Σούπερ Λιγκ: Ο Μάριν λύτρωσε τον Ολυμπιακό στο 90+3’!

Σούπερ Λιγκ: Ο Μάριν λύτρωσε τον Ολυμπιακό στο 90+3’!

Αφορά τον αγώνα ΞΑΝΘΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ


Ο Ολυμπιακός με γκολ του Μάριν στο 90+3’, κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του για το 2017. Προηγήθηκαν με πέναλτι του Μάσα (27’) οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισε στο 54’ ο Φορτούνης με τρομερό σουτ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ κοντά στην πρώτη του απώλεια στο 2017, ωστόσο η γκολάρα του Φορτούνη και το… buzzer beater του Μαρίν επέτρεψαν στην ομάδα του Πάουλο Μπέντο να νικήσει με 2-1 τον Αστέρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα.

Για ακόμα ένα παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλα θέματα στην άμυνα, όντας αποκαρδιωτικοί στο πρώτο ημίχρονο. Η πίεση ψηλά από τους παίκτες του Αστέρα δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους και το 1-0 υπέρ των Αρκάδων στο ημίχρονο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο με βάση τις ευκαιρείς που σπατάλησαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 2ο λεπτό με μακρινό σουτ του Φορτούνη, το οποίο έβγαλε ο Ντοναρούμα, ενώ στο 13’ ο γκολκίπερ του Αστέρα απομάκρυνε και την κεφαλιά του Μποτία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Η πίεση των Αρκάδων στα ¾ του γηπέδου έβαζε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους και στο 26’ ο Μάσα κέρδισε πέναλτι μετά από τετ-α-τετ με τον Λεάλι. Ο Ιταλός, που είδε κίτρινη, άπλωσε το πόδι αν και το ριπλέι έδειξε ότι ο Μάσα πήγε περισσότερο πάνω στον Ιταλό. Ο Αργεντινός ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι, κάνοντας το 1-0 για τον Αστέρα. Το γκολ επηρέασε τον Ολυμπιακό και οι Αρκάδες είχαν κάποιες σημαντικές στιγμές για ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο.

Στο 37’ ο Μποτία έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Μανιά έπειτα από τραγικό λάθος του Λεάλι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντε Λα Μπέγια έκοψε σωτήρια τον Τσιλιανίδη που έβγαινε σε θέση τετ-α-τετ. Στις καθυστερήσεις, μετά από νέα αδράνεια της «ερυθρόλευκης» άμυνας, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τσιλιανίδη, ο οποίος την έστειλε άουτ με σουτ στην κίνηση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’), ο Ολυμπιακός «άγγιξε την ισοφάριση, καθώς μετά από σέντρα του Μανθάτη, ο Καρνόσο έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά από την μικρή περιοχή. Στο 52’ ο Ντοναρούμα πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Μποτία, όμως δύο λεπτά μετά, ο Φορτούνης, με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του Αστέρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ολική ανατροπή, έχοντας κάποια καλά σουτ με Φορτούνη (73’, 76’, 82’) και Μάριν (79’), ενώ στο 87’ ο νεοεισελθόντας Ιντέγε έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Τελικά τη λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε ο Μάριν στο 90+3’. Ο Γερμανός έβγαλε τον Ντε Λα Μπέγια σε τετ-α-τετ, ο Ντοναρούμα απέκρουσε όμως οι αμυντικοί του Αστέρα δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Μάριν με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνοντας την ομάδα του στο φινάλε του παιχνιδιού.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΞΑΝΘΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
3.853.151.802.301.401.731.231.15
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
4.401.812.402.021.52
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.401.684.4030.00

Σχολιασμός

20 σχόλια:

στις 04/01/2017 21:33
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΣ ΣΤΑΘΕΙ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΗ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ 93 ΓΙΑ ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΓΚΕΣ!!

στις 04/01/2017 21:49
Epizhs paxare kalh xronia

στις 04/01/2017 21:52
Den. Tha milhsw opadika pxi pws o panathinaikos exei kalhterh omada skata eimaste... Autos o Olumpiakos einai mono gia ellada... Problepw trelh poutsa apo osmanlispor makari na bgw lathos alla pisteuw mesa sthn tourkia tha ton katharisei

στις 04/01/2017 21:54
Τα λεγαμε...δυσκολο ματς..εσπασαν καρδιες... χαλαλι το δεκαρικο που εχασα στο χ2 που επαιξα αι το εχασα στο 90+ καλη ομαδα η τριπολη...εχουμε ντερμπι κορυφης με την ξανθη τωρα..συνεχιζουμε..

στις 04/01/2017 21:55
Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους 3 βαθμούς.απο εκεί και πέρα τα προβλήματα παραμένουν.και αναφέρομαι φυσικά στην άμυνα. Αργοί και άτεχνοι οι αμυντικοί μας.και το συστημα του Μπέντο τους εκθέτει περισσότερο. Για αλλη μια φορά πολύ θετικός ο σεμπα.Πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο ο φορτουνης.Φορτσατος μπήκε ο μαρίν ,δεν μετραω τόσο πολύ οτι σκόραρε(γιατί με κόντρα μπήκε ,τυχερός ηταν)αλλά μετραω το πάθος με το οποίο μπήκε στην φαση.

στις 04/01/2017 21:57
Ο Μπεντο δεν τον βγαζει τον μηνα.

