Προκρ. Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ

Προκρ. Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ



Με γκολάρα του Κάμπος (27’), ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία (1-1) από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα πλει-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα. Ισοφάρισε με Ντόλμπεργκ (57') ο «Αίαντας», που χρειάζεται νίκη ή ισοπαλία με δύο ή περισσότερα τέρματα για να πάρει αυτός το εισιτήριο.

Με σκορ πρόκρισης επιστρέφει από το Άμστερνταμ ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Άγιαξ και έχει πλέον το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Τούμπα.

Προκρ. Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚΟ Άγιαξ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο 20λεπτο και η πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 19’, με τον Ρίντεβαλντ να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γλύκου.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το γκολ και στο 23’ θα μπορούσε να πάρει αυτός το προβάδισμα, όμως η κεφαλιά του Ροντρίγκες στην περιοχή δεν ανησύχησε τον Σίλεσεν. Ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά ο Ολλανδός γκολκίπερ πραγματοποίησε τραγική έξοδο σε κάθετη μπαλιά του Αθανασιάδη και ο Κάμπος με τρομερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άγιαξ, «παγώνοντας» την Άμστερνταμ Αρίνα.

Το γκολ επηρέασε τους γηπεδούχους και στο 34’ ο Αθανασιάδης είχε «χρυσή» ευκαιρία για το 2-0, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Στο 38’ ήρθε η σειρά του Άγιαξ να απειλήσει, με τον Γλύκο να αποκρούει το σουτ του Ελ Γκάζι. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ προχώρησε σε νέα σωτήρια επέμβαση στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’), διώχνοντας την κοντινή κεφαλιά του Ντόλμπεργκ.

Ο «Αίαντας» μπήκε αποφασισμένος να φέρει το σκορ στα ίσα και στο 1-1 ήρθε τελικά στο 58’. Ο Ντόλμπεργκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Γλύκου. Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και στο 67’ θα μπορούσε να ξαναπάρει το προβάδισμα, όμως ο Τζαβέλλας δεν κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Σίλεσεν. Η πίεση του Άγιαξ στα εναπομείναντα λεπτά δεν απέδωσε καρπούς και ο ΠΑΟΚ, που έδειξε υψηλό επίπεδο ετοιμότητας, έφυγε με σκορ πρόκρισης από το Άμστερνταμ.




Ομάδες που αφορά: ΠΑΟΚ, ΑΓΙΑΞ

Σχολιασμός

24 σχόλια:

στις 26/07/2016 23:57
Συγχαρητήρια στον παοκ. Σπουδαία ισοπαλία, το 1-1 είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Χρειάζεται προσοχή όμως, να μην πάει ο παοκ με την λογική του 0-0, ώστε να έρθει η πολύτιμη πρόκριση.

στις 27/07/2016 00:01
γεια σου ρε ΠΑΟΚΑΡΑ, τρελανες σημερα ολη την ευρωπη με αυτο το αποτελεσμα, παμε για ανετη νικη μεσα στη τουμπα με 3-1 τωρα

στις 27/07/2016 00:02
Σίγουρα η ρεβάνς θέλει προσοχή.

Με ανησυχεί περισσότερο το πρέσσινγκ που εφαρμόζουν οι παίκτες του Άγιαξ, παρά οι ποδοσφαιρικές τους ικανότητες. Σήμερα έδειξαν ότι είναι πιο πολύ ομάδα του Europa League, στους ομίλους του Champions League δύσκολα στέκονται.

Όσο για τον ΠΑΟΚ, εξακολουθεί να θέλει αρκετή δουλειά. Πάντως έδειξε καλά στοιχεία.

στις 27/07/2016 00:10
Δν θα σχολιασω το ματς ο balantzas τα ειπε.

ΑΥΤΟΣ Ο ΤΖΑΒΕΛΑΣ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ? ΑΥΤΟΣ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ?

στις 27/07/2016 00:12
Ο αγιαξ είναι μια ταχύτητα πάνω από τον ΠΑΟΚ η ρεβάνς θέλει μεγάλη προσοχή ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ

στις 27/07/2016 00:14
nafpliogate7

στις 24/07/2016 16:41

1

[+]  nafpliogate7 στις 27/07/2016 00:15

στις 27/07/2016 00:15
ψοφιμι ο αγιαξ κοροιδο πιαστηκε που δεν εφυγε με διπλο ο παοκ..οπως και να χει θα τους γλεντησει στην τουμπα

στις 27/07/2016 00:17
στις 24/07/2016 16:41

Goal αυτό είναι σωστό

στις 27/07/2016 00:39
ΠΟΝΑΕΙ Ο ΤΖΑΒΕΛΛΑΣ ΤΑΣΟ ΠΟΝΑΕΙ ΜΑΛΑΚΑ!! ΠΑΛΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ !!

στις 27/07/2016 00:59
Aπο αυτο που ειδα (εχασα το πρωτο τεταρτο του ημιχρονου) ο Παοκ περναει εδω μεσα...Εκτος αν δουμε αλλο ματς στην Τουμπα...Εστω με 0-0 να παρει την προκριση...Αντε ρε πουστη μηπως γινει κανενα μαγικο να δουμε Παοκ να κουναει σεντονι φετος να μπει καλη η ποδοσφαιρικη χρονια...Μηπως και πηγαινεi o κοσμακις καφετεριες, δυο φορες την βδομαδα για ch.l φετος...Διπλο το χα ριξει αλλα δεν σας κρυβω οτι ημιχρονο καλυψα...Οταν σου πρασινιζουν τετοια ματς καλυπτεις αερας...Χεσμεντεν...

