Και επίσημα στην ΑΕΚ ο Λέσκοτ

Και επίσημα στην ΑΕΚ ο Λέσκοτ



Παίκτης της ΑΕΚ είναι και επίσημα ο Τζόλεον Λέσκοτ. Ο Άγγλος αμυντικός ήρθε στην Αθήνα τα ξημερώματα της Δευτέρα (29/8) και το πρωί έβαλε την υπογραφή του σε διετές συμβόλαιο με την «Ένωση».

Τη φανέλα της ΑΕΚ θα φοράει ο Τζόλεον Λέσκοτ. Η κιτρινόμαυρη ΠΑΕ ανακοίνωσε την απόκτηση του 34χρονου Άγγλου αμυντικού, ο οποίος έβαλε την υπογραφή του σε συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2018.

Ο έμπειρος άσος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά εκτός Αγγλίας, αφού μέχρι στιγμής στην καριέρα του έχει παίξει στις Γουλβς (178 συμ./11 γκολ), Έβερτον (142 συμ./17 γκολ), Μάντσεστερ Σίτι (160 συμ./9 γκολ), Γουέστ Μπρομ (39 συμ./1 γκολ) και Άστον Βίλα (31 συμ./2 γκολ).

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΑΕΚ:


Και επίσημα στην ΑΕΚ ο ΛέσκοτΗ ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την μεταγραφή του Αγγλου διεθνούς αμυντικού Τζόλεον Λέσκοτ, ο οποίος υπέγραψε πριν από λίγο διετές συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας και τον καλωσορίζουμε για το νέο μεγάλο κεφάλαιο στην τεράστια καριέρα του.

Ο Τζόλεον Λέσκοτ γεννήθηκε στις 16 Αυγούστου του 1982 στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας, προέρχεται από τα τμήματα υποδομής της Γουλβς και ξεκίνησε με τα χρώματά της την επαγγελματική ποδοσφαιρική του καριέρα κάνοντας ντεμπούτο σε ηλικία 18 ετών.

Στο τέλος της πρώτης του σεζόν ψηφίστηκε από τους οπαδούς της Γουλβς ως «νέος παίκτης της χρονιάς», τίτλος που του απονεμήθηκε και την επόμενη περίοδο. Στην τελευταία του σεζόν με τη Γουλβς (2005-6) ψηφίστηκε ως μέλος της κορυφαίας ομάδας της Championship και «παίκτης της χρονιάς» από τους συμπαίκτες του.

Μετά από έξι σεζόν με τη Γουλβς το καλοκαίρι του 2006 πήρε μεταγραφή για την Εβερτον στην οποία αγωνίστηκε για τέσσερα χρόνια. Στο τέλος της πρώτης χρονιάς ψηφίστηκε «ποδοσφαιριστής της σεζόν» από τους συμπαίκτες του, ένας τίτλος που την επόμενη χρονιά του απονεμήθηκε και από τους οπαδούς της ομάδας. Το 2009 μετείχε στον χαμένο τελικό κυπέλλου Αγγλίας της Εβερτον από την Τσέλσι.

Το καλοκαίρι του 2009 ο Λέσκοτ πήρε μεταγραφή για την Μάντσεστερ Σίτι στην οποία αγωνίστηκε για έξι σεζόν και με την οποία κατέκτησε δύο πρωταθλήματα στην Πρέμιερ Λιγκ (2012, 2014), ένα Κύπελλο Αγγλίας (2011) και ένα Λιγκ Καπ (2014).

Το καλοκαίρι του 2014 πήρε μεταγραφή για την Γουέστ Μπρομ και πέρυσι αγωνίστηκε στην Πρέμιερ Λιγκ με τη φανέλα της Αστον Βίλα. Εχει συνολικά 286 εμφανίσεις στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ με 23 γκολ, 9 ασίστ, ενώ στα 100 ματς από αυτά η ομάδα του διατήρησε απαραβίαστη την εστία της!

Από το 2000 έως και το 2013 ο Τζόαν Λέσκοτ έπαιξε σε όλες τις εθνικές ομάδες της Αγγλίας, με αποκορύφωμα τις 26 συμμετοχές με την Εθνική Ανδρών της οποίας υπήρξε μέλος στην τελική φάση του Euro 2012 όπου πέτυχε και το μοναδικό του γκολ κόντρα στην Γαλλία.

Έπαιξε ρόλο η παρουσία του Κετσπάγια, θέλω να συνεχίσω τον πρωταθλητισμό


Ο Τζόλεον Λέσκοτ αμέσως μετά την υπογραφή του συμβολαίου του με την ΑΕΚ, μίλησε για τη νέα πρόκληση στην καριέρα του:

«Είμαι λίγο κουρασμένος, αλλά είμαι ενθουσιασμένος. Η ομάδα πήρε το κύπελλο πέρυσι, έχει φιλοδοξίες και θέλω να προσφέρω και εγώ. Ξέρω την ιστορία της ΑΕΚ».

