Σούπερ Λιγκ: Πέρασε με πεντάρα από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός

Σούπερ Λιγκ: Πέρασε με πεντάρα από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός



Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 5-2 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έφτασε τις 7 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Φορτούνης (7’), Ντα Κόστα (30’), Σεμπά (58’), Πουλίδο (69’) και Πάρντο (86’) οι σκόρερ των «ερυθρόλευκων», μείωσαν στο φινάλε με Ουάρντα (88’) και Κάπελ (90’) οι γηπεδούχοι.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εμφατική νίκη με 5-2 και έφυγαν με τρεις βαθμούς από το Αγρίνιο για πρώτη φορά μετά το 2012.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όμως ο Καπίνο σταμάτησε τον Πάουλο στο 5ο λεπτό. Δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Φορτούνη, ανοίγοντας το σκορ στην αναμέτρηση.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απαντήσει και στο 25’ «άγγιξε» το 1-1, όμως το διαγώνιο σουτ του Ουάρντα πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Ντα Κόστα, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ερνάνι.

Ο αμυντικός του Ολυμπιακού θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως το σουτ του επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι του Κυριακίδη. Είχε προηγηθεί η επέμβαση του Έλληνα γκολκίπερ σε απευθείας κόρνερ του Φορτούνη, ενώ στο 45+2’ ο πορτιέρο των γηπεδούχων είπε νέο «όχι», αυτή τη φορά σε απευθείας φάουλ του Έλληνα άσου.

Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης (55)’, όμως ο Καπίνο απόκρουσε το σουτ του Μουνιός. Τρία λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη, πετυχαίνοντας τρίτο γκολ με διαγώνιο πλασέ του Σεμπά.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 69’ ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Σεμπά, αυτός γύρισε στον Πουλίδο και ο Μεξικανός έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Τα γκολ δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο τελευταίο πεντάλεπτο σημειώθηκαν ακόμα τρία τέρματα! Στο 86’ ο Φορτούνης βρήκε τον αμαρκάριστο Πάρδο και ο Κολομβιανός «έγραψε» το 5-0 με κεφαλιά. Δύο λεπτά μετά, ο Ουάρντα μείωσε σε 5-1 με διαγώνιο σουτ (η μπάλα κόντραρε στον Ντα Κόστα και κατέληξε στα δίχτυα) και στο 90’ ο Κάπελ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 10/04/2016 21:07
Πολυ ωραιο ματς..δεν αφησαμε πολλα περιθωρια στον κακομοιρο παναιτωλικο.. η διαφορα ποιοτητας ηταν κατι παραπανω απο εμφανεστατη.. μπραβο θρυλε..

στις 10/04/2016 21:13
ΚΕΡΚΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 10/04/2016 21:14
Απλά και όμορφα. Αέρα περάσαμε και από το κατακόκκινο Αγρίνιο.

στις 10/04/2016 21:35
8rylos 5 asterwn

[+]  mantalos στις 10/04/2016 21:51

στις 10/04/2016 23:45
Γαμω τον πανσεραικο και τον ατρομητο. Πιο στημενοι πεθαινεις.

στις 10/04/2016 23:51
Ερυθρολευκα παραρτηματα: ολυμπιακος ολυμπιακος βολου αρης ηρακλης αστερας τριπολης λεβαδειακος ξανθη ατρομητος πανιωνιος καλλονη πανθρακικος πας γιαννενα βεροια πλατανιας κερκυρα λαρισα ζακυνθος λαμια αιγαλεω καλλιθεα αχαρναικος εργοτελης κισσαμικος ιωνικος πανσεραικος καβαλα καστορια ελευσινα και πολλα ακομη. Αντε γεια!

στις 11/04/2016 00:56
Πουτσα ομορφα και ωραια στους μπαστουνοβλαχος..

