Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε η Χιλή, μοιραίος ο Μέσι (video)

Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε η Χιλή, μοιραίος ο Μέσι (video)



Στο ίδιο έργο θεατές! Η Χιλή για 2η σερί χρονιά κατέκτησε το Κόπα Αμερικά, επικρατώντας της Αργεντινής στην διαδικασία των πέναλτι (4-2) μετά το ισόπαλο 0-0 στον τελικό του επετειακού θεσμού. Μοιραίος ο Μέσι, έχασε το πρώτο πέναλτι.

Η κατάρα της Αργεντινής δεν έσπασε ούτε στο φετινό Κόπα Αμέρικα. Όπως και πέρσι, η Χιλή κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να επικρατήσει 4-2 και να κατακτήσει το δεύτερό της τρόπαιο, αφήνοντας την «αλμπισελέστε» χωρίς τίτλο από το 1993!

Η Αργεντινή δεν σκόπευε να χάσει τρίτο σερί τελικό τα τελευταία τρία χρόνια, μπαίνοντας πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Μάλιστα στο 21’ ο Ιγκουαΐν έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ σε τετ-α-τετ με τον Μπράβο.

Εφτά λεπτά μετά η Χιλή έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Βραζιλιάνο Λόπες να δίνει δεύτερη κίτρινη στον Μαρσέλο Ντίας για «φράγμα» πάνω στον Μέσι. Ωστόσο, οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας κόκκινη στον Ρόχο για φάουλ στον Βιδάλ.

Και οι δύο αποβολές ήταν αυστηρές, προκαλώντας εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές. Το δεύτερο μέρος δεν είχε καλό ρυθμό, όμως οι δύο ομάδες είχαν δύο σπουδαίες στιγμές για να προηγηθούν. Στο 80’ ο Βάργκας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρομέρο από πλάγια θέση, ενώ στο 84’ το σουτ του Αγκουέρο από θέση βολής ήταν αποκαρδιωτικό.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η Χιλή «άγγιξε» το γκολ στο 99’ όμως η κοντινή κεφαλιά του Βάργκας ήταν αδύναμη και δεν δυσκόλεψε τον Ρομέρο. Στο επόμενο λεπτό η Αργεντινή έχασε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Μέσι να εκτελεί φάουλ, τον Αγκουέρο να κάνει την κεφαλιά και τον Μπράβο να πραγματοποιεί τρομερή απόκρουση, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι και το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό, με τον Ρομέρο να αποκρούει το πέναλτι του Βιδάλ και τον Μέσι να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ! Ο Μπίλια δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπράβο και ο Φρανσίσκο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 4-2, χαρίζοντας στη Χιλή το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο.




Ομάδες που αφορά: ΧΙΛΗ, ΑΜΕΡΙΚΑ

Σχολιασμός

24 σχόλια:

στις 27/06/2016 15:10
Μπραβο ρε ομαδαρα χιλη!

στις 27/06/2016 15:10
2 συνεχομενα απεναντι στον ιδιο αντιπαλο

στις 27/06/2016 15:11
Καποιοι μαλακες ελεγαν για 5 και 4 και τελικα παλι με την ψωλη στο χερι μεινανε

στις 27/06/2016 15:12
Για αλλο εναν τελικο αφαντος ο μεσσι ο οποιος εξελισετε με μεγαλο λουζερ

στις 27/06/2016 15:12
ΤΟΝ ΦΑΓΑΝΕ ΤΑ ΜΑΝΝΕΚΕΝ.

στις 27/06/2016 15:15
Σε "μεγαλο λουζερ"

στις 27/06/2016 15:18
εντάξει .έχουμε φάει κουβά από πέναλτυ του κλαψιανοοο σειρά του να μας πάει κουβά με χαμένο πέναλτυ αν και είχε χαμένο και ο βινταλ και ένας ακόμα της αργεντινης

στις 27/06/2016 15:36
ρε γαμιοληδες αθλιοι κολοδημοσιογραφοι και ηλιθιοι που νομιζετε οτι ειστε και χιλιανοι..μοιραιος λεει ο μεσσι...κιαλος εχασε πεναλντι ηλιθιοι πρωτον...δευτερον ο μεσσι δεν παιζει μονος του ρε ζωα...ομαδα ειναι ...ζωααααα πιο πολυ αθλιοι ειστε οι δημοσιογρραφοι ..τι γραφετε ρεεεεεεεεεε...ομαδικο αθλημα......ξυπνατε και τα αλλα ζωα....μεσσι η ροναλντο ..σκαστε......απολαυστε τους και στα καλα και στα κακα....αθλιοι ...μοθ εχετε σπασει τα νευρα ζωα....να μην μπορεις να διαβασεις αρθρα και σχολια πια ..αντε ρε ζωα

