Γιουρόπα Λιγκ: Κατήφορος…

Γιουρόπα Λιγκ: Κατήφορος…



Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 από την Σταντάρ Λιέγης στην Λεωφόρο και πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση. Σισέ (61’) και Μπελφοντίλ (75’, 90+3’) τα γκολ των Βέλγων, δοκάρι στο 0-0 είχε ο Εμποκού, που αποβλήθηκε στο 77’. Τραυματίστηκε ο Μπέργκ και είναι αμφίβολος με Ολυμπιακό.

Σε… εφιάλτη μετατράπηκε για τον Παναθηναϊκό το παιχνίδι με την Σταντάρ. Οι «πράσινοι» των πολλών απουσιών ηττήθηκαν με το βαρύ 3-0 στη Λεωφόρο, βρέθηκαν με το 1,5 πόδι εκτός συνέχειας και παράλληλα έχασαν με τραυματισμό τον Μάρκους Μπέργκ, που είναι αμφίβολος για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι είχε μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία, δέχτηκε τρία γκολ στο δεύτερο μέρος και παρέμεινε με 1 βαθμό μετά από 4 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να εκμηδενιστούν οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Στα αξιοσημείωτα, πως το «τριφύλλι» αγνοεί τη νίκη σε ομίλους από τον Νοέμβριο του 2012!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 4’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Κουλιμπαλί, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Έξι λεπτά μετά οι «πράσινοι» απείλησαν με σουτ του Μπεργκ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Σολτς και να φεύγει κόρνερ.

Η συνέχεια του αγώνα άνηκε στην Σταντάρ, η οποία κέρδισε μέτρα και έψαχνε τον τρόπο για να απειλήσει την εστία του Στιλ. Στο 22’ ο γκολκίπερ του «τριφυλλιού» έδιωξε με γροθιές τη σέντρα του Τζούνιορ, ενώ στο 26’ απομάκρυνε με το πόδι την κάθετη πάσα του Μπελφοντίλ προ του Σα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Μάρκους Μπέργκ αποχώρησε με ενοχλήσεις στον δικέφαλο, δίνοντας τη θέση του στον Σεμπάστιαν Λέτο. Ο Αργεντινός δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του και οι «πράσινοι» είχαν μόλις μια φάση, με ένα σουτ του Κουλιμπαλί (32’) που δεν ανησύχησε τον Ομπέρτ. Στον αντίποδα, η Σταντάρ απείλησε στο 39’ με σουτ του Ραμάν μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Εμποκού για να ανοίξει το σκορ. Στο 49’ ο Κονγκολέζος επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Ομπέρτ σε απόκρουση, ενώ στο επόμενο λεπτό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη… Στο 60’ η Σταντάρ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Κουτρουμπή και στο επόμενο λεπτό ο Σισέ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Στιλ. Το γκολ αποδιοργάνωσε πλήρως τον Παναθηναϊκό και στο 72’ ήρθε το 2-0. Μετά από βολέ του Ομπέρτ, ο Σα βρήκε με γυριστή κεφαλιά τον Μπελφοντίλ και αυτός με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Στιλ, διπλασιάζοντας το σκορ των Βέλγων.

Η… χαριστική βολή ήρθε στο 79’, με τον Εμποκού να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για αγκωνιά στον Ορλάντο Σα. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την Σταντάρ να φτάνει σε τρίτο γκολ στο 90+3’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Ο Μπαντιμπανγκά έκανε το γύρισμα προτού η μπάλα βγει άουτ, ο Μπελφοντίλ πρόλαβε τον Χουχούμη, πέρασε και τον Στιλ και πλάσαρε προ κενής εστίας για το τελικό 3-0.

Η βαθμολογία:

1. Άγιαξ 10
2. Θέλτα 5
3. Σταντάρ Λιέγης 5
4. Παναθηναϊκός 1



Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 04/11/2016 00:06
αν οπαδος του CR7 εδω δεν χωρανε οπαδιλικια !

