Κόπα Αμέρικα: 3x3 η Αργεντινή, πέρασε η Χιλή (video)

15/6/2016 14:14
Η Αργεντινή κέρδισε με 3-0 την Βολιβία, έκανε το 3x3 στον όμιλο και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Κόπα Αμέρικα. Πρόκριση και για Χιλή, 4-2 τον Παναμά. Δείτε τα ζευγάρια στα προημιτελικά.

Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, η Αργεντινή κέρδισε με 3-0 την Βολιβία και εξασφάλισε ως πρώτη την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα.

Ο Τάτα Μαρτίνο ξεκούρασε βασικούς, αφήνοντας στον πάγκο τον Λιονέλ Μέσι (μπήκε στο δεύτερο μέρος), όμως η «αλμπισελέστε» έκανε περίπατο. Στο 13’ ο Λαμέλα έγραψε το 1-0 με εκτέλεση φάουλ (η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και κατέληξε στα δίχτυα) ενώ δύο λεπτά μετά ο Λαβέτσι «έγραψε» το 2-0. Στο 32’ ο Κουέστα εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Λαβέτσι και με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι, η Χιλή επικράτησε με 4-2 του Παναμά και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσει το Μεξικό για μια θέση στην τετράδα.

Οι πρωταθλητές Λατινικής Αμερικής ξεκίνησαν νωθρά στο ματς και το πλήρωσαν με γκολ, με τον Παναμά να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό με τέρμα του Καμάργκο. Η «ρόχα» ανέβασε την απόδοση της και με δύο γκολ του Βάργκας (15’, 43’) ανέτρεψε από το ημίχρονο το σκορ.

Τη σκυτάλη πήρε ο Σάντσες, ο οποίος με δύο γκολ (50’, 89’) «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση της Χιλής, με τον Παναμά να μειώνει απλώς στο 75’ με τον Αρόγιο.