Euro 2016: Στα ημιτελικά μέσω πέναλτι η Πορτογαλία!

Euro 2016: Στα ημιτελικά μέσω πέναλτι η Πορτογαλία!



Η Πορτογαλία επικράτησε με 5-3 στα πέναλτι της Πολωνίας (1-1 κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro για δεύτερη σερί φορά. Λεβαντόφσκι (2’) και Ρενάτο Σάντσες (33’) οι σκόρερ, o Μπλαστσικόφσκι το χαμένο πέναλτι.

Παρότι δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη στη διοργάνωση (σε 90 λεπτά), η Πορτογαλία είναι στα
ημιτελικά του Euro! Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απέκλεισε την Πολωνία στα πέναλτι (5-3, 1-1 κ.δ) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο ή την Ουαλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Πολωνία, η οποία άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από λάθος του Σέντρικ, ο Γκροσίτσκι έκανε τη σέντρα κι ο Λεβαντόβσκι από το ύψος του πέναλτι με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 2ο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των Euro.

Η Πορτογαλία προσπάθησε να απαντήσει και τα κατάφερε στο 34’, με τον 18χρονο Ρενάτο Σάντσες. Ο νεοαποκτηθέντας άσος της Μπάγερν ισοφάρισε σε 1-1 με εξαιρετικό σουτ (και τη βοήθεια της κόντρας) και έγινε αυτόματα ο νεότερος σκόρερ στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να σκοράρει στην επανάληψη, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 60’ ο Ρονάλντο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά κλώτσησε… αέρα, ενώ το ίδιο έπαθε στο 86’ χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να «γράψει» το 2-1. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα, ο Γεντζέιτσικ «φλέρταρε» με αυτογκόλ, στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ σε προσπάθεια του να κόψει πάσα του Πέπε στον Ρονάλντο.

Η παράταση αποδείχθηκε άκαρπη, με την κούραση να κυριαρχεί στους ποδοσφαιριστές. Μοναδικό αξιοσημείωτο ήταν η εισβολή ενός οπαδού στον αγωνιστικό χώρο και έτσι ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι.

Η Πορτογαλία έκανε το 5x5 στις εκτελέσεις, ενώ αντίθετα ο Μπλαστσικόβσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο. Ο Κουαρέσμα ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι και οι Ίβηρες είναι στα ημιτελικά για 4η φορά στις τελευταίες 5 διοργανώσεις!

Τα πέναλτι: Ρονάλντο 1-0, Λεβαντόφσκι 1-1, Ρενάτο Σάντσες 2-1, Μίλικ 2-2, Μουτίνιο 3-2, Γκλικ 3-3, Νάνι 4-3, Μπλαστσικόφσκι ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ Πατρίσιο, Κουαρέσμα 5-3



Ομάδες που αφορά: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΣΑΝΤΟΣ

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 01/07/2016 00:54
Μεγάλο ταλέντο ο ρενατο Σάντσες.

στις 01/07/2016 00:55
RESPECT ΣΤΟΝ ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΟΣ Ο ΜΠΛΑΤΣΙΚΟΦΣΚΙ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ Ο ΠΑΤΡΙΣΙΟ.ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΥΣΤΟΧΗΣΕΙ Ο ΚΟΥΑΡΕΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΓΟΓΑΛΙΑ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ.

στις 01/07/2016 00:56
Την εχω παίξει στοιχημα τη Πορτογαλια πριν αρχίσει το τουρνουά, στην πορεία ομως δεν την εχω πιστέψει καθόλου κ ν δεις που στο τελος θα παω ταμείο απο εκει π δεν το περιμενω ....

στις 01/07/2016 01:00
Ronaldo, ο παικτης ηγετης που ξερει πως να κλωτσαει αερα!!

Ρενατο σαντσες,18 χρονων παιδι σκοραρει για την εθνικη του και την κραταει ορθια στο τουρνουα!

Τα συμπερασματα δικα σας...

στις 01/07/2016 01:31
messi exi oli tin elitsympektes xani penalty eki pou mei i mpala kai xani apo mia xili tou vidal k tou sances kai kapion meseas klasis pektes to simperasmata dika sas ......

xaxaxa eleos re

στις 01/07/2016 01:41
glenta tous re santos

στις 01/07/2016 01:43
εγω απορω γιατι συγκρινουμε τον μεσσι με τον ροναλντο. ο πρωτος κανει τριπλες,βαζει γκολ μιλαει στη μπαλα βγαζει τρελες ασιστ και χαιρεσαι να τον βλεπεις..ο δευτερος βαζει γκολ και εχει αθλητικα προσοντα.απο μπαλα τριπλα κοντρολ υστερει οχι του μεσσι αλλα πολλων αλλων..και οπως ολοι οταν ειμασταν μικροι μπαλαδορο λεγαμε οποιον ξερει μπαλα κανει τριπλες κ.λ.π...σπανια ο πορτογαλος να περασει με τριπλα παικτη πολυ σπανια μονο με τη ταχυτητα.δεν υπαρχει συγκριση καν ακομα και να παρει το euro σαφως ο πορτογαλος δεν αλλαζει κατι στο θεμα 'μπαλας'