στις 04/11/2016 00:08
ΠΑΟ-ΣΤΑΝΤΑΡ 0-3

ΠΑΟΚ-ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ 0-1

Και μετα απορείτε γιατι ειναι πρωτος ο Ολυμπιακος..

στις 04/11/2016 00:24
Ελλας ευρωπη παναχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

στις 04/11/2016 00:27
απορούμε πόσο άσχετος είσαι akyros γιατί συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις...

στις 04/11/2016 00:30
Gia na doume gia poso kairo akomi tha synexisei na krataei orthia ti xwra mas auti i omada pou onomazete olympiakos....Megale olympiake pleon i kataktisi tou europa ginete ethniki ypothesi!

στις 04/11/2016 00:39
Να γιατί πρέπει να επεμβαίνεις στην αρχή του προβλήματος όπως ο Μαρινάκης και να το διορθώνεις Αλαφούζε ! Τυχόν θετικό αποτελέσμα την Κυριακή πλέον είναι αδύνατον να σώσει το Στραπατσόνι.Σήμερα παιζόταν η παραμονή του.

[+]  Giorgos_paokara στις 04/11/2016 00:48

στις 04/11/2016 00:59
τι ειναι αυτα ρε και σας πιστεψα βαζελια ασσο σας επαιξα και φαγατε τρια...ντροπη!

στις 04/11/2016 01:01
Δε τη βγάζει τη δευτέρα ο Στραματσόνι...

στις 04/11/2016 01:03
Μιλησε και το παοκακι για ευρωπη.. εκανε και η μυγα κωλο..

στις 04/11/2016 01:23
ama anaivazoun ton olympiako poutana esy eisai h 3ekolliara ths elladas kai ths eyrwphs

στις 04/11/2016 01:25
Badgones πεστα ρε φιλε.. δηλαδη εχουν αποψη ιακαι ευρωπη οι γυφτοι...που περνανε τα τεμπη και τους πιανει τρικυμια,φευγουν τσισακια..

στις 04/11/2016 01:53
Τι είναι ο παοκ? Κάνα όνομα καφενελιου θα ναι, ομάδα δε το κόβω.

στις 04/11/2016 01:53
Καφενείου. Με τίποτα μπαγιάτικα κουνουπιδάκια για μεζέ μαζί με το ποδαρόκρασο.

[+]  fofonka9 στις 04/11/2016 03:42

[+]  Giorgos_paokara στις 04/11/2016 07:13

στις 04/11/2016 08:36
Εισαι τουλαχιστον αδικος που μιλας ετσι @Giorgos_paokara.ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν γλεντησε τον ΟΣΦΠ, αντιθετως ολοι τον επαιζαν ειτε με φοβο ειτε με σεβασμο!Τωρα αν ετυχε καποιες φορες να χασουμε με ασχημα σκορ (απο ομαδες τυπου REAL,MANCHESTER,ARSENAL) ειναι και αυτο μεσα στο προγραμμα...

στις 04/11/2016 08:38
Η αληθεια ειναι οτι αρχικα ο ΠΑΟ μαζι με τον ΟΣΦΠ και αργοτερα μεχρι και τωρα μονος του ο ΟΣΦΠ κραταει την Ελλαδα εκει που ειναι...καλως ή κακως...χαμηλα ή ψηλα...οπως θελει το βλεπει ο καθενας

στις 04/11/2016 08:40
...το θεμα ειναι...πως μπορεις εσυ(οχι ειδικα εσυ, αλλα γενικα καποιος που υποστιριζει μια ομαδα που δεν εχει συμμετασχει ποτε σε αυτον τον θεσμο) να μιλας για ομιλους του CHAMPIONS LEAGUE!

