Επίσημο: Στην Γιουνάιτεντ ο Πογκμπά με παγκόσμιο ρεκόρ

Επίσημο: Στην Γιουνάιτεντ ο Πογκμπά με παγκόσμιο ρεκόρ



Η ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία του ποδοσφαίρου είναι πλέον γεγονός! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανακοίνωσε τα ξημερώματα της Τρίτης (9/8) την απόκτηση του Πολ Πογκμπά από την Γιουβέντους, με τον Γάλλο μέσο να υπογράφει για 5+1 χρόνια με τους «κόκκινους διαβόλους».

Ήταν δεδομένο, πλέον και επίσημο! Με τίτλο είδησης «Pogback» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανακοίνωσε την απόκτηση του Πολ Πογκμπά, με τον Γάλλο μέσο να επιστρέφει στο «Όλντ Τράφορντ» μετά την αποχώρηση του το καλοκαίρι του 2012.

Ο 23χρονος υπέγραψε πενταετές συμβόλαιο, με δυνατότητα επέκτασης για άλλον ένα χρόνο, και αυτόματα πραγματοποιήθηκε η ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα καταβάλουν στην Γιουβέντους το ποσό-ρεκόρ των 105 εκατ. ευρώ + 5 εκατ. ευρώ ως μπόνους, χωρίς σ’ αυτά να προστίθενται οι ετήσιες αποδοχές του ποδοσφαιριστή (18 εκατ. ευρώ μαζί με τα μπόνους) αλλά και τα 23 εκατ. ευρώ που πρέπει να πάρει ο ατζέντης του, Μίνο Ραϊόλα. Μυθικά ποσά για έναν παίκτη που το 2012 αποχώρησε από το Μάντσεστερ για το Τορίνο με μόλις 1,2 εκατ. λίρες.

Ο Πογκμπά αφήνει την Γιουβέντους, έχοντας σημειώσει 34 γκολ και 43 ασίστ σε 178 παιχνίδια, ενώ είναι ήδη 38 φορές διεθνής με την Εθνική Γαλλίας. Ο ίδιος δήλωσε τα εξής για την επιστροφή του:

«Είμαι χαρούμενος που επέστρεψα στη Γιουνάιτεντ. Ήταν πάντα ένας σύλλογος με ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου και πραγματικά περιμένω να δουλέψω με τον Ζοσέ Μουρίνιο. Απόλαυσα το πέρασμα μου στην Γιουβέντους και έχω κάποιες φανταστικές αναμνήσεις από έναν μεγάλο σύλλογο. Αισθάνθηκα όμως πως ο χρόνος ήταν ο σωστός για να επιστρέψω στο Ολντ Τράφορντ. Πάντα απολάμβανα να παίζω μπροστά στους οπαδούς και δεν μπορώ να περιμένω να συνεισφέρω στην ομάδα. Είναι ο σωστός σύλλογος για εμένα για να πετύχω τα πάντα απ’ όσα ελπίζω στο παιχνίδι».

Από την πλευρά του, ο τεχνικός της ομάδας, Ζοσέ Μουρίνιο, δήλωσε: «Ο Πολ είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο και θα είναι ένα κλειδί στην ομάδα της Γιουνάιτεντ που θέλω να χτίσω εδώ για το μέλλον. Είναι γρήγορος, δυνατός, σκοράρει και διαβάζει το παιχνίδι καλύτερα από πολλούς παίκτες που είναι μεγαλύτεροί του. Είναι στα 23, έχει την ευκαιρία να κάνει δική του τη θέση εδώ για πολλά χρόνια. Είναι νέος και θα συνεχίσει να βελτιώνεται. Έχει την ευκαιρία να βρίσκεται στην ομάδα της καρδιάς του για την επόμενη δεκαετία και παραπάνω».




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 09/08/2016 03:14
Πολλα λεφτα για εναν μετριο παικτη.

στις 09/08/2016 03:58
GGMU

στις 09/08/2016 04:49
ton gioka mou tha ton paroun 1 dis !! na thumaste.. se 10 xronia to onoma vasilis tsigkas

στις 09/08/2016 05:34
Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα καταβάλουν στην Γιουβέντους το ποσό-ρεκόρ των 105 εκατ. ευρώ + 5 εκατ. ευρώ ως μπόνους, χωρίς σ’ αυτά να προστίθενται οι ετήσιες αποδοχές του ποδοσφαιριστή (18 εκατ. ευρώ μαζί με τα μπόνους) αλλά και τα 23 εκατ. ευρώ που πρέπει να πάρει ο ατζέντης του, Μίνο Ραϊόλα. Μυθικά ποσά για έναν παίκτη που το 2012 αποχώρησε από το Μάντσεστερ για το Τορίνο με μόλις 1,2 εκατ. λίρες.

