Μπουντεσλίγκα: Η Μπάγερν έριξε τριάρα στη Λειψία

21/12/2016 23:06
Η Μπάγερν κέρδισε με 3-0 την Λειψία στο Μόναχο και ξέφυγε με +3 στην κορυφή από τους νεοφώτιστους. Αλκάνταρα (17’), Αλόνσο (25’) και Λεβαντόφσκι (45’ πεν.) οι σκόρερ, αποβλήθηκε ο Φόρσμπεργκ στο 30’ για τους φιλοξενούμενους.

Μόνη στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα βρέθηκε ξανά η Μπάγερν. Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, οι Βαυαροί νίκησαν με 3-0 την Λειψία και ολοκλήρωσαν το 2016 με +3 από την ομάδα του Ραλφ Χάζενχουλτ.

Ο Τιάγκο Αλκάνταρα άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ στο 18’ ο Κόστα σημάδεψε το δοκάρι. Το 2-0 ήρθε στο 25’ χάρη σε διαγώνιο πλασέ του Αλόνσο, ενώ η Λειψία απείλησε στο 29’, με τον Νόιερ να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Όρμπαν. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό, ο Φόρσμπεργκ έκανε σκληρό φάουλ στον Λαμ, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα.

Στο 45' ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και «έγραψε» το 3-0, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε. Στην επανάληψη, ο Πολωνός αστόχησε σε δύο τετ-α-τετ, ενώ στο 87’ ο Ριμπερί είχε δοκάρι για να χριστεί σκόρερ.