Σούπερ Λιγκ: Στα... αστέρια ο ΠΑΟΚ

Σούπερ Λιγκ: Στα... αστέρια ο ΠΑΟΚ



Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και κατέκτησε την πρώτη θέση των πλει-οφ που του δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ροντρίγκες (18’) και Λουντ (26’) οι σκόρερ, σωτήρια επέμβαση του Γλύκου στο φινάλε.

Θέση στα… αστέρια έκλεισε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» κράτησε στο 1-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, παρέμεινε αήττητος στα πλει-οφ και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ίβιτς μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6ο λεπτό είχε σημαντική στιγμή με γυριστό σουτ του Μαλεζά, αναγκάζοντας τον Στιλ σε απόκρουση με το ένα χέρι. Η ευκαιρία των γηπεδούχων αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, καθώς στο 18’ ο Ροντρίγκες έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Μετά από λάθος του Αμπέντ, ο Πέλκας συνεργάστηκε με τον Κλάους και ο Ροντρίγκες με τρομερό σουτ «έγραψε» το 1-0.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε τον πλήρη έλεγχο, ωστόσο, ο Λουντ με ένα τυχερό γκολ, έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό κόντρα στη ροή. Στο 26’, ο Φινλανδός επιχείρησε μακρινό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Βίτορ, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα. Οι «πράσινοι» χρειάζονταν ακόμα ένα γκολ, αφού ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν την πρώτη θέση. Ωστόσο, μέχρι το ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά την εστία του Γλύκου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Στραματσιόνι εμφανίστηκε αρκετά προσεκτική και ο ΠΑΟΚ, που βολεύονταν με το 1-1, ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 51’ με ένα σουτ του Λέοβατς και δέκα λεπτά μετά ο Στιλ έδιωξε την εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός ήρθε στο 76’ με τον προωθημένο Κουτρουμπή να πλασάρει και τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Στραματσιόνι έριξε στο ματς τους Βλαχοδήμο και Πέτριτς και ο τελευταίος είχε τεράστια ευκαιρία στο 86’ για να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Κροάτης, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του, βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Γλύκος με τρομερή επέμβαση καριέρας κράτησε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις, οι «πράσινοι» κέρδισαν κόρνερ, ο Στιλ άφησε την εστία του, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στην 2η θέση (θα παίξει στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ).

Στο άλλο παιχνίδι, ο Πανιώνιος κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη και έκλεισε με νίκη τη σεζόν. Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και οι «κυανέρυθροι» πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ του Μασούρα (41’). Η «Ένωση», έχοντας στο βασικό της σχήμα τον Ζουκουλίνι (επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του) είχε δοκάρι στο 49’ με τον Αραβίδη για να φέρει το σκορ στα ίσα, ενώ ο Πανιώνιος απείλησε με Χαλκιαδάκη και Μασούρα για ένα δεύτερο τέρμα.

Η τελική βαθμολογία των πλει-οφ:


1. ΠΑΟΚ 12
2. Παναθηναϊκός 11
3. ΑΕΚ 9
4. Πανιώνιος 4



Ομάδες που αφορά: ΠΑΟΚ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σχολιασμός

39 σχόλια:

στις 31/05/2016 22:23
zhsame na to doume kai auto

o paok ch l...padws metaksu mas exei pio polles pithanothtes na perasei apo oti o pao

στις 31/05/2016 22:42
ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ Ο ΡΟΝΑΛΝΤΙΝΙΟ..!!!

στις 31/05/2016 22:46
μπραβο στον mpaok

στις 31/05/2016 22:58
Re magkes ti sygxaritiria kai kalh synexeia??afou oloi xeroume oti dyo agwnes olo kai olo tha pexei sta prokrimatika kai meta tha apokleistei!To skiniko einai gnwsto edw kai xronia gia tin ypoloipes ellinikes omades plhn tou prwtathliti mas olympiakou.

[+]  antihooliganos στις 31/05/2016 23:01

[+]  antihooliganos στις 31/05/2016 23:05

[+]  antihooliganos στις 31/05/2016 23:08

[+]  antihooliganos στις 31/05/2016 23:09

[+]  t4sos στις 31/05/2016 23:09

στις 31/05/2016 23:09
Οσο για τον προεδρο του βαζελου θα μπει φυλακη οσονουπω. Ερχεται η ωρα του.

[+]  antihooliganos στις 31/05/2016 23:15

στις 31/05/2016 23:15
ΡΕ ΒΟΔΙ mangas01 που το βρίσκεις το περίεργο που ευχονται καλή επιτυχία σε ελληνικές ομάδες. Βλαμένος πρέπει να λέγεσαι.

