Στον Ρονάλντο η «Χρυσή Μπάλα»

Στον Ρονάλντο η «Χρυσή Μπάλα»

Αφορά τον αγώνα ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΚΑΣΙΜΑ


Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής για το 2016, αφού ο Πορτογάλος άσος κατέκτησε τη Χρυσή Μπάλα για τέταρτη φορά στην καριέρα του.

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και έτσι ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ο κάτοχος της «Χρυσής Μπάλας» για το 2016. Σ’ αυτή τη χρονιά ο Πορτογάλος άσος κατέκτησε τόσο το Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ, όσο και το Euro με την Εθνική Πορτογαλίας, με αποτέλεσμα να βρεθεί εύκολα στην 1η θέση της ψηφοφορίας του France Football.

Αυτή είναι η 4η «Χρυσή Μπάλα» στην καριέρα του «CR7» (2008, 2013, 2014, 2016) και η τρίτη του με την Ρεάλ, αφήνοντας πίσω τον Ντι Στέφανο με δυο επιτυχίες.

Ο Ρονάλντο συγκέντρωσε 745 ψήφους και μετά την απονομή δήλωσε τα εξής: «Είναι μεγάλη τιμή να κατακτώ την Χρυσή Μπάλα. Τα συναισθήματά μου είναι πολύ έντονα. Είναι ένα όνειρο που έκανα πραγματικότητα να την πάρω για τέταρτη φορά. Ήταν η καλύτερη σεζόν της καριέρας μου σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο. Το να κατακτήσω τον τίτλο με την Πορτογαλία ήταν κάτι που έλειπε από το βιογραφικό μου, ήταν μία από τις πιο σημαντικές στιγμές μου. Όμως το ίδιο ήταν και η κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ρεάλ Μαδρίτης».

Μένει να φανεί εάν ο Πορτογάλος θα κάνει το… ντάμπλ, αφού από φέτος η FIFA δεν είναι συνδιοργανώτρια της «Χρυσής Μπάλας» και δίνει το δικό της βραβείο, «The Best FIFA Men's Player». Ο νικητής θα αναδειχθεί και βραβευθεί στις 9 Γενάρη, στη Ζυρίχη, με τους Λιονέλ Μέσι και Αντουάν Γκριεζμάν να είναι οι άλλοι φιναλίστ.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΚΑΣΙΜΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.057.0017.001.203.15114.96
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.302.9011.501.821.68
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.351.858.25

Σχολιασμός

25 σχόλια:

στις 12/12/2016 21:36
thn aksize me to parapano fetos. chl kai euro phre

στις 12/12/2016 21:40
την αξιζε φετος δεν μπορι κανεις να πει το αντιθετο εκτος αν ειναι αμπαλος ! μπορει να θελατε πολλοι τον γριεζμαν επειδη εχετε βαρεθει να βλεπετε το ιδιο διδυμο μεσσι - ροναλντο τοσα χρονια αλλα παντου απο τον ροναλντο εχασε ( δεν υποστηριζω κανεναν απλα αυτη ειναι η αντικιμενικη μου αποψη )

στις 12/12/2016 21:41
μπορει*

στις 12/12/2016 21:43
se auto sumfonw kai egw..alla den to pire kai monos tou eidika teliko euro quaresma ekane para polla alla mpravo tou eimai antikeimenikos fetos eprepe na tin parei..! alla to c.l h atlentiko ftaiei pou den to peire anoi3e ta podia kai to exase gia 2h fwra enw eixe apoklisei 2 favori bayern kai barca kai xanei apo real meta pou perase apo bolsmpourgk me 2-0 kai 3-0 meta e einai na trelenese pou to xanei meta..kai ftaiei kiolas!

στις 12/12/2016 21:51
Αν επεζε στο euro (στον)τελικο θα επερνε η πορτογαλλια τα αρχιδια της

στις 12/12/2016 21:58
Και κατι ακομη υπαρχουν αλλοι παικτες που ειναι ανωτεροι απο τον γκευ της ρεαλ και δε μιλαω για τον Μεσσι η τον Γκριεζμαν που θα επρεπε να μπουν στην ψηφοφορεια.Αυτος εκτος απο ατομιστης ειναι και κατα του φερ πλευ και με τους αντιπαλους παικτες αλλα και με τους συμπαικτες του.

