Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Η πρόκριση περνάει από το ΟΑΚΑ!

Προκρ. Γιουρόπα Λιγκ: Η πρόκριση περνάει από το ΟΑΚΑ!



Η άριστα στημένη ΑΕΚ κράτησε στο 0-0 την Σέντ Ετιέν στην Γαλλία και πλέον η πρόκριση για τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ περνάει από το ΟΑΚΑ.

«Ήρθαμε» και στην Ευρώπη φώναξε η ΑΕΚ! Η «Ένωση» επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ύστερα από πενταετή απουσία, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία (0-0) από την έδρα της Σεντ Ετιέν.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια πήρε άριστα στο διάβασμα του παιχνιδιού και η «Ένωση» εγκλώβισε τους «στεφανουά», που περιορίστηκαν σε φλύαρη υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «κιτρινόμαυροι», όντας εξαιρετικοί ανασταλτικά, κράτησαν το μηδέν πιο εύκολα από όσο θα περίμεναν και πλέον θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση μπροστά στον κόσμο τους.

Η Σεντ Ετιέν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ. Ενδεικτικό ότι στο πρώτο μισάωρο η «Ένωση» δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα από τους Γάλλους, ενώ είχε κάποιες καλές στιγμές με σουτ του Μάνταλου (28’, 43’) και κεφαλιά του Γιόχανσον (31’) για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 39’, με τον Τσιγκρίνσκι να κόβει σωτήρια τον Ρου προτού αυτός βγει απέναντι στον Ανέστη Δύο λεπτά μετά, ο Τανάν επιχείρησε το σουτ, χωρίς όμως να ανησυχεί τον Ανέστη, ενώ στο 44’ ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Αμουμά.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κετσπάγια πέρασε στο ματς τον Μπακασέτα αντί του Πέκχαρντ και ο Έλληνας άσος λίγο έλειψε να σκοράρει στο 50’, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με σουτ εκτός περιοχής. Η Σεντ Ετιέν αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ και στο 65’ ο Γκαλτιέ γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 (από 4-3-3), ρίχνοντας στο ματς τον Μπέριτς. Αμέσως, ο Κετσπάγια έβαλε τον Γαλανόπουλο αντί του Βάργκας και μετατόπισε τον Μάνταλο στα δεξιά, γυρνώντας το σύστημα σ’ ένα 4-5-1.

Αυτό ήταν… Οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να απειλήσουν και η ΑΕΚ, κρατώντας χαμηλά το τέμπο, διατήρησε με άνεση το 0-0 μέχρι το φινάλε. Έτσι, όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, όπου η «Ένωση» θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση μπροστά στο δικό της κοινό.



Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΑΕΚ

Σχολιασμός

13 σχόλια:

στις 29/07/2016 00:16
Megalo apotelesma an k to 0-0 einai epifovo.

στις 29/07/2016 00:20
Φοβαμαι αυτο το 0-0. Μπορει η ΑΕΚ να παιξει επιθεση την αλλη εβδομαδα για να παρει την προκριση? Γιατι τωρα ο ασσος ειναι μονοδρομος.

στις 29/07/2016 00:27
prokrish aek magkes telia kai paula .....

[+]  billmaz στις 29/07/2016 00:31

στις 29/07/2016 02:36
Η χρυσή ευκαιρία της ΑΕΚ μετά από πέντε χρόνια απουσίας απ' την Ευρώπη, λέγεται Saint Etienne. Την βρίσκει στην πιο άσχημη στιγμή της και παρά τς όποιες ευρωπαικές της επιτυχίες τα τελευταία χρόνια, φέτος, μάλλον θα βγει γρήγορα εκτός. Δεν θα 'ναι υπέρβαση για την ΑΕΚ η πρόκριση στο Μαρούσι. Μπορεί αν παίξει με συγκέντρωση και σοβαρότητα μπροστά στο κοινό της, να βάλει το γκόλ που χρειάζεται.

στις 29/07/2016 02:55
και στο ΟΑΚΑ κλειστο ματς θα δουμε λογικα...δν πιστευω να παιξει επιθετικα η αεκ γιατι μια αντεπιθεση αμα κανει η σεντ ετιεν και το βαλει θα τρεχουν μετα...!

στις 29/07/2016 12:54
Μπραβο στην ΑΕΚ φετος λογικα ειναι η σειρα της για πρωταθλημα μαζι με τον ΠΑΟ θα το παλεψουν μεχρι τελος .Εμεις οι ολυμπιακοι ας ηρεμησουμε φετος και να κοιταξουμε πρωτα να φτιαξουμε ομαδα και μετα βλεπουμε.Εξαλου του χοντρου το κοβεται η ορεξη οταν δεν παιρνει τα λεφτα απο την Ευρωπη.

στις 29/07/2016 16:28
Kαλοι ποντοι αυτοι!! μαζευει το σακουλι τσουκου τσουκου...Ανωτερη ομαδα απο την Αεκ θεωρητικα δυο κλασσης...Αλλα τελικα τα αποτελεσματα ,αλλα δειχνουν στα γηπεδα για φετος τουλαχιστον...Δυσκολη η προκριση μην ξεγιελιομαστε ,αλλα πλεον η Σεντ ετιεν ερχεται να την παρει στο ΟΑΚΑ...Χωρις προγνωστικα στο τελευταιο...Ελπιζουμε σε φετινο καλο απολογισμο, για τις ΕΛληνικες ομαδες φετος οπως συνεβαινε προ δεκαπενταετιας...Οψομεθα

στις 29/07/2016 22:31
ΒΡΕ ΓΙΔΙΑ ΓΑΒΡΟΙ ΑΣ ΠΑΡΕΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ MPLOUFIS.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΑΒΡΟΣ ΣΤΟ SITE ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΕΣ.ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΚΟΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ

ΓΚΟΛ ΜΕΤΑ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ.

στις 30/07/2016 00:04
φιλε @bookadoros Γιδια γαυροι??Yπαρχουν φιλαθλοι ομαδων ηλικιας 30 ετων οπου αν υπολογισει κανεις την ηλικια που ενας προεβηφος αντιλαμβανεται τα ποδοσφαιρικα και αθλητικα νεα της χωρας συνηδητοποιει οτι απο τοτε που αντιλαμβανεται βλεπει καθε χρονο για 20 συνεχομενα χρονια μεχρι σημερα τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να παιρνει το πρωταθλημα στην Ελλαδα εκτος απο δυο χρονιες το 2004 και το 2010....Ε απο ολους αυτους τα γιδια ειναι οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ συμφωνΑ με τον bookadoros..Δηλαδη την αεκ που εχει να παρει πρωταθλημα 25 χρονια οι φιλαθλοι τις που εχουν χειραχωγηθει οσο κανεις σε αυτη την χωρα απο τις διοικισεις δεν ειναι γιδια..Οι Παναθηναικοι που εκτος τα διαρκειας που πληρωνουν καλουνται να πληρωνουν καθε χρονο σε ερανους κλπ μηπως και παρει κανενα ποδοσφαιριστη ανταξιο του παρελθοντος (ΖΑΓΙΕΤΣ,ΧΕΝΡΙΚΣΕΝ) δεν ειναι γιδια..Ας μην αναφερθω για αλλους φιλαθλους ομαδων Ελληνικων πανω κατω ολοι τα ξερουμε...Αααχ δεν εχει σωτηρια αυτη η πατριδα καποτε παραγαμε μαθηματικα και φιλοσοφια σε ολη την ανθρωποτητα κ

στις 30/07/2016 00:05
και σημερα αν παραγοταν η μαλακια απο την πλυση του εγκεφαλου που εχουν κανει στον Ελληνα θα ειμαστα πλουσιοι σαν χωρα!!Ααχ αχ αχ θλιβομαι να διαβαζω τετοιες αρλουμπες απο νεα παιδια ...δεν υπαρχει φως στο τουνελ...

στις 31/07/2016 14:35
Η Αεκ θα περάσει

στις 02/08/2016 18:20
Καλά εσύ τρυπιαδόρε κοίτα που σας δουλεύει ο Κλοπ και θα σας γαμήσει ο Μουρίνιο φέτος και άσε το ΘΡΥΛΟ έρμαιο.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.