Σούπερ Λιγκ: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο ντέρμπι

Σούπερ Λιγκ: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο ντέρμπι



Υπόθεση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» στη σεζόν! Με τρία γκολ από το ημίχρονο ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και εκτόξευσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 7 βαθμούς. Μποτία (21’), Ελιονούσι (26’) και Ιντέγε (44’) τα γκολ, χαμένο πέναλτι είχε ο Λεντέσμα (61’).

Γερές βάσεις για το πρωτάθλημα έθεσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο μέρος κόντρα στον τραγικό Παναθηναϊκό και με το τελικό 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» ξέφυγαν με +7 στην κορυφή.

Δύο γκολ από στατικές φάσεις (21’ Μποτία, 44’ Ιντέγε) και ένα από υποδειγματική αντεπίθεση (26’ Ελιονούσι) χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το «3 στα 3» στα ντέρμπι του πρώτου γύρου και ξέφυγε με +7 από τις αρχές Νοέμβρη. Αντίθετα, οι πράσινοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, πλήρωσαν την απουσία του Μπέργκ, την κακή αγωνιστική κατάσταση των Ζέκα-Λεντέσμα και δεν απέφυγαν τη βαριά ήττα.

Η επιλογή του Αντρέα Στραματσόνι να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-3-3, κάνοντας πειραματισμό με τον Γουακάσο σε ρόλο αριστερού μπακ, αποδείχθηκε ατυχής. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 9’ ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Ιντέγε και έφτασε στον Σεμπά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η πρώτη μεγάλη φάση όμως άνηκε στον Παναθηναϊκό. Στο 20’ ο Βιγαφάνες έβγαλε τον Λέτο σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Μποτία με σωτήριο τάκλιν τον έκοψε πριν ο Αργεντινός εκτελέσει τον Καπίνο. Ο Ισπανός στόπερ έσωσε την ομάδα του και στο επόμενο λεπτό κατάφερε να χριστεί σκόρερ! Μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Μποτία πήρε την κεφαλιά πάνω από τον Λέτο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας… φωτιά στο «Καραϊσκάκη».

Πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ με υποδειγματική αντεπίθεση. Στο 26’, ο Ρέτσος έβγαλε απ' την άμυνα για τον Φορτούνη, αυτός έπαιξε στον χώρο για τον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος γύρισε για τον Ελιουνούσι και ο Νορβηγός πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε μονόλογο, με τον Στιλ να απομακρύνει με το πόδι το σουτ του Ιντέγε στο 39’, γλιτώνοντας τον Παναθηναϊκό από το 3ο γκολ. Ωστόσο στο 44’ ο Νιγηριανός πήρε το… αίμα του πίσω, «γράφοντας» το 3-0 με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Φορτούνη.

Στην επανάληψη, ο Στραματσόνι πέρασε τον Χουλτ σε ρόλο αριστερού μπακ και μετέφερε τον Γουακάσο στα χαφ. Ο Ολυμπιακός έριξε την απόδοση του, έδωσε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 54’ ο Ντα Κόστα πρόλαβε σωτήρια τον Λέτο, ενώ στο 60’ ο Σιδηρόπουλος είδε πέναλτι στο καθαρό τάκλιν του Μποτία στον Βιγιαφάνιες. Ο Λεντέσμα ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε οριστικά.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο δεύτερο μέρος και η μοναδική μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 68’, με τον Ολυμπιακό να «αγγίζει» το 4ο γκολ. Μετά από σουτ του Σεμπά στην περιοχή, ο Ελιονούσι δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα κι εν συνεχεία το σουτ του Φιγκέιρας απομάκρυνε σε κόρνερ ο Στιλ.

Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Καπίνο αντικαταστάθηκε με πρόβλημα τραυματισμού, με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να αποχωρεί με δάκρια στα μάτια. Ο νεοεισελθόντας Λεάλι δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, αφού ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις, με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Βιγιαφάνες στο 80’. Το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 βαθμούς από την 2η θέση. Μάλιστα η νίκη συνδυάστηκε με ρεκόρ, αφού ο Ολυμπιακός έφτασε τις 29 συνεχόμενες νίκες στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έσπασε το ρεκόρ της ΑΕΚ με 28!

Ολυμπιακός: Καπίνο (66’ Λεάλι) - Φιγκέιρας, Μποτία (71’ Βιάνα), Ντα Κόστα, Ρέτσος - Μιλοβόγεβιτς, Μάρτινς - Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά - Ιντέγε (91’ Καρντόζο).

Παναθηναϊκός: Στιλ - Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Γουακάσο - Ζέκα (56’ Λουντ), Λεντέσμα, Βιγιαφάνιες - Ιμπάρμπο, Λέτο (74’ Ρινάλντι), Εμποκού (46’ Χουλτ).



