Κόπα Αμέρικα: Αποκλεισμός-σοκ για Βραζιλία, πέρασαν Περού-Εκουαδόρ (video)

Κόπα Αμέρικα: Αποκλεισμός-σοκ για Βραζιλία, πέρασαν Περού-Εκουαδόρ (video)



Για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια, η Βραζιλία δεν κατάφερε να περάσει τη φάση των ομίλων του Κόπα Αμέρικα. Το Περού νίκησε τη «Σελεσάο» με 1-0 και την απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, πετυχαίνοντας όμως το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με πεντακάθαρο χέρι! Στους «8» και το Εκουαδόρ που συνέτριψε 4-0 την Αϊτή.

Μετά την Ουρουγουάη, εκτός οκτάδας έμεινε και η Βραζιλία. Η «σελεσάο» ηττήθηκε με 1-0 από το Περού και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός νοκ-άουτ σε Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια.

Κόπα Αμέρικα: Αποκλεισμός-σοκ για Βραζιλία, πέρασαν Περού-Εκουαδόρ (video)Βέβαια, η ομάδα του Ντούγκα δικαιούται να φωνάζει, καθώς το νικητήριο γκολ του Ρουντιάζ στο 75' δε θα έπρεπε να μετρήσει, μιας και προέρχεται από καθαρό χέρι. Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής δεν καταλόγισε αμέσως το γκολ αλλά συζητούσε για αρκετά λεπτά με τους βοηθούς του, πριν πάρει τη… λάθος απόφαση.

Η Βραζιλία είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Γκαλέσε. Ο Περουβιανός γκολκίπερ έδιωξε στο 12’ το μακρινό σουτ του Φιλίπε Λουίζ, ενώ στο 26’ πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση με το ένα χέρι σε σουτ του 19χρονου Μπαρμπόσα, που πήρε τη θέση του Ζόνας στο αρχικός σχήμα. Δέκα λεπτά μετά, ο Γουίλιαν έστειλε τη μπάλα άουτ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 41’ ο Γκαλέσε είπε νέο «όχι» σε προσπάθεια του Μπαρμπόσα.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Βραζιλία δεν έβγαλε αντίστοιχες φάσεις, ενώ η πίεση της μετά το 1-0 αποδείχθηκε άκαρπη. Το Περού πήρε τη νίκη και «σφράγισε» την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κολομβία.

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου που διεξήχθη νωρίτερα, το Εκουαδόρ νίκησε με 4-0 την -ήδη αποκλεισμένη- Αϊτή και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ.

Πρωταγωνιστής για το Εκουαδόρ ήταν ο Ένερ Βαλέντσια, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό ενώ ο ίδιος μοίρασε δύο ασίστ στα γκολ των Αγιόβι (20’) και Αντόνιο Βαλέντσια (78’). Ενδιάμεσα ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, Νομπόα σκόραρε με όμορφο σουτ (78’), βάζοντας το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου:


1. Περού 7
2. Εκουαδόρ 5
3. Βραζιλία 4
4. Αϊτή 0




Ομάδες που αφορά: ΒΡΑΖΙΛΙΑ, ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 13/06/2016 13:45
xaaxxaaxaxaxaxaxaxaxaxxaaxaxax! αχρηστοι!

στις 13/06/2016 14:02
χαχαχαχα ποσο χρονων εισαι για πες μου? Βλημα!

Με χερι το βαζει και η γιαγια μου ,που ειμαι με το Π και ο Μαραντονα ,γαμω τους ρεφερι!

στις 13/06/2016 14:11
μονο ετσι μπορει να το σηκωσει ο μεσσι...

στις 13/06/2016 15:23
τουλαχιστον δεν προλαβαν να φανε καμμια 7αρα.....

στις 13/06/2016 15:45
δεν θα συνήλθε ακόμα από την εφτάρα που έφαγε από τη Γερμανία στο Μουντιαλ

στις 13/06/2016 16:57
Κολομβια θα το παρει..

στις 13/06/2016 17:52
Βλημα να πεις τον πατερα σου βλακα. Αιντε μαλακα . Εγω δεν σε εβρισα. Εαν εσυ εισαι πορωμενος μς την βραζιλια δεν σε φταιω εγω

στις 13/06/2016 18:21
Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ,ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ.

στις 13/06/2016 18:34
oi αυτοκρατοριες εχουν ενα τελος μονο η αυτοκρατορια του ολυμπιακου θα μεσουρανη συνεχεια θρυλος ολε.

στις 13/06/2016 18:41
Τέλος το ψέμα της Βραζιλίας. Η σημερινή Βραζιλία αποτελεί ιεροσυλία σε σχέση με παλαιότερες ομάδες. Τάσο, φαίνεται πόσο σε τσούζει ο Μέσσι, άντε πίσω στη μιζέρια σου πλέμπα, να δεις τον μικρό μάγο να το σηκώνει.Άμπαλε.

στις 13/06/2016 18:42
Swsta ta les kamariza...H autokratoria tou olympiakou oxi mono den tha teleiwsei pote alla tha megalwnei oloena kai perissotero...exoune polla akomi na doune ta matia mas...thrylos ole

στις 13/06/2016 19:32
Ενταξει καρντασια οσο και να μη χωνευω τη βραζιλια λογω της λατρειας μου στην αργεντινη ηταν ντροπη να μετρησει το γκολ του περου συμφωνω με τον geniusmsn απο πανω.Τετοια γκολ εβαζε ο ιντεγε στη βεροια και ο χαρα σε εμας,αλλα στο κοπα αμερικα δεν δικαιολογητε αυτο.Ξεχασαμε και αυτα που ξεραμε με αυτα που βλεπουμε στο Ελλαδισταν ας μην βλεπουμε τα ιδια και εξω.Ντροπη..Τελοσπαντων μακαρι να το σηκωσει η Αργεντινη,να βγαλω τη σημαια του Ντιεγκιτο στο μπαλκονι

στις 13/06/2016 19:44
JORDAN,ΚΑΛΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΓΚΟΛ ΜΕ ΧΕΡΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΣ ΑΕΚ ΕΒΑΖΕ.

στις 13/06/2016 20:01
και μονο που γινεται κουβεντα για το οτι αποκλειστικε απο μια εστω κραυγαλαια φαση στο 75 του τριτου παιχνιδιου τα λεει ολα.ο κατηφορος συνεχιζεται

στις 13/06/2016 20:54
Δεν κοιταω το γκολ. Η βραζιλια επρεπε να παιξει καλυτερα απο αυτο που εδειξε. Δεν εφταιγε ο διαιτητης που κατοχυρωσε το γκολ. Μια σωστη Βραζιλια θα νικουσε 5-0 πριν γινει τετοια φαση...

στις 13/06/2016 20:56
ΣΟΚ!!!

στις 14/06/2016 00:42
πριν κανετε σχολια να βλεπετε τα replay καλυτερα,πεντακαθαρο ειναι το γκολ.

στις 14/06/2016 13:15
Manoli νοιμιζω η λεξη βλημα δεν ειναι βρισια και πρωτα απ'ολα βλημα ανεφερα εσενα και οχι καπιον δικο σου ,μαλακομπουκομα!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.