Γιουρόπα Λιγκ: Αυτοκαταστροφικός ο Παναθηναϊκός

16/9/2016 00:07
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς (5’ Μπεργκ) κόντρα στον Άγιαξ, ωστόσο τα τραγικά λάθη των Ιβανόφ-Μέστο επέτρεψαν στον Αίαντα να κάνει ανατροπή (2-1) και να φύγει με τη νίκη από τη Λεωφόρο. Με εννέα τελείωσαν το ματς οι «πράσινοι» (70' Ιβανόφ, 90+1' Γουακάσο), με δέκα οι Ολλανδοί (79' Ζίγεκ).

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 2-1 από τον Άγιαξ στη Λεωφόρο, πληρώνοντας τα τραγικά λάθη στην άμυνα του.

Το γρήγορο γκολ του Μπέργκ (5’) έβαλε μπροστά στο σκορ το «τριφύλλι», όμως ο Άγιαξ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τραορέ στο 34’, έπειτα από τραγιό λάθος του Ιβανόφ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 67’ από τον Ρίντεβελντ, ο οποίος σκόραρε από κοντά, έπειτα από την απόκρουση του Στιλ σε ανόητο πέναλτι που υπέπεσε ο Μέστο. Ακολούθησαν δύο ανόητες αποβολές των Ιβανόφ (70’) και Γουακάσο (90+1’), με τον Άγιαξ να κρατάει το υπέρ του προβάδισμα, έχοντας και κάποιες καλές φάσεις για ένα τρίτο τέρμα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Μάρκους Μπέργκ. Μετά από σέντρα του Γουακάσο και λάθος έξοδο του Ονανά, η μπάλα έφτασε στον Λουντ και από εκεί στον Μπεργκ, ο οποίος σε κενή εστία «έγραψε» το 1-0, φτάνοντας τα 11 ευρωπαϊκά γκολ με το τριφύλλι στο στήθος.

Μετά το γκολ, ο Άγιαξ πήρε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Παναθηναϊκού. Αυτό δεν το κατάφερε μέχρι το ημίωρο, αφού η ασφυχτική πίεση των «πρασίνων» ανάγκαζε τους Ολλανδούς να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη.

Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική, καθώς ο «Αίαντας» πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 34’ κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσια. Ο Ιβανόφ αντί να διώξει, τροφοδότησε άθελά του τον Τραορέ και ο Αφρικανός με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Στιλ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Δύο λεπτά μετά, ο Άγιαξ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Οι Ολλανδοί κυκλοφόρησαν άψογα τη μπάλα στην εστία του Παναθηναϊκού, ο Γιούνες έκανε τη σέντρα-σουτ όμως ο Σάντσες δεν κατάφερε με κοντινή προβολή να νικήσει τον Στιλ. Στο 41’ ο Ρίντεβελντ «φλέρταρε» με αυτογκόλ και δύο λεπτά μετά, ο Γκουντέλι επιχείρησε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, ο Άγιαξ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 67’ κέρδισε πέναλτι, μετά από ανόητη ενέργεια του Μέστο να κρατήσει τον Βίργκεβερ στην περιοχή. Ο Στιλ απέκρουσε την εκτέλεση του Κλάασεν, αλλά ο Ρίντεβελντ πήρε το... ριμπάουντ (σ.σ. είχε μπει στην περιοχή πριν την εκτέλεση) και «έγραψε» το 2-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Ιβάνοφ να ανατρέπει με το χέρι τον Γιουνές και να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη. Ο Άγιαξ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 79’ οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, αφού ο Ζίγεκ είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα από πίσω. Δύο λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 2-2, με τον Ονανά να πέφτει και να διώχνει τη σέντρα-σουτ του Μπέργκ (λίγο έλειψε να τη βρει ο Λέτο και να τη στείλει στα δίχτυα).

Η απάντηση του Άγιαξ ήρθε στο 85’, με τον Στιλ να διώχνει με δυσκολία το σουτ του Γιουνές. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός έμεινε με εννέα παίκτες έπειτα από ανόητη ενέργεια του Γουακάσο να ζητήσει τον λόγο από τον Γκουντέλι, ακουμπώντας τον στο κεφάλι μετά από φάουλ του τελευταίου στον Γκανέζο.

Οι «πράσινοι» εκτέλεσαν το φάουλ, με τον Μολέντο να πιάνει μόνος του την κεφαλιά στην περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Στραματσόνι ξεκίνησε με το αριστερό στο θεσμό.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μολέδο, Ιβανόφ, Κουτρουμπής (68' Βιγιαφάνιες), Χουλτ, Μέστο, Ζέκα, Γουακάσο, Λουντ (73' Σάμπα), Μπεργκ, Λεντέσμα (65' Λέτο)

Άγιαξ: Ονανά, Βέλτμαν, Ρίντεβελντ, Σάντσες, , Κλάασεν (89' Σόνε), Γιούνες (86' Σινγκράβεν), Ζίεχ, Βίργκεβερ, Γκούντελ, Ντάικς, Τραορέ (73' Ντόλμπεργκ)