στις 27/07/2016 01:08
το γκολ που εφαγε ο παοκ ηταν λαθος του τερματοφυλακα

στις 27/07/2016 01:21
ree δεν γαμιέστε με την τούμπα και την τούμπα μας τα πρήξατε κοιτάξτε μη φάτε καμια ψολια η ιστορία αυτό δείχνει..κατά t αλλα μπράβο στον παοκ

στις 27/07/2016 01:23
Μπράβο ΠΑΟΚ..!!

στις 27/07/2016 05:30
ο Αγιαξ είναι μεγαλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ! αλλά ο ΠΑΟΚ μπορεί να κάνει την έκπληξη, απ ότι φαίνεται..

στις 27/07/2016 07:31
MIN TRELENESTE OI OMILOI EINE AKOMA MAKRIA STIN TOUMPA UA EINE AKOMA PIO DUSKOLA

στις 27/07/2016 11:01
πιο πολυ φοβαμαι το παιχνιδι στην τουμπα παρα εξω.γιατι εκει παντα χανουμε ολες τις προκρισεις!!πιο ευκολο ειναι να κλειστεις και να παρεις ενα θετικο αποτελεσμα εξω παρα στην εδρα σου γιατι εκει πρεπει να δημιουργισεις παρα να καταστρεψεις.ενα γκολ να φας απο μια στιγμιαια φαση μπορει να τελειωσουν ολα!δεν ειναι τυχαιο που εξω εχουμε παρει τα μεγαλυτερα αποτελεσματα στην ιστορια μας!!!θελει προσοχη και καθαρο 90 λεπτα!και να μην μπουμε μεσα με την νοοτροπια να τους πατησουμε!

στις 27/07/2016 13:36
Σαφως και ειναι σπουδαιο αποτελεσμα, φτανει να το διαχειριστει στην Τουμπα η ελληνικη ομαδα. Θυμιζουμε οτι σε εξι αποπειρες δεν εχει προκριθει ο ΠΑΟΚ με Ολλανδικες ομαδες. 4 φορες αποκλειστηκε απο Αιντχοφεν! και μια απο ΑΖ'67 και Αγιαξ παλι. Η προβλεψη η δικη μου γενικα για τις ελληνικες ομαδες φετος στην Ευρωπη ειναι η εξης¨ Ο Ολυμπιακος μαλλον θα τα καταφερει και θα παιξει στους ομιλους του τσαμπιονς. Ο ΠΑΟΚ θα παιξει για μενα στους ομιλους του γιουροπα, ανεξαρτητα τι θα κανει με τον Αγιαξ. Ο Παναθηναικος, νομιζω θα τα καταφερει εστω και δυσκολα και θα παιξει κι αυτος στους ομιλους του γιουροπα. Ενω η ΑΕΚ θα αποκλειστει, τωρα απο την Σεντ Ετιεν, οπως και ο ΠΑΣ Γιαννινα απο την ΑΖ΄67...

στις 27/07/2016 13:51
ΠΑΟΚ κανε το θαυμα..ολοι εκει θα ειμαστε...Παμε ΠΑΟΚαρααααα

στις 27/07/2016 13:58
ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ !!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΟΚ

στις 27/07/2016 17:33
ενα παιδαριώδεις λάθος του τερματοφύλακα σιλερσεν (θαρρώ τον λένε ..ρε αυτός δεν έπαιζε στο μουντιάλ το τελευταίο με ολλανδιαα που πήγε καλά?) έδωσε στον πάοκκ το προβάδισμα με ένα εκτός έδρας γκολλλ..παρολα αυτά όλα ανοιχτά σε μία τούμπα..που ένα παιχνίδι μπορεί να πάει τούμπα και ο πάοκκ να φύγει πάλι. με άδεια χέρια και χωρίς ευρωπαϊκό εισητήριο..ειδωμεν θέλει προσοχη

στις 27/07/2016 21:06
Αυτη η εμφανιση δεν αξιζε 1-1. Ο ΠΑΟΚ ηταν τυχερος, ο Αγιαξ ειχε βρει το κουμπι της αμυνας, η οποια δεν εβγαινε εκτος περιοχης, και το εκμεταλλευτηκε οσο γινοταν. Η αμυνα θελει μια μικρη βελτιωση, και βλεπω ανετη προκριση. Μπορουν οι παικτες, με τη νοοτροπια του 0-0, θα παρουν την προκριση. Παμε ρε ΠΑΟΚΑΡΑ!!!!!!!!!!!

στις 27/07/2016 23:41
beavis ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΝ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ EUROPA LEAGUE.KΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ ΣΑΣ ΚΟΥΝΑΕΙ ΜΑΝΤΗΛΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΤΤΙΓΧΑΜ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΤΡΙΜΠΑΛΛΑ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ.

στις 28/07/2016 00:37
BRE APO POTE EGINE MPLE TO XROMA TOY PAOK 7 PEKTES 4 ELINES

BRE AKOMA PATE STA GIPEDA

GIA TON PAOKARAMOY THA PARASOYME

GIA TO ALO PEGNIDI POY ERTHE 0 0

OYDEN SXOLIO

BPABO APOEL THA PERASIS

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.