Στα πράσινα ο Γουακάσο

Στα πράσινα ο Γουακάσο



Την απόκτηση του Μουμπάρακ Γουακάσο ανακοίνωσε ο Παναθηναϊκός, με τον Γκανέζο μέσο να υπογράφει τριετές συμβόλαιο με τους «πράσινους».

Ολοκληρώθηκε η μετακίνηση του Μουμπάρακ Γουακάσο στον Παναθηναϊκό. Ο Γκανέζος μέσος έμεινε ελεύθερος από την Ρούμπιν Καζάν και το απόγευμα (9/7) του Σαββάτου υπέγραψε τριετές συμβόλαιο με το «τριφύλλι».

Την περασμένη σεζόν ο 26χρονος χαφ αγωνίστηκε στην Πριμέρα Ντιβιζιόν με τη φανέλα της Λας Πάλμας (δανεικός), έχοντας 20 συμμετοχές (1 γκολ, 1 ασίστ). Από το 2012 είναι διεθνής με την Εθνική Γκάνας, μετρώντας 11 γκολ σε 41 παιχνίδια.

Η ανακοίνωση και το βιογραφικό του παίκτη:


Με το «τριφύλλι» στο στήθος θα αγωνίζεται για τα επόμενα τρία χρόνια ο Γκανέζος ποδοσφαιριστής.
Η Π.Α.Ε. Παναθηναϊκός ανακοινώνει την απόκτηση του Μουμπάρακ Γουακάσο. Ο Γκανέζος μέσος υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας μέχρι το καλοκαίρι του 2019 και τον καλωσορίζουμε στην οικογένεια του «τριφυλλιού».

Ο Μουμπάρακ Γουακάσο γεννήθηκε στις 25 Ιουλίου του 1990 στο Ταμάλε της Γκάνας. Ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στην Ασάντι Γκολντ και το 2008 μετακόμισε στην Ισπανία υπογράφοντας πενταετές συμβόλαιο για λογαριασμό της Έλτσε, στην οποία έμεινε για τρία χρόνια, κάνοντας 58 εμφανίσεις και πετυχαίνοντας ένα γκολ.

Τον Ιανουάριο του 2011 ο Γουακάσο αποκτήθηκε από την Βιγιαρεάλ και αφού πρώτα έκανε πέντε ματς -με ένα τέρμα- με την δεύτερη ομάδα, στη συνέχεια μέτρησε άλλες 17 συμμετοχές με την πρώτη ομάδα. Το καλοκαίρι του 2012 συμφώνησε για συμβόλαιο τετραετούς διάρκειας με την Εσπανιόλ, όπου έπαιξε σε 26 αγώνες και σημείωσε τρία γκολ.

Την επόμενη χρονιά, ο 25χρονος άσος μετακινήθηκε στην Ρουμπίν Καζάν. Μετά από 16 ματς και δύο τέρματα, δόθηκε δανεικός στην Σέλτικ τον Αύγουστο του 2014. Εκεί έδωσε το παρόν σε πέντε παιχνίδια μόνο, με αποτέλεσμα να δοθεί εκ νέου δανεικός ένα χρόνο αργότερα, αυτή την φορά στη Λας Πάλμας, με την φανέλα της οποίας είχε 20 εμφανίσεις κι ένα γκολ.

Ο Γουακάσο είναι 41 φορές διεθνής με την Γκάνα την οποία εκπροσώπησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ17 που έγινε το 2005. Έκανε το ντεμπούτο του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του στις 13 Οκτωβρίου του 2012, απέναντι στο Μαλάουι.

Το πρώτο του τέρμα το πέτυχε σε ένα φιλικό με το Πράσινο Ακρωτήρι, στις 14 Νοεμβρίου του 2012, ενώ συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της χώρας του για το Κόπα Άφρικα του 2013, στη Νότια Αφρική, ολοκληρώνοντας μάλιστα τη διοργάνωση με τέσσερα γκολ.

Επίσης, ο Γουακάσο ήταν ανάμεσα στις επιλογές του ομοσπονδιακού εκλέκτορα Τζέιμς Απιά για το Μουντιάλ του 2014 που έλαβε χώρα στη Βραζιλία, όπου έπαιξε για 22 λεπτά στην ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Γερμανία.