στις 11/04/2016 14:05
Δεν μπορεσε να αντισταθει ο Παναιτωλικος. Δυστυχως ειναι βαρυ το σκορ και δεν το αξιζαμε θα λεγαμε. Τελος για φετος, παμε για αλλα. Ρρ μανταλε αμπαλε και αμπνταλε, δηλαδη μετα τους Παναιτωλικους στο Αγρινιο και γενικα στην Αιτ/νια, ποιοι ειναι ρε γατσουλι? Φυσικα και οι Ολυμπιακοι. Απο που εισαι καμαρι μου? Οι γαυροι απλως ειναι πλεον πανελλαδικα, ησυχοι και σχεδον ανοργανωτοι, γιατι ετσι γουσταρουν!Αυτα ειναι της 7 προσωπικα τους. Καβαλα στάλογο τοσα χρονια ρε, δεν διψανε για καταστασεις. Τι να πειτε ρε εσεις οι αλλοι για οπαδικο κινημα βρε? Οτι δεν εχουν συνδεσμο καπου, εξηγησα τι συμβαινει. Δεν σημαινει οτι δεν εχουν και λαο ετσι? Οπως και το αντιθετο, σε μια τεραστια πολη, καμια 50ρια ατομα μοναχα, μπορουν να ανοιξουν συνδεσμο, τι να λεει?

στις 11/04/2016 19:17
piga kai sto mats panaitolikou me olimpiakou kai sto mats panaitolikou me tin aek sto agrinio kai se auto me tin aek itane pano apo 50 atoma kai fonazan oi gauroi oute enas...kai min m peis den edosan eisitiria

στις 11/04/2016 19:38
Έμαθα ότι η θύρα 7 είναι το 90% χρυσή αυγή αληθεύει;

στις 11/04/2016 19:40
Ρε πιτσιρικο μπουφος εισαι? Τι σου λεω παραπανω? Δεν ασχολουνται οι ολυμπιακοι να κανουν εξεδρα και τετοια. Στο γηπεδο ηντουσαν ομως εκατονταδες. Ηρεμα πληρωσαν εισιτηρια και ειδαν τον αγωνα, παρεες και καποιοι μεγαλυτεροι με τα παιδια τους. Δεν χρειαζεται να αποδειξουν κατι οι γαυροι. Εισαι με τα καλα σου ρε? Τι συγκρινεις ρε? Εδω ερχονταν μεσα στην Ν.Φιλαδελφεια τις δεκαετιες του 80 και του 90 και σας επαιρναν την εδρα, πλακα κανεις? Πιτσιρικα που θα μιλησεις κι ολας...

στις 11/04/2016 19:49
2kefalos.. για την θυρα 7 δεν ξερω...παντως η θυρα 4 ειναι 100% βουλγαροι ..

στις 11/04/2016 19:49
Δικεφαλε λειπουμε τωρα απο την νεφουπολη που σπουδασαμε και δεν εχουμε τοση αντιληψη των γεγονοτων. Δεν εμαθες και λαθος, αλλα ειναι υπερβολη το ποσοστο. Ηρεμα, ειναι σαφως μικροτερο. Ολα ομως απ'οτι μαθαινω απο αλανια φιλαρακους εκει στη πολη του νεφους, θα παρουν την κανονικη ροη τους οπως παλια θ.7 με τσαμπουκα δηλαδη,οπως ηταν το ρευμα με τους μετταλαδες μαλλιαδες ροκαδες που κυνηγουσαν τους παντες. Οταν φυγει ο προεδρας, που καποια στιγμη θα την κοπανισταν ετσι?

στις 11/04/2016 19:50
mantalos ρουφα το αυγο σου ρε μπομπιρα... σε εχει ξεβρακωσει ο S.G.W και ουτε να το καταλαβεις δεν εισαι ικανος..οσο το συνεχιζεις τοσο ξεφτιλιζεσαι

στις 11/04/2016 19:58
Stasoumugdala και εσύ χ.α.πρέπει να είσαι

στις 11/04/2016 20:01
Ο ραπτόπουλος το έλεγε χθες στη μαρμίτα.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.