Γιουρόπα Λιγκ: «Άλωσε» τη Φλωρεντία ο ΠΑΟΚ!

Γιουρόπα Λιγκ: «Άλωσε» τη Φλωρεντία ο ΠΑΟΚ!



Με γκολάρα του Ροντρίγκες στο 90+3’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την Φιορεντίνα μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ μετά και την ήττα της Καραμπάγκ στο Λίμπερετς (3-0). Προηγήθηκαν με Σάχοβ (5’) και Κάμπος (26’) οι Θεσσαλονικείς, ισοφάρισαν προσωρινά με Μπερνταντέσκι (33’) και Μπαμπακάρ (50’) οι Ιταλοί.

Την πρώτη του νίκη επί ιταλικού εδάφους πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε με 3-2 την Φιορεντίνα στη Φλωρεντία και έπιασε την Καραμπάγκ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, υστερώντας βέβαια στην ισοβαθμία με τους Αζέρους. Ωστόσο, με τη νίκη, οι Θεσσαλονικείς δεν επέτρεψαν στους «βιόλα» να εξασφαλίσουν από σήμερα την πρόκριση, κάτι που σημαίνει ότι οι Ιταλοί δεν θα είναι αδιάφοροι στο παιχνίδι με την Καραμπάγκ!

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Μάτος επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ο Λετσερίνι δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Σάχοβ με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά μετά ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε «χρυσή» ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όμως το φαλτσαριστό σουτ του Ροντρίγκες σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Η Φιορεντίνα δυσκολεύονταν να βρει τα πατήματα της μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν νέα ευκαιρία στο 18’. Ο Ροντρίγκες με εξαιρετική προσπάθεια, απέφυγε δύο αμυντικούς, όμως ο Λετσερίνι του αρνήθηκε το γκολ με όμορφη απόκρουση! Η πρώτη απάντηση των «βιόλα» ήρθε στο 19’, με τον Μπερναρντέσκι να σημαδεύει το δοκάρι του Μπρκιτς.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 21’ είχαν δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά με σουτ του Τέγιο. Στη συνέχεια της φάσης ο Μπρκιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπαμπακάρ, ενώ στο 24’ το πλασέ του Μπάντελι πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την ισοφάριση και στο 26’ έφτασε σε δεύτερο γκολ! Ο Ροντρίγκες έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κάμπος, ο οποίος με υπέροχο σουτ στην κίνηση απ' το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0!

Η Φιορεντίνα δεν πτοήθηκε και στο 33’ μείωσε σε 2-1 χάρη σε δυνατό σουτ του Μπερναντέσκι από το ύψος της περιοχής. Την ασίστ στο γκολ έδωσε ο Μπαμπακάρ, ο οποίος στο επόμενο λεπτό «άγγιξε» το 2-2 με συρτό σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ πήγε με το προβάδισμα αποδυτήρια, ωστόσο η Φιορεντίνα κατάφερε να ισοφαρίσει με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος. Στο 50’ ο Μπαμπακάρ κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή, απέφυγε τον Κρέσπο και με δυνατό σου, «έγραψε» το 2-2.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» θα μπορούσε να ανακτήσει άμεσα το προβάδισμα, αφού στο 52’ο Τόμοβιτς έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Ροντρίγκες από το ύψος της μικρής περιοχής, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Λετσερίνι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στη συνέχεια, με τον Ίβιτς να ρίχνει στο ματς τον Τιάμ ώστε να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Μάλιστα στο 76’ ο Σενεγαλέζος θα μπορούσε να αποδειχθεί «χρυσή» αλλαγή, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι μετά από σέντρα του Ροντρίγκες.

Το παιχνίδι κυλούσε «σβηστά», με την Φιορεντίνα να είχε δύο απειλητικές στιγμές με εκτελέσεις φάουλ του Ίλισιτς. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το 2-2 και στα τελευταία λεπτά έβγαινε αρκετά απειλητικά στην κόντρα, ψάχνοντας το νικητήριο γκολ. Αυτό ήρθε στο φινάλε του παιχνιδιού με τρομερή ενέργεια του Ροντρίγκες. Ο εξτρέμ του «δικεφάλου» έφυγε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Τόμοβιτς και με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2 που βάζει γερά τον ΠΑΟΚ στο κόλπο της πρόκρισης!

