Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση ΈΠΟΣ για Λίβερπουλ (video)

Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση ΈΠΟΣ για Λίβερπουλ (video)



Σε ένα μυθικό παιχνίδι, η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει με 0-2 και 1-3 κόντρα στην Ντόρτμουντ, ωστόσο με γκολ του Λόβρεν στις καθυστερήσεις, πήρε τη νίκη με 4-3 στο «Άνφιλντ» και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ!

Ούτε ο Γιούργκεν Κλοπ δεν πίστευε αυτό που έκανε η Λίβερπουλ! Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ κόντρα στην Ντόρτμουντ, ωστόσο έκαναν την επική ανατροπή (4-3) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, ρίχνοντας στο... καναβάτσο το φαβορί της διοργάνωσης.

Οι ελπίδες της Λίβερπουλ για την πρόκριση έδειχναν να σβήνουν από νωρίς, καθώς στο 9’ η Ντόρτμουντ είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Μχιταριάν (5’) και Ομπαμεγιάνγκ (9’).

Οι «κόκκινοι» χρειάζονταν πλέον τρία γκολ για να πάρουν την πρόκριση, όμως δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Οι παίκτες του Κλοπ πίεσαν για να επιστρέψουν στο ματς και μέχρι το ημίχρονο πλησίασαν αρκετές φορές στο 1-2. Τελικά, στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Οριγκί (48’) κατάφερε να σκοράρει, δίνοντας ελπίδες στην Λίβερπουλ για την μεγάλη ανατροπή.

Το «Άνφιλντ» είχε σηκωθεί το πόδι, όμως στο 57’ ο Ρόις «πάγωσε» τους γηπεδούχους, «γράφοντας» το 3-1 με διαγώνιο πλασέ. Εκείνη τη στιγμή, ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλος της Ντόρτμουντ δεν θα μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα ακολουθούσε…

Η Λίβερπουλ δεν τα παράτησε ποτέ και στο 66’ μείωσε σε 2-3 με εξαιρετικό σουτ του Κουτίνιο. Οι «κόκκινοι» χρειάζονταν άλλα δύο γκολ και στο 77’ ο Σακό έκανε τη μισή δουλειά, ισοφαρίζοντας σε 3-3 με κεφαλιά από την καρδιά της γερμανικής άμυνας.

Η ομάδα του Κλοπ χρειάζονταν ακόμα ένα γκολ για να γράψει ιστορία και τα κατάφερε! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μίλνερ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λόβρεν με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 4-3, χαρίζοντάς την ιστορική πρόκριση στους «κόκκινους»!




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Σχολιασμός

38 σχόλια:

στις 15/04/2016 00:11
ΤΙ ΜΑΤΣΑΡΑ ΘΕΕΕ ΜΟΥΥΥ ΟΜΓΓΓ

στις 15/04/2016 00:13
perastika sou stasouamugdala

ti matsara ti omadara milhse h fanela ths eurwpaikhs liverpool bravo omadaraaaaa pame na to sukwsoume YNWA

στις 15/04/2016 00:14
LIVERPOOLARAAA MOU TI EKANEEES!!

MAS EKLEISES STO DAFNII..FERE MAS TO KUPELLO

στις 15/04/2016 00:14
You Will Never Walk Alone

στις 15/04/2016 00:18
τοξαναλεω θυμισε σιναμα πονγκολ αντι μελορ και μεγαλο στιβεν τζεραρντ(μονο που το ανφιλντ τοτε ηταν εντελως κατηφορικο)

στις 15/04/2016 00:19
mpravo pou katafere k gurise auto to paixnidi..

στις 15/04/2016 00:20
Η Λίβερπουλ αξίζει να πάρει το τρόπαιο μεγάλη πρόκριση σήμερα.

στις 15/04/2016 00:46
Στο τέλος δεν νικάνε πάντα οι Γερμανοί

στις 15/04/2016 00:49
LIVERPOOLARA YNWA

[+]  stasoumugdala στις 15/04/2016 00:53

στις 15/04/2016 01:19
Παρότι δεν με συνέφερε σαν ολυμπιακό γιατί θέλαμε να το πάρει η ντόρνμουντ για να πάμε απευθείας στους ομίλους το χάρηκα γιατί την συμπαθώ την λίβερπουλ. Βέβαια στενοχωρήθηκα για τον παπασταθόπουλο.

στις 15/04/2016 01:22
τι ρουζερπουλ ρε βρωμιαρη..γαμω τον χριστο σου...YNWA

στις 15/04/2016 02:30
stasou prepei na se etsoukse polu re file opos fenetai..krima..

