Δίωξη στα Χανιά για τα ματς με τον Ολυμπιακό

Δίωξη στα Χανιά για τα ματς με τον Ολυμπιακό



Πειθαρχικές διώξεις κατά του ΑΟ Χανιά για χειραγώγηση και των δύο φετινών αγώνων με τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο άσκησε ο αναπληρωτής υπεύθυνος άσκησης δίωξης ποδοσφαιρικών αδικημάτων, Στέφανος Μπαξεβάνης.

Οι Χανιώτες κατηγορούνται ότι «χειραγώγησαν» και τα δύο παιχνίδια Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό έπειτα από τις εκθέσεις του συστήματος ανίχνευσης στοιχηματικής απάτης της UEFA.

Συγκεκριμένα, η κρητική ομάδα κατηγορείται για «προκαθορισμό αποτελέσματος αγώνα για στοιχηματικούς λόγους» και για «επηρεασμό για χειραγώγηση αγώνα» σύμφωνα με τον πειθαρχική δίωξη.

Υπενθυμίζεται ότι οι δύο αγώνες είχαν γίνει στις 7 και 13 Ιανουαρίου για την φάση των «16» της διοργάνωσης και ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 4-1 στα Χανιά και στην ρεβάνς με 6-0.

Επίσης, δίωξη με τις ίδιες κατηγορίες ασκήθηκε στον Κισσαμικό για τον αγώνα πρωταθλήματος της Football League με τον Πανσερραϊκό και στην Παναχαϊκή για τον αγώνα με την Καλλιθέα.

Αναλυτικά η ενημέρωση:


«Ενημερώνουμε ότι ο αναπληρωτής υπεύθυνος άσκησης δίωξης ποδοσφαιρικών αδικημάτων Στέφανος Μπαξεβάνης άσκησε πειθαρχικές διώξεις κατά:

- Της ΠΑΕ Κισσσαμικός ΠΓΣ, νομίμως εκπροσωπουμένης, για πράξη που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 20 και 22 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, σε συνδυασμό με το άρθρο 27 παρ.3 του Κώδικα Δεοντολογίας (αγώνας Πανσερραϊκός - Κισσαμικός, πρωτάθλημα Football League, 14/2/2016).

- Της ΠΑΕ Χανιά ΑΟ, νομίμως εκπροσωπουμένης, για πράξη προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 20 και 22 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, σε συνδυασμό με το άρθρο 27 παρ.3 του Κώδικα Δεοντολογίας (αγώνας Χανιά - Ολυμπιακός, Κύπελλο Ελλάδας, 7/1/2016).

- Της ΠΑΕ Χανιά ΑΟ, νομίμως εκπροσωπουμένης, για πράξη προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 20 και 22 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, σε συνδυασμό με το άρθρο 27 παρ.3 του Κώδικα Δεοντολογίας (αγώνας Ολυμπιακός - Χανιά, Κύπελλο Ελλάδας, 13/1/2016).

- Της ΠΑΕ Παναχαϊκή ΓΕ 2005, νομίμως εκπροσωπουμένης, για πράξη που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 20 και 22 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, σε συνδυασμό με το άρθρο 27 παρ.3 του Κώδικα Δεοντολογίας (αγώνας Παναχαϊκή - Καλλιθέα, πρωτάθλημα Football League, 31/1/2016)
»




Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
4.303.351.671.901.601.881.21
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
4.601.922.151.821.68
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.951.703.3030.00

Σχολιασμός

32 σχόλια:

στις 15/03/2016 17:17
ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΤΕ? Ο ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ 6-2 ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ,ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΜΕΝΟ? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΞΗ ΓΚΟΛ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ?

στις 15/03/2016 17:17
ΑΟΧ και πλατανιας και τα 2 παραρτηματα του χοντρο. δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι gay-roi στην κρητη ειναι στα χανια

στις 15/03/2016 18:21
Ρε τα χανια μπράβο στήνουν τα ματσακια μονοι τους......εντελως τυχαια με τον οσφκ.. Ποσα λεφτα εχει βγαλει ρε παιδια ο αλη μπαμπας απο το στοιχημα...;;;;

στις 15/03/2016 18:51
ναι ενω ολοι οι υπολοιποι στην κρητη δεν ειναι ολυμπιακοι..

στις 15/03/2016 18:55
Ολες οι ομαδες διωξεις, προστιμα κ.α. ολες εκτος τον ολυμπιακο!!!!!!

[+]  Egoist13 στις 15/03/2016 18:57

στις 15/03/2016 18:58
ανυπαρκτος εισαι στην κρητη βλακα,πιο ανυπαρκτος και απο τις βαζελες, αντε βγαλε τα κοκκινα γυαλακια που φορας και τραβα ψαχτο, οπου σας πετυχαινουμε και ειδικα στο ηρακλειο τρωτε φαπες

στις 15/03/2016 19:23
g.4 χανια δεν εισαι πουθενα.. ρεθυμνο εισαι πιο ανυπαρκτος και απο τους ανυπαρκτους, λασιθι ουτε για δειγμα.. μιλα συγκεκριμενα για ηρακλειο και αυτο μετα απο κανενα ματς με αθηναικη ομαδα που πατε καμια 20αρια σε κανενα 12χρονο να του παρετε μπλουζα-κασκολ ξερεις εσυ,γιατι για παραεξω δεν σε παιρνει.. μην παραμυθιαζεσαι..

