Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση με… γιούχα για Ολυμπιακό

Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση με… γιούχα για Ολυμπιακό



Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Γιούνγκ Μπόις στο «Γ. Καραϊσκάκης» και παρά την μέτρια εμφάνιση εξασφάλισε –μαζί με τον ΑΠΟΕΛ- την πρόκριση για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκαν με τρομερό φάουλ του Φορτούνη (48’) οι «ερυθρόλευκοι», ισοφάρισε ο Οαρό (58’) μετά από λάθος του Μποτία. Αποδοκιμασίες από μερίδα του κόσμου στο φινάλε!

Το βαθμό που χρειάζονταν για να «σφραγίσει» την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπεισαν με την εμφάνιση τους κόντρα στην Γιούνγκ Μπόις, ωστόσο το τελικό 1-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του Πάουλο Μπέντο την πρόκριση για τους «32». Στο φινάλε του αγώνα, ακούστηκαν αποδοκιμασίες από μερίδα του κόσμου, ενώ η Θύρα 7 φώναξε το όνομα του Τσόρι Ντομίνγκες, εκφράζοντας την στήριξη της στον Αργεντινό άσο, που βρίσκεται εκτός πλάνων από τον Μπέντο.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, το παιχνίδι της Λευκωσίας με τον ΑΠΟΕΛ αποκτά χαρακτήρα τελικού για την πρώτη θέση του ομίλου. Οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία να περάσουν στην κορυφή και έτσι χρειάζονται μόνο νίκη κόντρα στους Κύπριους την τελευταία αγωνιστική εάν θέλουν να τερματίσουν πρώτοι. Υπενθυμίζεται ότι ο πρώτος κάθε γκρουπ θα αντιμετωπίσει στους «32» έναν από τους δεύτερους των υπόλοιπων ομίλων ή κάποιον από τους τέσσερις χειρότερους τρίτους από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η αποχή 18 ημερών από επίσημα ματς έκανε την εμφάνιση της στους παίκτες του Ολυμπιακού, που δεν είχαν ρυθμό και δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν ορθολογικά. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασύνδετοι και αντιμετώπισαν προβλήματα από τους Ελβετούς, που αν είχαν πιο ποιοτικές μονάδες, θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά.

Στο 6’ το σουτ του Ελιονούσι μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο 11’ ο Ρέτσος έκοψε σωτήρια τον Σουλεϊνάνι, που είχε μπει επικίνδυνα στην περιοχή. Έξι λεπτά μετά η Γιουνγκ Μπόις «άγγιξε» το 0-1, με τον Λεάλι να νικά σε τετ-α-τετ τον Οαρό, στην σπουδαιότερη φάση το πρώτου μέρους.
Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο και τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το ημίχρονο κύλησαν χωρίς κάτι αξιόλογο. Μια άστοχη κεφαλιά του Μποτία (23’) και ένα σουτ του Σεμπά (45’) στα χέρια του Εμβογκό ήταν οι μόνες φάσεις του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και στο 48’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Είχε προηγηθεί χαμένο τετ-α-τετ του Σεμπά (47’) απέναντι στον Εμβογκό, ενώ στο 50’ το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τρεις μεγάλες φάσεις σε διάστημα τριών λεπτών για τους γηπεδούχους, που στο 55’ απείλησαν ξανά με φάουλ του Φορτούνη (λίγο άουτ).

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια. Στο 56’ ο Λεάλι έδιωξε το σουτ του Μπερτόνε εκτός περιοχής, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Οαρό βγήκε στην πλάτη του Μποτία και με εύστοχο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Για ακόμα ένα παιχνίδι οι Πειραιώτες πλήρωσαν τις αμυντικές αδυναμίες τους, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Ισπανός στόπερ θα χάσει το παιχνίδι στην Κύπρο χάρη στην κίτρινη που είδε στο 61’.

Το γκολ των Ελβετών χάλασε το ρυθμό των «ερυθρόλευκων», που άρχιζαν να δείχνουν ξανά την εικόνα του πρώτου μέρους. Παρόλα αυτά στο 81’ ο Ελιονούσι έχασε την ευκαιρία της αγωνιστικής, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία μετά από πάρε-βάλε του Φιγκέιρας. Το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε και ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης, αφήνοντας οριστικά εκτός Ευρώπης την αντίπαλο του.

Η βαθμολογία:


1. ΑΠΟΕΛ 9
2. Ολυμπιακός 8
3. Γιούνγκ Μπόις 5
4. Αστάνα 5



Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 25/11/2016 00:03
SIMERA EIMASTAN GIA TIN POUTSA

στις 25/11/2016 00:09
Καταρχας ειναι καλο οτι εξασφαλισαμε την προκριση στους 32.Απο εκει και περα ξερω οτι θα ηταν χρησιμο να κερδισουμε διοτι θα μπορουσαμε με μια ισοπαλια κοντρα στον ΑΠΟΕΛ να περασουμε ως πρωτοι του ομιλου.Αλλα κακα τα ψεμματα οταν εγινε το 1-1 το πρωτο πραγμα που ειχαν στο μυαλο τους παιχτες κ προπονητης ηταν η διασφαλιση της προκρισης.Μην ξεχναμε επισης οτι οι παιχτες ηταν στασιμοι για περιπου 20 μερες.

