Πριμέρα Ντιβιζιόν: Μπάτσα από Αλαβές στην «Μπάρτσα»!

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Μπάτσα από Αλαβές στην «Μπάρτσα»!



Μετά την ισοπαλία στο «Βιθέντε Καλντερόν», η νεοφώτιστη Αλαβές κέρδισε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και υποχρέωσε τους Καταλανούς στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν.

Αυτή και αν ήταν… μπάτσα! Η Μπαρτσελόνα γνώρισε εντός έδρας ήττα (2-1) από την νεοφώτιστη Αλαβές, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με «τρίποντο» από το «Καμπ Νου» για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια

Ο Λουίς Ενρίκε επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον ανέτοιμο Λιονέλ Μέσι (επέστρεψε με τραυματισμό από την Αργεντινή), όπως και τους Σουάρες, Άλμπα, Ινιέστα, Ραφίνια και Άλμπα. Παράλληλα ο Ισπανός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στον Σίλεσεν, όπως και στον Πάκο Άλκάθερ, με τους δύο παίκτες να κάνουν ντεμπούτο.

Η Άλαβες στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος, απορροφώντας την πίεση των Καταλανών. Ενδεικτικό ότι η πρώτη σημαντική ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 35’, με τον Πατσέκο να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Βιδάλ.

Η πίεση της Μπαρτσελόνα δεν απέδωσε καρπούς και στο 39’ οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Καμπ Νου», ανοίγοντας το σκορ με ωραία προβολή του Ντέιβερσον. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να απαντήσουν άμεσα, όμως Νεϊμάρ (40’) και Ράκιτιτς (45’) αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα, το πέτυχε στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’), ισοφαρίζοντας σε 1-1 με κεφαλιά του Ματιέ. Δύο λεπτά μετά, ο Γάλλος αμυντικός είχε τεράστια ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ παρότι βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Ενρίκε πέρασε στο ματς τους Μέσι και Ινιέστα, όμως στο 64’ ήρθε νέα… ψυχρολουσία. Ο Ιμπάι Γκόμεθ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαστσεράνο, κέρδισε τις κόντρες και με όμορφο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 υπέρ της Αλαβές!

Αμέσως, ο Ενρίκε έριξε στο ματς και τον Λουίς Σουάρες (έφτασε τις 100 συμμετοχές με τους Καταλανούς), όμως οι νεοφώτιστοι διαχειρίζονταν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα. Η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα σημειώθηκε στο 90+4’ από τον Μέσι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Αλαβές έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το «Καμπ Νου».



Ομάδες που αφορά: ΑΛΑΒΕΣ, ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Σχολιασμός

20 σχόλια:

[+]  paxar0s στις 10/09/2016 23:30

[+]  anastasismessi10 στις 10/09/2016 23:55

στις 11/09/2016 00:10
Ντροπιαστικες ηττες για μπαρτσα και ντορντμουντ σημερα

στις 11/09/2016 09:06
Δεν εγινε και τιποτα αρχη ειναι

στις 11/09/2016 09:33
ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΑΝΘΟΜΠΑΜΠΟΥΡΕΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΒΑΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΕΟ LOOK.ΤΩΡΑ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΡΑΚΙΤΙΤΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ.ΤΕΤΟΙΕΣ ΗΤΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΡΕΑΛ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.

στις 11/09/2016 10:01
Για ποιο λογο να κανει ροτεισον???Με θυμησε Τουντορ στο ΠΑΟΚ-Μπροντμπι 5-0 ολα καλα ολα ωραια....Πεμπτη αυτο το ματς και την Κυριακη πρεμιερα πρωταθληματος με Ξανθη Τουμπα και κανει ολικο ροτεισον...Ενα λογο ρε παιδια...Καλα ρε Ενρικε...

στις 11/09/2016 11:32
Ρε εδώ χάσαμε το οβερ 3,5,ας έχανε με αξιοπρέπεια τουλάχιστον.Κανα1-3,1-4

στις 11/09/2016 12:53
hahaha exasan i pustres i ksan8ules putsaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

στις 11/09/2016 13:00
Ευχαριστουμε την μπαρτσελονα για το δωρακι που μας χαρισε!

στις 11/09/2016 13:10
opos epexe i barca,etsi grafoun ke i opadi tis.les ke kerdisane.fantastite ti 9a ginotan ean exane i real apo mia tetia omada?

στις 11/09/2016 13:37
Epeidi lete roteison na pw oti stin ousia den ekane ektos ton suarez i alli dio pou lipanai amintiki einai.messi kai iniesta proerxontai apo traumatismo

στις 11/09/2016 15:43
Ρεάλ είμαι..

στις 11/09/2016 16:10
Μπραβο στην Αλαβες που δειχνει οτι δεν ανεβηκε αδικα κατηγορια αλλα καλα θα κανουν να προσεχουν ολες οι ομαδες τους νεοφωτιστους γιατι ετσι λεγαν και για τη Λεστερ και πηρε πρωταθλημα. Οσο για την Μπαρτσα το παθημα θα της γινει μαθημα(ετσι πιστευω),ειναι ευτυχως στην αρχη του πρωταθληματος.

στις 11/09/2016 16:15
Στην αρχή είμαστε ευγενικοί πρίν αρχίσουμε για τα καλά!! Λοιπόν καλό κουβά σας και ρεαλακια μην χαίρεστε τώρα ξεκινάμε.. Φιλάκια ο μπαμπάς σας

στις 11/09/2016 16:54
Αρχη ειναι και περσι και προπερσι τα ιδια λεγατε μαδριδιτσες και στο τελος σας φυστηκωσαμε

στις 11/09/2016 18:03
lefta pou balane stis tsepes e?

στις 11/09/2016 19:46
Νομιζα οτι ειχε bug το livescore οταν τσεκαρα το σκορ. Παλι καλα που δεν ειχε. Αυτα παθαινετε αν υποτιματε τις μικρες ομαδες κυριε Ενρικε...

στις 11/09/2016 20:22
Δεν την υποτιμησε καθολου αλλα η αλαβες ειχε στειθει πολυ καλα στην αμυνα

στις 11/09/2016 22:53
εμ βεβαια με τετοια λουκ που κανανε φετος για αλλου ειναι οχι για το γηπεδο παντως

στις 11/09/2016 23:24
Ενω ο κριστιανο με το σκουλαρικακι καλυτερος ειναι...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.