Euro 2016: Griezmann the... man

Euro 2016: Griezmann the... man



Με δύο γκολ του Γκριεζμάν (45+2’ πεν., 72’) η Γαλλία κέρδισε με 2-0 την Γερμανία και προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2016, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Γαλλία εναντίον Πορτογαλία είναι ο τελικός του Euro 2016! Οι οικοδεσπότες κέρδισαν με 2-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Παρισιού στις 10 Ιουλίου.

Η Γερμανία δεν είχε χάσει ποτέ ματς από οικοδέσποινα Euro, όμως η πρώτη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στους Γάλλους. Στο 7’ ο Γκριεζμάν ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως δεν κατάφερε να νικήσει και τον Νόιερ, ο οποίος κράτησε το μηδέν με τρομερή επέμβαση. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και η απάντηση των Γερμανών ήρθε στο 14’, με τον Γιορίς να αποκρούει στη γωνία το σουτ του Τσαν.

Ο γκολκίπερ της Τότεναμ χρειάστηκε να επέμβει ξανά στο 25’ προκειμένου να διώξει το φαλτσαριστό σουτ του Σβάινσταϊγκερ, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Η Γερμανία πατούσε καλύτερα, όμως στο 42’ η Γαλλία είχε «χρυσή» ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ζιρού έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση ωστόσο άργησε και ο Χέβεντες με εκπληκτικό τάκλιν του έκοψε την μπάλα λίγο πριν βγει τετ-α-τετ με τον Νόιερ.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες, δίχως τέρματα, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σβαϊνστάιγκερ υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι, κάνοντας μεγάλο δώρο στους Γάλλους. Ο Γκριεζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε και έβαλε μπροστά στο σκορ την Γαλλία.

Στην επανάληψη, η Γερμανία έψαχνε τον τρόπο για να βρει απάντηση, όμως δεν κατάφερε να διασπάσει την γαλλική άμυνα. Μάλιστα στο 61’ ο Λεβ έχασε με τραυματισμό τον Μπόατενγκ, βάζοντας στη θέση του τον Μουστάφι. Οι οικοδεσπότες δεν συναντήσανιδιαίτερη πίεση και στο 72΄κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Ο Πογκμπά με τρομερή ενέργεια, άδειασε τον Μουστάφι και έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Νόιερ απόκρουσε ασταθώς και ο Γκριεζμάν με κοντινή προβολή «έγραψε» το 2-0, φτάνοντας τα 6 γκολ στη διοργάνωση.

Η Γερμανία κυνήγησε την άμεση μείωση του σκορ και στο 74’ είχε δοκάρι με τρομερό σουτ του Κίμιχ από το ύψος της περιοχής. Δύο λεπτά μετά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράξλερ πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Χέβεντες στο 82’.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Γιορίς πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Κίμιχ, κρατώντας το 2-0 μέχρι το φινάλε.

Η Γαλλία κέρδισε τους Γερμανούς σε μεγάλο τουρνουά για πρώτη φορά μετά το 1958 (!) και θα δώσει το «παρών» σε ευρωπαϊκό τελικό για πρώτη φορά μετά το «χρυσό» 2000. Αντίπαλος της η Πορτογαλία, η οποία θα επιχειρήσει να κάνει ότι της έκανε η Ελλάδα το 2004, δηλαδή να πάρει τον τίτλο απέναντι στην οικοδέσποινα…




Ομάδες που αφορά: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σχολιασμός

32 σχόλια:

στις 08/07/2016 00:01
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΓΑΛΛΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΗΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟ.ΓΚΡΙΕΖΜΑΝ ΖΙΡΟΥ ΠΟΓΚΜΠΑ ΠΑΓΙΕΤ ΟΛΟΙ ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΠΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕ.

στις 08/07/2016 00:05
griezman xrisi bala

στις 08/07/2016 00:06
Χρυσή σφυριχτρα Ριτσόλι

στις 08/07/2016 00:25
an k me para polles apousies, kata polu anwterh h germania. h gallia dn epai3e ka8olou mpalla, anohto penalti t swainstaiger k ena tyxero gkol sth sunexeia, k sumfwnw me evikaitasos oti opoios leei oti h gallia htan tromerh, h dn 3erei apo mpalla h evlepe allo match.

στις 08/07/2016 00:30
γιατι παιζει μπαλα η πορτογαλια???αλλα περασε...οι πιο πολλοι ελεγαν γαλλια και βγηκε...

στις 08/07/2016 00:34
isxuei re G.Panthiras... ti na pw...