ΑΝΕΡΓΙΑ,ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ? ΕΔΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΟΥΛΙΑ!!! ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ.BREXIT ΚΑΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!

στις 09/08/2016 13:09
ta exoyme 3ana pei..kanenas paixths den a3izei tosa lefta..poso mallon o pogba!!!! palia dinane to megisto 20-30 gia poly kalyterous kai twra gia metrious dinoyn 100!! oti nane exei ginei to podosfairo!!!!!!!!!!!!!!

στις 09/08/2016 13:30
Καλα τα λεει ο παχαρος.

στις 09/08/2016 14:48
σιγα τον παιχτη .τι δινουν οι μαλακες

στις 09/08/2016 15:22
τα λεφτα θα τα βγαλουν στο αψε σβησε.ειναι θεμα μαρκετινκ.το ποδοσφαιρο εχει γινει χρηματιστηριο.το λαθος που κανουν ολοι ειναι που μπερδευουν την αγγλια ισπανια κλπ με την ελλαδα.εκει ο καθε φιλαθλος θα τα σταξει χοντρα για το προιον(οχι μονο εισητηρια).εδω δινουμε 100-150 το χρονο για ενα διαρκειας και τελος.εξαλλου ειναι 23,σε 3-4 χρονια θα τον πουλεισει 150 εκ.

στις 09/08/2016 19:18
Ρε σεις, τοσο καλος ειναι πια ο Πογκμπα? Ο Ροναλντο ηταν 10 φορες καλυτερος οταν πηγε στη Ρεαλ και κοστολογηθηκε μονο 90 μυρια? Κριση, φτωχεια και ανεργια πανω απ'ολα...

Επιπλεον, σε 4 χρονια θα υπαρχει ηδη μια ακριβοτερη μεταγραφη. Αν δεν σπασει το ρεκορ, να γινω βαζελος.

στις 09/08/2016 23:52
Καλος αλλα οχι και 120εκ .80 πολυ !

στις 10/08/2016 00:04
Πρωτη φορα που συμφωνω με τον γαυρο paxaro..λεφτα υπαρχουν αρκει να εξυπηρετεις το συστημα..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μονο οταν ειναι για παιδεια υγεια μισθους και κοινωνικη προνοια...τα πραγματα ειναι απλα...ας αποθεωσουμε λοιπον τον καθε Πογκμπα που ισως υπογραφει με σταυρό και καθισμενοι στον καναπε να βριζουμε τους αναξιους πολιτικους που ενω ειναι πιονια δεν κανουν κατι για να μας ανεβασουν το βιοτικο επιπεδο..

στις 10/08/2016 06:59
οποιος παει μια βολτα σε ενα μουσειο των μεγαλων ομαδων και κατσει 2 ωρες και δει τι κοσμος με πουλμαν απο ολο το κοσμο ερχονται..με το εισηρηριο να ειναι 20-30 ευρω για την ξεναγηση μεσα θα καταλαβει πως βγαινουν τα λευτα..συν τις αγορες εκει μεσα που μια φανελα θελει 100 ευρω.μονο και μονο απο αυτα και μετα ερχονται τα εισητηρια κ.λ.π

στις 10/08/2016 12:30
το ένα προβατο εχει 380-420 ευρω ..ποσα ζωα θα αγοραζε ο προεδρος με 110 εκατ. ?

στις 10/08/2016 12:53
Οσοι γιουβεντινοι βριζουν τον πογκμπα ειναι βλακες, ο παιχτης προσφερε πολλα στην ομαδα και φευγει δινοντας στον συλλογο 100 εκατομμυρια.

στις 10/08/2016 19:21
Κανενας ποδοσφαιριστης στον κοσμο δεν αξιζει τοσα λεφτα ποσο μαλλον για τον πογκμπα εναν παικτη που τον εχουν κανει θεο για καποια καλα παιχνιδια του

στις 11/08/2016 02:36
an aksizi o pogba sta 23 tou tosa lefta o ronaldo i o messi posa 8a aksizan sta 23 tous??

στις 11/08/2016 08:27
Σιγα τον Μεσσι ρε παιδια μια ζωη τα ιδια και τα ιδια ο Pogba φαινεται εχει ταλεντο μην τα μπερδευται τα πραγματα.

Ποσο ο ενας και ποσο ο αλλος. Το θυμαμαι και τον Μεσσι σε επισημο παιχνιδι Αργεντινη - Γερμανια που το τελευταιο φαουλ ουτε αυτος δεν ξερει που τη πηγε τη μπαλα μια ζωη στο τρεξιμο ειναι ο παιχτης

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.