Euro 2016: Στο τέλος… προκρίνονται οι Γερμανοί!

Euro 2016: Στο τέλος… προκρίνονται οι Γερμανοί!



Σ’ ένα παιχνίδι που χρειάστηκε να εκτελεστούν 18 πέναλτι για να προκύψει νικητής, η Γερμανία νίκησε με 6-5 την Ιταλία στη ψυχοφθόρο διαδικασία (1-1 κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro για 9η φορά στην ιστορία της.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro εξασφάλισε η Γερμανία. Η «νασιοναλμανσάφτ» νίκησε με 6-5 την Ιταλία στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Γαλλία-Ισλανδία.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, η Γερμανία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 65' με τον Μεσούτ Οζίλ. Βέβαια το μισό γκολ άνηκε στον Μάριο Γκόμεθ, ο οποίος με τρομερή ενέργεια τράβηξε τρεις παίκτες πάνω του και τροφοδότησε τον Χέκτορ στο ξεκίνημα της φάσης. Ο επιθετικός της Μπεσίκτας θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 68’ όμως ο Μπουφόν κράτησε το 1-0, αποκρούοντας με τα ακροδάχτυλα.

Η Ιταλία προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 77’, με τον Μπονούτσι να μετουσιώνει σε γκολ το ανόητο πέναλτι που υπέπεσε ο Μπόατενγκ. Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά ούτε στον έξτρα χρόνο της παράτασης. Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ… αστοχίας.

Τζάτζα και Πελέ έστειλαν τη μπάλα απελπιστικά άουτ, ο Οζίλ σημάδεψε το δοκάρι και ο Μπουφόν απέκρουσε το χτύπημα του Μίλερ. Ο Μπονούτσι ανέλαβε την 5η εκτέλεση, όμως αυτή τη φορά δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ. Ο Σβάινσταϊγκερ είχε την ευκαιρία να χαρίσει την πρόκριση στους Γερμανούς, όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ…

Τελικώς χρειάστηκε να εκτελεστούν 18 πέναλτι για να προκύψει νικητής. Ο Νόιερ απόκρουσε το χτύπημα του Νταρμιάν και ο Χέκτορ σημάδεψε σωστά, διαμορφώνοντας το τελικό 6-5 για τους Γερμανούς. Ο Λίνεκερ δικαιώθηκε για ακόμα μια φορά…




Ομάδες που αφορά: ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 03/07/2016 00:57
Και στο τέλος περνάνε οι Γερμανοί....

[+]  t4sos στις 03/07/2016 00:58

[+]  t4sos στις 03/07/2016 00:58

[+]  t4sos στις 03/07/2016 00:59

στις 03/07/2016 01:01
t4sos.eisai megalo blhma poytanas gie gamo to spiti soy

στις 03/07/2016 01:01
Υ.Γ ΠΑΧΑΡΕ ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΑ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΟΥ.

στις 03/07/2016 01:02
ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ 1' ΜΕΧΡΙ ΤΟ 120' ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΚΡΙΘΕΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ.ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ Ο ΖΑΖΑ ΕΝΩ Ο ΝΤΑΡΜΙΑΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΟΙΕΡ.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΤΖΙΤΖΙ ΜΠΟΥΦΟΝ...

ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΤΕ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟ!

στις 03/07/2016 01:29
t4so trava gia ypno agori mou pou tha miliseis gia ton buffon

στις 03/07/2016 01:30
mallon paizei na sai xazos an dn ktlabes oti epiase penalty kai vrhke 4 h 5 gwnies

στις 03/07/2016 03:20
etsiiii poutsa kai ksilo!!eyxomai to kypelo sto berolino gia tetarti fora!!pame omada

στις 03/07/2016 08:40
ρε συ fcbayern...πως μπορεις να εισαι με τους γερμανους που γωνατησαν ολη την ευρωπη απο την πισω πορτα και οικονομικα αλλα και πολιτικα...πως μπορεις να εισαι για μια χωρα που ακομα πιστευει οτι ειναι ανωτερο εθνος

απο ολα τα αλλα τα εθνη...μην γυρισεις και μου πεις ομως και καμοια παπαρια οτι μπερδευω την πολιτικη με το ποδοσφαιρο....