στις 08/07/2016 02:00
opios xeri apo mpala ige oti 2 goal 2 tragika lathi i germania sto proto meros ligo kaliteri sto deutero isoropimeno me ligo pathos parapano i galia kirios meta to 2 goal tragiko lathos xana alla pali tis 2 3 kales eukeries tis ixe i germania atixi xana to skor plaasmatiko k to penalty oso itan tis gallias alo toso itan ston kroos apo pogba k meta vgenoun i ampali k lene tromeri gallia ena mporis na pis ligo pio tixeri i galia k gi auto perase k telos oxi k tromeri emfanisi poli pathos ne ok ala mexri eki..k auto tha fani k sto teliko poou oli lene 4 me 5 - 0 i galia ..foul listo mats sto goal tha pekti..

στις 08/07/2016 02:02
Άδικο αποτελεσμα....Για άλλη μια φορα το αντι-ποδοσφαιρο κερδίζει.Κατανοητο το σθενος κατα της Γερμανιας εξαιτιας της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ αλλα οσο αφορα το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ η Γερμανια ειναι η καλυτερη ομαδα στην διοργανωση. Το παιχνιδι κλειστο με πολλα σφυριγματα υπερ της Γαλλιας απο τον διαιτητη και μια Γερμανια που ειχε απόλυτη κατοχη της μπαλας και μακραν καλυτερη της Γαλλιας.

στις 08/07/2016 02:59
O ritsoli an epeze stin ligda tha eixe parei podi apo ton xontro giati to 50 50 ponaei

στις 08/07/2016 03:02
Pantos asxeta an epexe mpala i gallia o griezman einai paiktaras kai pagiet

στις 08/07/2016 09:16
I GERMANIA PIRE TIN POUTSA PARTE KAI SIS TIN DIKIAMOU POUSTROGERMANOFILI

στις 08/07/2016 10:38
Μα μας τρελανετε ουτε επρεπε να υπηρξε η Γερμανια σ'αυτο το Γιουρο ενα παιχνιδι της προκοπης δεν εκανε απο κολοφαρδια πηγε ημιτελικα τη περιμενε να το παει 0-0 μεχρι το 90 και μετα μπας και το κλεψει οπως κανει παντα

στις 08/07/2016 10:40
Μπραβο ρε Γαλλια. Καλα επαιξες πισω, και ο Γιορις ειχε παρει φωτια. Τα γκολ που εφαγαν οι Γερμανοι ηταν και τα δυο βλακειες δικες τους.

στις 08/07/2016 12:00
Η Γαλλία ήταν δυνατή κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα πάντως ισορροπημένο παιχνίδι, που ίσως το 2-0 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Η Γερμανία όμως δεν ήταν στην μέρα της, και προβλημάτισε επιθετικά,ίσως και λόγω των απουσιών της. Ο Σβάιν σε καμία περίπτωση δεν ήταν ο μοιραίος, διότι αν η χθεσινή Γερμανία ήταν εκείνη που ξέρουμε, θα διόρθωνε το λάθος, ή τουλάχιστον θα σκόραρε. Αυτό της έλειπε. Άλλωστε, είχε ένα ολόκληρο ημίχρονο να το κάνει,και δεν το κατάφερε.

στις 08/07/2016 13:36
birbiham1980 12-5-16 στην ειδηση ανακοινωθηκε η αποστολη της Γαλλιας για το euro

παιζουμε γκριεζμαν πρωτο σκορερ της διωργανωσης

στις 08/07/2016 13:41
οσο για το ματς μπορει να αντιπαθω την Γερμανια αλλα μονο σεβασμο και θαυμασμο μπορει να νιωσει κανεις για την νοοτροπια την προσπαθεια και το πεισμα αυτης της ομαδας.

στις 08/07/2016 14:01
Γερμανια 11 παικτες Γαλλια 16 παικτες πως δηλαδη να κερδισει η Γερμανια που δεν της δινουν 2 πεναλτυ και δε σφυριζη φαουλ του Ζιρου στον Νοιερ στο 2 γκολ; Αρα το EURO ανηκει στον τρυπιο το Ριτσολι που εβλεπε οτι συμφεραι μονο στις Γαλλιδουλες!

στις 08/07/2016 14:08
Προσποιησου,οτι εισαι κατωτερος,και ενθαρρυνε την αλαζονεια του εχθρου.Η μεγαλυτερη τεχνη στον πολεμο ειναι να υποταξεις τον εχθρο χωρις μαχη.ΣΟΥΝ ΤΖΟΥ.Κινεζος θεωρητικος της στρατηγικης.Ετσι τους παιξαν τα γαλακια,και μπραβο τους..

στις 08/07/2016 14:12
γαλακια νεοσσοι γαλοπουλας.

στις 08/07/2016 14:14
Αυτή τη φορά θα το σηκώσει ο griezman

στις 08/07/2016 14:27
Τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε εναν τελικο.Δεν αποκλειω το ενδεχομενο να το σηκωσει ο Ροναλντο..

