Ρανιέρι: «Ποια Ιταλία; Για… πάντα στη Λέστερ!»

Ρανιέρι: «Ποια Ιταλία; Για… πάντα στη Λέστερ!»

Αφορά τον αγώνα ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΛΕΣΤΕΡ


Την επιθυμία του να κλείσει την καριέρα του στην Λέστερ εξέφρασε ο Κλαούντιο Ρανιέρι, βάζοντας τέλος στα σενάρια περί ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας της Εθνικής Ιταλίας.

Ο Αντόνιο Κόντε θα αποχωρήσει από την Εθνική Ιταλίας μετά το Euro 2016 προκειμένου να αναλάβει την Τσέλσι και το όνομα του Κλαούντιο Ρανιέρι είχε ακουστεί για τον πάγκο της «σκουάντρα ατζούρα».

Ωστόσο, ο Ιταλός τεχνικός ζει τον… μύθο του στην Λέστερ και δήλωσε διατεθειμένος να κλείσει την καριέρα του στην αγγλική ομάδα:

«Νιώθω ωραία στη Λέστερ και δεν σκέφτομαι να φύγω. Πιστεύω ότι θα είναι ο τελευταίος μου σύλλογος. Ελπίζω να μου προσφέρουν μακροχρόνιο συμβόλαιο. Πέντε ή έξι χρόνια και μετά θα μπορώ να σταματήσω την καριέρα μου εδώ» δήλωσε ο Ρανιέρι, ο οποίος κλήθηκε να αποκαλύψει το… μυστικό της επιτυχίας της Λέστερ:

«Μυστικό; Δεν υπάρχει κάποιο μυστικό. Η επιτυχία μας βασίζεται σε έναν συνδυασμό γεγονότων. Οι μεγάλοι της Πρέμιερ Λιγκ δεν κάνουν τη σεζόν που θα ήθελαν, σε αντίθεση με μας, που κανείς δεν περίμενε ότι θα φτάναμε έως εδώ. Όταν ανέλαβα την ομάδα, ο πρόεδρος μου είπε ότι δουλειά μου θα είναι να κρατήσω την ομάδα στην κατηγορία για τα επόμενα δύο χρόνια. Ο πρόεδρος είναι φιλόδοξος αλλά προσγειωμένος. Μετά από αυτά τα δύο χρόνια, ο στόχος θα ήταν να κυνηγήσουμε την Ευρώπη. Όμως τα πάντα άλλαξαν φέτος» δήλωσε ο Ιταλός και πρόσθεσε:

«Παρόλα αυτά, δεν έχουμε πετύχει τίποτα ακόμα. Όλοι περιμένουν να σηκώσουμε την Πρέμιερ Λιγκ. Είναι απίστευτο που ένα μικρό κλαμπ κάνει αυτή τη σεζόν στην εποχή των μεγάλων χρημάτων. Εάν ήμασταν η Τσέλσι, η Σίτι ή η Άρσεναλ, θα σκεφτόμασταν τον τίτλο. Δεν είμαστε όμως. Είμαστε ένας μικρός σύλλογος και θα πρέπει να παίρνουμε τα πράγματα πιο σιγά. Πετύχαμε τον πιο σημαντικό στόχο μας. Είμαστε ήδη νικητές γιατί του χρόνου θα παίζουμε στην Πρέμιερ».




Στοιχεία για τον αγώνα: ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΛΕΣΤΕΡ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.753.002.301.921.581.431.251.3
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
3.251.852.851.701.80
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.951.683.3530.00

Σχολιασμός

10 σχόλια:

στις 16/03/2016 18:24
ΟΧΙ ΡΕ ΡΑΝΙΕΡΙ,ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΑΛΑΦΟΥΖΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΙΤΑΛΟ .

[+]  stasoumugdala στις 16/03/2016 18:30

στις 16/03/2016 19:33
o ranieri einai o kyrios poy prospathise na teleiwsei kati fyntania toy soyltanatoy toy fataoyl kai ton fagane me tin mia i manantzaraioi.giati paixti gia ethniki maniati siova prepei na exeis poly fantasia na kaleseis.

στις 16/03/2016 19:57
Simoenson πολλες φορες μιλας σωστα αλλα καποιες φορες το κομπλεξ σου σε κανει πιο γραφικο και απο την σαντορινη ρε φιλε...

Στακμαν δεν ειναι καιρος για θαυματα..

στις 17/03/2016 02:10
Ρανιέρι από την αρχή που ήσουν στην Μονακό έκανες θαύματα και κατάφερες να την ανεβάσεις και να φτάσεις την 2 θέση κόντρα στην Πάρι..αξίζεις και είσαι μεγάλος.. κρίμα που όταν πήγες στην ενθική τρέχαν να σε φάνε όλοι.. είσαι μέσα από τους καλύτερους και ΤΟΠ προπονητές.. Μπράβο σου και μακάρι να πάρεις το πρωτάθλημα respect για ότι κάνεις φέτος με την Λεστερ!

στις 17/03/2016 02:36
ο ρανιερι μπορει να ειναι καλος προπονητης η τυχοδιωκτης, αλλα η επιτυχια της λεστερ μεχρι στιγμης δεν οφειλεται σε αυτον. αφειλεται αποκλειστικα σ αυτο που παραδεχεται και ο ιδιος στη δηλωση του. οτι δηλαδη ολες οι μεγαλες και δυνατες ομαδες της πρεμιερ ειναι ντεφορμε η εχουν προβληματα με προπονητες η τραυματισμους. αν οι σιτι, μαν.γιου, αρσεναλ, τσελσι και λιβερπουλ ηταν στα καλ τους φετος, η λεστερ θα ηταν καπου στη μεση του πινακα και κανεις δεν θ ασχολουνταν μαζι της η με τον ρανιερι. αν τελικα καταφερει να παρει πρωταθλημα φετος και δεν ξεφουσκωσει στο τελος, θα ειναι ενα θαυμα παρομοιο με το ελληνικο θαυμα στο γιουρο. κι εμεις ετσι το πηραμε το γιουρο. ολοι οι μεγαλοι ηταν ντεφορμε και με προβληματα το 2004. τα φαβορι ηταν η πορτογαλια και η τσεχια. εγω παντως ημουν τοσο κωλοφαρδος εκεινη τη χρονια που κερδισα 2000 λιρες αγγλιας στο στοιχημα γιατι ειχα πονταρει 20λιρες με 1 προς 100 στην ελλαδα στην βουλγαρια και στην λετονια. τοσο το εδιναν οι μπουκις στην αγγλια πριν αρχισει

στις 17/03/2016 02:39
πριν αρχισει το γιουρο. εκτος αυτου ειχα κλεισει και μια εκδρομη για 2 ατομα για λισαβωνα με εισητηρια για τον τελικο. ετσι ειδα την ελλαδα να κερδιζει τοο γιουρο ζωντανα εκανα και την εκρομουλα μου κι ολα αυτα εντελως ΤΖΑΜΠΑΑΑ!!! τετοια κωλοφαρδια δεν υπαρχει! κριμα που δεν ειχα την ιδια εμπνευση με τη λεστερ και φετος. για να δουμε ομως θα το παρει? η θα ξεφουσκωσει στο τελος? εχω τις αμφιβολιες μου... χαχα!!!

στις 17/03/2016 10:58
mono h tottenam thn kunhgaei me 2 gkeles isws to xasei...arsenal kai city apexoun polu.

στις 17/03/2016 14:33
ranieri ela ston ari na mas pas eyrwpi

στις 17/03/2016 23:25
exei porothei o ranieri

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.