στις 04/11/2016 08:42
Δεν εχω προβλημα με την κριτικη,αντιθετως καλο ειναι να ακους τα μειονεκτηματα σου για να τα διορθωνεις και να γινεσαι πιο δυνατος!Αλλα να ειναι καλοπροαιρετα και οχι κακοπροαιρετα οπως βλεπω τα δικα σου @Giorgos_paokara

στις 04/11/2016 09:56
δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα του ελληνικου ποδοσφαιρου στην ευρωπη,τωρα γιατι χαιρετε ο οσφπ δεν μπορω να το καταλάβω,αποκλειστηκε στο τσου λου απο μια ανυπαρκτη ομαδα ,πανηγυριζει επειδη πηρε χ στην αστάνα!!! και πολυ πιθανο θα περασει απο τον ομιλο με ομαδες τυπου γιουνκ μποις και αστανα,η μονη ψιλοσοβαρη ομαδα(αποελ)τον κερδισε μεσα στο καραισκακη,οσο για αεκ,παο και παοκ αντε και του χρονου

στις 04/11/2016 10:40
aristeidZ20 ζεις στον κοσμο σου αδερφακι μου...η ανυπαρκτη ομαδα που λες εχει 4 βαθμους σε ομιλο με INTER,SOUTHAMPTON & SPARTA(εχοντας ηδη νικησει την INTER στο Μιλανο) και εχει πολλες πιθανοτητες να περασει στον επομενο γυρο.Οσο για την Αστανα, κανεις δεν πανηγυρισε φιλε μου...οταν χρειαστηκε της ριξαμε 4 και χθες πηγαμε στο καζακσταν με τα δευτερα(οπως ολες οι μεγαλες ομαδες που κανουν rotation)και φυγαμε με το x...που καλιστα θα μπορουσε να ηταν 2πλο ακομα και με τα δευτερα...

στις 04/11/2016 10:44
...οσο για το ΑΠΟΕΛ...ολοι ειδαν οτι το γηπεδο ειχε κατηφορα(ειχαμε πολυ καλυτερα στατιστικα και ευκαιριες απο το 3-0 με ΑΕΚ) αλλα τυχαινει καμια φορα η πουτ@#ν@ να μην μπαινει μεσα...το ΑΠΟΕΛ ευτυχησε να σκοραρει στην μοναδικη ευκαιρια του στο 9΄ και μετα εβαλε πουλμαν μπροστα στο τερμα...μαγκια του!

στις 04/11/2016 10:52
Καταλαβαινω ομως τον πονο σου αν εισαι ΠΑΟ ή ΠΑΟΚ αφου κατα 99% εισαι εκτος επομενης φασης...αν εισαι ΑΕΚ ακομα χειροτερα αφου δεν ακουμπησες καν...οτιδηποτε αλλο δεν ειναι αξιο αναφορας εδω περα

στις 04/11/2016 13:17
Τι καταντια ειναι αυτη ρε? Μια πενταετια λεει, χωρις ευρωπαικη νικη! Μαλιστα στο ΟΥΕΦΑ ετσι? Που ειναι και της πλακας μπροστα στο τσαμπιονς λιγκ. Τι να πεις. Η απογοητευση φαινεται και στα σχολια των φιλων. Αντι να γραψουν δυο αραδες οι βαζελοι, ουτε που ασχολουνται και γραφουν οι γαυροι, κανοντας την πλακιτσα τους και οι ΠΑΟΚτζηδες(?) ακουσον-ακουσον, που τους εχει μεινει το συνθημα για το σεντονι που τεντωνει λεει στην Τουμπα, αλλα που ποτε δεν εχει ερθει η ωρα ακομα, εδω και μια εικοσαετια! Για ομιλους του τσαμπιονς λιγκ μιλαμε βεβαια, εδω δεν μπορουνε στο ΟΥΕΦΑ ρε...

στις 04/11/2016 14:28
αυτή είναι η μοιρα του παο ...δευτερος παντοτηνος

στις 04/11/2016 16:53
Απλα ντροπη και ξεφτιλα....

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.