Κόπα Αμέρικα: Στον τελικό με τεσσάρα η Αργεντινή

Κόπα Αμέρικα: Στον τελικό με τεσσάρα η Αργεντινή



Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι (γκολ και δύο ασίστ) η Αργεντινή διέλυσε με 4-0 τις ΗΠΑ και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό του Κόπα Αμέρικα, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Χιλή-Κολομβία.

Σε τελικό του Κόπα Αμέρικα για δεύτερη διαδοχική χρονιά προκρίθηκε η Αργεντινή. Η «αλμπισελέστε» διέλυσε με 4-0 τις ΗΠΑ στο Χιούστον και εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον τελικό της επετειακής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο «καθάρισε» από το πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι. Μόλις στο 3’ ο «Λίο» έβγαλε τρομερή ασίστ στον Λαβέτσι για το 1-0, ενώ στο 32’ ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ.

Μάλιστα με αυτό το γκολ ο Μέσι έφτασε τα 55 με το εθνόσημο και έγινε αυτόματα ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Αργεντινής, ξεπερνώντας τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα.

Στο 50’ ο Ιγκουαΐν νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Γκουζάν για το 3-0 και στο 86’ ο «Πιπίτα» εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μέσι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.



Το ιστορικό γκολ του Μέσι:




Ο άσχημος τραυματισμός του Λαβέτσι (χάνει τον τελικό):





Ομάδες που αφορά: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, ΑΜΕΡΙΚΑ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 22/06/2016 14:47
twra na dw ton T4SO TO KATHISTERIMENO POU PANTA LEEI AFANTOS XAAXXA ENW O KLAPSIARHS TOU XANEI PENALTY...KAI 2ON KAI STA PROIGOUMENA MATCH AUTOS TA EKANE OLA EDW MPIKE STO 60 KAI EKANE XAT-TRIK OS TO TELOS ALLA TOSO ANIDEOS EISAI POU DEN PARADEXESAI OTI EINAI PAIXTURA MEGALI!

στις 22/06/2016 15:23
min mu thimizis ton t4sos ton ilithio pu nomizi oti kseri ke bala o kariolis....ena sa leo o messi pisteuo tus exi kseperasi ton maradona ke pele....barcaa4ever makari na to pari o messi giati ine krima se 2 telikus xamenus pame triti ke tixeri....zito o messi pu mas kani na agapame to podosfairo pio poli

στις 22/06/2016 16:15
παλι αφαντος , εβαλε ενα τυχερο γκολ , μια ασιστ στο πρωτο γκολ με την τρυπα στην αμυνα της ΗΠΑ να ειναι πιο μεγαλη και απο το μουνι της μανα τους barca4ever. επιτηδες εκατσα να δω ΟΛΟ το ματς. ο ανθρωπος εχασε 45 πασες ρεεεεεεε!!! ΜΟΝΟ ΡΕΑΛΑΡΑ ΛΕΜΕΕ

στις 22/06/2016 16:54
Kristiano klapsiano

στις 22/06/2016 17:26
1 γκολ απευθειας φαουλ... Μια τρομερη ασσιστ (το 1ο) και αλλη μια ασσιστ ετοιμο γκολ (το 4ο)

στις 22/06/2016 17:49
ο μεσσι ειναι με διαφορα ο καλυτερος παικτης στον κοσμο. ο κριστιανο δεν ειναι καν στην 10αδα μπαλα ξερουν πολλοι καλυτεροι απο αυτον ο οποιος κανει μια τριπλα στις 10.εχει την ταχυτητα και το γκολ φυσκικα και τον κανει τον πιο πληρη παικτη.οσο αφορα ομως την εθνικη ναι μεν ο μεσσι γραφτηκε στην ιστορια ομως ο Μπατιστουτα ειχε τα ιδια γκολ σε 78 αγωνες..34 λιγοτερους δηλαδη.μεγαλη διαφορα στον μ.ο και αυτος ηταν ο καλυτερος σκορερ της Αργεντινας μας ο μεσσι εγινε φυσικα ο πρωτος σκορερ.

στις 22/06/2016 17:53
gamimene t4sos poso maresi pu se gamai o messi kathe fora palio ilithie

στις 22/06/2016 20:11
ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΣ!!

Το λιγοτερο 3 επιπεδα πιο πανω απο τον κλαψιαρη σας ,που το ψαχνουμε στον γιουρο να δουμε αν παιζει!

ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΑΡΧΙΔΑΤΟΣ,ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ ΤΡΟΠΑΙΟΥ!(Διαλυει το ενα ρεκορ μετα το αλλο)..

ΕΤΣΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΤΕ 3:00,4:00,5:00 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΣΑΣ,ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΣΟ ΠΟΥ ΞΑΓΡΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΨΙΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΥΠΝΟΥ !

ΜΕΕΕΕΕΣΣΙΙ ΜΕΕΕΕΣΣΙΙΙΙ ΜΕΕΕΣΣΙΙΙΙΙ ,ρυθμικα θελω να φωναζετε το ονομα του ΜΠΑΜΠΑ ΣΑΣ..

στις 23/06/2016 09:23
xaxaxaxa pesta geniusmsn tu karioli tu t4sos,makari na to sikosi o messi to aksizi,an ke fovame tin xili ligo...

στις 23/06/2016 09:23
Γιατι βλεπω πως η Αργεντινη θα το ξαναχασει στον τελικο?

στις 23/06/2016 13:04
ο μεσσι ειναι ο καλυτερος παικτης αυτην την στιγμη ο ροναλντο ειναι ενας μεγαλος σκορερ αλλα μεσσι δεν ειναι ουτε θα γινει οπως κ ο μεσσι δε θα ξεπερασει ποοτε τον μαραντονα τον πελε τον ζινταν κ τον ροναλντινιο μεγαλοι παικτες κ οι 5 αλλα ο μεσσι δεν ειναι ηγετης π θα παρει απτο χερι την αργεντινη σαν τους αλλους π ανεφερα βαζει γκολ παιζει μπαλαρα αλλα μονςο του δε μπορει κ φενεται

στις 24/06/2016 12:49
Τωρα που ξυπνησες ριξε λιγο νερο στο προσωπακι σου ,να σου φυγουν οι τσιμπλες!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.