Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι στο 90+5’ ο ΠΑΟΚ

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι στο 90+5’ ο ΠΑΟΚ



Με γκολ του Μάτος στο 90+5’, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στην Τούμπα και την έπιασε στην 3η θέση με 11 βαθμούς. Δοκάρι είχε η «Ένωση», που φωνάζει για τη φάση που κόρνερ από την οποία προήλθε το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι «δικεφάλων» με αντίπαλο την ΑΕΚ. Με γκολ του Μάτος στο 90+5’ οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με 1-0 στην Τούμπα και έπιασαν την «Ένωση» στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη φάση του κόρνερ που προήλθε το γκολ, καθώς όπως έδειξε και το τηλεοπτικό ριπλέι, η μπάλα στο γύρισμα του Μάτος έχει βγει έξω και ο επόπτης Ευθυμιάδης θα έπρεπε να δώσει άουτ.

Το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά στο 79ο λεπτό, αφού μια φωτοβολίδα ευθείας βολής από την Θύρα 4 έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Τάσος Σιδηρόπουλος αποφάσισε προσωρινή και όχι οριστική διακοπή, τονίζοντας ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει τραυματισμός ο κανονισμός δεν λέει για διακοπή και πρέπει να το διακόψει την δεύτερη φορά που θα πέσει κάτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το ντέρμπι είχε λίγες φάσεις, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά προσεκτικές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά αυτή αποδείχθηκε φλύαρη, αφού η ομάδα του Ίβιτς δυσκολεύονταν να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ανέστη. Ενδεικτικό ότι η μοναδική μεγάλη φάση των γηπεδούχων ήρθε στο 28’, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να διώχνει σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς.

Η ΑΕΚ δεν είχε τελική μέχρι το 45’ ωστόσο στις καθυστερήσεις «άγγιξε» το γκολ. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από τα δεξια και ο Αλμέιδα από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γλύκου.

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι στο 90+5’ ο ΠΑΟΚΤο δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στο 47’, ο Κάμπος έκανε μια συρτή σέντρα προς την περιοχή, ο Ροντρίγκες δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Ανέστης μπλόκαρε. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς μεγάλες φάσεις, ώσπου στο 73’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι με βολίδα του Χριστοδουλόπουλου.

Η φάση αυτή… αφύπνισε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο επόμενο λεπτό είχε μεγάλη στιγμή με σουτ του Ροντρίγκες, αναγκάζοντας τον Ανέστη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 77’ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ χρειάστηκε να επέμβει ξανά σε σουτ του Ροντρίγκες, ενώ στο 84’ ήταν η σειρά του Γλύκου να διώξει εντυπωσιακά το σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή.

Πέντε λεπτά μετά, ο Περέιρα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μάτος πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα έληγε χωρίς σκορ, ωστόσο ο Μάτος κατάφερε να λυτρώσει τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από κόρνερ… φάντασμα, ο Περέιρα έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, ο Μαλεζάς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στον Μάτος, ο οποίος την έστειλε από κοντά στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάχοφ (63’ Μπίσεσβαρ), Ροντρίγκεζ, Κάμπος (76’ Μυστακίδης), Αθανασιάδης (87’ Περέιρα).

ΑΕΚ: Ανέστης, Βίγια, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες (84’ Γαλανόπουλος), Πατίτο (69’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Μάνταλος, Αλμέιδα (90’ Αραβίδης).



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

54 σχόλια:

στις 30/10/2016 21:35
Μπράβο ΠΑΟΚ!!!Το γκολ ήταν άουτ να λέγονται όλα αλλά να με έδινε το γκολ μέσα στην Βέροια να με έδινε πέναλτι με Ξάνθη και να έπαιζε 50-50 με γαυρος.. Αυτά ΠΑΟΚΚΚΚΚ

[+]  lucadirisio στις 30/10/2016 21:37

στις 30/10/2016 21:37
δεν προηλθε απο αυτη τη φαση το γκολ αλλα απο το επομενο κορνερ.

