Euro 2016: Ένα σουτ, ένα γκολ, μια πρόκριση!

Euro 2016: Ένα σουτ, ένα γκολ, μια πρόκριση!



Με γκολ του Κουαρέσμα στο 117’ η Πορτογαλία κέρδισε με 1-0 την Κροατία στη παράταση και εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Euro, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία. Ένα σουτ στο στόχο είχε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος!

Σ’ ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Πορτογαλία και Κροατία βασάνισαν τη μπάλα για 90 λεπτά (0-0), όμως στην παράταση οι Ίβηρες πήραν τη νίκη-πρόκριση με το αγαπημένο 1-0 του Φερνάντο Σάντος, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για την οκτάδα.

Το παιχνίδι πέρασε στην ιστορία ως το μόνο ματς στην ιστορία της διοργάνωσης που δεν είχε σουτ στο στόχο μετά από 90 λεπτά. Όλα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου η Κροατία είχε δοκάρι με τον Πέρισιτς για να πάρει το προβάδισμα.

Το γκολ δεν ήρθε και στο επόμενο λεπτό (117’) ο Κουαρέσμα λύτρωσε τους Ίβηρες, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Η Πορτογαλία είναι στους «8» με τέσσερις ισοπαλίες (σε 90 λεπτά αγώνα) και πλέον θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Πολωνία για μια θέση στην τετράδα.

Το ματς:


Euro 2016: Ένα σουτ, ένα γκολ, μια πρόκριση! Το παιχνίδι κυλούσε σε χαμηλό τέμπο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Κροατία πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα, ωστόσο στη συνέχεια η Πορτογαλία ισορρόπησε, χωρίς όμως να δημιουργεί φάση προς την εστία του Σούμπασιτς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έπαιρνε καμία πρωτοβουλία και είναι ενδεικτικό πως στο πρώτο ημίχρονο δεν πάτησε ούτε μια φορά με τη μπάλα στην περιοχή της Κροατίας. Το παιχνίδι κυλούσε βασανιστικά χωρίς υποψία φάσης και σίγουρα κάποιος κάπου θα επιχείρησε να μετρήσει τα… τετράγωνα στο νέο κούρεμα του Πέρισιτς προκειμένου να «σκοτώσει» λίγο χρόνο!

Το ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κανένα σουτ στο στόχο, στατιστικό που παρέμεινε αμετάβλητο και μετά το φινάλε του δεύτερου μέρους! Στο 62’ έγινε η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή, με τον Σρνα να εκτελεί φάουλ και τον Βίντα να αστοχεί με κεφαλιά μέσα στην περιοχή. Δύο λεπτά μετά, η Πορτογαλία φώναξε δικαιολογημένα για πέναλτι, αφού ο Άντριεν Σίλβα χτύπησε με το πόδι τον Νάνι σε προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα.

Αυτό το δίλεπτο ήταν το πιο… ζωντανό της κανονικής διάρκειας, αφού το παιχνίδι έμεινε στην ιστορία ως το μοναδικό ματς σε όλη την ιστορία των Euro που δεν είχε καμία προσπάθεια στον στόχο στα πρώτα 90 λεπτά.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε χωρίς υποψία φάσης. Ο μόνος τρόπος να έμπαινε γκολ θα ήταν από λάθος και κάπως έτσι η Κροατία «άγγιξε» το 1-0. Στο 113’ ο Ρουί Πατρίτσιο έκανε παντελώς άστοχη έξοδο, όμως ο Βίντα δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η φάση αυτή ήταν αρκετή για να «ξυπνήσει» το ματς. Στο 116’ η Κροατία είχε δοκάρι με κοντινή κεφαλιά του Πέρισιτς και στο επόμενο λεπτό η Πορτογαλία κατάφερε να σκοράρει. Μετά από αντεπίθεση, η μπάλα βρέθηκε στον Ρονάλντο, ο άσος της Ρεάλ είδε τον Σούμπασιτς να αποκρούει την προσπάθεια του, όμως ο Κουαρέσμα προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η πίεσης της Κροατίας δεν απέδωσε καρπούς (αστόχησε ο Βίντα στο 122') και το τελικό 1-0 χάρισε στην Πορτογαλία το εισιτήριο για τους «8».



Ομάδες που αφορά: ΠΟΛΩΝΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Σχολιασμός

28 σχόλια:

στις 26/06/2016 00:42
ΑΤΥΧΟΙ ΟΙ ΚΡΟΑΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΟ 0-0 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 117 ΑΚΟΜΑ ΗΘΕΛΑΝ 3 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ..ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΣΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΓΚΟΛ Ο ΚΟΥΑΡΕΣΜΑ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΥΣ 8 ΕΝΩ Η ΚΡΟΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΘΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ.

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ο ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ!

στις 26/06/2016 00:43
καλα ρε κανονικα Χ δεν επρεπε να βγει γιατι εδω λεει 2πλο...εγω ξερω οτι ισχυει μεχρι το 90λεπτο...μην τρελαθουμε κιολας

στις 26/06/2016 00:44
RONALDOOOO ΜΙΣΟ ΓΚΟΛ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΚΙΝΗΣΗ ΕΚΑΝΕ?

στις 26/06/2016 00:52
ta prohgoumena mats tis croatias den eixan kamia sxesi me afto to pexnidi. nomizo oti htan isodinames ena poli asxhmo apo apopsi theamatos mats. sto telos kerdise h fanela!

