Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» η Ντόρτμουντ, γκέλαρε η Ρεάλ

Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» η Ντόρτμουντ, γκέλαρε η Ρεάλ



Με γκολ του Ράμος (12’) η Ντόρτμουντ κέρδισε με 1-0 την Σπόρτινγκ στο «Βεστφάλεν» και «σφράγισε» την πρόκριση για τους «16», όντας μάλιστα στο +2 από την Ρεάλ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Λέγκια στη Βαρσοβία.

Την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί νίκησαν με 1-0 την Σπόρτινγκ στο «Βεστφάλεν» και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Αντριάν Ράμος αντικατέστησε τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στην ενδεκάδα, με τον Γκαμπονέζο να μένει μάλιστα εκτός 18αδας λόγω «εσωτερικού ζητήματος» όπως αναφέρει η ανακοίνωση της Ντόρτμουντ.

Ο Κολομβιανός μάλιστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο12ο λεπτό, με κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του Γκίντερ. Οι Βεστφαλοί είχαν την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος και στο 34’ θα μπορούσαν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ, με τον Πούλισιτς να σημαδεύει το δοκάρι των Πορτογάλων.

Στην επανάληψη, η Σπόρτινγκ κέρδισε περισσότερα μέτρα, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπούρκι. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ντόρτμουντ εξασφάλισε την πρόκριση, έχοντας μάλιστα το πάνω χέρι για την πρωτιά του γκρουπ.

«Αυτοκτόνησε» η Ρεάλ


Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» η Ντόρτμουντ, γκέλαρε η ΡεάλΣτο άλλο παιχνίδι, η Λέγκια ανέτρεψε σε 3-2 το 0-2 της Ρεάλ στη Βαρσοβία, όμως το γκολ του Κόβασιτς στο 85’ ισοφάρισε το σκορ σε 3-3, γλιτώνοντας τη «βασίλισσα» από μια ντροπιαστική ήττα.

Η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού χάρη σε ένα μυθικό γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ. Ο Ουαλός βρήκε δίχτυα με τρομερό βολ πλανέ έξω από την περιοχή, πετυχαίνοντας μάλιστα το γρηγορότερο γκολ της «βασίλισσας» στο Τσάμπιονς Λιγκ (55ο δευτερόλεπτο).

Ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε την Ρεάλ με 4-4-2, με Μοράτα-Μπενζεμά στην επίθεση και Ρονάλντο-Μπέιλ στα άκρα. Στο 35’ ο Μπενζεμά διπλασίασε το σκορ των Μαδριλένων, όμως η απάντηση της Λέγκια ήρθε πέντε λεπτά μετά με τρομερό σουτ του Οτζίτζα-Οφόε.

Η Ρεάλ δέχτηκε γκολ για 10ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που είχε να της συμβεί από τον Νοέμβριο του 2008. Τα αμυντικά προβλήματα των φιλοξενούμενων όμως συνεχίστηκαν και η Λέγκια κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή και μάλιστα σε παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών.

Στο 58’ ο Ράντοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 με εξαιρετικό σουτ και στο 83' ο Πουλέν ολοκλήρωσε την ανατροπή με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο. Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 85’ με σουτ του Κόβασιτς από το ύψος της περιοχής.

Η βαθμολογία:


1. Ντόρτμουντ 10
2. Ρεάλ 8
3. Σπόρτινγκ 3
4. Λέγκια 1

Το γκολ του Μπέιλ:





Ομάδες που αφορά: ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 03/11/2016 00:20
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΛΜΑΑΑ Καλά ρε με την λεγκια!?? Και θέλετε και το τσουλου,αν και ξέρετε τι θα πάρετε...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΟ ΕΊΠΑ 1Χ ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ ΠΟΝΕΜΈΝΟΙ

ΆΧΡΗΣΤΗ ΟΜΆΔΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ

Ο πεναλντο σας πουθενά ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ντροπή και παραλίγο να χάσετε πουθεναδες

ΜΕΣΣΙ Ο ΜΠΑΜΠΆΣ ΣΑΣ

στις 03/11/2016 00:26
Πρεπει να γελασαν πολυ προς σιγκαπουρη και προς μαλαισια μερια Κάποιος μαγκες με το ματς της ρεαλ.. ;)

στις 03/11/2016 01:10
Δεν την βρίσκω στον χάρτη αδέρφια ΒΟΗΘΕΙΑ..