Έπαιξε ρόλο ο Κετσπάγια στην απόφαση σου;

«Έπαιξε ρόλο, το ότι ήμασταν συμπαίκτες. Υπάρχει ταύτιση φιλοδοξιών».

Ποιες είναι οι φιλοδοξίες σου;

«Σίγουρα θέλω να κερδίζω τρόπαια. Το έχω κάνει και θέλω να συνεχίσω να το κάνω. Ο πρωταθλητισμός είναι αυτό που έκανα πάντα και αυτό που θέλω να κάνω και εδώ στην ΑΕΚ».

Σε τι βαθμό ετοιμότητας είσαι;

«Ξέρω πως το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Επομένως έχω χρόνο. Θα ξεκινήσω προπονήσεις, δουλεύω όλο αυτό το διάστημα».

Ξέρεις κάποιους παίκτες;

«Γνωρίζω κάποιους από τους συμπαίκτες μου, δεν έχει τύχει να γνωρίσω κάποιους απ’ αυτούς, αλλά θα έχω την ευκαιρία να τους γνωρίσω τις επόμενες μέρες».

Πως αποφάσισες να φύγεις για πρώτη φορά από την Αγγλία;

«Θέλω να έχω την ευκαιρία να κερδίσω τίτλους. Είναι μια μεγάλη ευκαιρία και πρόκληση, να μπορέσω να διεκδικήσω τίτλους».

Ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού σου;

«Ελπίζω τα ίδια. Την ηγεσία της άμυνας. Όσο μεγαλώνεις, καταλαβαίνεις περισσότερο το παιχνίδι και τις καταστάσεις μέσα στο γήπεδο και μπορείς να διαβάζεις περισσότερο το παιχνίδι».

Γιατί επέλεξε την ΑΕΚ έναντι άλλων ομάδων;

«Είναι η πόλη, είναι το γήπεδο, είναι η φιλοδοξία της ΑΕΚ, που μ’ έκαναν να πάρω αυτή την απόφαση».

Για τον κόσμο της ΑΕΚ;

«Ήταν πολύ νωρίς και ο κόσμος έδειχνε το πάθος του. Ήταν πολύ καλό αυτό. Καταλαβαίνω το πάθος τους για την ομάδα και αυτό με κάνει να νιώθω μια δέσμευση απέναντι τους».

Θεωρείς πως είναι ρίσκο για την καριέρα σου;

«Δεν θα ήμουν εδώ αν το θεωρούσα αυτό πως ήταν ρίσκο».




Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΓΟΥΛΒΣ

Σχολιασμός

37 σχόλια:

στις 29/08/2016 13:45
πολυ καλή μεταγραφή.Θα εχει ενδιαφερον το πρωταθλημα φετος,και οι 4 μεγαλες μπορουν να το παρουν,καλα ο ολυμπιακος αμα δεν παρει κανεναν που ετσι το κοβω,τον βλεπω τεταρτο φετος.

στις 29/08/2016 14:22
I AEK UA PARI TA ARXIDIA MOU O PAOK EINE ME DIAFORA I KALITERI OMADA APO AUTA POU BLOPO MEXRI TORA

στις 29/08/2016 14:45
εγω δεν ειμαι αεκτζης αλλα τουλαχιστον η αεκ πηρε και ενα πολυ καλο σεντερ μπακ και χωρις να παιζει και ευρωπη φετος.Ο ολυμπιακος που δεν θα παρει κανεναν?εχει καβουρια ο μαρινακης στις τσεπες του,μεγαλος απαταιωνας σας δουλευει,ποσα λεφτα εχει παρει απο το τσαμπιονς λιγκ καθε χρονο,παιχτες που εχει πουλησει με αρκετα λεφτα και δεν εφερε ανταξιους,τα διαρκειας καθε χρονο και ας μην πουμε για στημενα ματσακια,τελοσπαντων βγαζει περισσοτερα απο οσα εβαλε στον ολυμπιακο.μονο ελευθερους και δανεικους ξερει να παιρνει,αυτην ειναι η προεδραρα σας με τα πολλα λεφτα?

στις 29/08/2016 14:55
Μπορουν να το χτυπησουν το πρωταθλημα ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αν δεν βαλει παλι το χερακι του (ως συνηθως) ο χοντρος

στις 29/08/2016 15:01
paides megalo onoma o leskot alla kai ligo megalos se ilikia ... fobamai pws tha einai allos enas berbatov i essien tis persinis sezon !!!

