Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα



Με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει χατ-τρικ (22’, 38’, 86’), η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-0 στην έδρα της Γρανάδα και κατέκτησε το 24o πρωτάθλημα της ιστορία της και 6ο τα τελευταία οχτώ χρόνια. Περιορίστηκε στη δεύτερη θέση η Ρεάλ, 2-0 την Λα Κορούνια με ισάριθμα γκολ του Ρονάλντο.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-0 την αδιάφορη Γρανάδα εκτός έδρας και με 5x5 τις τελευταίες αγωνιστικές (με 24-0 τέρματα), εξασφάλισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος με +1 από την 2η Ρεάλ. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Καταλανών ήταν ο Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός πέτυχε χατ-τρικ (22', 38', 86') και έφτασε τα 14 γκολ στα τελευταία πέντε κρίσιμα παιχνίδια, οδηγώντας τους «μπλαουγκράνα» στον τίτλο.

Αυτό ήταν το 6ο πρωτάθλημα της Μπαρτσελόνα τα τελευταία οχτώ χρόνια και συνολικά το 24ο της ιστορίας της, μειώνοντας τη «ψαλίδα» από την πρώτη της κατάταξης Ρέαλ, που έχει 32. Η «βασίλισσα» έκανε το καθήκον της, κέρδισε με 2-0 την Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ» όμως το σερί 12 νικών που πέτυχε, δεν ήταν αρκετό για να της δώσει τον τίτλο. Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έφτασε τα 50+ γκολ για 6η σερί σεζόν, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σουάρες στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι».



Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΓΡΑΝΑΔΑ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 14/05/2016 19:55
CAMPEONES CAMPEONES

[+]  t4sos στις 14/05/2016 20:01

στις 14/05/2016 20:02
Campeones nuevamente(!!!)OLE OLE OLE CAMPEONES CAMPEOOONES OOOOLEE CAMPEOOONES! CAMPEONEEEEEEES OLE OLE!!

MUCHAS FELICIDADES, SOMOS CAMPEONES LALALALALLA

*THE BEST STRIKER THIS SEASON*: LUIS SUAREZZZ

Λιγο ηθελε και το επαιρνε η Ρεαλ ΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ τσαμπα τα εισητηρια στο ΚΑΜΠ ΝΟΥ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΕΣ για να μας δειτε πως το σηκωνουμε για λλη μια χρονια!

CAMPEÓN CAMPEÓN CAMPEÓN CAMPEÓN BARCELONAAAA VISCA BARÇA <3!

[+]  stefanos200 στις 14/05/2016 20:05

στις 14/05/2016 20:34
klayte poutanakia klayte!!!

στις 14/05/2016 20:36
6ο στα 8 τελευταία χρόνια!!!!!!!!

στις 14/05/2016 22:34
Απίθανη ομάδα εδώ και πολλά χρόνια. Σε κάνει να λατρεύεις το ποδόσφαιρο.

Αλλά αν έπαιζε στο Ελληνικό πρωτάθλημα θα έβγαινε 2η...... χαχαχα

στις 14/05/2016 22:36
ΣΟΥΑΡΕΖ ΔΕΙΝΟΣ ΣΚΟΡΕΡ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΦΟΝΙΚΗ Η ΤΡΙΑΔΑ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΑ ΜΕ ΣΟΥΑΡΕΖ,ΜΕΣΣΙ ΚΑΙ ΝΕΙΜΑΡ.ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΝΑΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΘΑ ΣΑΡΩΝΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΓΧΩΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ.

στις 14/05/2016 23:30
ΚΑΜΠΟΥΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΛΑΙΩ!!!

στις 14/05/2016 23:31
μπραβο τους...αρνουμαι να δεχτω ομως τον δαγκανιαρη να παιρνει χρυσο παπουτσι....ας το παρει ο μεσσι,ο νευμαρ,ο μιτρογλου!!!οχι ο σουαρεζ...

στις 15/05/2016 00:03
Και η Αεκ που έχει μικροτερο μπατζετ απο την Σαραγοσα θα επαιζε σεγουντα...αλλα στην Ελλαδα εφτασε τελικο

στις 15/05/2016 00:25
60 χρονών και να λες μαλακίες..... μπράάάβοοοο.....