στις 15/04/2016 02:31
parolo auta... ENA MEGALO BRAVO STIN OMADA ME TOUS PIO ISTORIKOUS AGONES EVER!!

στις 15/04/2016 03:04
Μετα απο ενα τετοιο παιχνιδι, με τι καρδια να μπεις σε ενα οποιοδηποτε ελληνικο γηπεδο;

στις 15/04/2016 03:07
Για τον φιλο που του αρεσει ο Γιαννης Βογλης. Αν μετα απο εναν τετοιο αγωνα γραφεις μηνυμα και η πρωτη σου λεξη ειναι "κριμα", χανεις πολλες χαρες φιλε που δινει το ποδοσφαιρο. Δεν εχω προβλημα με την ομαδα που υποστηριζεις, μακαρι να το σηκωσει η Σεβιλλη οπως γραφεις, θα ηθελα ομως και στον τελικο να δουμε ενα παρομοιο παιχνιδι. Ελπιζω να μη σε προσβαλα σε κατι.

στις 15/04/2016 05:25
stasoupoustra ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΗΛΙΘΙΕ EΡΥΘΡΟΛΕΥΚΕ GAY.AΠΟ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΙΣΑΙ ΜΥΡΩΔΙΑΣ ΚΟΠΑΝΕ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΒΡΕ ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΖΥΓΙΖΕΙ Η ΦΑΝΕΛΛΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΧΘΕΣ ΜΟΝΟ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΣΕ ΕΤΣΟΥΞΕ Η ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΑ ΣΟΥ ΜΩΡΗ ΠΟΥΣΤΡΑ?ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΤΟΥ ΛΟΒΡΕΝ ΣΕ ΟΜΟΙΩΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΡΩΜΟΚΟΛΑΡΑ ΣΟΥ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥΣΤΡΑ ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΗ.ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΒΕΝΤΟΥΖΑ.

στις 15/04/2016 07:25
μακαρι να το σηκωσει η Λιβερπουλ να γελασουμε..,,γαυρακια

στις 15/04/2016 08:13
Οπως κ με την μιλαν ξεσκισε χτες την ντορμουντ. Αμυγδαλε πεοθηλασμος μανταμ διαβαζω τα καλυτερα για σενα.

στις 15/04/2016 09:12
Μπράβο ρε Λίβερπουλ, το άξιζες. Polu άστοχο το σχόλιο σου

στις 15/04/2016 09:31
Twra me Klopp tha fate polla mamisia...

στις 15/04/2016 10:52
"Στο ημίχρονο, ο Κλοπ μας είπε να πιστέψουμε σε μια στιγμή, που θα διηγούμαστε στα παιδιά μας" ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΟΠ!

Σηκωσετο λιβερπουλ το αξιζεις ,το εδειξες με θεληση και ιδρωσες αυτη την φανελα! ...

στις 15/04/2016 10:52
emena dn mou to bgazei apo to mialo oti itan karastimeno gia to theathinai.Min sas kanei entiposi an i liverpool dn to parei kan k apokleisti sta hmitelika

στις 15/04/2016 11:04
Απιστευτο! Ακομα δεν μπορω να το πιστευω και να το χονεψω! Δεν πιστευω οτι η ντορτμουντ εχασε ενα ματς που προξγουνταν απο την αρχη.

στις 15/04/2016 11:04
Απογοητευτικα! Ηθελα να το παρει η ντορτμουντ τον τιτλο.

στις 15/04/2016 11:05
Τραγικη η αμυνα της ντορτμουντ

στις 15/04/2016 11:34
καλα μιλαμε για ματσαρα εγινε, χαραχτηκε στην μνημη μου για παντα στη ζωη μ. ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

στις 15/04/2016 12:44
Πανομοιότυπο παιχνιδι με το Champions League 2005 της Κωνσταντινούπολης,Επική ανατροπή,Το χθεσινό επρεπε να ειναι ο Τελικός.

στις 15/04/2016 14:31
για αυτο να βλεπετε μπαλα!!

