Παγκόσμιο Κύπελλο Κ-20: Σοκ στο 90+3' για Αγγλία

24/6/2013 01:57
Σοκ στο 90+3’ για την Αγγλία, η οποία προηγήθηκε με 2-0, αλλά το Ιράκ ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ-20. Νίκες για Κροατία, Ουζμπεκιστάν, Χιλή.

Η ομάδα του Πίτερ Τέιλορ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Κόαντι της Λίβερπουλ (41’) και Γουίλιαμς της Μίντλεσμπρο (52’), ωστόσο το Ιράκ δεν το έβαλε κάτω και αφού κατάφερε να μειώσει στο 75’ με τον Φαέζ, ο Αντάν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Χιλή νίκησε την Αίγυπτο με 2-1 και βρέθηκε αυτόματα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Οι Χιλιανοί επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, και παρότι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του Καχράμπα στο 10’, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, αρχικά με τον Καστίγιο στο 25’ και ύστερα με γκολ του Μπράβο στο 77’ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από την άλλη, στον 6ο και τελευταίο όμιλο, η Κροατία επικράτησε με 1-0 της Ουρουγουάης και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης μαζί με το Ουζμπεκιστάν που κέρδισε με 3-0 τη Ν. Ζηλανδία.

Οι Κροάτες, ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση και τελικώς έφτασαν στη νίκη με γκολ του Ρέμπιτς στο 41’, ενώ στο άλλο παιχνίδι, το Ουζμπεκιστάν επικράτησε χάρη στα τέρματα των Μαχσατάλιεβ (14’), Σεργκέεβ (53') και Τουρόποβ (67').