στις 03/07/2016 08:45
καλυτερα απο μενα αποκλειεται να γνωριζεις οτι αυτοι σαν λαος σε ολα βλεπουν την πολιτικη...30 χρονια εζησα εκει περα και οταν επεκτησα ακαδημαικο επιπεδο και καταλαβα ακομα και αυτα που λες για να μην πεις αυτα που πραγματικα σκεφτεσαι και ειναι καλα να μην λες σηκωθηκα και εφυγα σφαιρα απο κει πανω..

στις 03/07/2016 08:50
γενικα ρε fcbayern θα το καταλαβενα αν ησουν και για την fc malacateo...αλλα ακομα και αν ζεις στο μοναχο θα ελρεπε να ηξερες...αν δεν ζεις βεβαια εκει μαλλον κατι εχασες και πολιτικα αλλα ιστορικα...so mein lieber freund...fcbayern...such dir lieber eine deutsche webseite um weiter jubeln zu können...aber lass dich nicht erwischen dass dh ein kanakke bist...

στις 03/07/2016 10:50
o buffon έπεσε τόσες φορές στην σωστή γωνιά τις πιο πολλές φορές έπεσε αλλά το πέναλτυ ήταν αχαστο (πολύ γωνιά ή ψηλά ώστε να φτάσει ο τερμαρηης ακόμα και αν πέσει σωστά) άρα δεν μπορούμε να καταλογίζουν ευθύνες στον τερματοφύλακα για το τελευταίο πέναλτυ το οποίο πέρασε από κάτω από το σώμα του..ευθύνες υπάρχουν σε ζαζα ο οποίος έκανε 10προσποιησεις για να στείλει την μπάλα πολύ ψηλά..και σε άλλους ιταλους οι οποίοι φοβήθηκαν τον νοιερ γιατί κουνιόταν πριν το πέναλτυ κάτι που δεν επιτρέπεται!

[+]  manolis.S3 στις 03/07/2016 11:28

στις 03/07/2016 12:36
@manolis.S3 : Δηλαδή ήταν τυχεροί οι Γερμανοί, περισσότερο από τους Ιταλούς που χάρη στο τεράστιο λάθος του Μπόατενγκ κέρδισαν ένα πέναλτυ και ισοφάρισαν με τον μοναδικό τρόπο που θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν;Μην λέμε ότι θέλουμε. Οι Γερμανοί ήταν μέτριοι χθες, αλλά και πάλι καλύτεροι από τους Ιταλούς. Και ας μην τσουβαλιάζουμε πολιτική με ποδόσφαιρο. Ο Μπουφόν είναι ένας σημντικός τερματοφύλακας, αυτό δεν αλλάζει. Και ο Νόιερ ένας απόλυτα έμπιστος και υψηλού επιπέδου, καλύτερος θεωρώ από τον Μπουφόν και από αρκετούς προηγούμενων γενεών.

στις 03/07/2016 12:38
Όπως και να 'χει,ελπίζω η Γαλλία να παίξει με συνοχή (γιατί της λείπει σε μεγάλο βαθμό, ενώ παλαιότερα ήταν το δυνατό της στοιχείο), και να καταφέρει να πάρει αυτό το Ευρωπαϊκό, αν το αξίζει.

στις 03/07/2016 13:45
Ρε Γκρατσιανο ήμαρτον ρε ήμαρτον!!!

στις 03/07/2016 15:13
supergatoni, mpalla vlepoume k oxi tn merkel, k nai, mperdeuoun para polla atoma tn politikh me to podosfairo. p kollaei h nootropoia enos laou (germanwn), me th mpalla...p kollane auta p les oti pws mporeis na eisai me tous germanous p gwnatisan olh tn eurwph, th sapia logikh einai ayth, epishs dn mporw na katalavw k aporw me merikous (gia mena tyflous) oi opoioi lene oti epai3e kalutera h italia, egw allo match evlepa...?