στις 08/07/2016 14:51
o ronaldo tha sikosi mia trixa tu kolu tu griezman pame franceeeeeeeeeeee

στις 08/07/2016 14:58
POTSA STOUS GERMANOTSOLIADES

στις 08/07/2016 14:59
POUTSA POUTSA

στις 08/07/2016 15:00
μπορεί να μην επαιξε τόσο καλά ή γαλλίδα..αλλα ή γερμανός δεν βλέποτανν ένα τίποτα ήταν χωρίς γκομεζζ

στις 08/07/2016 16:57
evikaitasos

στις 08/07/2016 00:16

-198 ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ Η ΓΑΛΛΙΑ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΠΛΑ.

στις 08/07/2016 17:16
σου εχω ξαναπει ρε μπουγατσοκολοτριπιδι μην γραφεις εδω μεσα δεν εχεις ιδεα με το αθλημα!!Ασχολησου με κανενα τενις ή να παιζεις κρυφτο με τους φιλους σου...Δεν μας ενδιαφερει η γνωμη σου ρε μπουγατσομπερδεμενο! πως θα γινει??χαχααχαχαχαχαχαχαχα τι μαλακιστιρι..κανει και πνευμα απο πανω!!Για το ματσακι τωρα δεν θα εστιασω αρκετα σε αναλυσεις συστηματα και τεχνικες των δυο προπονητων,απλα θα αρκεστω να σημειωσω αυτο που εγραφα απο την αρχη στους ομιλους,οτι η Γαλλια ηταν απο τις δυνατες ομαδεςτου euro για οσους κατεχουν το τοπι,και αυτο αποδειχθηκε και στο χθεσινο ματσακι...Ειχε κατοχη η Γερμανια 4-2-3-1 me to 4-3-3 του Deschamps που ρολαρε σε 4-2-3-1 με απιστευτους αυτοματισμους απο την ομαδα του Ντεσαμπ αποδειχθηκε για αλλη μια φορα οτι με ποδοσφαιριστες κλασεως τυπο Γκριζμαν και Ζιρου το 4-2-3-1 ειναι ιδανικο για κατοχη μπαλας οταν εχεις μηχανακια στον αξονα οπως οι Γερμανοι αλλα τα πραγματα ζορισουνε στις αντεπιθεσεις οταν ρολαρει ο αντιπαλος σε 4-3-3 εφοσον διαθετει και το καταλλη

στις 08/07/2016 17:16
εφοσον διαθετει και το καταλληλο υλικο σε επιλογες...Φραπες στην ουσια το ματς για τον Ντεσαμπ...RESPECT apo μενα στον μεγαλο Γαλλο τεχνικο...Ενα κλικ ανωτερη η Γαλλια στο συγκεκριμενο παιχνιδι και γενικα απο τις καλυτερες ομαδες του euro με διαφορα...Δικαια στον τελικο και πλεον εδω που φτασαμε το μονο δικαιο και να το σηκωσει!!Οτιδηποτε αλλο συμβει απλα θα εχει <<κοιμηθει ο Θεος>> -ΒΕΤΜΑΚΕR-

στις 08/07/2016 18:10
politiki kai podosfairo exoyn megali sxesi.gia to file poy leei pos oxi.kai stin teliki nai xtes i gallia prokrithike aneta.gamo tin germania mia zoi poytsa na trone.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

στις 08/07/2016 20:18
dimitris 1110 το ματσ με την ιταλια το ειδες????το σπρωξιμο στην γερμανια δεν ειχε προηγουμενο

στις 09/07/2016 12:23
G.Panthiras δεν το ειδα το ματς με την Ιταλια αυτο ωμος δεν πρεπει να συνεχιζεται γιατι γινωνται ολο και περισσοτερο ρομπες τα κορακια στην πλατη του στοιχηματος.

στις 09/07/2016 15:33
dimitris1110 αστο φιλαρακι καλυτερα..Αν οι Γερμανοι με τους αυτοματισμους στην αμυνα με τα διπλα πρεσσιγκ και τις καθετες μπαλιες των επιτελικων χαφ του 4-2-3-1 που υποτιθεται οτι ειναι ο ορισμος της ομαδας στο συγκεκριμενο συστημα και καλα χανετε το τοπι, περιμενουν να τους δωσει πεναλντια ο διαιτητης για να κερδισουν βγηκαν για το καλαθι των αχρηστων οι θεωρειες και τα συστηματα...Τελειωσε εχεις ομαδαρα οπως λες??Πρεπει να βγαλεις γκολ σε τετοια ματς χωρις πεναλντι ..το κλαμα του Νογιερ μου περισσευει..Τελειωσε ο Ντεσαμπ τους πηρε το βρακακι και οσι ξερουν λιγο μπαλιτσα καταλαβαβε τι λεω...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.