στις 26/06/2016 00:53
Πονάει η καρδιά μου με αυτό που είδα...Πόσο άδικο!

στις 26/06/2016 00:55
Και ηθελα να δω τη λουλου να κλαιει

στις 26/06/2016 01:38
καλύτερη η κροατία κριμα.. νίκησε η τακτική santos και η τύχη

στις 26/06/2016 02:10
Ligo akoma na pigene i klapsiara spitaki

στις 26/06/2016 02:36
Αν υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει πάει κουβά σε αυτό το euro με την πορτογαλία...δεν ξέρει να παίζει στοίχημα...!

στις 26/06/2016 02:41
GeniusMSN to eidame sto sportfm auto aderfe oxi allo copy

στις 26/06/2016 03:29
Επειδή εγω είμαι αυτός που το έγραψε... σπίρτα αναμένα είστε οι περισσότεροι!

στις 26/06/2016 05:32
ok safla

στις 26/06/2016 09:33
Παλι μπαλαρα οι ομαδα του ροναλντο

στις 26/06/2016 10:54
Καλα ρε τα εχουν παρει ολα με Χ και περναν??Ελα Χριστε και Παναγια...

στις 26/06/2016 10:56
Αδικο αποτελεσμα καθως η κρπατια ειχε παρα πολλες ευκιριες. 1 ευκαιρια η πορτογαλια 1 γκολ. Ο σαντος ειναι μακραν πολυ τυχερος προπονητης

στις 26/06/2016 10:58
an sinexisi me tetio ri8mo i PORTOGALIA tin blepo gia teliko :D ke an sinantisi kamia italia ke ine ke tixeri isos ke na to pari..PAMEEE RONALDOOO!!

στις 26/06/2016 11:49
ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΑ ΞΕΡΝΑΣ ΤΟ ΠΗΡΕ Η ΝΕΥΡΑΣΘΕΝΙΚΗ ΑΔΕΛΦΗ!

στις 26/06/2016 12:04
ε το αξιξε η πορτογαλλια καθως υπηρχε και πεναλτυ πανω στον νανι στο 63

στις 26/06/2016 12:25
ΤΑΣΟ,ΤΙ ΚΙΝΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΡΟΝΑΛΝΤΟ? ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΟΤΑΝ ΣΕ ΕΧΩ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ.

στις 26/06/2016 14:16
η πορτογαλια με 4 ισοπαλιες εχει φτασει στους 8..κριμα που δεν ειχε στοιχηματισμο στον οπαπ να παει η πορτογαλια μονο με ισοπαλιες κ παραταση μεχρι τον τελικο θα τα κονομαγαμε

στις 26/06/2016 14:42
άθλιες δηλώσεις από τους Κροάτες που δείχνουν πως δεν είναι τόσο επαγγελματιες, για έμενα οποίος δεν ξέρει να χάνει δεν του αξίζει καμιά νίκη όσο καλά και να έπαιξες αυτό είναι το ποδόσφαιρο και πάντα έχει έναν νικητή και πρέπει είτε με τον ένα τρόπο είτε τον άλλο να δώσεις τα χεριά και να πεις τον αντίπαλο συγχαρητήρια και όχι να λες αυτές τις ανόητες γεμάτες κόμπλεξ δηλώσεις, και εγώ Κροατία πίστευα άλλα καλά να πάθουν μπράβο στον ΣΑΝΤΟ!

στις 26/06/2016 14:48
τωρα που περασε η πορτογαλια ετσι δε σας καθεται καλα...οταν παιζαμε εμεις ετσι μια ζωη λεγατε ελα μωρε τι μας νοιαζει οτι ναναι ειστε..εδω ο αλλος βγαζει τον ρακιτιτς πριν πανε στα πεναλντι και αφηνει τον τσορλουκα μεσα που ειναι τραυματιας και σας φταιει μεχρι και το κουρεμα του γκαζον για συνεθελτε λιγο...

στις 26/06/2016 15:00
τελικα ο κλαψιανοοο θα μείνει στην ιστορία μόνο για το κλάμα που έριξε με την ελλαδα..:)

στις 26/06/2016 15:13
polu 8a mini stin istoria gia ta pola champions league pu pire gia tus titlous stin ispania,agklia ke gia to gegonos oti ine o protos scores olon ton epoxon sto champions league ke sintoma o protos scores sto EURO episis 8a mini stin istoria gia ton monadiko pexti pou skorari 50+ goal gia 6 sinexomenes xronies!!!

στις 26/06/2016 15:17
Ο τίτλος θυμίζει λίγο..

Μια φάση, μια στιγμή, μια πρόκριση... Σαμαράς γκοοοοολ

στις 26/06/2016 16:47
akoma kanete party me to klama tou cr7 to 2004 htan 19 xronon sin oti h portogalia den exi pari pote to euro logiko den fenete?

στις 26/06/2016 18:51
Isaia1994 μηπως τι βρησκεις με τον γκευ σας;αυτος δε μπορουσε να πιασει την μπαλα (19 επαφες στο 1 ημιχρονο) και τον λες παικταρα; η μηπως θελεις να τον πης καπως αλιως και μπερδευσε; Εισαι ο μονος που γραφει υπερ της πορτογαλλιας,οι αλλοι ειδαν το αγωνα και καταλαβαν οτι δεν ειναι ομαδα για EURO.

στις 26/06/2016 21:43
Καρκινος του ματιου...

Κωλοφαρδια οι Πορτογαλοι

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.