στις 30/10/2016 21:38
Η ΚΑΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΣΤΟ 94

ΜΕ ΤΑ ΡΟΖ ΔΕΝ ΗΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΗ Η ΑΕΚ

[+]  lucadirisio στις 30/10/2016 21:38

στις 30/10/2016 21:39
Diaithsia 100 -0 gia ta giftopaokia

[+]  lucadirisio στις 30/10/2016 21:40

στις 30/10/2016 21:41
Αυριο που εχει ΔΙΚΗ στον ΣΚΑΙ,παλι με τον ολυμπιακο θα ασχολουνται!!

στις 30/10/2016 21:41
κ. lucadiricio οσφπ είστε??

στις 30/10/2016 21:45
Gamiete to ksefthlismeno anuparkto paokaki h omada twn upourgwn kai ton meswn enhmerwshs.

Prokatavalika kako psofo ston xesth anandro antihool/hannibal/robinson 99 h opoio acc xreisimopoihsei.Auth h kotara einai antiprosopeutiko deigma ths omadas tou dendropotamou.Megaluterh omada h larisa apo to anuparkto opadika paokaki

στις 30/10/2016 21:46
RE MALAKES KERDISATE STO 150 TIN KOULA POUSTIKA KAI GELATE PIASTITE XERI XERI KAI PIGENE NA FOUTARETE APO TON LEYKO PYRGO MPAOK

στις 30/10/2016 21:52
TIN KURIAKH GAMAME TON LAGO KAI PROTAULITA TELOS GIA FETOS

στις 30/10/2016 21:59
Μίλησε ο εβραιοσκωληξ??? Βρε αντε και βρουμμμμμ

[+]  Giorgos_paokara στις 30/10/2016 22:03

στις 30/10/2016 22:14
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα σχολια των ΠΑΟΚτζηδων παραπανω δικαιωνουν ολους τους Ολυμπιακους που φωναζουν καιρο τωρα οτι 'αρχιδια εξυγιανση θελουν οι 3 συμμαχοι'!

στις 30/10/2016 22:15
Δειτε πως πνιγει ο ivic τωρα την φωτοβολιδα ευθειας βολης, ενω την προηγουμενη βδομαδα φοβοταν τα καπνογονα...

στις 30/10/2016 22:16
...και επισης πως του αρεσε το καλπικο γκολ που εβαλε στο 95'...

στις 30/10/2016 22:20
Poustrakia giftopaokia xaireste tetoies kalpikes httes kai meta koroideuete toys gaurous

στις 30/10/2016 22:20
1ον Σίγουρα νίκη ψυχολογίας

2ον δικαιοτερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία το κόρνερ πριν το κόρνερ του γκολ είναι καθαρά άουτ

3ον καλό παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο με καλές φάσεις εκατέρωθεν

4ον ο ΠΑΟΚ για πολλοστή φορά έπαιζε με 10 παίκτες μέχρι το 87 που ο προπονητής(λέμε τώρα) έβαλε και 11ο παίκτη τον Περειρα

5ον και καλύτερο ο διαιτητής σήμερα σφύριξε ελάχιστες φορές σπάνιο έως ανήκουστο για την Ελλάδα άφηνε το παιχνίδι να εξελιχθεί και δεν έκοβε τον ρυθμό βοηθήσε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο

[+]  Giorgos_paokara στις 30/10/2016 22:22

στις 30/10/2016 22:22
Th nikh psixologias kai kourafeksala les ree blaka to prwtathlima teleiwse th prohgoumenh kuriakh

στις 30/10/2016 22:23
Οσο για την φωτοβολιδα πρεπει να βρεθει αυτος που το εκανε και μην ξαναπατισει στο γηπεδο θα μπορουσε να ειχε σκοτωσει ανθρωπο