στις 15/03/2016 19:25
Μη λέτε μαλακίες για οτν Ολυμπιακό άμπαλοι των υπόλοιπων ομάδων, τα πιτσιρίκια στις αλάνες είναι πιο καλοί και εντάξει από εσάς.

στις 15/03/2016 19:54
ρε τι ναρκωτικα παιρνετε? χαχα η αλλη λεει οτι ολο το ηρακλειο ειναι γαυροι, ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, για ελα στο ηρακλειο και θα δεις τι μπουκετα θα φας αν πεις οτι εισαι γαυρινα η γαυρος

στις 15/03/2016 20:02
to hrakleio exei merikous gaurous....1/4

στις 15/03/2016 20:35
ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ:

ΚΑΡΚΙΝΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.

στις 15/03/2016 20:35
ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟ.

στις 15/03/2016 20:35
ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ!

στις 15/03/2016 20:40
Σωραιος στακμαν..

στις 15/03/2016 20:54
Stakman εχεις χασει την μπαλα και μπερδευεις την πουτσα με την βουρτσα.

Ο,τι

στις 15/03/2016 20:57
Ελα κεντρο πουστογαυρινα και θα τα πουμε πολυ καλα

στις 15/03/2016 21:02
Hardcore καταστασεις στα σχολια..χαχαχαχα

στις 15/03/2016 21:19
Στακμαν ελπιζω να εισαι καλυτερος σαυτα , γιατι στα απλα σημεια εισαι ασχετος ( χθες 1/4 ρε? Ψαχαχαχααχχαχα)

στις 15/03/2016 21:30
Χθες εδωσες 4 σημεια σε σχολιο δεν μιλησα για τα 7+ φυσικα.

στις 15/03/2016 22:08
Δν το σωζεις. Αστο.

Πανε παιξε 8ο κορνερ .

στις 15/03/2016 22:44
ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΟΠΑΔΙΟΥ ΑΛΛΟΙΩΣ ....ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΟΛΠΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠ ΕΞΩ..ΤΕΛΟΣ Η ΜΠΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ...ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ? ΜΙΑΣ Κ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΕ ΒΑΘΙΑ ΝΟΗΜΑΤΑ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ???

στις 15/03/2016 22:45
ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΝΤΗΛΕΡ ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ???

στις 15/03/2016 22:45
Παντου αυτος ο Ολυμπιακος ρε συ...Οπου στημενο ματσ τσουυυππ διπλα..!!!!!!

στις 16/03/2016 00:06
xaxaxaxa

στις 16/03/2016 00:47
Σαν κριτικα σκεπτόμενος πολίτης θα ήθελα αν μπορούσε να μου απαντησει κάποιος στο ερωτημα :γιατί ο Ολυμπιακός δν τιμωρείται αφού ήταν στημένο? Να στηθεί ματς από μια πλευρά είναι αρκετά δύσκολο κατά την αποψη μου. Αφοη δεν ασκειται δίωξη κατά του Ολυμπιακού τοτε πως γίνεται να είναι στημένα τα ματς? Μήπως δεν ισχύει τίποτα από αυτά και εξυπηρετούνται αλλά συμφέροντα ? Τροφή για σκέψη φίλοι μου

στις 16/03/2016 00:49
ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΔΙΩΞΗ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ !!! ΠΑΜΕ ΣΤΟ CHAMPIONS LEAGUE 8/3 9/3 KAI SHMERA 16/3 ??? 2 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ CL HMIXΡΟΝΑ ΤΕΛΙΚΑ >>>> 8/3 ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Χ/1 9/3 ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Χ/2 ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ??? Χ/Χ ΚΑΙ ΤΑ 2 !!!!! ΤΥΧΑΙΑ !!!

στις 16/03/2016 08:07
Τελικα ολοι θα κατηγορηθουν για χειραγωγηση παιχνιδιων και αλλα παραπτωματα ποδοσφαιρικα εκτος απο τον ολυμπιακο.. γελανε και οι πετρες σκουπιδια

στις 16/03/2016 13:56
ειπα οτι αν..!!! στηνονται παχνιδια αυτο ειναι σε πληρη γνωση αυτου που κανει το μπατζετ στην ομαδα, επισης ο stakman εχει δικιο αλλα απο αλλη σκοπια ..πχ οταν βλεπεις μια ομαδα που το διπλο δινει 5.8 κ στο 4ο λεπτο κερδιζει 0-1 κ τελειωνει ο αγωνας 0-1 χωρις μια κιτρινη καρτα ?? κ η γηπεδουχος ειναι βαθμολογικα αδιαφορη..αυτο τι ειναι??

στις 16/03/2016 16:04
san dn ntreponte ta xania katsan xasan ap ton olympiako k sta 2 paixnidia gia na kanomisoun kapoioi..sa dn ntrepomaste posa paixnidia fetos mas evgalan ta matia oti itan stimeta k dn milise kanenas k tha mas poune gia ta xania me ton olympiako..ligi tsipa

στις 16/03/2016 21:03
AAAA re gauroi,telika mono emeis sas gamisame fetos,einai auto pou lene:SAS PHRAME THN PARTHENIA KAI APO TO POLU POUTSO KANATE KAI STHRWSEI....KAI ANARWTIEMAI POIOS O LOGOS GIA NA ZEIS AFOU THN MANA SOU GAMAEI AEKTZHS...

στις 20/03/2016 21:37
den exei na kanei me ton olimpiako apla peskane xalia na fane gol na pame tamio afto mas lei

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.