Προκριματικά Μουντιάλ: Θρίαμβος για Βραζιλία κόντρα σε Αργεντινή (video)

11/11/2016 13:17
Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά! Η Βραζιλία κέρδισε με 3-0 την Αργεντινή στο Μπέλο Οριζόντε και ανέβηκε ξανά στη κορυφή της βαθμολογίας, εν αντιθέσει με την «αλμπισελέστε», που παρέμεινε 6η και κάτω από τις θέσεις που δίνουν πρόκριση για το Μουντιάλ της Ρωσίας.

Θρίαμβος για Βραζιλία στο ντέρμπι με αντίπαλο την Αργεντινή στο Μπέλο Οριζόντε. Η «Σελεσάο» πήρε εμφατική νίκη με 3-0 και συνεχίζει να είναι άλλη ομάδα με τον Τίτε στον πάγκο της, μετρώντας 5 σερί νίκες με 15-1 γκολ!

Ο Κουτίνιο άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ζεσούς έβγαλε τον Νεϊμάρ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός δεν αστόχησε, «πληγώνοντας» τον συμπαίκτη του, Λιονέλ Μέσι.

Στο δεύτερο μέρος η Αργεντινή τα έπαιξε όλα για όλα, έχοντας στη σύνθεση τους Μέσι, Ιγκουαΐν, Αγκουέρο και Ντι Μαρία. Ωστόσο, η Βραζιλία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 58’, με τον Παουλίνιο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα.

Με τη νίκη, η «Σελεσάο» πέρασε ξανά στην κορυφή των προκριματικών της Λατινικής Αμερικής (ένας μεγάλος όμιλος) με 24 βαθμούς, ενώ η Αργεντινή υποχώρησε 6η με 16.

10. Βολιβία 4 (9-31)

*οι τέσσερις πρώτοι απευθείας στο Μουντιάλ, ο 5ος σε αγώνα μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας