Κορυφαία ελληνική ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Παναθηναϊκός

Κορυφαία ελληνική ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Παναθηναϊκός



O Παναθηναϊκός φιγουράρει στην 21η θέση της λίστας με τις κορυφαίες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ σε ότι αφορά την απόλυτη συγκομιδή βαθμών. Στην 27η θέση ο Ολυμπιακός και 67η η ΑΕΚ. Δείτε το Top-20.

Η UEFA γνωστοποίησε τη συνολική βαθμολογία συλλόγων (σε απόλυτη συγκομιδή βαθμών) στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή των ελληνικών ομάδων στην «all time club ranking» λίστα, φιγουράροντας στην 21η θέση με 143 βαθμούς. Ακολουθεί ο Ολυμπιακός στην 27η με 134, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στην 67η με 52.

Όσον αφορά την πρώτη 10αδα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ βρίσκεται στην 1η θέση με 543 ενώ ακολουθούν κατά σειρά οι: Μπάγερν, Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μίλαν, Γιουβέντους, Μπενφίκα, Πόρτο, Λίβερπουλ και Άρσεναλ, με τους «κανονιέρηδες» να αποτελούν την μόνη ομάδα της δεκάδας που δεν έχει κατακτήσει το βαρύτιμο τρόπαιο.

Αναλυτικά το top-20 στη βαθμολογια όλων των εποχών:


1. Ρεάλ Μ. 543
2. Μπάγερν Μ. 423
3. Μπαρτσελόνα 391
4. Μάντσεστερ Γ. 354
5. Μίλαν 314
6. Γιουβέντους 294
7. Μπενφίκα 264
8. Πόρτο 247
9. Λίβερπουλ 241
10. Αρσεναλ 236
11. Ντιναμό Κιέβου 235
12. Αγιαξ 225
13. Ιντερ 208
14. Σέλτικ 205
15. Τσέλσι 197
16. Αντερλεχτ 182
17. Ρέιντζερς 164
18. Αϊντχόφεν 159
19. Γαλατασαράι 152
20. Λιόν 145
--------------------------------------
21. Παναθηναϊκός 143 (Παιχνίδια 157, Νίκες 49, Ισοπαλίες 45, Ήττες 63)
27. Ολυμπιακός 134 (Παιχνίδια 150, Νίκες 53, Ισοπαλίες 28, Ήττες 69)
67. ΑΕΚ 52 (Παιχνίδια 62, Νίκες 16, Ισοπαλίες 20, Ήττες 26)




Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
6.253.851.401.651.852.381.141
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
6.002.081.811.781.72
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.501.772.7030.00

Σχολιασμός

32 σχόλια:

στις 23/09/2016 22:40
τόσα χρόνια ο γαύρος μόνος του στο τσουλουυ και δεν μπόρεσε να περάσει τις πολύ καλές χρονιεςμπου έκανε ο πάο σε ευρωπη

στις 23/09/2016 22:40
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

[+]  lazo1 στις 23/09/2016 23:01

στις 23/09/2016 23:11
Yποκλιση στην βασιλισσα...hala madrid!!!!

στις 23/09/2016 23:27
Αφου εισαι 15χρονο μαλακισμενο ....τουλαχιστον μαθε πρωτα και μετα γραψε τις πιπες σου!!!

[+]  polu στις 23/09/2016 23:39

στις 23/09/2016 23:44
ΛΑΖΟ;Στην τεράστια ιστορία της, η ΑΕΚ έχει δώσει 198 ευρωπαϊκά παιχνίδια και είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που έχει φτάσει στα προημιτελικά όλων των διοργανώσεων.

Μία… πονεμένη ιστορία είναι τα ευρωπαϊκά παιχνίδια των ελληνικών ομάδων τα τελευταία χρόνια. Σε αυτή τη κατηγορία βρίσκεται και η ΑΕΚ που την τελευταία πενταετία δεν έχει καταφέρει κάτι αξιόλογο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο παρελθόν ωστόσο, δεν είναι λίγες οι φορές που όλη η Ελλάδα υποκλίθηκε στις επιτυχίες των «κιτρινόμαυρων».

Κάθε αρχή και δύσκολη…

Στα πρώτα Ευρωπαϊκά βήματα της ΑΕΚ η αρχή ήταν πολύ δύσκολη. Για την δεκαετία του '60 οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν τέσσερις φορές σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οι τρεις πρώτες ήταν για το κύπελλο Κυπελλούχων, όπου αποκλείστηκε νωρίς, από τον πρώτο γύρο. Ωστόσο, τη σεζόν 1968-69, έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που βρέθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Εκεί το εμπόδιο της Σπάρτα Τρνάβα φάνηκε απροσπέραστο, με τους «κιτρινόμαυρους» να ηττώνται με 2-1 στην Σλοβακία κ

στις 23/09/2016 23:44
Και έχει και άλλο τόσο...

στις 24/09/2016 00:00
RE MALAKES EDO LEI GIA GIA TSAMPION KAI OXI GIA TA KUPELA EUROPIS POU EITAN PRIN

[+]  lazo1 στις 24/09/2016 00:10

στις 24/09/2016 00:25
Ρε αγράμματο ή λέξεις σε πείραξαν? λεγόταν κύπελλο πρωταθλητριων και το άλλαξαν σε τσαμπ.λιγκ.

στις 24/09/2016 00:36
min ton pareksigite briskotan akoma starxidia mou tote prin tou gkastrwso tin manoula!

στις 24/09/2016 01:26
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΤΙ ΟΤΑΝ ΞΕΞΙΝΗΣΕ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΓΑΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΜΕ 3 ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ 2 ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙ 1 ΑΠΟ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2011 ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΜΠΑΛΟΙ!!!!

στις 24/09/2016 08:33
Η σωστή καταμέτρηση της συγκομιδής βαθμών, πρέπει να βγαίνει σε συνάρτηση με το πόσους αγώνες έχει παίξει η κάθε ομάδα.

Πριν από αρκετά χρόνια, κάποια αθλητική εφημερίδα έγραφε ότι πρώτος σε συγκομιδή βαθμών στην Ευρώπη ήταν ο Ολυμπιακός, που είχε μαζέψει 60 βαθμούς σε 90 (τότε) αγώνες. (Ήταν πριν τους ομίλους του Champions League, με διπλούς νοκ άουτ αγώνες από την αρχή).

Αυτό ήταν εν μέρει σωστό, αν όμως κάναμε την διαίρεση 90:60, έβγαινε 1,5 βαθμός ο μέσος όρος του. Με αυτή τη συνάρτηση, πρώτος έβγαινε ο... Πανιώνιος(!), με 18 βαθμούς σε 12 ματς, (1,75 μέσος όρος βαθμών) και ακολουθούσαν ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός ισοβαθμούσε με την ΑΕΚ στην τέταρτη θέση.

στις 24/09/2016 08:57
lazo,lazo ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΩ.ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΨΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΨΕΙ ΦΛΑΝΤΖΑ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΕ GAY.TO ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΒΡΕ ΣΙΔΗΡΟΣΤΟΚΕ?ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΔΙ.ΑΝΤΕ ΛΟΥΓΚΡΑ!

στις 24/09/2016 09:01
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΟΡΕΙΕΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ GAY ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΟΥΤΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΟΛΑΡΠΑΓΗΣ ΕΧΕΙ Ο ΓΑΒΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.lazo ΣΟΥ ΤΟΝ ΣΦΥΡΙΞΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ Ο ΙΣΡΑΗΛΙΤΗΣ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗΣ ΤΗΣ ΜΠΙΕΡ ΣΕΒΑ ή ΟΧΙ?ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΦΟΡΜΑΡΕΙ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΣΤΟ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ ΚΟΛΑΡΑΚΙ ΣΟΥ.

