Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Κηδεία» στο Καμπ Νου, χαμός στην κορυφή!

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Κηδεία» στο Καμπ Νου, χαμός στην κορυφή!



Η Βαλένθια κέρδισε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και πλέον οι Καταλανοί ισοβαθμούν με την Ατλέτικο στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ρεάλ… καραδοκεί στο -1 από την κορυφή!

Η Μπαρτσελόνα είναι βαριά «άρρωστη» και συνεχίζει να εμφανίζει… υψηλό πυρετό. Μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, οι «μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν με 2-1 από τη Βαλένθια στο «Καμπ Νου» και πλέον η μάχη για τον τίτλο έχει πάρει… φωτιά. Οι «νυχτερίδες» υποχρέωσαν τους Καταλανούς σε 3η σερί ήττα στο πρωτάθλημα (πρώτη φορά μετά το 2003) και οι τρεις πρώτες της Πριμέρα είναι πλέον σε απόσταση ενός βαθμού.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε ορεξάτα στο ματς, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του εξαιρετικού Ντιέγκο Άλβες. Ο γκολκίπερ της Βαλένθια βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με Μέσι (7’) και Νεϊμάρ (12’) ενώ στο 22’ ο Σουάρες αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Στο 25’ ο Άλβες νίκησε ξανά τον Μέσι και ένα λεπτό μετά η Βαλένθια κατάφερε να σκοράρει. Ο Σικέιρα έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Ράκιτιτς άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μπράβο για το 1-0 των «νυχτερίδων».

Το γκολ «πάγωσε» τους γηπεδούχους και η Βαλένθια «άγγιξε» το 2-0 στο 32’, όμως ο Σικέιρα αστόχησε, παρότι βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή των Καταλανών. Εφτά λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως ο Άλβες πραγματοποίησε νέα σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Μέσι.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να σκοράρει και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε το απόλυτο σοκ! Ο Παρέχο βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Σάντι Μίνα και αυτός με ψύχραιμο πλασέ, «έγραψε» το 2-0 για τη Βαλένθια!

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική στιγμή για το 2-1, όμως ο Ράκιτιτς αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Τελικά στο 63’ ο Μέσι κατάφερε να σκοράρει μέσα στην περιοχή για το 2-1, φτάνοντας τα 500 γκολ στην καριέρα του.

Η Μπαρτσελόνα είχε τριάντα λεπτά μπροστά της για να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο ο Άλβες βρίσκονταν σε εξαιρετική κατάσταση. Στο 75’ ο γκολκίπερ της Βαλένθια πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε σουτ του Ράκιτιτς και στο 84’ το σουτ του Νεϊμάρ πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τρία λεπτά μετά, η Βαλένθια θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως ο Αλκάθερ αστόχησε απέναντι στον Μπράβο.

Όλη η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά και στο 89’ ο Πικέ έχασε τη φάση του αγώνα… Ο αμυντικός των Καταλανών βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Άλβες, αλλά παρότι είχε όλο το τέρμα μπροστά του, έστειλε τη μπάλα άουτ. Το 2-1 υπέρ της Βαλένθια έμεινε μέχρι το φινάλε και πλέον ο τίτλος μπορεί να πάει παντού! Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο ισοβαθμούν στην κορυφή με 76 βαθμούς, ενώ η Ρεάλ βρίσκεται στην 3η θέση με 75! Με μία λέξη; Χαμός…

Η βαθμολογία:

1. Μπαρτσελόνα 76
2. Ατλέτικο 76
3. Ρεάλ 75

Το πρόγραμμα της Μπαρτσελόνα:

20/4: Λα Κορούνια (εκτός)
23/4: Σπόρτινγκ Χιχόν (εντός)
30/4: Μπέτις (εκτός)
8/5: Εσπανιόλ (εντός)
15/5: Γρανάδα (εκτός)

Το πρόγραμμα της Ατλέτικο:

20/4: Μπιλμπάο (εκτός)
23/4: Μάλαγα (εντός)
30/4: Βαγιεκάνο (εντός)
8/5: Λεβάντε (εκτός)
15/5: Θέλτα (εντός)