στις 27/06/2016 15:47
poutsaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ee twra pos prepi na ton lene ton messi klapsomessi eee panivlaakes xxaxaxaxaxx

στις 27/06/2016 16:11
μαλακεσ gidia oso ke an thelete o messi tulaxiston exi sarosi ta panda monos tu sikose 3 telikus me argentini asxetos an den to pire ta penaldi ine penaldi otidipote bori na simvi....xiestike pu den pire titlo me argentini na euxaristume tn theo pu iparxi ke zume epoxi messi......o penaldo pu lete me portogalia ena teliko ke apo tote ta arxidia tu mono....na plenete to stoma sas prin anaferete to onoma tu..messi mirase pono stus ziliarides pu den evrisxan na stin pun ke vrikan tora tn logo ke aniksan ton vothro tus

στις 27/06/2016 17:33
ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΣΙ!

Δεν ακουσα να λετε τιποτα για τον ιγκουαιν ή τον μπιγλια!ΞΕΣΠΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΠΟΝΟ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΕΣ ΚΥΡΙΕΣ!!

Manoli δεν αξιζει να σε βρισω γιατι καταλαβαινω οτι δεν ξερεις ουτε το ελαχιστο απο μπαλα καθως και τι σχημα εχει η μπαλα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΠΑΙΚΤΗ ,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! ΜΕΣΣΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙΣ ΠΟΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΜΠΑΛΟ!!!

Υ.Γ Ουτε με λασο δεν τον πιανανε,μονο απο το βρακι ξερανε να τραβανε!

στις 27/06/2016 18:02
Εγω δεν ξερω απο μπαλα βρε μαλακα η εσυ; εσυ μου ελεγες 5 γκολ θα ετρωγε η χιλη αλλα και με 3 ησουν ευχαριστημενος. Ελεγες επισης οτι ο μεσσι θα μας γαμησει και κατι τετοια. Και παλι πουτσα εφαγες και παλι δεν το παραδεχεσε

στις 27/06/2016 18:03
Τελικα μερικοι δεν ειστε μονο μαλακες αλλα ειστε και καθυστερημενοι

στις 27/06/2016 18:03
ΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΣΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΟΝ ΗΠΙΕ, Ο ΝΤΙ ΜΑΡΙΑ ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ, Ο ΧΙΓΚΟΥΑΙΝ ΚΑΚΟΣ, Ο ΑΓΚΟΥΕΡΟ 3/3 ... ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΝΕΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ, Ο ΜΠΙΛΙΑ ΔΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΕΠΑΙΖΕ , ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΔΝ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΦΑΣΗ...

ΚΑΙ.ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΛΟΟΥΝ , ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΟΥΣΕΡ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΕΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ(ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ) , ΕΚΛΑΙΓΕ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΝΤΙΑΣ, 0.ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ , ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΣΕΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

ΕΔΕΙΞΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΓΕΤΗΣ , ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΤΟΝ ΖΙΝΤΑΝ, ΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ( ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ) , ΤΟΝ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ...ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ.

στις 27/06/2016 18:08
Ωραιος ο τασος

στις 27/06/2016 18:47
ΤΑΣΟ ΑΔΕΡΦΑΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?

στις 27/06/2016 18:54
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ειμαι θεσσαλονικη κοσμος φορτουνη.

στις 27/06/2016 20:12
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΝ ΛΟΚΟ ΣΟΥ.

στις 27/06/2016 21:20
Φορτουνη στη μανα σου πεςτα ελ λοκο και τα τρια ποδια της χαλκιδικαρας μεσα της ναι και το τριτο

στις 27/06/2016 21:56
Argentina for ever!

στις 28/06/2016 01:06
to kalitero minima itan sikose 3 telikous o mesi monos tou k leo ego twra me to ftoxo mou to mialo oti monos tou k exi simpektes di maria agouero igouain lavetsi maserano roxo banega bilia romero lamela gaitan e ne lipon telios monos tou xaxaxa gelai o kosmos mi lete mlkies na dikeologosete ta adikeologita ektitheste an k ime sigouros oti se auto ligi xeroun k exoun pexi mpala se ena kalo epipedo opote tzampa grafo k minimata pfffffff eleos reeeee

στις 28/06/2016 11:30
PABLOΜΑΛΑΚΑ,ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΤΑΣΟΥ ΕΙΣΑΙ, Η ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΛΗΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ ΕΣΥ?

στις 28/06/2016 20:01
Παλι καλα πηγαμε ταμειο σημερα, ωραιο το 0-0. Βγαλαμε ενα ψιλο...

Μπραβο ρε Χιλη, αλλα κακα τα ψεμματα, λυπαμαι την Αργεντινη.

στις 28/06/2016 21:24
Manolis & tasos ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΧΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΜΠΑΛΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.