.. Εκεί θα είμαστε πάμε Δικεφαλεεεε.. Τι να πεις για το ματς δεν ειμασταν καλοί οκ.

στις 12/02/2017 19:43
stasou sta tessera..pali milas gamw th mana sou th kariola??...se dhmosieyseis pou aforoun ton paok aderfes mikripsolides de dexomaste

στις 12/02/2017 20:36
στασουμαλακα τα θελει ο κολαρακος σου

στις 12/02/2017 20:37
μας κουβαδιασες παοκ..1 γκολ παλι δεν καταφερες να βαλεις..απαραδεκτος 11880

στις 12/02/2017 23:37
καθιστε τωρα 15 βαθμους κατω απο τ' αρχιδια μας γιατι μεγαλη γλωσσα βγαλατε,καντε και μια πιπα με την Σαλκε και προσγειωθειτε παλι ,την ειδατε Μπαρτσελονα και ομαδαρα με 2 νικες.....παλιοκαφενειο.

[+]  stefnik στις 12/02/2017 23:50

[+]  stefnik στις 12/02/2017 23:59

στις 13/02/2017 00:15
Γερά ρε Ξάνθη μπορείς να τερματίσεις 2η-3η φέτος!

[+]  AEKARAmouseagapw στις 13/02/2017 00:55

στις 13/02/2017 01:26
AEKARA erxosaste akoma me ton kolo??

στις 13/02/2017 10:21
ΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΟΜΑΔΑ ΤΡΑΙΝΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ?

στις 13/02/2017 12:08
Η φαντασία σας θα οργιάζει για πάντα, η Ξάνθη δεν είναι παράρτημα κανενός, είναι απλά καλή ομάδα. Πάει και τελείωσε.

στις 13/02/2017 12:36
Stefnic kai lygka το μουνι των μαναδων σας ειναι ξεχειλωμενο...βουλγαροι..

[+]  stefnik στις 13/02/2017 13:35

στις 13/02/2017 14:39
Βουλωστε το ρε μουνο[πανα. Η Ξανθη φετος γαμαει και δερνει!

στις 13/02/2017 17:53
esy o stasoy kai proxora ontos ta thelei to kolaraki soy asxete.kai oxi gia oti grafeis simera genika eisai alla nt'alla tis paraskeyis to gala.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

στις 13/02/2017 21:05
Και να σκεφτεί κανείς ότι αυτή η απίστευτη υπερομάδα, η Ξάνθη, κάθε φορά που μου κόβει βαθμούς κάνει ροτέισον και ξεκουράζει τους δύο κεντρικούς της αμυντικούς, τον πρώτο της σκόρερ και δυο τρεις ακόμη βασικούς της...

Χα χα χα χα χα!!!

Τι μιλάτε βρε; Αφού το πως αντιμετωπίζει η Ξάνθη τα ματς με τον Ολυμπιακό και πως με τους υπόλοιπους, κάνουν τα αλήστου μνήμης ματς Παναθηναϊκού-ΟΦΗ της εποχής του Βαρδινογιάννη να μοιάζουν όλα πεντακάθαρα! Ή έστω, θεατρικά σκετσάκια γιορτής Δημοτικού σχολείου μπροστά σε παραστάσεις του Μπρόντγουεϊ! Τόσο ψηλά έχει βάλει τον πήχη η "κόντρα" των δύο αυτών... "υπερομάδων", του Ολυμπιακού και της Ξάνθης!

στις 13/02/2017 21:14
Όσο για κάποιους που περιμένουν τον ΠΑΟΚ στη γωνία για τυχόν κακό αποτέλεσμα με τη Σάλκε, πρώτον: Με τη Σάλκε παίζει, με ομάδα της Μπουντεσλίγκα, δεν παίζει με καμιά άσημη και αντιεμπορική ομάδα. Δεύτερον, αυτή την εποχή είναι πολύ φορμαρισμένος, οπότε δεν αποκλείεται να πάρει καλά αποτελέσματα ασχέτως αν αποκλειστεί. Και τρίτον, το άγχος σας να αποτύχει ο ΠΑΟΚ μήπως προκύπτει από την αγωνία σας για τον πολύ πιθανό (έτσι όπως εμφανίζεστε τελευταία) αποκλεισμό σας από τους Οθωμανούς της Οσμανλίσπορ; Μήπως περιμένετε κι εμάς για να δικαιολογείστε μετά λέγοντας"να, δεν είμαστε μόνοι εμείς που αποκλειστήκαμε";

στις 13/02/2017 22:17
Η διαφορα μας ειναι στην τελευταια φραση του παοκτση..."να, δεν είμαστε μόνοι εμείς που αποκλειστήκαμε"...αυτη η φραση αντιπροσωπευει την πλειοψηφια των οπαδων σας,θεωρειτε πολυ λογικο να αποκλειστειτε απο μια ομαδα που προφανως ειναι καλυτερη της Οσμανλισπορ,εμεις εχουμε αποκλειστει απο υποδεεστερες ομαδες που εφτασαν μεχρι τρελικο Europa,εμεις σαφως και δεν συγκρινουμε τα αποτελεσματα της ομαδας μας με μια αλλη ελληνικη,ουτε σας υπολογιζουμε,εμεις εχουμε πιο βαρια φανελα γι αυτο η αποδοσεις με την Οσμανλισπορ ειναι οπως αν θα επαιζε η Μιλαν μεσα στην Αντερλεχτ,αν ειναι καλυτερη ομαδα η Οσμανλισπορ ας περασει...αυτο ειναι κατι που αφορα εμας και κανεναν αλλον,εσεις 2 χρονια δεν κερδιζετε την Ξανθη....εσεις βρισκεται ρεκορ φαντασιας για μηδεν παθητικο και κατι τετοια...ολοι θα δουμε τον Ιβιτς επιτελους μετα απο κανα 2 γκελες να κανει τα καραγκιοζιλικια του Χιμενεθ οταν δεν θα κερδιζει θεωρητικα "ευκολους αντιπαλους π.χ με τον Ηρακλη σημερα

στις 13/02/2017 22:39
Mono Kai mono pou grafeis paok me mikro P Kai Hrakli me kefalaio H,goustarw..PAOK einai

στις 13/02/2017 22:58
αυτο κι αν ειναι κομπλεξ ( εχω γραψει μονο "παοκτση" )

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.