Ρε μια ερώτηση αυτός ο ροναλντο έπαιζε σήμερα!?Αν ναι σε πιο σημείο του γηπέδου κοιμόταν!??ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Άντε μια ήττα με Σπόρτινγκ και το κερασάκι η Ντόρτμουντ να δείτε τα ραδίκια ανάποδα συνάδελφοι!

Μααα φάγατε 3αρα χθες μααα 11 τσουλου 1800πΧ μααα ΦΑΑΑΠ από το κατσηκοχωρι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ALERT PENALDO ALERT ALERT

[+]  geniusMSN- στις 03/11/2016 01:23

στις 03/11/2016 01:31
Genius...και γω μπαρτσελονα ειμαι..αλλα να σου κανω μια ερωτηση..φιλε ποσο χρονων εισαι..;

στις 03/11/2016 01:32
Ξερεις οτι θα παρει χρυση μπαλα ο Ροναλντο ετσι;

στις 03/11/2016 02:42
Χα χα χα η καλυτερη ομαδα η Ουεφαλωνα που αν δεν μεινει με 10 παιχτες η αντιπαλοι ομαδα δεν κερδιζει ..επαιξε στα ισα με την Σιτυ..και εφαγε..3 και με ανατροπη..η εκτος αν εγινε αυτο που γινεται παντα ..ο Κουακαργιολα..τον βοηθησανε και κατεβασανε στροφες...μπας και κερδισει γιατι ειχε να κερδισει αγωνα σε Αγγλια και Τσουλου 7 παιχνιδια..ε genius τουβλο..Ο μεσι φετος τι εκανε στο Κοπα Αμερικα..η μηπως στα προκριματικα..καημενο τσουτσεκι..η Μεσουλα..Παγκοσμιο και ΚΟπα Αμερικα δεν προκειτε να δει ποτε..γιατι ειναι κοτα..σαν τους περισσοτερους της ΜΠαρτσελωνα..

στις 03/11/2016 12:29
Μυγδαλε 19 γιατί !?Επειδή λέω τα πράγματα όπως είναι!? Χθες μας κορόιδευαν επειδή χάσαμε από ΣΊΤΥ..οχι από λεγκια..

Γίνε Ρεάλ καλύτερα φίλε ή μείνε Ολυμπιακός μόνο..

στις 03/11/2016 12:34
Μέτρα τους παλμούς σου καλύτερα στο ελ κλασικο βλαμενε γιατί λες μαλακιες..

Μου αναφέρει κοπα Αμέρικα ο μπετοστοκος ενώ έφερε χ με λεγκια!!

Όταν λες κότα έναν από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο(5 χρυσές μπάλες) καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις από τόπι ,πουλί.. τσέκαρε άλλη μια τον πίνακα των σκορερς ενώ απολαμβάνεις την σόδα σου !

στις 03/11/2016 17:07
Ρε Τζένιους αν έμενε έξω τότε να έλεγα οκ... Πες τις μαλακιες σου. Αλλά τώρα ρε αδερφέ πέρασε η ΡΕΑΛΑΡΑ.. Και μη ξεχνάς. Την Ρεαλ η Μπαρτσα δε μπορεί να την κοροϊδεύει στο τσουλου...

στις 03/11/2016 18:19
Λοιπον για να πουμε καποια πραγματακια...Genius αγορινα μου το καταλαβαινω οτι εισαι ενθερμος υποστηρηκτης της μπαρτσελονα ΑΛΛΑ...αν θελουμε να συγκρινουμε μεσσι και ροναλντο στην ιδια διοργανωση ο δικος μας εχει 95 γκολ ο δικος σας 90 αρα ειναι απο κατω...τωρα οσον αφορα τον αγωνα...η ρεαλ χθες δεν επαιξε 4-4-2 αλλα 4-2-4...θελω να ευελπιστω πως αυτοι οι πειραματισμοι εγιναν στα πλαισια του οτι 'οκ περασαμε στους 16 ας δοκιμασουμε και κατι νεο'μπενζεμα-μορατα ροναλντο-μπειλ και αφησαν εναν κροος στο κεντρο να τρεχει πανω κατω να κοβει και να βγαζει αντεπιθεσεις(κοβασιτς καλος αλλα οχι σαν τον μοντριτς)αμυντικο διδυμο νατσο-βαραν για κλαματα..επομενως αυτο που ειδαμε χθες ηταν απολυτως φυσιολογικο,Οσα βαλουμε και οσα φαμε τπτ αλλο!!!