στις 31/05/2016 23:20
ε εσύ πρωταθλητη ολυμπιακές.παιξε και συ φέτος τους προκριματικός σου...

στις 31/05/2016 23:28
antihooliganos

στις 31/05/2016 23:09

0 Η Βεροια και ο ΠΑΟΚ θα συνεργαστουν για να σπασουν το ερυθρολευκο κατεστημενο που μια ζωη κυβερναει.

στις 31/05/2016 23:56
Ευη εγω δημοσιως τηλ. δε δινω.

στις 01/06/2016 00:14
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΟΚΑΡΑ..!! ΑΞΙΟΣ Ο ΙΒΙΤΣ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙ ΤΟΝ ΠΑΟΚ..!!

στις 01/06/2016 00:22
Καλα τα λες konvasic. Ο ΠΑΟΚ και το Αγρινιο νομιζω οτι ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι. Να γινει ο Παναι ΠΑΟΚ Β'.

στις 01/06/2016 00:41
Antihouli και ο βαζελος παραρτημα του βαγγελα ειναι

στις 01/06/2016 00:42
Τον ξεχασες να τον βαλεις στα παραρτηματα του γαυρου

στις 01/06/2016 00:49
@antihooli

στις 01/06/2016 00:56
Παμε σε γρηγορη αναλυση και τελικο <<ποδοσφαιρικο διδαγμα>> Ναι η διαιτησια επαιξε Παοκ...Αλλα Κυριε Αλαφουζο λυπαμαι ο Παοκ ηταν καλυτερη ομαδα στο γηπεδο περισσοτερο ποιοτικη...Και αυτο ηταν το σωστο ...Οχι οτι ειδαμε καμια μπαλα της προκοπης,ο υπνος παλι μας πηρε..Δεν περιμεναμε να δουμε ποδοσφαιρο ποιοτητας τυπου ΟΣΦΠ,αλλα ο Παοκ με δευτερο μεγαλυτερο σε μεγεθος μπατζετ στην Ελλαδα με διαφορα απο το τριτο του Παναθηναικου εκανε την διαφορα...Συνεπως καμια διατησια δεν σου φταιει οταν η ποιοτητα στο γηπεδο ειναι εμφανης και στην κατοχη της μπαλας και στην αναπτυξη..Ηθικο διδαγμα και για τον Κυριο Σαββιδη ναι αξιζει να ριξεις χρημα στο ποδοσφαιρο θα αποδωσει καρπους αργα η γρηγορα...Οχι στην γκρινια για την διαιτησια Κυριε Σαββιδη δοκιμασε να ριξεις περισσοτερα λεφτα και απο τον ΟΣΦΠ και φερνοντας ενα καλο προπονητη!!ναι ισως να χτυπησεις και πρωταθλημα...Και αφηστε την κλαψα για τις διαιτησιες γιατι οσοι ξερουμε μαλιτσα δεν παραμυθιαζομαστε ετσι απλα...

στις 01/06/2016 00:56
.Φτασε το μπατζετ της Βιγιαρεαλ Κυριε Αλαφουζο και αν δεν παρεις το πρωταθλημα τοτε θα μιλας για διαιτησια...ΑΠοδειχθηκε για αλλη μια φορα οτι ειναι νομοτελεια αυτος που εχει μεγαλυτερο μπατζετ εχει και ποιοτικοτερη ομαδα...Το ειδαμε και σημερα λοιπον...Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεμε...

στις 01/06/2016 01:08
Παμε τωρα να δουμε τι γραφαμε και πριν το ματς...Γιατι εμεις τα γραφουμε και πριν ξεκινησουν τα παιχνιδια: {<<Δηλαδή με λίγα λόγια χωρίς αυτούς που ξέρουν μπάλα..Μακ μιά ομάδα μόνος του τρόμερο παικτάκι και Κάτσε χιλίομετρα στον άξονα...Δεν βλέπω άλλους της προκόπης..Βέβαια θα πεί καποίος και ο Παναθηναίκος είναι για τα πανηγύρια..Εεε παίζουν οι ανάπηροι με τους κουτσούς...Έχει γούστο να κάνουν πάλι μάγκα τον Αλαφούζο τον ταβερνίαρη...Έχει γούστο γαμώ την τύχη του Ελληνίκου ποσοφαίρου..Έχει γούστο να βγεί ο βάζελος δεύτερος να πάω για μπάνιο νυχτιάτικα με τα ρουχά να βουτήξω...VALUE X KAI ΔΙΠΛΟ με ενα κατόμπαλο όχι περισσότερα..Μην ακούμπισετε στον ασσο και μακάρι να βγεί...>>} ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΗΡΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ Ο ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΡΙΞΕΙ ΧΡΗΜΑ ΣΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ Ο ΣΑΒΒΙΔΗΣ...ΜΕ ΠΑΟ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΧΡΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ο ΣΚΑΤΟΓΥΦΤΟΣ....ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