στις 24/09/2016 10:56
tsoukalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

στις 24/09/2016 11:27
Ναι πρωτος αμα διαβασεις απο κατω προς τα πανω τη λιστα

στις 24/09/2016 16:00
RE KERATADES PRIN TO MNIMONIO GAMAGAME EMIS TORA SAS GAMANE GIA ENA TSIGARO KAI LETE TI GINITANE PRIN 50 XRONIA TORA PIOS GAMAI SAS GAMAI OLES O OLIMPIAKOS

στις 24/09/2016 16:01
TSIPOUKADERE TO MAYLOSOU EINE STIS POUTSES XAXAXAX TRASEJOUAL

στις 24/09/2016 16:46
Lazo αλβανε μαθε να γραφεις ελληνικα μαθε ιστορια και μετα μιλα βλαμμενε

στις 24/09/2016 16:54
POUSTI TOURKOSPORE PIA ISTORIA; AUTIN POU PEFTATE KATO OTAN SAS GAMAGAME I OTAN SBINATE TA FOTA POU PALI SAS GAMAGAME;

στις 24/09/2016 16:56
43 43 43 43 43 43 AUTO EXI GRACI I ISTORIA TOURKOPOUSTA

στις 24/09/2016 16:58
EXETA XASI APO TON POSIDONA MIXANIONAS APO TIN LAMIA KAI MILAS GIA ISTORIA GOUSOUFAKI;

στις 24/09/2016 17:08
ERLATE RE POUSTARADES TIN ALLH KURIAKI STO KARAESKAKI UA GAMISOU ESAS TIN ISTORIA SAS KAI OLA TA TZAMIA TIS POUTROTOURKIA SAS

στις 24/09/2016 19:22
Τάκη τι λένε τα παπίρς ?

στις 24/09/2016 19:33
Βλακα αλβανε εισαστε μετα απο βαζελο και αεκ,ο βαζελος πρωτος και η αεκ δευτερη στην ευρωπη,ποτε πηγες ρε γιδι ημιτελικο ΟΥΕΦΑ και προημιτελικα ΟΥΦΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΩΝ;;;;;ηλιθιε αμαθε

στις 24/09/2016 19:36
Μετα απο τοσα χρονια συμμετοχης αλλοτε αξια αλλοτε καλπικα ΔΕΝ κατεφερες σχεδον τιποτα.αυτος ειναι ο ολυμπιακος,γι αυτο σου λεω,μαθε ιστορια και μετα μιλα για ευρωπη ρεζιλι της 7 αρας

στις 24/09/2016 20:26
lazo lazo ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΒΡΩΜΟΚΟΛΕ ΑΛΒΑΝΕ.ΘΑ ΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗ ΤΗΣ ΜΠΙΕΡ ΣΕΒΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΑΡΤΟΥΖΑ ΜΩΡΗ ΧΥΜΕΝΗ ΘΡΥΛΟΤΑ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΣΜΕΝΗ Η ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΛΕΙΣΜΑ ΜΩΡΗ ΠΟΥΣΤΡΑ.ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΛΑΣ ΜΩΡΗ ΓΚΕΙΣΑ?Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΣΤΑ ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΙΧΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΕΣ. ΓΙΟΥΒΕ 777777777.ΑΡΧΙΖΕ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΠΟΥΣΤΡΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΟ....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥΣΤΟΓΑΒΡΕ ΑΛΒΑΝΕ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΕ GAY.ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΒΡΕ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΟ.ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ?ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΘΡΥΛΟΤΑ.

στις 24/09/2016 22:16
XAXAXAXA MALAKES EISASTE OTI UELETE GRAFETE AMA PEZATE STIN TOURKIA UA EISASTAN TO KERTZIMPILIKI OUST POUTANARIA

στις 24/09/2016 22:21
OTAN GRAFI O GAMIASAS I POUTANES KAUONTE PROSOXI TRASEJOUAL TSIPOUKADORE

στις 25/09/2016 08:33
lazo1 ΤΑ ΧΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΡΑΣΕΙ ΒΡΩΜΟΚΟΛΕ ΑΛΒΑΝΕ.ΣΚΟΥΠΙΣΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΟΛΟΣΟΥΦΡΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΜΠΑΝΙΑΣ.ΧΑΧΑΧΑ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΕ GAY ΘΑ ΣΟΥ ΧΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΡΑ ΜΙΑ ΑΡΑΠΙΚΗ ΨΟΛΑΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΩΜΟΚΟΛΑΚΙ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ.ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ COURRIER ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ,ΑΦΡΟ ΞΥΡΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΑΖΑΚΙ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΝΑ ΠΑΣΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΣΟΥΦΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑ ΣΟΥ.ΕΣΥ ΣΤΗΣΟΥ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΧΥΜΕΝΗ ΘΡΥΛΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.