Σούπερ Λιγκ:  Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Σούπερ Λιγκ: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ



Με δύο γκολ του Πλατέλλα (4’, 30’) η ΑΕΚ πέρασε με 2-1 από την έδρα της ΑΕΛ, η οποία μείωσε με τον Ναζλίδη (33’) αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης παρά την αποβολή του Γκάλο στο 73’.

Μετά την ισοπαλία με τον Ηρακλή (0-0) και τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό (3-0), η ΑΕΚ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ στη Λάρισα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την «Ένωση», η οποία άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού με ωραίο σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 10’ η ΑΕΚ χρειάστηκε την εντυπωσιακή επέμβαση του Ανέστη σε προσπάθεια του Ναζλίδη για να κρατήσει το μηδέν.

Η ΑΕΚ ανέκτησε την κατοχή, ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες. Στον αντίποδα, ο Αναστασιάδης αποφάσισε να αλλάξει διάταξη από 3-4-2-1 σε 4-4-2 και στο 28’ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με σουτ του Ντοντό, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Δύο λεπτά μετά, η «Ένωση» έφτασε σε δεύτερο γκολ, έχοντας ξανά σκόρερ τον Πλατέλλα. Έπειτα από γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου, ο Κόντορ προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Πατέλλα κι αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση, αφού στο 33’ ο Ναζλίδης εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση ανάμεσα σε ανάμεσα σε Τσιγκρίνσκι-Γιόχανσον -Ανέστη και με πλασέ μείωσε σε 2-1. Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και μέχρι το ημίχρονο είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ξαναπάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 38’ η γυριστή κεφαλιά του Ρέντζα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του, ενώ στο 42’ η κεφαλιά του Αραβίδη από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, έχοντας τριπλή ευκαιρία με το… καλησπέρα στο ματς. Στο 48’ το σουτ του Μπακασέτα βρήκε στον Φάρκας, στη συνέχεια ο Καβουράκης απόκρουσε το σουτ του Μάνταλου και ο Αραβίδης σε τρίτο χρόνο δεν κατάφερε να ευστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Τρία λεπτά μετά, ο Κετσπάγια έριξε στο ματς τον Αλμέιδα (αντί του Λάζαρου) και στο 61’ ο Πλατέλλας έφτασε κοντά σε χατ-τρικ, όμως το μακρινό πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 73’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι, καθώς ο Κομίνης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για μαρκάρισμα πάνω στον Ναζλίδη.

Η ΑΕΛ ανέβασε την πίεση της και στο 80' ο Ουρτάδο υποχρέωσε τον Ανέστη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Τέσσερα λεπτά μετά ο παίκτης των γηπεδούχων βρέθηκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν κακό και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Η πίεση της ΑΕΛ αποδείχθηκε άκαρπη και η «Ένωση» πήρε σπουδαία νίκη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας. Στα αξιοσημείωτα πως ο Χριστοδουλόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη μετά το τελικό σφύριγμα για μια αψιμαχία με τον Γιοβάνοβιτς, που επίσης πήρε κίτρινη.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΗΡΑΚΛΗΣ

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 17/10/2016 21:49
ΚΛΑΣΗ ΑΝΩΤΕΡΟΣ Ο ΠΛΑΤΕΛΛΑΣ ΤΟΥ.... ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥ-ΜΑΡΑΔΟΝΑ ΠΑΤΑΤΑ.... αλλα ο ΠΛΑΤΕΛΛΑΣ εχει ενα Ελλατωμα.... κ δε παιξει παλι βασικος στην επομενη αγωνιστικη.... ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ.. απο τα Λιοσια.... κ οχι απο το Μπουενος Αιρες... παλι,παγκο. Και βλεπουμε.

στις 17/10/2016 21:59
Bravo re AEKARA kala to ekanes to gavroparartima!

[+]  S.G.W. στις 17/10/2016 22:22

[+]  lazo1 στις 17/10/2016 22:35

[+]  lazo1 στις 17/10/2016 22:35

στις 17/10/2016 22:55
ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΜΠΑΖΟ lazo1.ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΗΝ ΣΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝΕ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΣΑΣ ΤΑ ΜΠΑΟΚΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΥΡΙΛΑ Η ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ ΚΟΛΑΡΑ ΣΑΣ!!!ΓΕΙΑ ΣΟΥ MΠΑΖΟ ΠΟΥΣΤΗ lazo1.BΡΕ ΑΛΒΑΝΕ ΓΥΦΤΟΥΛΑ ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΣΤΟ ΘΕΡΜΑΙΚΑ!!!!ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΙΑΜΑΤΙΚΑ ΛΟΥΤΡΑ ΜΑΛΑΚΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙ Ο ΣΙΔΗΡΟΣΤΟΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.