Η βαθμολογία:


1. Φιορεντίνα 10
2. Καραμπάγκ 7
3. ΠΑΟΚ 7
4. Λίμπερετς 4

Επόμενη αγωνιστική (8/12):

Καραμπάγκ - Φιορεντίνα (18:00)

ΠΑΟΚ - Λίμπερετς (18:00)




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

41 σχόλια:

στις 24/11/2016 22:07
ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!!!!!!

στις 24/11/2016 22:08
Κουβας...ΑΝΤΕΡ το ειχα το γαμηδι..

στις 24/11/2016 22:08
Μπραβο στον ΠΑΟΚ...ημουν απ αυτους που λεγαν οτι οι πιθανοτητες να κερδισει ηταν μηδαμινες και οτι πρεπει ν το δουμε ρεαλιστικα αλλα σμρ ο παοκ βουλωσε πολλα στοματα(οπως και μενα)...

Συγχαρητηρια γ την μεγαλ αυτη νικη...τωρα πλεον ειναι πολυ πιθανη η προκριση αμα δεν στραβωπατησει απο καποια Λιμπερετς στη τουμπα!!

στις 24/11/2016 22:11
Συγχαρητήρια στον Παοκ.

στις 24/11/2016 22:13
Μπράβο ΠΑΟΚ τώρα πλέον κερδίζουμε την σλοβαν και η φιορεντινα πάει για Χ ή 2 διότι αν δεν έρθει ένα από αυτό δεν περνάει!!!!! Άρα πάμε Δικεφαλεεεε

στις 24/11/2016 22:15
Μπραβο ΠΑΟΚ!Γερα να περασει στους 32!!

στις 24/11/2016 22:22
ΠΑΟΚΑΡΑ ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΑΜΑ ΤΟΥΣ!!!

στις 24/11/2016 22:25
μπράβο άξιος εκτος τα πάει καλά

στις 24/11/2016 22:26
Άλλη μια μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη του ΠΑΟΚ! Δυστυχώς οι προκρίσεις χάνονται μέσα στην Τούμπα χρόνια τώρα οπότε κρατάω μικρό καλάθι

Μέγας καυλεας ποδοσφαιριστης ο Ροντριγκεζ!

στις 24/11/2016 22:32
Μπραβο και μονο μπραβο

στις 24/11/2016 22:33
Οσους παοκτηδες'ρωτουσα πριν το ματς με ελεγαν οτι θα τρωγατε 3'γκολακια. Τελικα τα βαλατε εσεις

στις 24/11/2016 23:28
μπραβο ρε αδερφια!!!!!!

στις 24/11/2016 23:28
αντε ξαδερφια!!!!!χαχαχαχα

στις 24/11/2016 23:39
Καλή φάση ο ΠΑΟΚ αν και τα εύκολα τα κάνει δύσκολα μας έδειξε πάλι ότι κάτι μπορούμε να κάνουμε εμείς ... Καλή συνέχεια και του χρόνου πιο πολες ομάδες Ευρώπη champions league και Europa league

στις 25/11/2016 00:28
ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ...ΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ Ο ΠΑΟΚ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟΤΕ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ...ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ ΡΕ ΚΟΘΩΝΙΑ Ο ΠΑΟΚ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΥΠΟΥ ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ ,ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ...

στις 25/11/2016 01:04
Μπραβο στον Παοκ για την Νικη..αλλο Ευρωπη αλλο Ελλαδα...απο ατυχια δεν κερδισε..με την Καραμπακ..τελικα του εκανε καλο η διακοπη..του Πρωταθληματος..και παλυ Μπραβο....

στις 25/11/2016 01:21
Rontrigez έτη φωτός ο νούμερο 1 στην ελλαδα με δεύτερο τον φορτουνη μιλάμε το παλληκάρι ξερει πολλή μπαλα

στις 25/11/2016 01:50
TO EMAMOU BRAZI AFANATOS MIA ZOI SAGAPAO PAOKARAMOU!!!

στις 25/11/2016 03:15
μπραβο στον παοκ! κερδισε στα ισια μια δυνατη ομαδα. ελπιζω να μην χασει την προκριση στην τουμπα την τελευταια αγωινιστικη.

στις 25/11/2016 04:36
Παλικαρισια νικη απο τον δικεφαλο του Βορρα Συγχαρητηρια και μακαρι να ερθει η προκριση

στις 25/11/2016 08:26
τι γινεται σε τριπλη ισοβαθμια??