στις 15/04/2016 15:19
Τσιμπουκαδωρε..που ησουν μωρη πουτανα τοσο καιρο κρυμμενος..; ειδες νικη επιτελους απο την λουζερπουλ και βγηκες απο το λαγουμι σου..; με ατομο που σχολιαζει μονο τις νικες της ομαδας του τζαμπα ασχολουμαι.. πισω στο λαγουμι σου καραγκιοζη

στις 15/04/2016 15:32
Obvious κατανοητο.. δεν ειπες κατι που με προσβαλει...φιλε οι μονες χαρες που παιρνω απο το ποδοσφαιρο ειναι αυτες που μου δινει ο θρυλος..ολες οι αλλες ομαδες μου ειναι αδιαφορες... απλα π.χ στο συγκεκριμενο ματς δεν ειμαι ντορτμουντ..απλα ημουν εναντια στην λουζερπουλ και δεν ηθελα να περασει..οποτε με νοιαζει καθαρα το αποτελεσμα..οποτε κλαιν μαιν..

στις 15/04/2016 15:50
LOIPON paides gia valoume ta pramata se mia seira epeidi nomizo pos einai apla!!oso talento kai na exeis oso taxitita kai omorfa malia vlepe obamegiang reus an den exeis pisti sti niki tsabouka kai pathos opos ayto pou exoun oi paixtes tis liverpool den pas pouthena!!oi paixtes tis dortmund einai oloi san aderfes xtenismenoi kai omorfoi syn yperoptes!!lipamai alla oi germanikoi sylologoi pleon exoun xasei ap tin dunami kai ton tsabouka pou eixan kapote!!!to idio tha patoume kai emeis ap tin atletiko!!aytoi masane sidera emeis pasarela sto gipedo kathodigoumeni ap tin aderfi pou legetai pep!!!An kai fanatikos bayern ofeilo na paradexto oti i pio varia fanela stin evropi einai aytis tis liverpool!!amygdala file i liverpool einai thrylos oxi i moufa omada sou tou peiraia!!etsi grafontai oi thryloi!!sevasmos loipon sti megali liverpool!

στις 15/04/2016 16:32
Συγκρινε λιγο και την βουρτσα με την πουτσα... ΜΠΟΡΕΙΣ..

στις 15/04/2016 19:51
κανετε συγκρισεις οτι ναναι βμεπω σαν κλασικοι ελληναρες και λενε λιβερπουλαρα λες και γεννηθηκανε στο μεγαλο λιμανι της αγγλιας!!! Αυτο βεβαια συμβαινει στης τριτοκοσμικες χωρες και στην ελλαδα για να μην ειμαι αδικος και τουρκια αλβανια!!! στο ιδιο το Λιβερπουλ δεν εχουν παρα την μιση πολη μαζι τους οι αλλη μιση ανηκει στην αλλη μεγαλη ομαδα του λιμανιου! Φυσικα υπαρχουν και η μεταναστες του λονδινου κυριος που υποστυριζουν αυτες της μεγαλες ομαδες!οσον αφορα το παιχνιδι απο την αρχη φαινοταν να παει 8-8 αυτο βεβαια μονο σε μια αγγλογερμανικη μαχη θα γινοταν γιατι δεν ηταν μονο τα γκολ αλλα και αλλες 20 φασεις παρομιες!!!

στις 15/04/2016 19:52
απλα το παιχνιδι εμοιαζε με ρωσικη ρουλετα!

στις 15/04/2016 21:59
Leon-64 ΑΛΒΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΒΡΕ ΤΡΑΧΑΝΟΨΟΛΗ ή ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ?ΑΝΤΕ ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ.ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΣΟ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΒΡΕ ΓΙΔΙ?ΑΝΤΕ ΛΟΥΓΚΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΒΙΖΙΤΑ ΞΕΚΟΛΟΒΑΡΔΟΥΛΟΓΑΜΗΜΕΝΗ.

στις 15/04/2016 22:03
stasoupoustra ΤΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΜΩΡΗ ΑΔΕΛΦΗ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΛΟΧΑΝΙΑ ΤΥΠΟΥ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ,ΝΤΙΕΝΠΡ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΤΙ ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΝΤΕ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΟΛΙΑΣΕΙ.ΤΙ ΧΑΡΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΒΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ?ΜΟΝΟ ΠΟΥΤΣΕΣ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ Η ΚΟΛΑΡΑ ΣΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΣΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΥΤΟ.ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΨΑΡΟΚΑΣΕΛΑ.

στις 15/04/2016 23:46
μωρη ανναμπελ ξεχνας το γαμησι που φαγατε απο την λιβερπουλ και τον τζεραρντ!!!!!ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ η πιο βαρια φανελλα της ευρωπης ΑΝΦΙΛΝΤ το καλυτερο γηπεδο για να δεις μπαλλα!!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.