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

28 σχόλια:

[+]  dimisthessalonika στις 06/11/2016 21:32

στις 06/11/2016 21:32
Bookadoreeeeeee oeooooooo

στις 06/11/2016 21:33
Bookadore re malaka sto manteio twn delfwn ise ? Prwtathlima o pao ? Xaxaxa

στις 06/11/2016 21:34
ΚΑΛΩΣ ΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 3-0

στις 06/11/2016 21:34
Dimitraki fae ksilo apo tzimpour esi kai skase

[+]  lucadirisio στις 06/11/2016 21:34

στις 06/11/2016 21:37
Μπραβο στην ομαδα για το fair play που εκανε στο δευτερο ημιχρονο...

δημητρουλα ψοφα...

Τσιμπουκαδωρε εμφανισου μωρη πουταναρα..αφου βλεπεις σε ζηταει ο λαος..δεν βρισκεις τετοιο μαλακα σαν εσενα ευκολα... πουτανας παιδι μιλα γαμω την ψυχη σου..χαχαχαχαχαχα μουλε..

στις 06/11/2016 21:38
Δημητρουλα εσενα σβερκωσε ρε μαλακα ο τζιμπουρ και ειπες να ξεσπασεις στο πληκτρολογιο..; χαχαχαχα εκει εκει στην Β εθνικη ανυπαρκτα σκουληκια.. βρουμ βρουμ το τρακτερ..

στις 06/11/2016 21:41
ΑΞΙΑ ΧΑΣΑΜΕ.....ΗΜΑΣΤΕ ΔΡΑΜΑ1 !!!!

στις 06/11/2016 21:41
Lucadirisio λες να ψοφησε ο τσιμπουκαδωρος..; μακαρι..

στις 06/11/2016 21:44
Στο ελλαδισταν,εχει την καλυτερη ομαδα,και κερδιζει χαλαρα,ολα τα ντερμπι.Για τα αλλα ματσ κανει μια καλη προπονηση.Οσο δεν βαζουν φραγκα οι αλλοι,ο Ολυμπιακος θα εινα πρωταθλητης.Συγχαρητηρια για την νικη.

στις 06/11/2016 21:45
Stamata re stasoumugdala mporei na bgei alithinos to prwtathlima exei dromo mporei na to parei h panatha xaxaxa

στις 06/11/2016 22:00
Lugraputanisio sou ethiksa thn gomena re karkinoma?karkinokole.O tzimpour kala ekane kai sou gamhse th mana.Prezaki gamimeno sapiomouni.

Oso anafwra ton sthsoyamugdala ama egw eime skouliki kai esy anthrwpos xilies fores skouliki re poutana.Vale to tsingino prwtatlhlima sto mouni ths manas soy.Sapiokolh.Vgazei o kolos sou pontikia?

στις 06/11/2016 22:16
5 το μεσημερι και 3 το βραδυ βαζελακια 8 γκολ απο τον ολυμπιακο

στις 06/11/2016 22:22
Καταρχην μεγαλε εσυ: επειδη πονανε και τα ματια μας πολλες φορες με οτι γραφετε,(δεν ειναι οσο αναφορα?, αλλα ''οσον αφορα''). Για πλακα ο Ολυμπιακος αλλη μια νικη σε ντερμπυ. Δεν υπαρχουν αντιπαλοι στη χωρα να τον αντιμετωπισουν. Εχει ουσιαστικα καταργηθει και το αιωνιο ντερμπυ. Η προιστορια που δημοσιευσα τα ελεγε ολα, διαχρονικα με γηπεδουχο τον γαυρο. Αιντε και του χρονου...

στις 06/11/2016 22:28
Πολυ καλη και κυριως αποτελεσματικη η εμφανιση της ομαδας μας(κυριως στο 1ο ημιχρονο).Προσωπικα ομως ,οπως και καθε φιλαθλος-οπαδος του Ολυμπιακου δεν ηθελα να σταματησουμε στο 2ο ημιχρονο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Εκμεταλλευτηκαμε τα αμυντικα προβληματα του Παναθηναικου και τα προβληματα στα αμυντικα στημενα.Η αμυνα δεν κυνδινεψε ,κυριως λογο της ανικανοτητας των επιθετικων του Παναθηναικου.(Παιχτες κλειδια:Μποτια,Μαρτινς)

ΠΑΟ:Ο παναθηναικος παραδοξως κατεβηκε να παιξει στα ισια τον Ολυμπιακο και δεν επαιξε με το γνωστο "ολοι πισω"οπως συνηθιζει οταν ερχεται στο Καραισκακι και το αποτελεσμα ηταν να φαει 3 γκολ απο το ημιχρονο .Ενα σημαντικο προβλημα που πρεπει να απασψχολει τον Παναθηναικο ,ειναι οτι δεν εχει κανει καμια νικη σε κανεναν δυσκολο αγωνα που εχει παιξει εως τωρα(πχ Αγιαξ ,Θελτα ,Στανταρ x2 ,Ολυμπιακος) κατι που μπορει να σημαινει οτι θα εχει προβλημα κ στα υπολοιπα ντερμπι που ακολουθουν.