Ενώ ήταν παρών και στο Κόπα Άφρικα του 2015, το οποίο διεξήχθη στη Γουινέα, σκοράροντας μια φορά στον ημιτελικό της διοργάνωσης και τη νίκη της Γκάνας με 3-0 απέναντι στους διοργανωτές. Πιο πρόσφατη εμφάνισή του, συνοδευόμενη μάλιστα κι από ένα τέρμα, αυτή απέναντι στα Κομόρος, στη νίκη με 2-0 στο πλαίσιο των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.



Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ

Σχολιασμός

21 σχόλια:

στις 10/07/2016 00:30
xaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaaaaaaaaaaaa

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaχαχαχαχαχ Γουακασο μονο απο την φατσα τον βλεπεις και γελας αχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

στις 10/07/2016 00:33
Παντως περαν του χαβαλε στον βαζελο το παικτακι αυτο θα καταστραφει...καλα ψωνια φετος ο βαζελος σε θετικες value market αποτιμησεις να λεμε και την αληθεια..Ο ποδοσφαιριστης αυτος ειναι καλος..Κατι αλλο παιζει που τον αδειασε η Ρουμπιν...

στις 10/07/2016 00:36
Τιποτα και με οτι εχω δει μεχρι τωρα, απο μεταγραφικα ο βαζελος, εχει στο τσεπακι την δευτερη θεση φετος...

στις 10/07/2016 10:00
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΑΓΚΩΝΕΙ!!!ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥ ΤΑ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΑ ΚΟΛΑΡΑΚΙΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΠΕΚΤΗΣΕ Ο ΒΑΖΕΛΟΣ.

στις 10/07/2016 10:03
mariner ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ή ΟΧΙ?ΣΤΟ ΤΣΕΠΑΚΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΒΡΟ.ΤΟΝ ΒΑΖΕΛΟ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ.

στις 10/07/2016 12:44
Οτι ειπε ο mariner και επαυξανω..Bookadoros μαθε μπαλιτσα αγορι μου..Μακραν οι καλυτερες μεταγραφες ηταν του βαζελου..Και σε επιπεδο market value αλλα και σε ποιοτητα..Εχει ανθρωπους που ξερουν μπαλα ο Παο με την διαφορα οτι το μπατζετ που διατιθετα εινα κωμικο...Τρομερα ποιοτικες επιλογες για τον βαζελο για τα χρηματα που διατεθηκαν.

στις 10/07/2016 12:46
Τωρα οσο για διεκδικηση πρωταθληματος απο εμας,αστο καλυτερα ουτε λογος να γινεται...μην γινομαστε γραφικοι φιλος!

στις 10/07/2016 13:10
Ρε ειστε μαλακες??Συγκρινεται τους παιχτες που πηρε ο ΠΑΟΚ με αυτους που πηρε ο ΠΑΟ???Ρε συνελθετε γαμω τις μαλακιες σας οι παιχτες του ΠΑΟΚ ειναι κλασεις ανωτεροι ξυπνηστε γαμω το στανιο σας...ζωα ε ζωα....το παιζετε και γνωστες του αθληματος...ΠΑΟΚ και αντιΠΑΟΚ ειναι οι ομαδες στην Ελλαδα απο αυτα που διαβαζω απο ολους σας...

στις 10/07/2016 13:15
Tωρα DimitrisPAOK εφερες τα πραγματα στο σωστο δρομο...Ναι εχεις δικιο...Φυγανε Ρατ,ΜΑΚ,ΚΑΤΣΕ δηλαδη οτι μοναδικο διαθετεις και ειχες μια ποιοτητα σαν ομαδα, απο ποδοσφαιριστες που ξερανε να βαλουν το τοπι ,κατω και γραφανε χιλιομετρα στο γηπεδο..Και τους αντικατεστησες με ξυλοκοπους..Ναι τωρα που το ξανασκεφτομαι εχεις δικιο!!

στις 10/07/2016 13:56
O rat εκλεισε ενα χρονο που εφυγε...Ο Μακ και Κατσε ειναι στον ΠΑΟΚ κανονικα εχουν αδεια απο το γιουρο 19 ιουλιου επιστρεφουν...κατι παιρνετε δεν εξηγειται.....Αλλαξτε σημα εχετε κανει ρεζιλι τον ΠΑΟΚ κατι τετοιοι μαλακες..

