Κύπελλο Ισπανίας: Η Θέλτα απέκλεισε την Ρεάλ

Κύπελλο Ισπανίας: Η Θέλτα απέκλεισε την Ρεάλ



Η Θέλτα ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ρεάλ στο Βίγκο και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα στο «Μπερναμπέου», εξασφάλισε την ιστορική πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός συνέχειας την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν. Ντανίλο (44’ αυτ.), Βας (85’)/Ρονάλντο (62’), Βάθκεθ (90’) οι σκόρερ.

Κύπελλο… τέλος για την Ρεάλ. Η Θέλτα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την «βασίλισσα» στο Βίγκο και σε συνδυασμό με το 2-1 του «Μπερναμπέου» προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, αποκλείοντας τους Μαδριλένους στο Κύπελλο για πρώτη φορά μετά από 76 χρόνια.

Η Ρεάλ πήρε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο η Θέλτα έκλεινε καλά τους χώρους και δεν επέτρεπε στη «βασίλισσα» να φανεί απειλητική. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήρθε στο 26’, με τον Ρονάλντο να είχε διπλό δοκάρι με κεφαλιά και κοντινό πλασέ. Η Θέλτα γλίτωσε το γκολ και στο 40’ είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει αυτή προβάδισμα, καθώς ο Γκουϊντέτι δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Κασίγια.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα τελείωνε στο 0-0, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στο 44’ ο Γκουϊντέτι βρέθηκε ξανά απέναντι στον Κασίγια, ο Ισπανός γκολκίπερ βγήκε ξανά νικητής, όμως η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Ντανίλο και κατέληξε στα δίχτυα.

Μ’ αυτό το γκολ, η Ρεάλ χρειάζονταν πλέον τρία τέρματα για να προκριθεί ή δύο για να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 62’ έφεραν το σκορ στα ίσια με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο. Η ανατροπή θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί στο 68’, όμως ο Ράμος δεν κατάφερε να ευστοχήσει με κοντινή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος.

Η Θέλτα έγινε για πρώτη φορά απειλητική στο 73’ μ’ ένα σουτ του Γκουϊντέτι, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κασίγια. Στο 80’ ο Ζιντάν πέρασε στο ματς τον Μοράτα αντί του Ίσκο και τρία λεπτά μετά ο Ισπανός είχε καλή στιγμή με συρτό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η Ρεάλ πίεζε για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως τα πάντα φάνηκε ότι τελείωσαν στο 85’. Οι παίκτες της Θέλτα συνεργάστηκαν ωραία και ο Βας με σουτ από το ύψος της περιοχής «έγραψε» το 2-1, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την Θέλτα Η «βασίλισσα» δεν τα παράτησε και στο 90’ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με κεφαλιά του Βάθκεθ, αποκτώντας ελπίδες για πρόκριση. Οι Μαδριλένοι ήθελαν ακόμα ένα γκολ για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο, ωστόσο η Θέλτα κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και πήρε ιστορική πρόκριση για τα ημιτελικά.



Ομάδες που αφορά: ΘΕΛΤΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

25 σχόλια:

στις 26/01/2017 00:13
Waaaasss waaaaaaaaaasss o paraskewassss go home rmd

στις 26/01/2017 00:28
το εστησε ο μαρινάκης

στις 26/01/2017 00:29
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Σπιτια σας που θελατε να ριξετε 4αρες και 6αρες σημερα ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ..

ΘΕΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΑΣ!

GO HOME! GO HOME! GO HOME!

O penaldo σας εκτος την !ΦΑΟΥΛΑΡΑ! ηταν εκτος τοπου και χρονου,η δε αμυνα? Τρεις λαλουν και δυο χορευουν! ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΠΕ!

ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ: Ουεφαλονες σας το χαρησαμε,εμεις διεκδικουμε τσουλου και θα το παρουμε. . . ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ! ΥΓ1 ΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΜΑΔΡΙΤΗ ΥΓ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ αλλα εσυ καναπες ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΧΧΑΧΑΧ

στις 26/01/2017 00:31
o ροναλντο πηρε καινουργια μερσεντα και ειχε το μυαλο του εκει.Γιατι πρεπει να κανει 5000 χιλιομετρα για να την στρωσει.

στις 26/01/2017 00:32
δεν πειραζει ρε ομαδαρα HALA MADRID,οσο χανεις τοσο με πορωνεις!!Και με μιση ομαδα το παλεψατε,η μπαλα θελει και λιγο τυχη η οποια ελειπε παλι αποψε (η ευκαιρια του ρονλντο στο πρωτο μερος,η κεφαλια του ραμος στο δευτερο μερος...απιστευτη ευκαιρια,το αυτογκολ του ντανιλο...τι παιχνιδι μας επαιξε η μπαλιτσα σε εκεινη την φαση)...vamos για primera που την εχουμε αναγκη ειναι πολλλα τα χρονια που απεχουμε απο αυτο το τροπαιο.

στις 26/01/2017 00:59
ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ! ΤΣΟΥΥΥΥΥΥΞΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟ τςςςς!

Ειχατε Ροναλντο ,Μπενζεμα,Μορατα!

Εμεις που το μεγαλυτερο μας κενο ειναι η αμυνα ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ? Ε? ΚΑ-ΝΑ-ΠΕΣ-ΟΛΕ-ΟΛΕΕΕΕΕΕ..

ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ!

ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ!

ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ!

ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ ΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΠΕ χαχαχαχαχχαχα Μην ξεχασετε να πατησετε ενα ντισλαικ ΒΑΣ ΒΑΑΑΑΣ ΒΑΑΑΑΑΣ ΤΩΝ ΜΑΔΡΙΛΕΝΩΝ ΟΟΟΟΟ ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ! Ποναει η μαδριτη σημερα...

στις 26/01/2017 01:09
θα ηθελα να δω την ουεφαλονα να αγωνιζεται χωρις τον αλπμα(μαρσελο),τον μασερανο(πεπε και βαραν)τον ινιεστα(μοντριτσ και χαμες)νευμαρ(μπειλ),τον καρβαχαλ δεν τον αναφερω καν γιατι δεν εχετε ποδοσφαιριστη του επιπεδου του στα δεξια της αμυνας να δω τι θα κανατε..οταν παιζω με μιση ομαδα δεν μπορεις να σχολιασεις κατσε να παιξουμε υπερπληρεις σε ενα παιχνιδι..οχι πολλα ΣΕ ΕΝΑ και θα δεις την διαφορα!

στις 26/01/2017 01:10
και μακαρι να ειμαστε κομπλε ολοι η ομαδα στον αγωνα στις 23 απριλη εναντιον σας,ο ζιζου θα σας διαλυσει ηδη σας εχει παρει τα σωβρακα 2 φορες

στις 26/01/2017 01:15
0-4! Χωρις Μεσι ,ξεχασεςςςς!

ME TO ΚΑΥΤΟ "MSN" στης 23 Απριλη δεν θα ξερεις απο που να φυγεις ΑΣΤΟ! Ενας Μεσι ειναι ολη η ομαδα σου μαζι ... τα υπολοιπα στο γηπεδο θα σας τα εξηγησει Ο ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ!

στις 26/01/2017 01:16
Μην πιειτε πολυ αλκοολ,ξερω ειναι δυσκολα αλλα με ρεβουλα τα μπουκαλια ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ

ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ

στις 26/01/2017 01:17
Τωρα που αποκλειστηκατε ,πειτε μας για τα τσουλου σας ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 26/01/2017 01:21
ποιο 0-4? με zizou στο παγκο δεν θα παρεις νικη ποτε θα σε ξεβρακωνει καθε φορα που θα σε συνανταει

στις 26/01/2017 01:24
ομαδα της 10ετιας να σχολιαζει μια ομαδα θρυλο του παγκοσμιου ποδοσφαιρου με ιστορια 115 χρονια γεματα τροπαια..θα δεις οταν θα τελειωσει την καριερα του μεσσι θα δεις που θα ειστε σαν ομαδα παλι...στον πατο,ολα τα οφειλεται στον μαγο τον κοντο

στις 26/01/2017 01:25
Ta 2 katesthmena malwnoun

στις 26/01/2017 01:26
Pios zizou mwre malaka

στις 26/01/2017 01:47
το μαλακα μια χαρα το λες απο εδω μεσα,παλιοαδερφαρα..τετοιος εισαι?Σαν το ποντικι που κρυβεται και βριζει?

στις 26/01/2017 02:44
ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΘΛΕΤΙΚΟ

στις 26/01/2017 07:53
ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟ 2-2 ΕΓΩ

στις 26/01/2017 09:41
Κ δικες σας ναταν οι ομαδες ρε μαγκες κ ναβαζατε εσεις τα λεφτα...τοσο παθος δεν..!!!!!!

στις 26/01/2017 09:45
Aμ έπρεπε να συνεχίσεις στην Αγγλία Ρονάλντο.

στις 26/01/2017 10:30
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Η ΘΕΛΤΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΟ...ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΠΕΣΕ.

στις 26/01/2017 15:55
Τι μαλακες ρε πουστη μου..μαλωνουν για 2(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)ξενες ομαδες..Αχχχ

στις 26/01/2017 17:38
Ο ΝΤΑΝΙΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΜΠΑΚ... ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΧΕΙ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΠΟΥΛΟΣ.... ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΙ 32.000.000 ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ

στις 26/01/2017 18:25
Nickxa κακοι ειμαστε ρε! Εχω την καλυτερη ΤΡΙΠΛΕΤΑ που μπορει να υπαρξει αυτη την στιγμη και λες οτι οταν φυγει ο Μεσι ΘΑ ΠΑΤΩΣΟΥΜΕ!

Εχεις σκεφτει οταν φυγει το ταγαρι σου τι θα κανετε? Αν και μαλακια ειπα,ειδη δεν κανει κατι..

Κατσε λιγο ,μου λες οτι οταν ΦΑΓΑΤΕ 4ΑΡΑ εφταιγε Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΟΥ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑ αλλαξε καραμελιτσα καλυτερα φιλε.. Η ομαδα που ειχες ηταν βασικη με το bbc σου μεσα και εγω ημουν χωρις Μεσι! Μην ακουω μαλακιες! ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΝΙΚΑΜΕ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ! Αι στα τσακιδια βρωμια της Μαδριτης!

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΩΡΑ......

ΒΑΑΑΑΣ ΒΑΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ

στις 26/01/2017 18:28
Αν δεν παρουν τιποτα αυτοι φετος θα φτασουν σε σημειο να λενε " Ρεαλαρα οσο χανεις τοσο με πορωνεις" αχχαχαχαχχα ε ρε ξευτιλικια!

ΜΙΑ "ΟΥΕΦΑ"λονα δινει πονο αβερτα!

Σημερα προβλεπω νικη μας με 2 οφσαιντ γκολ και ενα ανυπαρκτο πεναλτυ αρα 3-0 ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.