στις 06/11/2016 22:30
Δημητρουλα ριξε μια βουτια στον θερμαικο και ψοφα..για ναχεις και τον θανατο που αξιζεις. Ψοφιος βουτηγμενος στα ΣΚΑΤΑ...

στις 06/11/2016 22:33
ΥΓ1.Να ειστε πιο σεμνοι οταν ερχεστε στο Καραισκακι.

ΥΓ2.Μακαρι να μας σφυριζει καθε αγωνιστικη ο Σιδηροπουλος.

ΥΓ3.Πρωταθλημα ε;ΝΑ (αυτο παει προς ολους τους "συνδιεκδικητες")

στις 06/11/2016 22:37
1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21

2 ΠΑΟ 14

3 ΠΑΣ(-1) 13

4 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 13

5 ΑΕΚ 12

6 ΠΑΟΚ 11

στις 06/11/2016 22:37
Dimitraki esas plakwse o tzibour apo oti eida. Pali methismenos ise h to erixes sta narkwtika pali ? Roufa to kauli tou tzimpour kai ton plhrwneis kai se dernei. Ela opou na nai tha se gamhseis kiolas . h se gamhsw hdh ? Xaxaxa

στις 06/11/2016 22:38
Se gamhsei # h se gamhsw hdh #

στις 06/11/2016 22:38
Οτι και να λεμε αυτος ο ΟΣΦΠ που ειναι γ πολλους (και γ μενα) ο χειροτερος αμυντικα τουλαχιστον των τελευταιων ετων ειναι κλασεις ανωτερος απο τους δηθεν διεκδηκητες του τιτλου...η αληθεια να λεγεται!!

Θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω για το fair play γτ αν ηθελε εβαζε αλλα 3 στ δευτερο...αν και δεν συμφωνω με την τηρηση ωρες ωρες....στα ντερμπι κυριως πρεπει ν επιβαλλεις την ανωτεροτητα σ και να μην σταματας αμα μπορεις να βαλεις και αλλα..δεν ειναι fair play αλλα απλα μαγκια να μπορεις να βαλεις και 5 και 6...και δεν μιλαω μονο γ τον ΠΑΟ και με την ομαδα μ που επαιξε ο οσφπ ανετα μπορουσε κ αλλα και μαγκια τ αν τα εβαζε!!!

Οπως και να χει τελος το πρωταθλημα γ φετος δυστυχως και οσο σκεφτομαι που μιλαγαμε στην αρχη οτι θα ειναι συναρπαστικο φετος απλα γελαω τωρα!!

στις 06/11/2016 22:56
Συμφωνω tifonas21 .Το οτι ο Ολυμπιακος μπορει φετος να ειναι λιγο χειροτερος απο περσι ,δεν σημαινει αμεσα οτι οι αλλες ομαδες τον εχουν φτασει .Ακομα και αν ειναι καλυτερες απο περσι (κατι το οποιο δεν εχει επιβεβαιωθει ακομα) η διαφορα τους με τον Ολυμπιακο ειναι μεγαλη.

στις 06/11/2016 22:59
Ετσι ειναι οπως τα λες..

στις 07/11/2016 00:17
γιατι βγηκε ο καπινο???

στις 07/11/2016 00:41
XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-XA-X

στις 07/11/2016 00:43
Του πεταξε φλοκια ο χοντρος στην μαπα...

στις 07/11/2016 09:49
Δε θα πω τίποτα για τον κάθε αντιολυμπιακό νούμερο που απλά θέλει να βρίσει επειδή είναι κακομαθημένο και δεν έχει πάρει ανατροφή από το ίδιο του το περιβάλλον. Δε θα πω τίποτα για αυτούς που λένε ότι δεν έχουμε παίκτες και ότι τόσα χρόνια μας πάνε σπρώχνοντας. Το ίδιο το παιχνίδι τα είπε όλα. Απλά και αντρίκεια. Όποιος βλέπει πραγματικά μπάλα και ασχολείται με το ποδόσφαιρο καταλαβαίνει μερικά πράγματα. Οι υπόλοιποι είναι απλά κάποιοι νεοέλληνες τύποι που κάνουν τη πλάκα τους και βρίζουν επίτηδες για να λένε μετά ότι κάνα αυτό και το άλλο το βράδυ που θα πίνουν τη φράπα τους.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.