στις 30/10/2016 22:28
ree blaka ούτε που με ενδιαφέρει το πρωτάθλημα εγώ βλέπω μόνο την ομάδα μου εσύ ree blaka που σε ενδιαφέρει κάτσε και δες το

στις 30/10/2016 22:29
μονο να μην ξαναπατιση στο γηπεδο? μεσα με τον πουστη ρεε

στις 30/10/2016 22:31
BraveHeart86 Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που ειπες και με γλυτώνεις απο το να τα πω εγώ .Να σε συμπληρωσω με μια φράση που την είπα και λίγες μέρες πριν "εκεί που σας βολευει κάνετε την κωλοτουμπα σας".giorgospaok μάλλον το πρόβλημα το έχεις εσύ εφόσον δεν καταλαβαίνεις αυτό που λέμε. Φυσικά και έκανες καλά που πανηγυρισες έξαλα στο γκολ αλλά πριν μια βδομάδα εκραζες εμας που πανηγυρισαμε και εμείς στις καθυστερήσεις

στις 30/10/2016 22:32
Λοιπόν: Το παιχνίδι ήταν κακό, έστω επιεικώς μέτριο. Η διαιτησία έπαιξε έδρα, σε επίπεδα ας πούμε ανεκτά, αλλά και πάλι εμένα προσωπικά αυτό με στραβώνει. Τρίτον. Άλλο τα καπνογόνα των γαύρων, και άλλο φωτοβολίδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει επιτέλους κάποιοι να καταλάβουν ότι το εισιτήριο το πληρώνουν(;) για να δουν το ματς, όχι για να συμμετέχουν σ' αυτό. Τέταρτον. Η ΑΕΚ ήταν δύο κλικ πιο αργή από τον κακό σήμερα ΠΑΟΚ. Έλεος! Μετά δεν μου φταίει ο κάθε Ολυμπιακός που παίρνει κεφάλι. Και με κόντρα διαιτησία πάλι μπροστά θα ήταν, με τα χάλια που έχουν οι υπόλοιποι. Μάλλον θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον ηλίθιο πρόεδρο του, που με αυτά που κάνει δίνει οπαδικό άλλοθι σε όλους εμάς που υποστηρίζουμε άλλες ομάδες.

[+]  Giorgos_paokara στις 30/10/2016 22:32

στις 30/10/2016 22:34
Το οτι με βριζεις @Giorgos_paokara, δειχνει και το επιπεδο σου σαν ανθρωπο εκτος απο οπαδο...Δεν μου κανει εντυπωση ομως...

στις 30/10/2016 22:41
Όσο για το ματς τώρα ,ήταν εμφανές οτι ο ένας φοβόταν τον άλλον. Μια ΑΕΚ η οποία ήθελε απλα να μην χασει ,δεν ρίσκαρε καθόλου .Ο παοκ ήταν και αυτός προσεκτικός ,παρότι προσπαθουσε να δημιουργήσει φάσεις φοβόταν να ανοιχτεί. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να δούμε ενα κλειστό παιχνίδι ,χωρίς πολλές ευκαιρίες και αρκετά βαρετό για εμας τους ουδέτερους.

στις 30/10/2016 22:41
Giorgos_paokara στα λόγια μου ερχεσαι

στις 30/10/2016 22:49
Σε εκραξα που πανηγυρισες το γκολ του μιλιβογιεβιτς στις καθυστερησεις;

στις 30/10/2016 23:03
Χαχαχαχαχαχαχα...συνεχιστε ετσι παιδια.. με καλυψαν απολυτα ο braveheart kai o lugradirisio... την αδερφουλα τον ιβιτς η φωτοβολιδα δεν την τρομαξε σημερα..; η δεν την ειδε..; γιαυτο θα σας γαμαμε μια ζωη..γιατι ειστε κοταρες και λουγκρες..σημερα που σας επαιξε 100-0 η διαιτησια δεν πιστευω ναχετε παραπονα, για να νικησετε το ανυπαρκτο αεκΑΚΙ στο 95+