στις 29/08/2016 15:08
Αρκετα καλη ομαδα εχουμε κανει φετος αλλα και παλι το προταθλημα αμα θελει κανεις να το στερησει απο τον ολυμπιακο θα κριθει στο ποιος θα κανει τις λιγοτερες γκελες με μικρομεσαιες ομαδες

στις 29/08/2016 15:12
Enan xaf re paidia....Mprosta tha tin vroyne tin moda toys....Edw perysi paizame me aravidi....

στις 29/08/2016 15:21
34 χρονων με παρα πολυ μεγαλη καριερα ,ασε που ενα καλο σεντερ μπακ μπορειν να παιξει και μεχρι 37-38 π.χ. μαλντινι,κοστακουρτα και πολλοι αλλοι.Ασε που ο λεσκοτ για την Ελλαδα ειναι παρα πολυς.Πεστε μου εναν καλυτερο αμυντικο απο αυτον στην Ελλαδα?Κια ο Σαμπα που θελει να φερει ο παο ειναι πολυ καλος.

[+]  lazo1 στις 29/08/2016 16:13

[+]  lazo1 στις 29/08/2016 16:15

στις 29/08/2016 17:11
φιλε λαζο να ξερεις οτι ειχε ακουστει και για τον ολυμπιακο ο λεσκοτ,αν τον περνατε τι θα ελεγες μετα?η' μηπως εχεις καλυτερο? Εδω εσυ πηρες τον ελιουνουσι ρε...πλακα μας κανεις?εχει παιξει σε φρεντριστατ,χερενφεν,ροσενμποργκ και χοφενχαιμ που βγηκε 15η' περυσι στην γερμανια.Μιλας κιολας για τον λεσκοτ?

στις 29/08/2016 17:57
Lazo provato h efhmerida sas 24/8 ton eixe prwtoselido twra egine palto kai mikros pexths?ton lescot ton 3eroyme foveros amuntikos ta xei aneta ta ta 2 xronia se uspilo epipedo.Brqvo sthn aek to mono pou euxomai einai na mh prostethei to onoma tou sth lista me tous megqlous paixtes pou hrthan k den epe3an.Alla se stoper ta pramata einai diaforetika giayto pisteuw tha piasei.Kai piga ta logia sou gia tous xwriates lazo

στις 29/08/2016 17:57
Liga*

στις 29/08/2016 18:08
ΟΤΑΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΛΕΣΚΟΤ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΣΙΓΚΡΙΝΣΚΙ ΘΑ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΕΤΟΣ Ο ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ(ΑΝ ΠΑΡΕΙ...)ΕΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΓΑΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΖΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΟΥΧΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ......ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΞΑΤΕ ΔΥΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΚΑΙ ΓΙΟΥΧΑΡΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ,ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.....

ΑΝΤΕ ΓΕΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΠΕΡ ΣΕ ΒΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

στις 29/08/2016 18:49
Palaimaxos megaloependytis einai o fataoul poy xwris etoima maroylia oxi ta parartimata na taisei den mporei alla oyte kai tin idia toy tin omada. Kako psofo stin thrylota.

στις 29/08/2016 18:50
O Lescott 80% diathesi na exei toys trwei oloys.

στις 29/08/2016 20:05
Αν το παρει φετος ο γαυρος, θα ειναι η τελευταια αποδειξη οτι ειναι στημενο το πρωταθλημα. Φαβορι κατα τη γνωμη μου ειναι η ΑΕΚ, με βαζελο και ΠΑΟΚ να ακολουθουν. Αν ο γαυρος δεν ξαναγυρισει στην εικονα που ειχε περισυ στο πρωτο μισο, δεν προκειται να παρει αξια το πρωταθλημα...

στις 29/08/2016 20:12
Αυτος ο Λαζος ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα οτι η εξελιξη του ανθρωπινου ειδους σε μερικους σταματησε.

στις 29/08/2016 21:50
Diladi ti theleis na peis re dimisthessalonika?????Oti,o olympiakos endiaferontan gia auto ton pexti kai autos aperipse tin protasi tou OLYMPIAKOY gia na paei sto aekaki????Auto thes na mas peis???

Pedes,min to kseftilisoume entelws to thema...Eipame to na eise provato kai antiolympiakos exei ki auto ta oria tou!

στις 29/08/2016 21:55
ΟΧΙ ΒΡΕ ΦΙΛΕ Ο lazo1?MIΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟΣ GAY ΜΕ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ STRING!!!AΠΟ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΟΥΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΡΕΝΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΤΕ ΤΟΝ bazo1.ΧΡΗΖΕΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΣΤΑ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΑ!!!ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΟΛΑΡΑ ΣΟΥ ΜΩΡΗ ΛΟΥΛΟΥ lazo1 ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ like ΜΩΡΗ ΡΟΜΠΑ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΗ.

