Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ



Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ η ΑΕΚ. Η «Ένωση» ηττήθηκε με 1-0 από την Σεντ Ετιέν στο ΟΑΚΑ (23’ Μπέριτς) και αποχαιρέτησε πρόωρα την Ευρώπη.

Το 200ο παιχνίδι της ΑΕΚ στην Ευρώπη δεν συνδυάστηκε με καλό αποτέλεσμα για την «Ένωση». Η ομάδα του Τιμούρ Κεπτσάγια ηττήθηκε με 1-0 από την Σεντ Ετιέν στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η απουσία του Γιόχανσον και η έλλειψη «καθαρού» φορ στο αρχικό σχήμα (κάλυψε ο Μπακασέτας τη θέση) στοίχισαν στην ΑΕΚ, που αποκλείστηκε από μια σχετικά ακίνδυνη Σεντ Ετιέν. Το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο κυλούσε όπως το ήθελε ο Κετσπάγια, με τους Γάλλους να έχουν φλύαρη κατοχή και να μην απειλούν την εστία της «Ένωσης».

Ωστόσο, μια αδράνεια στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων» ήταν αρκετή για τους «στεφανουά». Στο 23’, ο Αμουμά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπέριτς με εξ’ επαφής κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Κολοβέτσιο.

Η ΑΕΚ χρειάζονταν δύο γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση, όμως δεν πέταξε λευκή πετσέτα, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διανύσει τη μισή διαδρομή. Στο 34’ ο Ρουφιέ απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Βάργκας και τρία λεπτά μετά, ο Μπαρμπόσα έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, στη μεγαλύτερη φάση των γηπεδούχων. Το 1-1 δεν ήρθε και στο 43’ χρειάστηκε η επέμβαση του Ανέστη σε απευθείας φάουλ του Τανάν για να μείνει το 1-0.

Χρόνος υπήρχε, όμως στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» δεν απείλησε σε κανένα σημείο την Σεντ Ετιέν. Ο Κετσπάγια πέρασε τους Πλατέλλα και Αραβίδη αντί των Βάργκας-Μπαρμπόσα και έκλεισε με τον Αλμέιδα, ο οποίος μπήκε για να βγει ο Σιμόες. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως με σέντρες να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ, οι Γάλλοι δεν συνάντησαν κάποιο πρόβλημα και το τελικό 1-0 υποχρέωσε την ΑΕΚ να αποχαιρετήσει την Ευρώπη.

Με το σφύριγμα της λήξης, ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια της ΑΕΚ, που δεν κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση για τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, αφήνοντας την Ελλάδα με τρεις ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Σιμόες (67' Αλμέιδα), Μπαρμπόσα (61' Αραβίδης), Μάνταλος, Βάργκας (53' Πλατέλλας), Μπακασέτας.

Σεντ Ετιέν (Κριστόφ Γκατιέ): Ρουφιέ, Κατρέν, Πογκμπά, Περέν, Πολομά, Σελνές, Λεμουάν (79' Μονέ-Πακέ), Νταμπό (30' Παζό), Τανάν, Αμουμά (84' Ρου), Μπέριτς.




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΑΕΚ

Σχολιασμός

35 σχόλια:

στις 04/08/2016 23:05
Καλά τα πήγαν οι ελληνικές ομάδες 10 αγώνες 2 νίκες

στις 04/08/2016 23:07
Αχαχα Αεκακια ποτέ ευροπι εκεί εκεί με τον ατρομητο χανουμια θέλετε και γήπεδο

στις 04/08/2016 23:08
τώρα να χάνεις από την σαν ετιέν και να χειροκροτάς για την καλή προσπάθεια τι να πω malta καταντήσαμε

στις 04/08/2016 23:08
Βάλτε να παίξει η μασαλιοτιδα

στις 04/08/2016 23:09
ΜΠΑΜΙΑΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΕΣΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΥ....

στις 04/08/2016 23:11
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΚΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ...ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΙΚΤΑΚΙΑ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ...

Υ.Γ. Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΜΑΝΤΑΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΗΜΙΘΕΟ ΗΤΑΝ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΣΗΜΕΡΑ...

στις 04/08/2016 23:12
POUTSA POUTSA POUTSA POUTSA POUTSA POUTSA TZORTAN POUTSA POUTSA STO STOMA KAI STON KOLOSAS

στις 04/08/2016 23:12
Τι εγινε ρε χανουμηδες? Βαρυ φαι βεβαια, δυσκολη ομαδα σας ετυχε. Κοροιδευατε χθες, αλλα αυτους που κοροιδευατε θα εχουν την ευκαιρια τους στα πλει οφ του ΟΥΕΦΑ κι αν τα καταφερουν, ολο το χειμωνα θα παιζουν στους ομιλους. Ενω εσεις...

στις 04/08/2016 23:12
PALIA POUTANA I KOULA

στις 04/08/2016 23:13
πραγματικα στεναχωρηθηκα!