στις 17/10/2016 23:33
Μετρια η ΑΕΚ αλλα η νικη μετραει μιας και αγωνιστηκε με πολλες βασικες απουσιες.Θα διαφωνισω με τον προλαλησαντα πως ο Πατιτο ειναι αμπαλος(ο καθενας βεβαια εχει διαφορετικη αποψη,σεβαστη)μιας και ειναι βαρομετρο στην επιθετικη αναπτυξη της ομαδας.Αρνητικος για αλλη μια φορα ο Λαζαρος τοσο αγωνιστικα οσο και...για την συμπεριφορα του μετα το τελος της αναμετρησης.Παντως οτι και να λεμε πρεπει να βελτιωθει παρα πολυ η ΑΕΚ για να κυνηγησει τον τιτλο.Το θεωρω απιθανο.Αγαπαμε Τιμουρ αλλα....δεν κανει.

[+]  lazo1 στις 17/10/2016 23:59

[+]  lazo1 στις 18/10/2016 00:00

[+]  lazo1 στις 18/10/2016 00:02

στις 18/10/2016 00:04
Bravo re AEKARA,etsi prepei ti eisai olumpiakos na xaseis ekei panw?Gelaoi o kosmos mazi tous kai theloun na sxoliasoune,alla tous ponaei to kupelo apo persi,tous ponaei kai h poutsa apo arouka larisa kai apoel,logiko...OPOIOS SAS G@@@@@@EI EINAI A.E.K POUTANAKIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

[+]  lazo1 στις 18/10/2016 00:25

στις 18/10/2016 00:28
RE XAZOBLAKA STO EUROPA POU PEZETE MESA OI EJO XAXAAXAXA TOURKOMOULI

στις 18/10/2016 01:14
Ρε τον τσιμπουκαδωρο..κλινικη περιπτωση ο τυπος..παλι παρακαλα μπας και γαμησει με ξενα αρχιδια... οκ..καλα κανουμε και τον εχουμε παρει στο ψιλο γιατι ειναι ολοχαζος..αλλα πλεον παιδια να του συμπεριφερεστε σαν ενα ατομο με συνδρομο down... που καπως ετσι τον κοβω ναναι

στις 18/10/2016 01:18
Σαν κινηση αγαπης..θα δωσω το παραδειγμα ιδανικης συμπεριφορας προς τον αυτιστικο ΤΣΙΜΠΟΥΚΑΔΩΡΟ.. φιλε βγες να πανηγυρισεις την νικη της ομαδας σου.. ηρθατε στην φυσιολογικη θεση σας...κανατε τον αθλο και περασατε τον αιωνιο και ισοδυναμο αντιπαλο σας..τον νιωνιο.. εχετε πιασει ταβανι αφου ειστε στην τριτη θεση..μπραβο και μπραβο σε σενα και στην υπερομαδα σου..

στις 18/10/2016 02:14
Τι παράρτημα ρε άσχετοι ηλίθιοι συριζαίοι μπαφιάρηδες.

στις 18/10/2016 10:56
As meinoyme 4-5 pontoys konta ston 1o mexri ton genari kai apo ekei kai pera ola ginontai.kaneis den einai favori.poso mallon o diorismenos poy thelei ton 12o toy gia to diplo stin plateia.

στις 18/10/2016 11:04
20 μυρια ομαδα η αεκ εναντιων 6,65 μυριων αελ, και νικησε με τυχη .γελοιο αφου εχει τον κετσπαγια προπονητη λογικο. αελ μεγαλυτερο ονομα αβρααμ καλυτερος παικτης βαρελα δεν επαιξε. αεκ μεγαλυτερο ονομα αλμειντα λεσκοτ βαργκας δεν επαιξαν καλυτερος παικτης κατ εμε παλι μεγαλης κλασης ανεστης. πιθανον οταν ξαναβρεθουν αντιπαλοι να παιχτει καλυτερο ματς αν και αυτο ηταν καλο χωρις πολλα λαθη. πιθανον χρειαζεται πιο καλη αμυνα απο αελ και πιο καλη κατοχη μπαλας με πασες η αεκ. αν η αεκ δε μπορει να πιασει παο,παοκ,οσπφ ειναι λογω passing game

στις 18/10/2016 11:59
ΑΔΕΡΦΑΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΡΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΧΩΝΕΨΕΙ?

στις 18/10/2016 13:58
Gamietai to limani,arouka ael kai apoel sas gamane apo ton kolo kai gelaei h europh kseftilismenoi mounopana,poutsa persi apo thn koula me bajet Γ ethnikis kai fagate POUTSAAAAAA kupelo kai prwtathlima....POUTANES TIS EUROPHS EISTE FETOS KAI OPOIOS SAS GAMAEI EINAI AROUKA AEL KAI APOEL.....

στις 18/10/2016 14:02
KAI AN GIA ESAS H KWSTANTINOUPOLH EINAI TOURKIKH,TOTE ESEIS EISTE TOURKOI KAI ANTHELINES MOUNOPANA KSEFTILISMENOI,POU THA PEITE THN A.E.K TOURKIKH OMADA,DEN NTREPESTE GAMW TA SPITIA SAS????

στις 18/10/2016 14:54
ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΣ,ΤΗΝ ΤΡΙΑΡΑ ΤΗΝ ΧΩΝΕΨΕΣ?

στις 18/10/2016 14:55
ΗΛΙΑ,ΗΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΡΑ ΣΟΥ ΤΑ ΤΡΙΑ.

στις 18/10/2016 14:59
hlia hlia se gamane stin tourkia

στις 18/10/2016 15:41
Ο πλατελας ειναι παικταρας!με αρεσει πολυ και ας ειναι πολυ κοντος! Νομιζω οτι μπορει να γινει σπουδαιος ποδοσφαιριστης αλλα καπου στο εξωτερικο γιατι ειναι γνωστο οτι η Ελλαδα τρωει τα παιδια της

στις 18/10/2016 15:43
Παντως η αεκ δεν πειθει με τις εμφανισεις της !

στις 18/10/2016 16:49
O PIATELAS MONO GIA ORTEF KANI

στις 18/10/2016 16:50
PRIN TON MARKAROUNE PAFTI KATO MEGALOS KOULASTAR

στις 18/10/2016 20:41
ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ Η ΕΚ ΛΕΣΒΟΥ ΑΡΧΙΤΣΙΜΠΟΥΚΛΟΥ stasoupoustra.ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΩΝ ΛΕΣΒΙΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΩΡΗ ΤΣΙΜΠΟΥΚΛΟΥ?ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΣΟΥ ΡΟΥΦΟΚΑΒΛΕΤΑ.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΣΟΥΝ Η ΧΑΡΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΚΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΟ.ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΜΩΡΗ ΛΙΝΑΤΣΑ.ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΣΟ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΓΙΔΙ.ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ (ΠΙΠΑ - ΚΟΛΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΥΣΤΑΝΙ ΣΟΥ ΝΑ ΑΡΜΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΓΙΔΑ ΨΟΛΑΡΠΑΧΤΡΑ.ΓΕΛΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ site ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΚΛΟΥ?24 ΩΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΕΙΝΑΙ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΡΟΜΠΑ ΛΟΥΓΚΡΑ ΕΤΣΙ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΟΛΟΙ ΠΛΕΟΝ.

στις 18/10/2016 20:58
ΡΕ ΤΣΙΜΠΟΥΚΑΔΟΡΕ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ?

στις 19/10/2016 00:02
FORTOUNHS-17 ΤΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΣΥ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΕ GAY.AΝΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΠΟΥΣΤΑΚΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ο tasos KAI ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΟΥΡΑ ΕΛΙΚΟΔΡΟΜΙΟ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΥΣΤΡΑΑΑΑ

στις 19/10/2016 00:05
pados oreo gol fagame

στις 19/10/2016 00:06
ama thelete na vristite pate alu edo milame gia podosfero

στις 19/10/2016 12:02
Δε μπορούν να σταματήσουν να βρίζουν ετούτα εδώ τα καημένα.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.