στις 25/11/2016 00:19
41 ΕΥΡΩ ΡΕΕΕΕ ,ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΤΩΡΑ...

[+]  beavis στις 25/11/2016 00:25

στις 25/11/2016 00:43
re pragmatika twra,POU PATE STHN EPOMENH FASH???KSANASKEGTITO GIATI THA EXEI DIARSIMO...

στις 25/11/2016 00:46
@beavis

nai agori mou , nai! Otan de mporei na nikisei o olympiakos to exei stisei o marinakis. Prosekse mi peksei o olympiakos stin epomeni fash me kamia united h me kamia totenam kai de mporesei na nikisei giati tha to exei stisei o marinakhs

στις 25/11/2016 01:07
ποτε ρε ψαγμενε στα 6 χρονια σερι στην Ευρωπη ποτε επαιξε χειροτερα..με εξαιρεσει φετος το Καλοκαιρι..ε νουμερο ασχετε...

στις 25/11/2016 01:09
Απλα ο κολημενος ο Μπεντο..αφησε εκτος τον Τσορι και τον Μαριν..αλλα και τον Ρομαο....για να βαζει..τα δικα του παιδια..βλεπε Βιανα..Ντα Κοστα..εδω δεν κανει αλλαγη και περιμενη μεχρι το 85 και βαλε να κανει αλλαγη και την πρωτη κιολας..

στις 25/11/2016 01:11
beavis ο Ολυμπιακος του 2010 μπορει να βγκε 5 ος στην Ελλαδα..αλλα ειχε κερδισει τον Παο μεσα εξω ..ειχε παει κοιλας στους 16 του Τσουλου με την Μπορντο ..αυτα..

στις 25/11/2016 01:16
Οσο για το Αεκακι..που εχει να κερδισει μεγαλη ομαδα στην Ευρωπη απο το 2006 ..και ειναι η μοναδικη ομαδα στο Γιουροπα που τερματισε τελευταια..με την ηττα μεσα εξω απο την Στρουμ Γρατζ..και τη Ζενιτ μεσα εξω..και εκανε ρεκορ 3 γκολ..και 11..μετα το Περιφιμο της Βαζελας το 2-13..που παλυ τελευταιος εμεινε με Ρουμπιν Καζαν..Κοπεγχακη..και Μπαρτσελωνα ..αιντε που φετος το Αεκακι αποκλειστικε μεσα στο κοτετσι της απο την Σεντε τιεν..Αεξαρα..

στις 25/11/2016 01:18
Σημερα ο μαλακας ηταν ο Μπεντο..αλλα και οτι ο ιδιος ..την Κυριακη που επρεπε να κανει Φιλικο με καποια ομαδα..παει και δινει Ρεπο..μου θυμισε τον Ζηκο..που ειχε δωσει 15 μερερς αδεια..τα χριστουγεννα..αυτα..

στις 25/11/2016 01:18
ilias-tiger απο το να ασχολεισαι με τον Ολυμπιακο κοιταξε την δικια σου ομαδα που το καλοκαιρι ειχατε ως στοχο το πρωταθλημα(εδω γελαμε)και τωρα στοχος ειναι να μπειτε στα πλει οφφ.(εν μερει σε δικαιολογώ που ασχολησαι μονιμως με τον Ολυμπιακο διοτι προσπαθεις να κολλησεις λιγο πρωταθλητισμο)

στις 25/11/2016 07:28
XAXAXA MAS SXOLIAZEI O KAUE AEJAROS ARE PISOGLETI

στις 25/11/2016 12:29
Καταρχην γαμιεστε κολογαυροι..μονο εσας εχασα στο στοιχημα

.......που τρομαρα μου το επαιξα ασσο...και οταν ειδα οτι επεσε στο 1.35 κατι μου βρωμησε..στημενο...γιαυτο εχασε και το σιγουρο γκολ ο αρχιδας σας μπροστα στο τερμα...οποιος εχει παιξει μπαλα το καταλαβαινει....

στις 25/11/2016 12:42
Ρε σεις βαζέλια και αεκακια τι ταρακουλο ειν αυτο που σας πιανει οταν ...δεν χάνει ο θρύλος . Ο ΠΑΟΚ τουλαχιστο τους τα έχωσε των Ιταλών ..Εσεις τι εχετε να μας πειτε ....???

στις 25/11/2016 12:46
Τουλαχιστο τα χαπια σας τα παίρνετε σεις που παίζετε και χάνετε βεβαια παντα ΣΤΟΙΧΗΜΑ ? Στημένο ηταν ηταν ρε γκαγκαδες αλλα που να ξεκοληςετε σεις παλιο μπετόβλακες ???

στις 25/11/2016 12:49
Μονον ο palmos7 απ οτι φαινεται ειναι ....ενήλικος και κριτικάρει σωστα ακομα και την ομαδα του .....Οι αλλοι για τα μπαζα σε ....σκουπιδότοπο .....