στις 30/10/2016 23:08
Για οσους αναρωτιουνται, αυτες ειναι οι δηλωσεις του ivic:'"Περίμενα ένα τέτοιο παιχνίδι.Ημουν σίγουρος ότι η ΑΕΚ θα κλείσει χώρους και θα παίξει στην κόντρα επίθεση. Μίλησα με τους παίκτες μου για όλα αυτά. Είπα ότι πρέπει να έχουμε υπομονή. Θα έλεγα ότι ήμασταν καλύτεροι.Δίκαια κερδίσαμε.Βάλαμε το γκολ στο… τρίτο ημίχρονο όπως λένε και οι συνεργάτες μου.'

στις 30/10/2016 23:09
Κλαιω με τον τυπο...δεν υπαρχει πουθενα αυτος ο ivic...

στις 30/10/2016 23:22
Δεν μου αρεσε ο ΠΑΟΚ,δεν μου αρεσε η ΑΕΚ!Δικαιότερο θα ηταν το Χ!Δεν θελω τον Ιβιτς,δεν θελω να λέει μαλακίες και να ξεφτυλιζει ολους μας!Θέλω εναν ΠΑΟΚ που μα μην κερδιζει στο 100 με γιαλαντζι γκολ!!Και βαρέθηκα τις μαλακίες κάθε φορά για τη διαιτησία!Τον Ολυμπιακό απο ανικανότητα δική μας δεν τον κερδίσαμε!!Και ας με κραξουν οι συνοπαδοι!

στις 30/10/2016 23:51
ΜΕΓΑΛΕ ΤΕΟ και να σε κραξουν ,στα αρχίδια σου.Εσύ έχεις αρχίδια, αυτοι που θα σε κραξουν δεν έχουν

[+]  Giorgos_paokara στις 30/10/2016 23:53

[+]  t4sos στις 30/10/2016 23:55

[+]  t4sos στις 30/10/2016 23:56

στις 31/10/2016 00:44
Ta arxidia mou phre o paok pio derby

στις 31/10/2016 01:01
Birbiham1980 San to gio tou sabidh ise kai esi prezoni. Pou exase apo to olympiako kai panigirize

στις 31/10/2016 09:57
Η ΤΑΣΟΥΛΑ ΤΗΝ ΕΡΙΞΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ,ΠΙΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΙΝΤΕΓΕ.

στις 31/10/2016 11:14
Τασο είσαι πιτσιρίκος,οποτε σε γράφω στά @@ μου,γελοιος είναι οποίος δε βλέπει την ανικανότητα μας στο σκοράρισμα!Δώσαμε και στον Ή δικαίωμα να μιλά για διαιτησία! Κι ταν μεγαλωσεις και μάθεις μίλα!! Μέχρι τότε βριζε , μόνο για αυτό είσαι ικανός!Ναι ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερη ομάδα από την ΑΕΚ,αλλα αν δε βλέπειςη αν δεν ξέρεις τι γίνεται στον ΠΑΟΚ τότε βουλωστο!!!

στις 31/10/2016 11:14
Αυτή τη στιγμή στα ντέρμπι έχουμε

ολυμπιακός:6,ΠΑΟΚ:3,ΠΑΟ:0,ΑΕΚ:0

στις 31/10/2016 11:14
O Ίβιτς τώρα κουβέντα δε κάνει για διαιτησίες ούτε για φωτοβολίδες. Εφόσον πήρε το αποτέλεσμα στα αρχίδια του. Να τα βλέπετε αυτά προτού αρχίσετε πάλι και μιλάτε για τον Ολυμπιακό, την ομάδα που σας έχει γίνει κρυφός έρωτας. Και αυτός με τη φωτοβολίδα πρέπει να πιαστεί και να τιμωρηθεί, πολύ σωστά, όπως θα πρέπει γενικά, ανεξέρτητα σε ποια ομάδα ανήκει.