στις 03/07/2016 15:15
oi germanoi x8es epai3an metria giati ta vriskoun panta skoura me tous italous k dn h8elan na apokleistoun pali gi auto k pe3an etsi metria k me prosoxh, alla oxi na perasei ayth h italia me antipodosfairo p dn vlepete...

στις 03/07/2016 16:13
i nootropia kolaei file mou sto oti ego ksero tin nootropia kai tin exo wiosei apo mikro paidi stin psixi mou akoma kai otan mou dosane to jermaniko diawatirio eno esi diawases kanena trimino Seneca kai Epikur kai theleis na wlepeis mpala otan ksero poli kalitera apo sena ti wlepoune oi jermanoi otan wlepoune mpala...ektos toutou o özil kai o boateng exoun megali tixi pou prokrithike i jermania jiati ti skatotourko kai skatoghanezo tha tous fonazane an den prokrinotane oute kai mporeis na to fantasteis...alla kai oute me noiazei ti pisteweis...

στις 03/07/2016 16:15
pistewe afta pou thes kai an thes agorase kai mia jermaniki simaia kai panijirise to...ego pistewo afta pou thelo kai einai kai kathara dikeoma mou simfona me ton...an den kano lathos ...Voltaire...xaxaxaxaxa

στις 03/07/2016 18:52
εμενα μ αρεσε πριν την σεντρα του χεριου ο αλλος περιμενε με τα χερια ψηλα να ερθει η μπαλα να δωσει πεναλτυ....

στις 03/07/2016 19:22
Το εβλεπα σε μπαρ τιγκα στους γερμανους...

Ουτε στη συναυλια του Ρουβα δεν ακους τετοιες στριγγλιες

στις 04/07/2016 11:53
...είμαι υπέρ της άποψης πως οι περισσότεροι Γερμανοί σε όλα τα επίπεδα λειτουργούν τυπικώς, ψυχρώς και <<στρατιωτικώς>> , απαραίτητα και σύμφωνα με την παράδοσή τους, η οποία τους δίδαξε μια μονόχνοτη συμπεριφορά για να βγαίνουν από κρίσεις...Και στο ποδόσφαιρο...στοιχηματικά από τις καλύτερες επιλογές, μα πάντα, νομίζω, θα απέχει από αυτό που πραγματικά θα `πρεπε να `ναι μια ομάδα...πέραν του ήθους και για τη Φανέλα...τα πολιτικά, δυστυχώς επηρεάζουν κι αγώνες ποδοσφαίρου...

στις 04/07/2016 11:58
...σημειωτέον Ιταλοί ήταν σύμμαχοι, Ρώσοι Σύμμαχοι, Αγγλία - Γαλλία ξεκίνησαν τον πόλεμο...η μεγάλη Μπρετάνια ήταν ο Σύμμαχος που Ήθελε...και Θαύμαζε...και δεν είχε ποτέ...ούτε και Σήμερα...βλέπε Brexit...πάλι Όχι η Αγγλία, για 2η Φορά...

στις 04/07/2016 11:59
...γιατί το Texas θέλει να Ανεξαρτητοποιηθεί, άραγε?...

στις 04/07/2016 12:01
...Θέλω Ουαλία - Γαλλία τελικό, αλλά αυτό είναι που θέλω...

στις 06/07/2016 14:11
dn eimai germanofilos, m aresei apla to germaniko podosfairo, einai toso duskolo na to katalavoun kapoioi? opws k na to kanoume, mas aresei dn mas aresei, einai mia aptis kaluteres omades stn kosmo, an oxi h kalhterh gi auto k apo autes p exoun meinei, 8a h8ela na to parei h germania gt pisteuw to a3izei logo t oti einai kaluterh omada apo tn gallia.

στις 06/07/2016 14:13
portogalia k oualia dn tis 8ewrw sovares omades, proswpika stn arxh t euro, 8a h8ela na dw teliko germania - italia h germania - gallia h italia - gallia gt antikeimenika einai oi kaluteres omades k me polu varies faneles.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.