στις 25/11/2016 14:25
χαχαχααχαχαχαχαχαχαχααχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχααχαχαχαχαχαχαχαχαααχχαααχααχααχααααχααχαχαχχααααχαχαχαααχαχαχ

στις 25/11/2016 17:06
ti gelas re loustre? pes re sublegma mia gnomh kati re paidi mou gia to gabro. Esto pos epaikse...

στις 25/11/2016 17:09
Sthn Kupro loipon opos eixa problepsei meta ta apotelesmata ton 2 agonistikon 8a kri8ei h protia tou omilou.

στις 25/11/2016 18:50
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχααχαχαχαχαχαχαχχα απο ολα αυτα τα σχολια το δικο μου σ'αρεσε??Γιουχα ρε..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχαχαχαχχααχχα τι γνωμη να πω..ο ΠΑΟΚ εντος Ελλαδας δε βλεπεται και στην Ευρωπη βλεπεται...ο γαυρος εντος ειναι <ΤΕΛΕΙΟΣ> και στην ευρωπη(αν και περασε) ειναι poutane de europa...χαχαχαχαχαχαχαχααχ

στις 25/11/2016 19:32
Δημητρη μην μπερδευεσαι..Που ειδες οτι φετος στο πρωθαθλημα ημαστε "τελειοι" οπως λες.Στα 3 εκτος εδρας παιχνιδια μας ημασταν κακοι (1-2 με το ζορι τον Ηρακλη.1-0 χασαμε απο λαρισα.0-1 με το ζορι τον ατρομητο).Επειδη κερδισαμε τους τελειωμενους αεκ κ παο ευκολα με 3-0 δεν γιναμε ξαφνικα ομαδαρα.Aλλα οπως εχω ξαναπει οσο χειροτεροι κ αν ημαστε απο περσι η διαφορα μας με τους "συνδιεκδικητες" παραμενει μεγαλη.

στις 25/11/2016 19:52
Οσο για την ευρωπη:Καταρχας εισαι δεν θα σχολιασω το οτι εισαι παοκτζης και λες τον Ολυμπιακο "poutane de europa" ,θα το παρω σαν να το ειπε ενας ουδετερος.Εξηγησε μου πως η εννοεις "poutane de europa" εφοσον την 5η αγωνιστικη εχουμε 8 βαθμους και εχουμε εξασφαλισει την προκριση.Θα μου πεις ειναι ευκολος ο ομιλος για Ολυμπιακο.Θα συμφωνησω ,επρεπε να ειχαμε παρει μεχρι τωρα τουλαχιστον 3 βαθμους παραπανω.Οποτε για να ειμαι δικαιος θα σου μιλησω για τους δυσκολους ομιλους που ειχε να αντιμετωπισει ο Ολυμπιακος και θα το αναλυσουμε.Μην αγχωνεσαι δεν θα σε παω πολυ παλια.

Θα ξεκινησω με περσι(2015/16) (Μπαγερν,Αρσεναλ,Ζαγκρεμπ).Οι πρωτες 2 ομαδες εχουν ξεκαθαρα τεραστια διαφορα μπατζετ σε συγκριση με τον Ολυμπιακο.Παρολ'αυτα ο Ολυμπιακος καταφερε να παρει 9 βαθμους σε αυτον τον ομιλο κανοντας 3 σερι νικες.Κανεις φυσικα (ολυμπιακος και μη) δεν θα εχει ξεχασει το 2-3 στο Εμιρειτς.

2014/15(Γιουβεντους,Ατλεντικο,Μαλμε).Πιστευω δεν χρειαζεται καν να ξαναπω για την διαφορα του Ολυμπιακου με της

στις 25/11/2016 19:52
(Συνεχεια)--> με της 2 πρωτες,μονο απο τα ονοματα το καταλαβαινεις.Ο Ολυμπιακος και παλι πηρε 9 βαθμους με χαρακτηριστικες της νικες 3-2 με ατλεντικο κ 1-0 με γιουβεντους.

Και ενα τελευταιο παραδειγμα.(2013/14)(Μπενφικα,Παρι,Αντερλεχτ).Εδω ο Ολυμπιακος με 10 βαθμους περασε στους 16 με χαρακτηριστικη την νικη επι της μπενφικα 1-0.Οπως επισης την νικη στους 16 κοντρα στην Γιουναιτεντ 2-0.

Φανταζομαι θα εχεις καταλαβει αυτο που θελω να πω ,οποτε μπορεις να λες οτι θες(εφοσον δημοκρατια εχουμε)αλλα να προσεχεις αυτα που λες ωστε να μην εκτιθεσαι.

στις 25/11/2016 20:01
AKYRE ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙΚΑΠΟΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΤΙΝΟ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς ΚΕΡΔΙΣΕς ΜΕ ΟΦ ΣΑΙΝΤ ΚΑΙ ΕΣΦΑΞΑΝ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΡΟ ΘΑ ΓΙΟΥΧΑΡΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ ΑΥΤΟ....

στις 25/11/2016 20:03
ΕΝΝΟΩ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΑΥΡΟΥς ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.