στις 25/11/2016 09:31
Μπραβο στον ΠΑΟΚ!Νικη που τον στελνει με το ενα ποδι στους 32.Πρεπει να υποστηριζουμε τις προσπαθειες των ελληνικων ομαδων!Μακαρι να κανει το χρεος του την τελευταια αγωνιστικη και να νικισει για να εχουμε δυο ομαδες στην επομενη φαση.

στις 25/11/2016 09:34
@loupa σε 3πλη ισοβαθμια μετρανε οι βαθμοι που εχουν παρει οι 3 ομαδες μεταξυ τους...βγαλε δηλαδη την slovan liberec και μετρα τους βαθμους χωρις τα παιχνιδια αυτης(liberec)

στις 25/11/2016 11:18
Μπραβο στον Παοκ,χρειαζομαστε βαθμους και ψυγολογια για καλυτερες μερες.

στις 25/11/2016 11:18
χαρηκα 9 καρα και απο 4 παοκ φιορεντ ποιος ειναι 2ος εδω τι μετραει?

στις 25/11/2016 17:02
ma safestata o paok deuteros se afth thn periptosh afou exei 4 ba8mous kai fiore 1. sta metaksi tous dhladh..

στις 25/11/2016 17:04
apla pisteboume oti h fiorentina den 8a xasei sto nagorno karabax...

στις 25/11/2016 17:23
Fisika kai epaikse me polles rezerbes h Fiorentina alla h nikh tou PAOK einai spoudaia kai to exei kanei polles fores ektos Ellados se antistoixa omos matsakia pou h mpala den kaiei! Adiafora paixnidia dostou dhladh. Mesa sthn Toumpa omos den 8umamai gia dekades eth na exei kerdisei ena europaiko mats pou na exei aksia prokrish h kati spoudaio as poume. an8otyro h edra tou...

στις 25/11/2016 17:35
Στις σωστές παρατηρήσεις του S.G.W. να πω ότι τελευταία φορά που η Τούμπα έδωσε πρόκριση στον ΠΑΟΚ, ήταν το 1997 με την Άρσεναλ. Αλλά τότε ήταν το πρώτο από τα δύο νοκ άουτ ματς, κάτι που έχει την σημασία του. Άλλο να κάνεις μια επική ανατροπή έχοντας ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι από έναν ισχυρότερο αντίπαλο και να προκρίνεσαι εσύ μπροστά στο κοινό σου, και άλλο να αποκτάς ένα προβάδισμα επειδή ο αντίπαλος επαναπαύεται στη διεξαγωγή της ρεβάνς, και όταν αυτή γίνεται, να κατορθώνεις να υπερασπίσεις το προβάδισμα αυτό.

στις 25/11/2016 17:42
ε βεβαια ρε μπαλαντζα να συμφωνησεις με τις σωστες παρατηρησεις και τα αδιαφορα παιχνιδια που κερδισε ο ΠΑΟΚ πχ Τοτεναμ στο Λονδινο και Φενερ στην Πολη

στις 25/11/2016 17:46
και ενοειτε οτι το Ναγκορνο Καραμπαχ δεν ειναι η εδρα της Καραμπαχ. η ομαδα ειναι προσφυγικη

στις 25/11/2016 17:53
Ζαΐρης, ο πολυνίκης ρεπόρτερ του ΠΑΟΚ, έφερε το διπλό!!!!

Όσοι ακούνε metropolis ξέρουν!!

Μπράβο ρε ΠΑΟΚ!

στις 25/11/2016 17:55
Ntaksei problhmatike exeis ektroxiastei opos panta apo thn idea kai to kentriko nohma ths suzhthshs. Plakitsa kanoume legontas nagorno karampax afou to kseroume apo thn diamaxh ekei ston Kaukaso.

στις 25/11/2016 19:17
barkallon ο Ραγκατσης εισαι??χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχαχ

στις 25/11/2016 19:58
Ρε συ Birbiham1980, συμφώνησα για το ότι η Τούμπα αγχώνει τον ΠΑΟΚ και δεν τον βοηθάει να παίρνει αποτελέσματα. Αντίθετα, στα εκτός έδρας παιχνίδια, παίζει πολύ πιο απελευθερωμένα. Εκτός από την Τότεναμ και την Φενέρ, υπάρχουν κι άλλες τέτοιες εκτός έδρας επιτυχίες, όπως με την Γκρασχόπερς, τις δύο ισοπαλίες με τον Άγιαξ, το Χ πέρσι στη Γερμανία για τα προκριματικά του Champions League, και όλα αυτά τα καλά αποτελέσματα, μέσα στην Τούμπα πήγανε στράφι.