Το πρόγραμμα της Ρεάλ:

20/4: Βιγιαρεάλ (εντός)
23/4: Βαγιεκάνο (εκτός)
30/4: Σοσιεδάδ (εκτός)
8/5: Βαλένθια (εντός)
15/5: Λα Κορούνια (εκτός)



Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

37 σχόλια:

στις 17/04/2016 23:29
AX0AX0AX0AXAX0AX0AX0AX0AX0AXAX ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 17/04/2016 23:29
ΚΛΑΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΧ0ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

στις 17/04/2016 23:31
telos epoxisssss

στις 17/04/2016 23:32
Νέα σφαλιάρα φαπ

στις 17/04/2016 23:32
Φαπ

στις 17/04/2016 23:32
Φαπ

στις 17/04/2016 23:32
Φαπ

στις 17/04/2016 23:32
Φαπ

στις 17/04/2016 23:33
Φάπα

στις 17/04/2016 23:34
Αμπέρ αλερτ

στις 17/04/2016 23:35
Η Barcelona εξαφανίστηκε

στις 17/04/2016 23:42
_qcqc_gia esena ola sthmena einai

στις 17/04/2016 23:46
Με τον ναρκωμανη τον διατητη και με την βαλενθια να μην ξερει μπαλα η τυχη ειναι ΠΟΥΤΑΝΑ! ΠΑΙΞΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ , ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΙΚΕ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ,ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΤΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΕ ΤΙΣ ΜΑΔΡΙΛΕΝΕΣ ΝΑ ΧΕΡΟΝΤΑΙ !

στις 17/04/2016 23:52
Κάτσε genius είσαι μπαρτσελονα δεν γίνεται να λες παίξαμε μπάλα αλλά ήμασταν άτυχοι που δεν κερδίσαμε. 3 σερί ήττες έχεις στο πρωτάθλημα και από εκεί που είχες 9 βαθμούς διαφορά τώρα είσαι ισόβαθμος με ατλεντικο και έχεις ένα βαθμό παραπάνω από ρεαλ.

στις 18/04/2016 00:00
Einai h wra na fanei poia einai h barchelona,krima mia tetoia omada me tetoius paixtes na mas thimizei thn Mantcester United.Eksw apo CL apo mia athletiko pou i me bayern an paiksei i me real an perasei sto teliko tha faei 4 me 5 GOAL.Epishs xanei sto prwtathlima apo mia sociedad kai mia valencia ton teleutaiwn 5 xrwnwn.Den peirazei kai ta 6 CL kala einai,alla oi diafores me REAL einai 2: A)DEKA GRAMMATA (REAL MADRID)DEKA CHANPIONS LEAGUE kai B)h mia legetai BARCHA kai h allh REAL MADRID <<KING OF EUROPE>>.Xairetismata ston louis pou tha mas xairetisei fetos.VAMOS REAL MADRID

στις 18/04/2016 00:01
Φιλε αμα ειδες τον αγωνα θα καταλαβαινες αν παιξαμε καλα ή οχι

στις 18/04/2016 00:06
Ilias21 η Μπάγερν μπορεί να φάει 4άρα η Atletico όχι.

στις 18/04/2016 00:11
Τι εμφανισεις ειναι οι τελευταιες που κανουν γαμω τον χριστο τους..;

στις 18/04/2016 00:13
2kefalos το λες σαν να ειστε ομαδα ρε ,που φτασαμε Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΞΥΛΟΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΑΛΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΠΑΓΕΡΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΥ .. ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΙ!

στις 18/04/2016 00:19
ΕΝΤΑΞΕΙ GENIOUS ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ...