στις 10/07/2016 15:39
Δεν χρειαζεται λεβεντη μου να κανει κανεις το παοκακι ρεζιλι..Χωρις προσπαθεια τα καταφερνει ο ιδιος ο συλλογος ..Ελα ενταξει συγνωμη αλλα δεν χασαμε και τιποτα που δεν γνωριζουμε, ποιοι παραμενουν στον παοκ ,και ποιοι εφυγαν>>Εσυ ξερεις ποιοι εμειναν στον Αστερα??Πιστεψε με το ιδιο ειναι για μενα παοκ ,και αστερας,καμια απολυτως διαφορα...Εσυ πιστευε οτι θελεις..γνωμη σου..

στις 10/07/2016 15:42
Ακου εκει σοβαρη παραληψη!! να μην ξερει ο ανθρωπος, αν εφυγε ο Κατσε απο τον Παοκ..χαχαχαχαχαχαχαχαχα

στις 10/07/2016 15:55
Ο Biseswar επεζε στην 14η της Τουρκιας

O Brkic επεζε στην Καρπι που υποβιβαστηκε εχοντας 7 συμμετοχες

Ο Crespo επεζε στην Ραγιο Βαγιεκανο που υποβιβαστηκε εχοντας 9 συμμετοχες

Τους αλλους δυο τους φωρτοσαν στον Σαββιδη απο την ουκρανια , η μονη συμπαθιτικη μεταγραφη ειναι ο Τζαλμα

**Ενοειτε οτι ο Παναθηναικος εχει κανει καλυτερες μεταγραφες

στις 10/07/2016 16:17
Ρε αν εχεις αρχιδια στο ξαναλεω αν εχεις αρχιδια μπες απο ενα προφιλ και αστα τα αλλα τα ψευτικα.....Αλλα τι να πεις γαυρος δεν εισαι....Οσο αν σε ειναι το ιδιο ο ΠΑΟΚ με τον Αστερα εσενα επειδη εισαι λογικα απο τους καινουργιους γαυρους...Για ρωτα τον μπαμπακα σου τη μανουλα σου για τον αν τους φαινονται ιδιες αυτες οι ομαδες γιατι απο αυτον εχουν γαμηθεια απειρες φορες....Αααααααα εκτος και αν σε ειχε και ο Αστερας 23 χρονια ρεζερβε πουτανα.....Αν σε ειχε 23 χρονια για ασταματητο γαμησι και σε ειχε κανει τον κωλο σουρωτηρι....Σας το ξαναλεω..ΣΟΥΡΓΕΛΑ

στις 10/07/2016 16:19
@Felipe εννοειται οτι ειναι ετσι οπως τα λες φιλος!..ο felipe το παληκαρακι που ξερει λιγο μπαλιτσα, σε δυο γραμμες με καλυψε ..Μην γραφω παλι κειμενα με αναλυσεις και γινομαι κουραστικος...

στις 10/07/2016 16:24
ρε μπαγλαμα @DimitriPaok τι αρχιδια μου τσαμπουνας και πουτσες μπλε??Στατιστικα κραταω με αυτα τα accounts..Οποια ωρα τυχη να ειμαι μεσα με το συγκεκριμενο account, θα κατσω να γραψω..Δεν ειναι καμια φιλοσοφια που πρεπει να αναλυσουμε χαχαχαχαχαχαχαχα Αλλο οταν σας κανω πλακιτσα ετερον εκατερον..Και κατα δευτερο ρε μπαγλαμα μακαρι να ειχες ομαδα να βγαινεις δευτερος!!Εγω στα βαζελια θελω να κανω καζουρα...Εσυ δεν υπαρχεις για μενα..Οταν παιζει ευρωπη ο Παοκ εμεις ειμαστε με παοκ ενα πραγμα οπως εισαι εσυ με ατρομητο οταν παιζει ευρωπη..Οταν παιζει ο βαζελος ευρωπη ειμαι με τους αλλους..Τι δεν καταλαβες??Ακου εκει!! ειναι λεει οι Παοκ και οι αντιπαοκ!!θα το ηθελες να ειναι ετσι μπουγατσομπερδεμενε χαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχααχα

στις 10/07/2016 16:28
Αυτο εχουν να επιδειξουνε, και αυτους τωρα πρεπει να τους παρω για σοβαρους...Μια παραδοση 20 ετων που οταν εσπασε γυρισε σε αρνητικη παραδοση για τον παοκ...Και ενα πρωταθλημα καθε πενηντα χρονια..Ενα παραπανω πρωταθλημα απο την Λαρισα εχεις λεβεντη μου και εχεις βγει στην ΕΘνικη κατηγορια αλλες πεντε φορες δευτερος...Ο μεσος ορος που τερματιζεις καθε χρονο ειναι απο την θεση τεσσερα και κατω...Για ψαξτο λιγο καλυτερα απο το 1925 μεχρι σημερα...