στις 01/07/2016 02:11
Ο ροναλντο ειναι καλυτερος του μεσι,τελος

στις 01/07/2016 02:33
λοιπον ακουστε πως παει και οι δυο ειναι παιχταραδες γιαυτους που θελουν να βλεπουν ενα ατομο να βαζει πολλα γκολ αυτος ειναι ο ροναλντο

αλλα η διαφορα ειναι οτι για καποιον που αγαπαει το ποδοσφαιρο και θελει να ασχοληθει με αυτο το αθλημα τοτε αυτος δεν κανενας αλλος απο τον Μεσι

εγω που αγαπαω το ποδοσφαιρο κα βλεπω σχεδον παντα το ποδοσφαιρο που παιζουν αυτοι οι δυο παιχτες με τραβαει πιο πολυ ο Μεσι διοτι μαρεσει το παιχνιδι που κανει και για μενα ειναι ο καλυτερος παιχτης στην ιστορια του ποδοσφαιρου και ας ειμαι Ρεαλ αυτο κατα την γνωμη μου ισχυει

στις 01/07/2016 02:39
τωρα για σας δεν ξερω τι πιστευετε κραχτε οσο θελετε καντε οσα δισλαικ θελετε αλλα πιστευω αυτη ειναι η αληθεια και για καποιους που δεν θελουν να το παραδεχτουν

καταρχας με το που εμφανιστηκε ο Μεσι το ποδοσφαιρο εχει αλλαξει εντελως γιατι αυτος ο ανθρωπος εχει καταριψει πολλα ρεκορ και κυνηγαει να σπασει κιαλλα και πιστευω πως θα τα σπασει ολα απλα για μενα δεν θα βγει αλλος παιχτης σαν τον Μεσι και πραγματικα εσθανομαι λιγο τυχερος που ειμαι στην γενια του

στις 01/07/2016 03:14
[email protected] μια μεταφραση αν θες..

Καταλαβετε οτι ο Ροναλντο ειναι ΕΓΩιστης ,ο τροπος παιχνιδιου του δεν μ'αρεσε ποτε και ουτε θα μ'αρεσει! Σαν ανθρωπο ομως θα εχω να λεω οτι βοηθησε σε οικονομικο επιπεδο ιδρυματα και και και..ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙ ΘΑ ΠΗΑΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!

Υ.Γ Τυχεροι που ζουμε στην εποχη ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΩΝ ,οποιοι και αν ειναι αυτοι!

στις 01/07/2016 05:57
tolaras αν ο γκευ βαζει πολλα γκολ οπως λες τα βαζει σε μικρες ομαδες γιατι ηγετης δε μπορει με τιποτε να γινει λογω εγωισμου.Τωρα οσο για την Πολωνια αυτη επαθε οτι και η Κροατια με το νομο του ποδοσφαιρου οποιος χανει ευκαιρειες στο τελος χανει τον αγωνα. Πρωσοπικη μου αποψη την Πορτογαλλια την σπρωχνει η διαιτισια και οχι οτι ειναι ομαδα. Οσο για τον Μεσσι αφηστετω ειναι μια αλλη κλαση παικτη δε συγκρινεται.

στις 01/07/2016 08:45
οτι κε να γινι ι πορτογαλλια δεν παιρνη euro telos

στις 01/07/2016 08:48
T4sos = IME PARTHENOS ETON 18 APO EPILOGI IME XRISTIANOS AHAHAHHAAHHAAH RE MLK MIN GAMISIS THA PAS STIN KOLASI KLEOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

στις 01/07/2016 10:10
1)Τι μαλακες κυκλοφορουν εδω μεσα ρε γαμωτο μου...2)Η Πορτογαλια μεχρι τωρα τις προκρισεις τις εχει με ισοπαλια ή παραταση ή πεναλντυ???

στις 01/07/2016 10:42
Τελικα ο φερναντο σαντος ειναι ο πιο τυχερος προπονητης

στις 01/07/2016 13:13
Ektos plakas pantws sovara twra...yparxei kaneis edw mesa pou eide to paixnidi extes kai tou arese o ronaldo?Re mages tha mporouse na katharisei to matsakai..alla o typos einai asxetos..eleos pia me ayto to vlaka

στις 01/07/2016 13:15
..kai kati allo..h kolofardoportogalia me thn Germania den exei tyxh.

στις 01/07/2016 14:02
το κακο με αυτη την ομαδα ειναι οτι παιζει μονιμα με 10 παιχτες κ αν απο τις 12 ασσιστ ο 11ος βαλει την μια ..κατι κανει!!..ελα ομως που τους πηρανε χαμπαρι...ακομα κ οι πετρες!!!

στις 01/07/2016 14:03
εχει ταλεντα αλλα με 10 παιχτες δεν ειναι ευκολο να κερδιζεις!!!

στις 01/07/2016 17:43
Ο αρηςρεαλκρ7 είπε από την αρχή ότι η Πορτογαλία θα πάει τελικό

Μεσι ή Ροναλντο? Παιχταραδες και οι δυο τον Μεσι όμως τον συγκρίνουν με τα ιερά τέρατα μαραντονα πελε τον ροναλντο όχι θα ήταν ανόητο

στις 01/07/2016 21:36
birbiham 1980 τι φταίει και δεν μπορεί να προχωρήσει η αγγλια σου;

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.