στις 31/10/2016 12:44
Γιωργο ΠΑΟΚΑΡΑ ναι τον Ολυμπιακό επρεπε να τον κερδισουμε!Οταν ομως χανεις τα άχαστα,οταν τρως 2 αστεια γκολ,τότε πέρα απο τον Αρετόπουλο και το κάθε κορακι,κανεις και την αυτοκριτική σου!!Χθες βάλαμε το πρωτομας γκολστο δευτερο ημίχρομο ,ειμαστε πρωταθλητες στις χαμένες ευκαιρίες!!Κάτι γιαλαντζί ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ σαν το 12 χρονο Τασο,κανουν τη μία παιχταραδες το Τζαβέλλα και τον κάθε μαλακα,κρινουν τα πάντα απο τον καναπε,ε οχι ρε φίλε μου,αν εισαι αληθινος ΠΑΟΚΤΣΗΣ πρωτα βλέπεις την ομαδα σου και στα @@ σου τι κανουν οι άλλοι!!

στις 31/10/2016 13:10
ΕΛΑ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ.

στις 31/10/2016 14:17
Δεν ηταν τοσο καλο παιχνιδι, οσο αυτο της περασμενης κυριακης. Ομως καθε παιχνιδι εχει την διαφορετικοτητα του. Η ΑΕΚ πηγε να καταστρεψει και δεν βοηθησε να παιχτει μπαλα. Το εχουμε πει ο ΠΑΟΚ ειναι καλυτερος σαν ομαδα, απο ολους για μενα. Πληρωνει αλλες αμαρτιες, θεωρω οτι θα τις βρουνε. Δεν ειναι κοροιδο πλεον η διοικηση του. Φανταζομαι στο τελος του πρωταθληματος, θα του λειπουν αυτοι -3 βαθμοι. Σφυριγματα εκτος απο τον Ολυμπιακο εχει παρει και ο ΠΑΟΚ στην Τουμπα. Ολα τα τελευταια χρονια γινεται αυτο. Ο Ηρακλης μπορει να γλιτωσε και απο 5 γκολ, ομως θυμομαστε οτι ειχε πεναλτυ μαρς υπερ του, που δεν δοθηκε. Τελος σημερα ο Παναιτωλικος με νικη, ανεβαινει κι αυτος εκει στην Τεταρτη θεση, στα ψηλα με τους δικεφαλους. Γουσταρουμε λεμε...

στις 31/10/2016 14:45
Βλεπω κατι μαλακιες απο μερικους μα κατι μαλακιες...Αυτοι ειναι η διαφορα μας προβατα!!Εμεις παραδεχθηκαμε ολοι οι προλαλησαντες οτι ηταν ΑΟΥΤ Η ΜΠΑΛΑ.Οι γαυροι μια φορα να πουν (απο τις εκατομμυριες)οτι αυτο που τους δοθηκε ηταν λαθος??Π-Ο-Τ-Ε.Τελος να κλεισει η κουβεντα σε ενα σουτ του Γκαρρυ η μπαλα ηταν κορνερ ομως εδωσε αουτ.Ξερω ειναι γκολ αλλα αλλα αλλα αλλα..

στις 31/10/2016 18:51
ΔΗΜΗΤΡΗ,ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΡΟΜΠΑΣ.

στις 31/10/2016 19:39
Στην φαση του κορνερ παντως ο εποπτης κυνηγουσε την μπαλα ουτε που ειδε αν βγεικε ή οχι

στις 31/10/2016 19:50
Ισως επειδη βλεπω τα πραγματα απο την κανονικη πλευρα??Μπορει για'αυτο

στις 31/10/2016 20:43
Βουλγαρογυφτοι ο μονος σοικος παοκτσης εδω μεσα που μιλαει σαν ανθρωπος και οχι σαν ορκ οπως το συνολο των μπουγατσογυφτων ειναι ο teowolf...μαγκας

στις 01/11/2016 19:24
Επειδη δεν αναφερει πως περνετε τα ματς κολογαυρε

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.