στις 04/08/2016 23:16
http://m.youtube.com/watch?v=mvucCBsqims

[+]  birbiham1980 στις 04/08/2016 23:21

στις 04/08/2016 23:36
KOULA POUTSA TIN KALOGREZA TIN KANATE POURDELO TO FOTAKI MIN JEXASETE NA BALETE

στις 05/08/2016 00:14
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΧΘΕΣ ΓΕΛΑΓΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΑΙΣ!ΘΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΚΩΛΟΡΟΥΦΙΑΝΑ

στις 05/08/2016 00:17
Mηπως αρχισαμε να καταλαβαινουμε καπιοι ,γιατι ο ΘΡΥΛΟΣ που δεν μπορει να περασει την πρωταθλητρια Ισραηλ, παιρνει στην Ελλαδα το πρωταθλημα τα τελευταια δεκα ετη???Γιατι ο δευτερος σε δυναμικοτητα υποτιθεται αυτη την περιοδο στην χωρα (ΑΕΚ), δεν μπορει να προκριθει με την υπερομαδα Σεντ Ετιεν ,αν και ειχε θετικο αποτελεσμα στην Γαλλια με 0-0....Ρε ξεφτερια μου εσεις με τις διαιτησιες ,και με την κλαψα ,μηπως οταν τα παλια χρονια που επαιρνε η ΑΕΚ πρωταθληματα ειχε κατι παικταραδες σαν τον Νεστοριδη και τον Μαυρο???Λεω ρε ξεφτερια μου μηπως...απλα αναρωτιεμαι .....Μηπως ο ΟΣΦΠ μενει πισω σε επιπεδο , γιατι τον τραβανε προς τα κατω τα υπολοιπα καφενεια της Ελλαδας??Μηπως ειναι μονος του ολα αυτα τα χρονια στο Ελλαδα ,με ανυπαρκτο δευτερο και τριτο???Μηπως ρε αδελφε...

στις 05/08/2016 00:22
Για τους Ολυμπιακους τα γραφω περισσοτερο ,διοτι οι αλλοι δεν υπαρχει θεωρεια να αντιληφθουν...

στις 05/08/2016 00:28
ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΓΑΒΡΟΙ ΕΣΑΣ Η ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΣΑΣ ΕΙΧΕ ΡΙΞΕΙ ΤΡΙΜΠΑΛΛΟ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΣΑΣ?ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΤΕ?ΒΡΕ ΓΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΝΕ ΟΙ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ ΤΟΥ ΜΠΙΕΡ ΣΕΒΑ.ΓΙΝΑΤΕ ΡΕΖΙΛΙ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕ ΤΑ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΑ STRING ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΑΜΠΑΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΒΑΛΑ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΙΔΙΑΑΑΑΑ ΓΑΒΡΟΙ ΑΜΠΑΛΟΙ

στις 05/08/2016 00:35
TSIPOUKADORE MEGALITERI POUTANA APO LIZERPOUL DEN IPARXI STIN AGGLIA

στις 05/08/2016 00:42
Lazo tosa xereis tosa les malaka

στις 05/08/2016 01:00
Βρε ζώον κάστορα τσιμπουκομαστορα εσύ επέλεξες αντί να γίνεις καλύτερος από την Αεκ του Σαβεφσκι και του Σαμπαναζοβιτς και από τον Παο του Βαζεχα αντί να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερός τους επέλεξες να τους καταστρέψεις και τώρα μας λες ότι δεν υπάρχει δεύτερος είσαι για τα πανηγύρια ρε σκατοβλακα

στις 05/08/2016 01:02
μια ζωη μαλακες ολυμπιακοι... στα αρχιδια μας που δεν περασαμε ρε!! ζωα νομιζετε οτι εχετε την υπερ ομαδα πειρατε τα αρχιδια μου ομως!! απο πιους, απο τους αθεους!!

στις 05/08/2016 01:24
Μονο σεντ εντιεν λεμε!

στις 05/08/2016 01:27
Krima re aekara

στις 05/08/2016 01:28
Hapoel beer sheva

στις 05/08/2016 01:39
οι παίχτες τα έδωσαν όλα όποιος είδε τον αγώνα η ήτα προήρθε από το λάθος σύστημα του κεσπάγια και να μου αφήσει μέσ τον ντίνταν με τα απεριόριστα λάθη το 2ο ημίχρονο η ομάδα θέλει γήπεδο και να πέσει χρήμα.

με την σεν τετιεν παίζαμε την 3η καλύτερη άμυνα στην γαλλία δεν ήταν τυχαία ομάδα ξυπνήστε..

στις 05/08/2016 02:00
Κριμα για την αεκ δεχτηκε τσαμπα γκολ απο λαθος της αμυνας,επαιξε αρκετα καλα απεναντι σε μια κακη σημερα σεντ ετιεν και με λιγο περισσοτερη τυχη θα μπορουσε να ειχε προκριθει.

στις 05/08/2016 03:23
Καλά να πάθει η αεκ.νομιζε ότι έγινε κ ομάδαρα.

στις 05/08/2016 04:23
Βγαλτε κομπλεξ ολοι οι αουγκανοι αγραμματοι που σας δινουν τζαμπα ιντερνετ!!!

στις 05/08/2016 10:54
Milane kai i vedoyinoi poy apokleistikane apo tin omada tis nazaret....Kako psofo...Bravo AEKARA pame gia prwtathlima twra...

στις 05/08/2016 11:10
κριμα...

στις 05/08/2016 11:26
8a sas gamisoume mesa ekso gavrakia!!!!

στις 05/08/2016 11:48
ΣΙΜΟΝΣΕΝ ΑΔΕΡΦΑΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?

στις 05/08/2016 12:17
Κριμα ρε ΑΕΚ, κριμα. Μπορουσε να παρει προκριση, δεν ειναι τοσο χαλια η ομαδα.

στις 05/08/2016 14:39
poutsa poutsa aderfares gamo tin koula

στις 05/08/2016 15:29
Moy perne tsimpoyki o leali re... Erxomai...Kako psofo mwri thrylota....

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.