Euro 2016: Επική πρόκριση για Ισλανδία

22/6/2016 21:01
Με γκολ του Τράουστασον στο 90+4’ η Ισλανδία κέρδισε με 2-1 την Αυστρία και εξασφάλισε στο… νήμα την 2η θέση του 6ου ομίλου, που την φέρνει αντιμέτωπη με την Αγγλία.

Η πρώτη νίκη της Ισλανδίας σε μεγάλη διοργάνωση έμελλε να της χαρίσει την πρόκριση στους «16». Με γκολ στις καθυστερήσεις, οι Ισλανδοί νίκησαν με 2-1 την Αυστρία και εξασφάλισαν την 2η θέση του γκρουπ, που την φέρνει πάνω στην Αγγλία.

Οι Ισλανδοί είχαν δοκάρι στο 2ο λεπτό σε προσπάθεια του Γκούντμουνσον και στο 19’ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπέντβαρσον. Η Αυστρία χρειάζονταν μόνο νίκη για να πάρει την πρόκριση και στο 36’ είχε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, χάνοντας πέναλτι με τον Ντράγκοβιτς.

Ωστόσο, στο 60’ οι Αυστριακοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 χάρη σε εξαιρετική προσπάθεια του Σεπφ. Η Αυστρία πίεσε ασφυχτικά για την ολική ανατροπή, όμως η Ισλανδία κράτησε το 1-1 και στις καθυστερήσεις πήρε την ιστορική νίκη-πρόκριση με γκολ του Τράουστασον.