στις 12/12/2016 22:10
Νομιζω οτι δικαια την πηρε! Εαν ο γκριεζμαν επαιρνε το euro τοτε θα την αξιζε αυτος

στις 12/12/2016 22:38
ενα χρυσο αυγο επρεπε να παρει

στις 12/12/2016 22:40
Ενα χρυσό πουλί δώστε του

στις 12/12/2016 22:52
Ενας χρυσος δονητης θα του ηταν πιο χρησιμος

στις 12/12/2016 22:54
χρυσο οδηγο οχι ?

στις 13/12/2016 00:00
Messi kai Ronaldo ta dhmiourghmata twn dhmosiografwn kai tou susthmatos

στις 13/12/2016 00:17
στο συστημα 0-0-11 εγω προτιμω φαλκαο,ζλαταν,τορρες,καβανι,ρουνει,σουαρεζ,μπενζεμα,μητρογλου,σαλπιγκιδη,αθανασιαδη,αραβιδη,

στις 13/12/2016 00:18
μητρογλου ,αθανασιαδη ,αραβιδη και καρελη

στις 13/12/2016 00:19
Λετε κατεκτησε Γιουρο και τσου λου ενταξει αλλα αυτος τι εκανε?

Τα συνολικα του γκολ στο γιουρο ηταν (3)! και του Γκριζμαν (6)!!!

Στον τελικο του τσου λου δεν εσωσε την ομαδα του σαν ηγετης αλλα το εκανε ο Ραμος!

Μην τον αποθεωνουμε κιολας..

στις 13/12/2016 00:32
το αξιζε γιατι πηρε τσ λ και γιουρο μαλιστα! με την ιδια λογικη τοτε την χρονια που ο Ριμπερι πηρε 6 τιτλους με την Μπαγιερν αξιζε την χρυση μπαλα απ οτι θυμαμε ομως και τοτε ο Ροναλντο την ειχε παρει οντας κατοχος μονο του κυπελου Ισπανιας. Βεβαια θυμαμε και την 3μηνη κλαψα του και της ομαδας του στον Μπλατερ τοτε

στις 13/12/2016 00:51
cl den ekane tpt 16 goal giouro den ekane tpt aitos tin perase sto giouro k sto mats me ougaria xaris auton perase stin epomeni fasi ..k kati akoma opios xeri mpala k exi pexi xeri oti o kaliteros sou pektis de tha ine se ola ta mats autos pou tha se xelasponi ampali mi lete oti nane k kati teleuteo pite ena logo pou o messi ine stin triada k den ine o neymar i o suares pou itan fanera anoteri apo messi tin perasmeni sezon ala vevea to mono pou sas kei ine o ronaldo mou aresi pou ta lete k ta pisteuete kiolas lipon gia na telionoume se osous de aresi xidi k kanena nteponaki kalinixta siiiiiii cr7

στις 13/12/2016 02:49
αν υπηρχε ενα βραβειο που να ονομαζονταν 'καλυτερος μπαλαδορος της χρονιας' ουτε υποψηφιος θα ηταν.στανταρ αυτο ομως.

στις 13/12/2016 07:41
τσ λ εβαλε 16 γκολ πηρε απο το χερακι την ρεαλ και την κουβαλησε με την βολφσμπουργκ ολο μοναχος γιουρο ξελασπωσε την πορτογαλια με την ουγγαρια αμα δεν ηταν εκει να βαλει 2 γκολ τρ ο γριεζμαν θα το επερνε και στην τελικη και στα 2 κερδισε τον γριεζμαν κ ας μην επαιξε καλα παλι τον κερδισε .....οποτε ναι εγω πιστευω επρεπεε να την παρει ο αρσαβνιν τωρα που το ξανασκεφτομαι εβαλε περισσοτερα γκολ στην προπονηση κριμα που δεν μπηκε στην λιστα φταιει το συστημα ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ

στις 13/12/2016 13:14
geniusMSN- φιλε μου στο chl εχεις δικιο , δεν εκανε τιποτα..μονο 16 γκολ..,

οσο για το euro θυμισου ποιος την πηγε μεχρι την τελικη φαση , ανεφερες μονο τον τελικο του chl σαν δικαιολογια για το οι δεν εκανε τιποτα στην διοργανωση..

στις 13/12/2016 15:26
kai tsigano-portogalos kai ligdhs.

Mia kai mono fora o kathenas eprepe na eperne th xrush mpala.

