Κόπα Αμέρικα: Στον τελικό η Χιλή, ξανά με Αργεντινή

Κόπα Αμέρικα: Στον τελικό η Χιλή, ξανά με Αργεντινή



Χιλή και Αργεντινή θα συναντηθούν στον τελικό του Κόπα Αμέρικα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η «ρόχα» κέρδισε με 2-0 την Κολομβία και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του επετειακού θεσμού, σ’ ένα παιχνίδι που διήρκησε… 4,5 ώρες.

Επανάληψη του περσινού τελικού θα έχουμε στη φετινή επετειακή έκδοση του Κόπα Αμέρικα. Η Χιλή κέρδισε με 2-0 την Κολομβία στον δεύτερο ημιτελικό του θεσμού και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή.

Η «ρόχα» εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό της ξεκίνημα, πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ. Στο 4’ ο Αράνγκις επωφελήθηκε από τη λανθασμένη απομάκρυνση του Κουαδράδο και άνοιξε το σκορ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 11' ο Φουενσαλίδα πήρε το «ριμπάουντ» έπειτα από σουτ του Σάντσες που σταμάτησε στο δοκάρι και δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0.

Η Κολομβία προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όμως ο Μπράβο κράτησε το 2-0. Η έναρξη του δεύτερου μέρους πήρε… παράταση τουλάχιστον δύο ωρών λόγω τρομερή καταιγίδας που έπληξε το Σικάγο.

Οι «καφετέρος» χρειάζονταν ένα γρήγορο γκολ για να επιστρέψουν στο ματς, όμως στο 57’ ο διαιτητής Ζόελ Αγκιλάρ από το Ελ Σαλβαδόρ έδειξε αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κάρλος Σάντσες για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου.

Η Χιλή, παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, υπερασπίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και εξασφάλισε θέση στον μεγάλο τελικό, ο οποίος θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας (27/6, 03:00) στο «MetLife Stadium» του Νιου Τζέρσεϊ.




Ομάδες που αφορά: ΧΙΛΗ, ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Σχολιασμός

19 σχόλια:

στις 23/06/2016 15:07
ade tora i pote messi parto sikoseto ke gama tus xilianus

στις 23/06/2016 15:21
ή ψιλή είχε τρομερό ρυθμό..και αν δεν ήταν ή θεομηνία στο ημίχρονο ή καταιγίδα και ο ανεμοστρόβιλος που διέκοψε το παιχνίδι για 2ωρεσ..στο δεύτερο θα τους ξεφτυλιζαν και τους κολομβιανόυς με 4-5 γκολ

στις 23/06/2016 15:21
ψιλή=χιληηη ..

στις 23/06/2016 19:13
Παμε ρε χιλη ομαδαρα να το σηκωσουμε

στις 24/06/2016 12:46
Τι να σηκωσετε ρε καημενε?!

Αμα γλιτωσει η Χιλη απο 5αρα τυχεροι θα ειναι,αλλα και με 2-3 γκολ βολεμενοι ειμαστε εμεις! FORCA ARGENTINA

Αντε πιες ενα ποτηρη ζεστο γαλα..

στις 24/06/2016 13:10
τι λες ρε βλακα! φαντασιωπληκτε! να σε θυμισω την περσινη πουτσα; με την χιλη παιζεις οχι με την τζαμαικα

στις 24/06/2016 13:11
εαν εσυ εισαι πορωμενος με τον μεσσι και νομιζεις οτι θα βαλεις 5 γκολ την χιλη τοτε εισαι ασχετος απο μπαλα.

στις 24/06/2016 13:12
και πανε τραβα καμια βαρια για να φυγει η μαλακια απο τον εγκεφαλο!

στις 24/06/2016 14:57
manoli karioli fetos tha tn parete ine i stigmi tis argentinis

στις 24/06/2016 19:03
Εδω ειναι που το σηκωνει ξανα η Χιλη παιδια...

στις 24/06/2016 19:54
Λοιπον επειδη υποστηριζετε την μπαρτσελονα και υποστηριζετε και τον μεσσι αυτο δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα το παρει η αργεντινη επιδη εσεις ειστε κολημενοι και μαλακες. Η χιλη απεκλεισε μεξικο και κολομβια και γενικα παιζει καλυτερα σαν ομαδα.και φυσικα ο.μεσσι με την εθνικη παντα ηταν αφαντος

στις 24/06/2016 20:24
Καλα πες χρονια πολλα στον ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ και πεσε για υπνο!

Αλλο περυσι και αλλο φετος μπαμια ,τωρα ο τελικος ειναι του ΜΕΣΣΙ !!

Αμα ηξερες απο μπαλα θα καθοσουν να δεις λιγο Αργεντινη ..!

στις 24/06/2016 22:30
Για καποιο λογο και εγω Χιλη πιστευω!!! ειδα τα match της και μου αρεσε απιστευτα!!!

στις 24/06/2016 22:55
Εσυ πες χρονια πολλα στη μαμα σου βλακα. Αντε να μην σε γαμησω

στις 24/06/2016 22:55
Κομπλεξικε

στις 25/06/2016 00:06
manolis.S3 το ξερεις οτι θα το παρει η αργεντινη...απλα οι πρεζες σε εχουν βαρεσει κατακεφαλα και θες να πεις την μαλακια σου...παλιο μπασταρδε ναρκομανη

στις 25/06/2016 00:57
Ποσο μαλακοπητουρας μπορει να εισαι ρε πουτσοσκαμπιλομενε?

Εμαθες να βριζεις πατεραδες και μαναδες ξεκωλιαρη...

στις 25/06/2016 16:14
Εσυ ξεκινησες να βριζεις. Καλα για το πιος παιρνει πρεζα φενεται

στις 26/06/2016 00:53
Καλα ενταξει,εχεις μεγαλο καλο στο κουφιο σου...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.