στις 29/08/2016 22:09
RE KALOS TON TRASEJOIAL TON TSIPOKADORO RE MALAKES KAI LIGA GRAFO EXOUME PARI 43 PROTAULIMATA KAI UELETE NA SIGRINETE NA MOUNOPANASAS ME TON URILO TON ELINIKON GUPEDON.

στις 29/08/2016 22:11
OSO GIA PIOS PREPI NA EINE STO CIXIATRIO RIXTE MIA MATIA STON KAUREFTI KAI UA KATALABETE

στις 29/08/2016 22:13
TSIPOUKADORE OSO KAI NA ME PARAKALAS DEN GAMAO BROMOKOLOUS

στις 29/08/2016 22:18
O PAOK EXI TIN KALITERI OMADA MEXRI SIMERA MIN EPANALAMBANOME OSO GIA TIN KOULA AN SONI KAI KALA PREPI NA PARI KATI FETOS UA PARETE TA ARXIDIAMOU NA TA PATE BOLTA

στις 29/08/2016 22:18
Παίδες καλή μεταγραφή αλλά γιατί τόσο μεγάλη ηλικία!

στις 29/08/2016 22:26
RE BLIMA NIKO EMIS SINEXIZOUME STIN EUROPI ESIS NEBROKOPI STO SPITI TOU KREMASMENOU DEN MILANE GIA SXINI XAXAXAXAXA

στις 29/08/2016 23:44
θα παρουμε τα αρχιδακια σου και θα στα βαλουμε στην κωλαρα σου τριμαλακα οσο για το κουτσαβακι κατσε εσυ με τον μποτια και τον σιοβα και επισης οποιος σας ΓΑΜΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΕΚ!!!!!!!!!!!!

στις 30/08/2016 04:39
μην ασχολειστε με ενα γαυρακι που δεν ξερει τι του γινετε.... ολα θα κριθουν στον αγωνισττικο χωρο μαγκες. βλεπω να εχει ενδιαφερον φετος το πρωταθλημα αν φοβαμαι την επιθεση της αεκ θα μπορουσε να εχει καλυτερους επιθετικους!! θα διξει....

στις 30/08/2016 11:22
Για μενα οχι επειδη ειναι στην ομαδα μου αλλα ο Βαρελα φετος θα βγαλει ματια στο πρωταθλημα...Με λιγα λογια???Θα ηθελε να ειχα ενα διδυμο Βαρελα-Λεσκοτ...Αλλα πιστευω ο Βαρελα εχει αυτο που ψαχνουμε απο μετα-Κοντρερας εποχη..

στις 30/08/2016 11:23
*Οσο για τον Λεσκοτ και 40 να ηταν θα κανει τη διαφορα..

στις 30/08/2016 12:07
aekakia min xereste makari na einai opos prin 3-4 xronia ala exi katevasi tragika apodosi giafto epese kai h aton villa epidi einai pektoura

στις 30/08/2016 14:54
RE MANIBLAKA PANILIUIE EGO JERO POLI KALA TI LEO EXETE PAUI STERISI APO TA POLA PROTAULIMATA POU DEN EXETE PARI KAI GRAFETE MALAKIES

στις 30/08/2016 14:55
PANIBLAKA

στις 30/08/2016 14:57
PERTE PISO TON TSIMPOUR XAXAXAXAXAXA ANISOROPI

στις 30/08/2016 20:23
μαθε να γραφεις πρωτα τριμαλακα και μετα να μιλας οσο για τσιμπουρ σας γαμησε στον τελικο τα ξεχασες????

στις 30/08/2016 21:04
lazo lazo ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΩ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΦΡΟΚΟΛΕ ΜΕ ΤΟ ΞΥΡΙΣΜΕΝΟ ΚΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ STRING.EIΣΑΙ ETOIMH MΩΡΗ ΓΑΒΡΙΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟ PLAYBOY ΓΙΑ ΓΥΜΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ.ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΘΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΜΗΛΙΕΡΗΣ ΤΗΣ ΜΠΙΕΡ ΣΙΒΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΣΑΝ ΟΑΣΗ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΙΔΙΑ ΓΑΒΡΟΙ

στις 31/08/2016 13:29
Πολυ καλη κινηση ειλικρινα....δυστυχως ομως το επιπεδο ποδοσφαιρου και οπαδων παραμενει εκει.....αντε να δουμε μπας και.....

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.