στις 01/06/2016 01:16
Panigirizoun ta giftopaokia les k tha perasoun

στις 01/06/2016 01:27
μπλα μπλα μπλα...πλεον καμια ομαδα απο το ελληνικο πρωταθλημα δεν εχει εξασφαλισμενη θεση στην ευρωπη και αυτο ειναι κατι που θα στοιχισει σε ολες τις ομαδες

σε παλιαοτερες εποχες υπηρχαν ο ολυμπιακοσ στο ch l και αλλη μια η δυο στους ομιλους του europa και παρολα αυτα δεν καταφεραν να κρατησουν αυτα τα προνομια...τωρα καθε χρονο θα ειναι και λιγοτερες με αποτελεσμα να δυσκολευουν τα πραγματα ακομα περισσοτερο

στις 01/06/2016 01:35
@utrecht ΘΑ ριξει φραγκα..Απο παλι ακουγεται αυτη η φημη αλλα ακομα μεχρι τωρα τιποτα ...Κατι ψηλα εχει ριξει και αυτα του τα τρωνε οι παρατρεμενοι σουλατσαδοροι του παοκ...Μην αναρωτιεσαι ποιος εχει ριξει φραγκα σε ποδοσφαιριστες και υποδομες στο ποδοσφαιρο..Αυτος ονομαζεται ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και τον εχεις δει ψηλα αρκετες φορες στο champions league...Απλα πλεον ψαχνουμε τους χαμενους ποντους που παραλληλα με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ επαιρνε καποτε και ο ΠΑΟ επι Τζιγγερ...δες βιντεακια για την ομαδα που φτανει καθε χρονο στα ψηλα και κρατιεσαι σε καποιες θεσεις στην ΕΥΡΩΠΗ απο συλλογες βαθμων και σε αντιπρωσοπευει με αξιοπρεπεια...:

https://www.youtube.com/watch?v=YZ1qZ3tXdDE&list=PL7O9REdGK0tXDj31e2vvws8RGiiRLtJQA

στις 01/06/2016 01:36
https://www.youtube.com/watch?v=s9fVYtf9YvA

στις 01/06/2016 01:36
https://www.youtube.com/watch?v=8TrG2utct7k

στις 01/06/2016 01:37
ολυμπιακος γαλατασαραι 3-0

στις 01/06/2016 01:37
https://www.youtube.com/watch?v=On8HidfPvd4

στις 01/06/2016 01:38
https://www.youtube.com/watch?v=K5WrvdaWIDQ

στις 01/06/2016 02:00
Παλι καλα που δεν επαιζαν κατσε και τζαβελλας με 9 θα τελειωνατε σας πουλανε οπαδιλικι και τσιμπατε

στις 01/06/2016 02:48
μου εκανε εντυπωση ο ΠΑΟΚ οτι επαιξε πολυ εξυπνα αντιθετα ο ΠΑΟ δε χτυπησε το παιχνιδι περιμενε απο την τυχη και ρισκαρε στης καθυστερησεις ελεος σενιορ Στραματσονι!!!

στις 01/06/2016 10:19
ΠΑΟΚαρα τι μας εκανες χθες???Απο καρδια θα εφευγα.................ααααααααααα

στις 01/06/2016 10:20
ΦΕΡΤΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΑ.

στις 01/06/2016 14:15
ΠΑΟΚΑΡΑ ΟΛΕ!!!!!

στις 01/06/2016 19:24
Κατσε δεν ειδα τα παραπανω σχολια...Η διαιτησια επαιξε ΠΑΟΚ???Μια φαση ΠΕΡΙΚΑΛΩ........

στις 01/06/2016 21:34
Μπράβο ΠΑΟΚΆΡΑ!

στις 01/06/2016 23:24
Απλώς χάρηκα για την πρώτη θέση, αλλά δεν ελπίζω και πολύ σε συμμετοχή στους ομίλους. Αν κάνω λάθος και τελικά τα καταφέρει η ομάδα μου να κουνήσει σεντόνι, η απειρία της θα παίξει μεγάλο ρόλο, και μάλλον θα βολευτούμε με κάνα δυο ισοπαλίες. Αυτά, για να μην έχουμε υπερβολικές προσδοκίες και να μην αγχώνουμε και τους παίκτες μας με τις προσδοκίες αυτές.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.