στις 10/07/2016 16:33
Ρε παιδια τι στο καλο δν καταλαβαινετε δλδ; ο παο δεν εχει το επιπεδο του παοκ. Ο παο ειναι υποχειριο του οσφπ. Μια ζωη. Με λεφτα του μαρινακη του πρεζεμπορα αγοραζει ο αλαφουζος παικτες... Ξυπνατε!!!

Η προβλεψη μου για φετος:

1. Ολυμπιακος (ο Μαρινακης θα εχει ηδη αγορασει το πρωταθλημα)

2. ΠΑΟΚ (θα επαιρνε πρωταθλημα και κυπελλο αν δεν ηταν η μποχα καιη σαπιλα του πρεζεμπορα Μαρινακη)

3. ΑΕΚ

4. Παναθηναικος

5. Αστερας Τριπολης 6. ΠΑΣ Γιαννενα 7. Παναιτωλικος 8. Πανιωνιος 9. Ατρομητος (ο Μαρινακης ο αμερικανος με διαιτησια 101 % υπερ του θα τον βγαλει ΤΟΣΟ ψηλα) 10. Πλατανιας 11. Βεροια 12. Λαρισα (θα βαλει ο Μαρινακης το χερακι του να σωθει το τσιρακι του του βεβαια με τον Αγγελο δε σας παιρνει για αηδιες αδελφακια κουγια-μαρινακη) 13. Ξανθη (μη με ρωτατε Μαρινακης και παλι Μαρινακης) 14. Λεβαδειακος (το ιδιο με το 13 δλδ με ξανθη) 15. Ηρακλης (παραρτημα αιωνιο του εμπορου πρεζας που θα το σωσει ο χοντρος με τα κολπα του) 16. Κερκυρα (θα τη ριξουν με το ετσι θελω)

στις 10/07/2016 16:36
Τα παραρτηματα του πρεζεμπορα Μαρινακη (παναθηναικος, ατρομητος, ξανθη, λεβαδειακος, λαρισα, ηρακλης) θα σωθουν αερα και μαλιστα θα βγουνε και Ευρωπη πολλα απο αυτα. Μπορει και τσου λου. Πως θα γινει αυτο; Μαρινακης.) αν πεσει κανα αγρινιο η κανας πας γιαννενα η καμια βεροια η κανας αστερας η κανας πανιωνιος η αν ο παοκ η η αεκ μεινουν εκτος 5αδας μην απορειτε. Τη δουλεια του θα την εχει κανει ο μπουλης υπερ του δεοντος.

στις 10/07/2016 16:43
Ετσι ειναι η ζωη:

♈ 21/3-19/4

♉ 20/4-20/5

♊ 21/5-20/6

♋ 21/6-22/7

♌ 23/7-22/8

♍ 23/8-22/9 ♎ 23/9-22/10 ♏ 23/10-21/11 ♐ 22/11-21/12 ♑ 22/12-19/1 ♒ 20/1-18/2 ♓ 19/2-20/3

στις 11/07/2016 16:38
@antihooliganos ενα απο τα καλυτερα παιδια που γραφουν στο agones.gr και γραφω σοβαρα αυτη την στιγμη και το υπογραφω..Ειλικρινα στεναχωριεμαι οταν βλεπω καλα παιδια οπως ο αντιχουλης να εχουν μποτιλιαριστει στο μυαλουδακι τους απο την πολυ προπαγανδα..Απο τις μεγαλες μου συμπαθειες στο site.. Συγχαρητηρια στην μητερα σου λεβεντη μου!!Δεν φταιει ομως αυτη για την προπαγανδα που σου πλασαρουνε στην πολη σου..Η μητερα σου σε αυτο που ηταν υποχρεωμενη να σου προσφερει στο εδωσε και με το παραπανω..Ελληνιδα μανα !!σημερα οταν ειναι σωστη αποτελει απλα ηρωιδα!!! να γραψω και την παρολα μου!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.