στις 04/01/2017 22:06
Α επίσης καλη χρόνια και απο εμένα-ελειπα τις τελευταίες μέρες και γιαυτό δεν είπα πιο πριν-με υγεια και τύχη.να πω επιπλέον και συγχαρητήρια στον ντοναμουρα ο οποίος έδωσε και την ψυχή του σήμερα.

ΥΓ.τ4σο απο το στόμα σου και στου... Μαρινάκη το αφτί..

στις 04/01/2017 22:17
Καλη χρονια με 2 ημ. 1 τελικο....

στις 04/01/2017 22:19
Σε Τι σας χαλαει ο μπεντο ακριβως ρε μαγκες ειλικρινα.. μονο γκρινια εισται ολοι... δηλαδη πειτε μου μια ομαδα που παιζει μπαλα της προκοπης...για τα ελληνικα δεδομενα μια χαρα ειμαστε..δειτε τι καρναβαλια ειναι η κουλα με τον βαζελο.. μηπως θελετε να καταντησουμε σαν αυτους...; η μηπως αυτοι ειναι καλυτεροι και δεν το ξερω.. ; αν με αυτους τους αντιπαλους ηταν δευτερος η τριτος ο μπεντο τοτε ναι..να εφευγε..τωρα οχι μονο κανει το αυτονοητο..αλλα τεσταρει και φιλοδοξους δικους μας ελληνες παικτες ..δεν μπορουμε να τα θεχουμε ολα..διαλεξτε..

στις 04/01/2017 22:20
Lerok επισης φιλε...μπηκε και σε σας καλα η χρονια εμαθα.. δεν χασατε στην εδρα σας απο τον παναιτωλικο...ποιος να το περιμενε..

στις 04/01/2017 22:30
H psixi tou prwtathliti milise gia akomi mia fora

στις 04/01/2017 22:59
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΕΝΤΟ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΟΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΑΡΚΕΤΑ!!!ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΗΤΕ ΚΑΡΙΟΛΙΑ!!ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ 54ΧΡΟΝΟΣ ΓΑΥΡΟΣ.

[+]  ilias-tiger στις 04/01/2017 23:29

στις 04/01/2017 23:32
stasoumygdala kai tin koutsi maria na valw ston pagko tou olimpiakoufilaraki prwtathlima tha parei.egw tha symfwnisw oti eisai 2 epipeda panw apo olous tous allous edw kai xronia se dioikisi gipedo opadous xrima magazi gwnia esoda tsoulou marketing kai oti goustareis.kai parousiazeis edw kai ena xrono mia omada tis plakas pou metaapo ton genari tou 2016 den mou deixnei kati kalitero apo tous allous 3 sepoiotiki mpala fantasia sistima pathos.poloi filoi tou olimpiakou to vlepoun kai gia ayto ta xwnoun an esy ta vlepeis ola kala stin omada sou kai me enan proponiti metriotato tha mou peis poios ton efere ok einai allo thema.kali xronia se olous

στις 04/01/2017 23:37
Γαμω το μουνι σς κολογαυροι...2 δελυια επαιξα..κσι τα 2 εξω....ασσο ασσο υο ενα κ το αλλο 0.0 ημιχρονο.που ν φανταστω οτι για αλλη μια αγωνιστικη θα γαμιωταν ο κολογαυρος??γαμω τον πειραια...πουστρομαδα.

στις 05/01/2017 00:38
Psssteve το μουνι της μανας σου παλιομαλακα...καλα να παθεις..

Undisputed τοσα χρονια τα ιδια λεφτα περνατε και σεις και μεις απο την ευρωπη..οσο εβγαινε ο ενας τσου λου εβγαινε και ο αλλος..οταν μπηκε ο μαρινακης ανβθυμασαι την τελευταια σεζον του κοκκαλη τερματισαμε εκτοι.. δεν ξερω ποσα εβαλε ο μαρινακης..αλλα δεν ειναιτζαμπατζης σαν τον καραφλο παιδοφιλο και τον γατουλη.. δεν ειπα οτι ειμαι ευχαριστημενος..απλα και ο αλλος οταν βλεπει οτι γυρω του ειναι ολοι ψοφιοι, δεν ειναι μαλακας να χωσει τρελο χρημα.. εμεις σαν οπαδοι το βλεπουμε αλλιως (και καλα κανουμε) ο αλλος το βλεπει απο την μερια του (λογικη διοικησης).. προφανως δεν τους λειπουν τα λεφτα..εφοπλιστες ειναι..απλα οταν ο καραφλας και ο γατουλης δεν βαζουν σεντ προφανως και ο αλλος θα πραττει αναλογα.. αλλο το αν συμφωνω μαζι με αυτο..και αλλο το οτι ειναι λογικο να γινεται αυτο..

στις 05/01/2017 05:04
mlkes eiste tragikoi OLH H ELLADA KATALAVE OTI HTAN STIMENO! ELEOS PIA PIA ANATROPH KAI SWTIRIA STO 90+ MAS KOROIDEUETE?GAMW TA STIMENA SAS!

[+]  billmaz στις 05/01/2017 13:11

στις 05/01/2017 15:29
Re afistai tous kollitous na bgaloun kanena fragko oso gia mala apo tou xronou KAI na dome.

στις 05/01/2017 15:49
χαχαχααχαχαχαχ billmaz εκλαψα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.