στις 18/04/2016 00:22
Genius μπορεί η barca να έχει καλύτερη ομάδα από την Atletico καλύτερο προπονητή όμως δεν έχει (simeone)

στις 18/04/2016 00:43
I real fa to pari

στις 18/04/2016 00:57
POUOUOUOUYSTAAAAAAAAAAAAAAA

στις 18/04/2016 00:57
RIAAAAAAAAAAAAAAAAA

στις 18/04/2016 00:58
PALI NIOTHOUN ENA TERASTIO AGGOURI STON KOLO AXAXAXAAA KLEO AMPALI

στις 18/04/2016 01:55
Η ομαδα που θα το παρει θα φανει γρηγορα.Μην ξεχναμε το καθαρο πεναλτυ που δεν δοθηκε απο κ λαθος του διαιτητη ηταν χερι στην περιοχη πεναλτυ καθαρο αλλα δεν δοθηκε.Γιαυτο ενταξει τους πηρε απο κατω απο εδω και στο εξης μονο τσαπου θα εχει με οποια ομαδα θα παιξει η Μπαρτα μονο τσαπου και χοντροι.Μετα ολοι θα κλαινε αλλα η τσαπου θα πονα και το πρωταθλημα ειναι παλι Μπαρτζα.Τωρα αδικηθηκαν στο τσαμπιονς λιγκ με το πεναλτυ που δεν δοθηκε αλλα δεν ειναι πουτανες να κλαινε σαν τον ροναλντο.Δεχθηκαν την ηττα και στα αρχιδια τους αυτοι θα ειναι και φετος οι πρωταθλητες και οι αλλοι θα μεινουν με το ΑΧ παει και φετος δεν πειραζει περασαμε με μουφα διαιτητη στα ημιτελικα και ολα καλα.

Στο τελος θα πονεσουν που και η ρεαλ αλλα και η ατλετικο θα μεινουν εκτος.Ενω η Μπαρτζα και κυπελο και πρωταθλημα θα παρει οι αλλοι θα μεινουν μονο με το κριμμα και φετος παλι τσαπου εχει το μενου.

στις 18/04/2016 09:33
εγω τα λεφτακια μου κλαιω που πηρτα ρην μπαρτα με ενα γκολ αβατσο και εχασα μονο αυτο οβερ πορτο. ολντ και μονακο το οβερ τις μπαρτσα ειχαι ενα 1.15 στον οπαπ να μου πης τι ηθελες το 1.30 το -1 τις μπαρτα ετσι μου ηρθε για να χασωω

στις 18/04/2016 12:14
KLAPSE GENIUS ETSI TO PRWTATHLIMA EXEI PAREI FWTIA MIA ISOPALLIA RE POUSTI KAI TO PIRE I ATLETICO

στις 18/04/2016 13:42
Μπραβο τα παλικαρια της Μπαρτσελονας. Πως τα καταφεραν 2 τσιμπουκακια να κανουν σε 1 βδομαδα θελει μεγαλη προσπαθεια! Πρεπει να σταματησει γρηγορα αυτη η κοιλια που εχει κανει τωρα τελευταια η Μπαρτσα και να γινει η ιδια υπερ-ομαδα που ηταν! Δεν μπορω να βλεπω αλλο αυτο το σιχαμα που εδω που τα λεμε κοστιζει κοντα στο δισσεκατομυριο! ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!

στις 18/04/2016 13:49
Paidia kai pali 1o favori i barcelona . dystyxws gia tin foveri atletico poy fetos aksizei double . twra ti egine ? egine oti i omada exei xtisei se mia 3ada poy den mporei kathe mera na einai se forma. meta to MSN to xaos . liges lyseis se kathe thesi.

στις 18/04/2016 13:58
Παρτο και φετος ρε ατλετικο να τρελαθουμε

στις 18/04/2016 15:01
barcha pare ta arxidia mas.....Ysterografo:REAL MADRID axaxaxaxaxaxaxa

στις 18/04/2016 15:44
POUTSAAAAAAAAAAAA OUEFALONAA NO REAFERY N PARTY!! HAHAHAHHAHAHAHAH HALAAA MADRID!!!!

στις 18/04/2016 20:21
VAMOS

στις 19/04/2016 07:01
ξεχαστε τις 39 νικες ξεχαστε οτι ειναι η πιο συνεργασιμη ομαδα απλα το τελευταιο... θα θελατε να ειχατε ομαδα σαν αυτη... visca el barca

στις 19/04/2016 11:00
ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΣΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΑΥΛΙ ΣΕ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ...

στις 19/04/2016 12:51
ΡΕ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΜΑΛΏΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΞΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.