στις 25/11/2016 20:33
balantzas αν κάτι δεν το ξέρεις,μη γράφεις παραμύθια γιατί διαβάζουν και παιδιά.Τελευταία φορά που η ΤΟΥΜΠΑ έδωσε πρόκριση το 1997;Σοβαρά τώρα;Ή άσχετος είσαι ή άσχετος.Δε θέλω να γράψω εδώ τόσες και τόσες προκρίσεις μέσα στη ΤΟΥΜΠΑ,ψάξτες μόνος σου.

στις 26/11/2016 00:33
Με Ουντινέζε. Στην παράταση. Επί Μπάγεβιτς. Η μοναδική φορά που ανατρέψαμε εκτός έδρας ήττα και προκριθήκαμε εμείς. Ναι, αυτή την πρόκριση ίσως να την ξέχασα. Δεν νομίζω όμως να υπήρξε άλλη, αλλά αφού είσαι σίγουρος για "τόσες και τόσες" προκρίσεις, μέσα στην Τούμπα, μετά το 1997, θύμησε μου τες κι εμένα. Αν έχω κάνει λάθος, θα το παραδεχτώ, ποτέ μου δεν ήμουν ισχυρογνώμων.

στις 26/11/2016 00:38
Το ότι ΚΑΙ φέτος από τους εφτά βαθμούς στον όμιλο τους έξι τους έχουμε πάρει εκτός έδρας, μόνο εμένα προβληματίζει;

στις 26/11/2016 08:59
DimitrisPAOK...

Όχι δεν είμαι ο Ράγκα, αλλά τον ακούω και αυτόν συνέχεια χαχαχαχα

στις 27/11/2016 17:26
Κατ'αρχήν στο 1ο σου σχόλιο δεν έγραψες για ανατροπή ήττας του πρώτου ματς μέσα στη ΤΟΥΜΠΑ αλλά για πρόκριση μέσα στη ΤΟΥΜΠΑ.Αλλά ακόμα και έτσι θα σου πω γιατί βλέπω επιμένεις και ειρωνεύεσαι τις τόσες και τόσες προκρίσεις.

στις 27/11/2016 17:39
2001 ΠΑΟΚ-Ουντινέζε 3-0,2002 ΠΑΟΚ-Κέρντεν 4-0,2003 ΠΑΟΚ-Λεισόες 4-1,2011 ΠΑΟΚ-Κλαμπ Μπριζ 1-1(δεύτερος στον όμιλο με 7 βαθμούς στη ΤΟΥΜΠΑ),2012 ΠΑΟΚ-Βαλερένγκα 3-0,2012 ΠΑΟΚ-Ρούμπιν 1-1(πρώτος στον όμιλο με αυτό το Χ),2013 ΠΑΟΚ-Μπνέι 4-1,2014 ΠΑΟΚ-Άλκμααρ 1-1(δεύτερος στον όμιλο με 7 βαθμούς στη ΤΟΥΜΠΑ),2015 ΠΑΟΚ-Ζίμπρου 4-0,2016 ΠΑΟΚ-Λοκομοτίβα 6-0,2017 ΠΑΟΚ-Δυναμό Τιφλίδας 2-0.Όλες αυτές είναι προκρίσεις με τελευταίο ματς στη ΤΟΥΜΠΑ.Άλλες τόσες είναι οι προκρίσεις που τελείωσες από την ΤΟΥΜΠΑ χωρίς να σε νοιάζει το εκτός έδρας.Π.χ το 5-0 πέρυσι με τη Μπρόντμπι.Ναι,έχουμε πρόβλημα τελευταία με τη ΤΟΥΜΠΑ αλλά δε γίνεται να γράφει ο καθένας ότι να ΄ναι.Και πριν το 1997 είχες ακόμα 15 προκρίσεις με τελευταίο ματς στη ΤΟΥΜΠΑ.Μπορεί να σου φαίνεται και έτσι γιατί εκτός έδρας είμαστε μακράν του δεύτερου,η πιο επιτυχημένη ελληνική ομάδα.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.