στις 15/05/2016 00:27
Τσιμπουκαδωρε τι παπαριες λες παλι ρε ασχετε.. σε καθε ευκαιρια που σου δινετε να μιλά για μπαλα δειχνεις ποσο ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΣΑΙ... βρε μαλακα.. δεν μιλας για καμια ομαδουλα.. μιλας για την ομαδα που σηκωσε τσαμπιονς λιγκ, εχει κανει τοσα την τελευταια δεκαετια..σηκωνει την μια κουπα πισω απο την αλλη και εσυ λες οτι ναναι.. ασε το ποδοσφαιρο κουκλα μου και γυρνατο στο ταβλι...μην βασανιζεις το μυαλο σου σε κατι που δεν καταλαβαινεις..

στις 15/05/2016 02:03
G.Panthiras εγω λεω να το παρει ο ισκο το αξιζει! Μην πετατε μαλακιες μαδριλενοι ,ο ανθρωπος σε 2 ματς ειχε 8 γκολ και συνεχισε ωσπου εφτασε τα 40 και θα παρει το ΧΡΥΣΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ!

στις 15/05/2016 02:05
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΣΟΥΛΟΥ Η ΡΕΑΛ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ? ΝΑ ΓΕΛΑΩ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ 'Η ΝΑ ΚΛΑΨΩ?! Με τα πολλα ονειρα λενε γελαει και ο θεος!

στις 15/05/2016 08:56
stasoupoustra TO ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ site ΜΩΡΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ.ΑΠΟ ΠΙΣΩ...ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΡΕΝΑ ΜΩΡΗ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΓΑΒΡΙΕΛΑ.ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΨΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΜΩΡΗ ΡΟΔΕΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ site ΓΙΑ ΡΟΥΦΟΚΑΒΛΕΤΕΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΛΛΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΩΡΗ ΡΟΜΠΑ?ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΡΙΩΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΓΛΥΦΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΟΥΣΤ ΜΩΡΗ ΑΣΧΕΤΗ ΛΑΓΟΥΔΙΝΑ.

στις 15/05/2016 12:16
Τσιμπουκαδωρε αχρηστο τομαρι..τραβα ανοιξε ενα λακο 2*1 (σαν τις διαστασεις της σουφρας της μανας σου) και μπες μεσα για να απαλλαξεις τον κοσμο απο την παρουσια σου..νεκρος θα προσφερεις και κατι..τροφη για τα σκουληκια..αν και τοσο αχρηστος που εισαι μπορει να σε κλασουν κ τα σκουληκια..αντε γαμησου τωρα νουμερο

στις 15/05/2016 14:34
πολλη γελιοοοοοοοοοο με το στασουκοπροσυλοοοοοοοο κλαιωωωωωωω χαχαχαχαχα

στις 15/05/2016 15:54
bravo stin barca pou sikwsw to prwta8lima genius 8elw na se dw otan 8a sikwnw egw to vary tropaio na dw ti 8a les

στις 15/05/2016 16:56
CAMPEONES CAMPEONES!!!!!!

ETSI RE BARCA 6 STA 8 TELEUTAIA XRONIA!!!!

στις 15/05/2016 18:06
Γιατι βριζεις μανες ρε πουστακι?

στις 15/05/2016 22:38
stasoupoustra MΩΡΗ ΛΕΣΒΙΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΡΑΒΙ 10 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ site ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΣΟΥ ΓΚΑΣΜΑ KAI UA SOY KANOYME THN ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΜΠΑΝΙΑΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΤΟΥΖΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΠΟΥΣΤΑΚΙ.

στις 15/05/2016 22:40
ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑΚΙ ΕΙΣΑΙ.ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ.ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ!!!ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ Η ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΑ ΣΟΥ ΜΩΡΗ ΚΟΥΝΕΛΑ.

στις 15/05/2016 23:03
bookadore πιος ο λογος να βριζετε μανες πισω απο ενα κουτι?? Τι ΗΔΟΝΗ ε??Εχετε μπερδεψει την πουτσα με την βουρτσα οι περισσοτεροι εδω...!

στις 15/05/2016 23:34
geniusMSN- αν και δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα ο λεβαντοφσκι ειναι κορυφη...ο σουαρεζ το σπρωξιμο τοχει

στις 16/05/2016 04:17
CAMPEONESSSS ETSI BACELONARA MOU TO 3ERA OTI THA SIKOSEIS PAME TWRA KAI GIA TO KUPELLO OMADARA MOU...NA TRELATHOUME TELIOS!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.