στις 13/12/2016 16:02
κανεις δεν αμφιβαλει για τα γκολ και τα φυσικα του προσοντα...ρωτω ολους εδω και ξαναλεω..απο μπαλα και μονο ειναι πισω απο τον μεσσι η πισω απο καμια 10.000 αλλους ποδοσφαιριστες? ξερει τν μπαλα του οζιλ του ριμπερι του ρομπεν του ιμπρα του αζαρ του σναιντερ του του του..θερει η εχει δειξει ποτε οτι ξερει τετοια μπαλα? παικτης που σουταρει σε τετ ατετ και δεν ξερει πλιν εξαιρεσεων πλασε? παικτης που επιτοπια τριπλα δεν εχει δει στον υπνο του πλιν κατι τακουναικια και καποιες προσποιησεις στον ιδιο του τον εαυτο? το οτι ειναι γκολτζης μεσα στις φασεις εχει δυναμη αντοχη και κυριως ταχυτητα ειναι αυτα που τον κανουν τον δευτερο στον κοσμο.αλλα απο θεμα μπαλας και μονο κανεις δεν θα πηγαινε γηπεδο να δει να ευχαριστηθει.στην σπορτινγκ για μενα εδειξε κατι απο ολα αυτα αλλα μεχρι εκει..ακομα κ στα φαουλ εχει πολυ κακο ποσοστο επιτυχιας και θεωρειται καλος..λεμε τωρα!! ποιος εχει αμφιβολιες για ολα αυτα? δικαιολογω οσους δεν εχουν παιξει μπαλα η δει γενικα ποδοσφαιρο και ποδοσφαιριστες.

στις 13/12/2016 18:02
https://www.youtube.com/watch?v=oAYGWbrZgig 1 απο τα πολλα βιντεο που σου απανταει στην ερωτηση σου πιστευω πως ναι ξερει καλυτερα απο ολους οσους ειπες τα μυστικα της μπαλας μαζι με τον μεσσι αν και δεν εχω δει ποτε τον λεο να κανει ραμπονα δεν λεει τπτ ομως αυτο

στις 13/12/2016 21:01
Παιδια δεν ειπα οτι την αξιζε ο Μεσι αλλα μην αποθεωνουμε τον Ροναλντο κιολας! Μεχρι ενα σημειο.. Ο Σουαρεζ ειδατε τι εκανε περυσι?(Μονο μπαρτσα αλλα ενταξει,ο ανθρωπος εβγαλε ματια)..μην λεμε μαλακιες τωρα!

Αλλα επειδη θελετε και αλλο κομπλεξ θα το εχετε : 5 ΧΡΥΣΕΣ ΜΠΑΛΕΣ Ο ΜΕΣΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ!

Εγω χεστηκα για τις ατομικες τους επιβραβευσεις..τους ψηφιζουν ατομα που τους πανε και αντιθετα δεν τους ψηφιζουν καποιοι για το λογω οτι δεν τους συμπαθουνε! Ελατε τωρα!!.. Εγω γουσταρω να τους παρακολουθω στο γηπεδο και αυτο που δειχνουν ειτε θα μου αρεσει ειτε οχι καποιες φορες,βεβαια με τον Ροναλντο οσο και να θελω να τον δω με αλλο ματι δεν γινεται! Αποκρουστικος μεχρι αηδιας και στον ΤΡΟΠΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ(συμπεριφορα προς τον αντιπαλο!!!)

Ας μου απαντησει καπιος που εχει ουδετερη θεση γιατι αμα μιλησει κανας μαδριλενος θα γελασουν οι πετρες..!

ΚΑΝΤΕ ΝΤΙΣΛΑΙΚ τωρα..!!

στις 13/12/2016 21:56
αν εξερεσεις το σημειο με το κομπλεξ τζινιους που δεν χριαζεται.. τα ειπες σωστα τους ψηφιζουν ατομα που τους πανε και αντιθετα δεν τους ψηφιζουν καποιοι για το λογω οτι δεν τους συμπαθουνε υπαρχουν ομως κ οι ουδετεροι οι οποιοι ειναι αυτοι που κρινουν το το βραβειο φετος ηταν ο ροναλντο περσι ο μεσσι του χρονου μπορει να ειναι ο νευμαρ η ο μπειλ η ο μεσσι η ο ροναλντο δεν ειναι 1 βραβειο για τον καλυτερο παικτη ολων των εποχων ειναι της σεζον αυταααααα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.