στις 03/11/2016 22:42
DimitriPaok 2 αγωνες εχει ακομη και δες βαθμολογια καλυτερα!

Καλα σκουζετε για το συστυμα σας οτι δεν ηταν καλο και πρασινα αλογα οταν εμεις εχουμε 7 απουσιες ΒΑΣΙΚΕΣ ,αυτη την στιγμη εχουμε μεγαλυτερο κενο! Αμα εσυ το λες φυσιολογικο αυτο που ειδες χθες ... Ο ροναλντο σας δεν μου απαντησατε που ηταν ρε αδερφια? Γιατι ακουω πολυ το ονομα μεσσι απο την Τριτη ενω ο ουλτρεξ σας ηταν σκετη μαγεια ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ

ΚΑΛΜΑ και κοιταξτε μην χασετε και απο σπορτινγκ γιατι το καζο θα ειναι μεγαλυτερο μπαμιες

στις 04/11/2016 00:50
geniusMSN εμεις ναι ρε πιτσιρικο φεραμε ισοπαλια με την λεγκια το χωριο...αλλα το 12ο ερχεται,εσεις που χασατε ΜΕΣΑ στο καμπ νου απο το χωριο που λεγεται αλαβες δεν ντρεπεστε,εμεις να χασουμε απο χωρια και ειδικα μεσα στον ναο μας δεν το επιτρεπει το ηθος και η φανελα μας... φαααπ οπως λες και εσυ.Και οσον αφορα ροναλντο,μεσσι δεν θα κατσω να μπω στην διαδικασια και ειδικα με ενα 19χρονο ποιος ειναι καλυτερος,να χαρεσαι που τους βλεπεις και τους ΔΥΟ γιατι ειναι παιχταραδες και αν θες για το ποιος ειναι κορυφαιος σκορερ ριξε μια ματια την λιστα με τους top 20 γκολτζιδες στην ιστορια του ποδοσφαιρου ο ροναντο ειναι 6ος με 578 γκολ κατω απο πελε,μιλερ,πουσκας,ρομαριο και ο μεσσι σου ειναι 13ος με 550 γκολακια,μονο αυτο δειχνει ποιος ειναι καλυτερος και δεν το λεω εγω αλλα τα στατιστικα του παγκοσμιου ποδοσφαιρου.

στις 04/11/2016 15:29
Αν εννοεις εμενα οτι <Σκουζω για το συστημα>μας κανεις λαθος..Δεν ειμαι Ρεαλ αλλα ουτε και Μπαρτσα..ΠΑΟΚ ειμαι αλλα προτιμω Ρεαλ απο Μπαρτσα.Μεχρι εδω.Και ας μη περασει η Ρεαλ κλαιν μαιν

στις 05/11/2016 12:26
nickxa Aυτο με Αλαβες παλιωσε βρε αδερφε ,απο τοτε σε εχουν γλεντησει εσενα χωριααα ουυυυυ! Εχεις αναρωτηθει ποσο χρονων ειναι ο Μεσι και ποσο ο ροναλνντο αδερφε? οχι σους τοτε! Ξερεις γιατι δεν γουσταρω Ροναλντο?! Για την συμπεριφορα και μονο που εχει μεσα στο γηπεδο και περισσοτερο απεναντι στους συμπαικτες του, σταματα να βλεπεις επιφανειακα τα πραγματα φιλε!Καμια ομαδικοτητα δεν εχει ,τι να το κανω εαν ειναι και καλα "παικταρας"? Που σε κατι ματς εξαφανιζεται ,δες λεγκια και δεν ξερω που αλλου, απο την αλλα ο Μεσι εκανε χατρικ απεναντι σε Σιτυ ρε φιλος..τεσπα!

Καλα εσυ dimitrispaok δεν εισαι τιποτα απο τα δυο αλλα ΡΕΑΛΑΡΑ πανω απ'ολα αδερφε, κλαινε και οι πετρες ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.