Με εξοντωτικές ποινές απειλείται ο ΠΑΟΚ

Με εξοντωτικές ποινές απειλείται ο ΠΑΟΚ



Πειθαρχική δίωξη στον ΠΑΟΚ για τα επεισόδια στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό άσκησε ο ποδοσφαιρικός εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Σιμιτζόγλου, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να απειλείται με εξοντωτικές ποινές.

Με τον… μισό πειθαρχικό κώδικα βαρύνεται ο ΠΑΟΚ για όσα έγιναν στο ντέρμπι Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Ο ποδοσφαιρικός εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Σιμιτζόγλου άσκησε πειθαρχική δίωξη στον «δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος κατηγορείται για:

1. Ρίψη αντικειμένων πριν ή μετά τον αγώνα, η οποία επισύρει 8 έως 20 χιλ. ευρώ πρόστιμο και μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών.

2. Ρίψη αντικειμένων στη διάρκεια του αγώνα, η οποία επισύρει 20 έως 50 χιλ. ευρώ πρόστιμο και μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών.

3. Είσοδο οπαδών στον αγωνιστικό χώρο η οποία:

α) αν συνοδεύεται από βιαιοπραγίες και φθορές, επισύρει 70 έως 150 χιλ. ευρώ πρόστιμο, 2-4 αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών, μηδενισμό στον αγώνα και αφαίρεση τριών βαθμών από το πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη (αν εκδικαστεί στα πλέι-οφ, θα αφαιρεθούν από τα πλέι-οφ).
β) αν δεν υπάρχουν βιαιοπραγίες και φθορές, επισύρει 50 έως 90 χιλ. ευρώ πρόστιμο, 1-2 αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών, μηδενισμό στον αγώνα και αφαίρεση τριών βαθμών από το πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη.

4. Εκτεταμένα επεισόδια μέσα στον αγωνιστικό χώρο, τα οποία επισύρουν 70 έως 150 χιλ. ευρώ πρόστιμο, 2-3 αγωνιστικές και αφαίρεση τριών βαθμών. Οι ποινές μπορεί να ισχύσουν και αθροιστικά!

Να σημειωθεί ότι λόγω της απεργίας των δικηγόρων, είναι άγνωστο πότε θα εκδικαστεί η υπόθεση. Αυτό σημαίνει ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να εκτίσει ποινές μέσα στα πλέι-οφ, ενώ η αφαίρεση βαθμών μπορεί να γίνει από τη βαθμολογία των πλέι-οφ και όχι από τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά η δίωξη:

«Σας ενημερώνουμε ότι ο Υπεύθυνος Άσκησης Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων κ. Κωνσταντίνος Σιμιτζόγλου άσκησε σε βάρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, νόμιμα εκπροσωπούμενης, πειθαρχική δίωξη για αδικήματα που τελέσθηκαν στον ποδοσφαιρικό αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός (2/3/2016, Κύπελλο Ελλάδας, 5η φάση) και τα οποία προβλέπονται και τιμωρούνται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 1, 2, 3, 14, 15 παρ. 1, παρ. 2 εδ. α, β, παρ. 3 Α, παρ.3 Β εδ. α, β, γ, παρ. 4, παρ. 6 εδ. α, γ, δ, παρ. 7 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ».



Ομάδες που αφορά: ΠΑΟΚ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

[+]  FORTOUNHS-17 στις 10/03/2016 17:08

στις 10/03/2016 17:25
να απολυσουμε την μανα σου δηλαδη??

στις 10/03/2016 18:58
Οπαδοί της πλάκας, μίζερα ανθρωπάκια που νομίζουν ότι με το χουλιγκανισμό είναι άντρες. Διαλυθείτε και από σύλλογος να ησυχάσουμε.

στις 10/03/2016 19:08
ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΓΚΑ....

ΓΕΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΑΥΡΟΙ... Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ..ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ

στις 10/03/2016 19:15
re paidia den 8elete n katalavetai pos auto pou ekanan oi opadoi tou paok (pou den tous dikaiologw me tipota ) itane gia olo auton kairo pou i dietisia edw eunoei ton olibiako to penalati (den itane swsto pou den to edwse alla ama itane to idio skin iko ston olibiako 8a to edine kai kokini karta malista ) exoume bouxtisi apo ton marinaki kai n sas pw kai kati o olibiakos 8a itane kaluteri omada ama duskoleutan n parei t apotelesma pou borei n ta parei kai xwris tin dietisia , auto to 8ema prepei n teleiwnei gaiti katasrefoume to prwta8lima mas , o olibiakos einai i kaluteri omada fetos makran apo tis alles alla borouse na to apodiksi kai xwris tin dietisia kai 8a ta pigene kai kalutera stin eurwpi :) makari n alaksoune t pragmata paidia , oso gia ton paok krima pou katelikse etsi to game alla o paok borouse tin isopalia pisteuw kai xwris to teleutaio episodeio tin aksize apla

στις 10/03/2016 19:33
Ελατε το σαββατο στο Αγρινιο να σας περιποιηθουμε. Δεν εχετε ομαδα και στον πρωτο γυρο, επρεπε να φυγουμε νικητες, αφου χασαμε τρομερες ευκαιριες. Μολις εχουν περασει 40 χρονια απο την ημερα που το 1976 φαγαμε το αυτι του διαιτητη Ραμμου, που σας ευνοουσε ολο τον αγωνα κι εδωσε μαιμου πεναλτυ και μμπηκαν ολοι μεσα!Ναι κουφαλες μου με σας εγινε αυτο και οι γνησιοι Παναιτωλικοι δεν ξεχνουν. Διαιτητη θυμισου τον Ραμμο και τ'αυτι σου...

στις 10/03/2016 20:49
Καλα να παθουν οι βουλγαροι..τοση ασυλια ειχαν τοσα χρονια για οσα επεισοδια κανουν στο μπουρδελο τους... αρπαξτε το μαντζαφλαρι πουτανοπαιδα..

στις 10/03/2016 21:17
poutanas gie stasoumygdala tha se kapsw me thn poutana thn mana sou sa pontikia poutanas gie

στις 10/03/2016 21:33
Gimnasia χτυπα τον κωλο σου να πεσουν οι καποτες βρε καρκινιαρη..

στις 10/03/2016 22:58
stasoumugdala πρεπει εκτος απο τα λυγμενα που περνεις να εισαι και πολυ ηλιθιος μαλακας

στις 10/03/2016 23:03
palio mounopano stasoumugdala den mporeis na katalabeis pos eistai i megaliteri paraga stin europi kai o kosmos tou paok kai ton allon omadon exei barethei kathe xronia tis idies pousties. kai an mas xanapoklaseseis boulgarous trexa na psazeis tin manoula sou!!!!!

στις 11/03/2016 00:01
ΜΑΛΑΚΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕ ΣΤΑΣΟΥΜΥΓΔΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΕ ΣΟΥ ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥΤΑΝΟΠΑΙΔΟ.ΠΑΟΚΤΖΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΒΟΥΛΓΑΡΟ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΡΟΒΑΤΟ

στις 11/03/2016 01:50
ok, dld o osfp fteei pou mpikane opadoi tou paok? dld tous eipane mpite mesa na faei pines omada sas! ena prama exo na po! oso sfageas kai na einai o diaititis,den simeni oti i omada pou sfaxtike mpori na ta kani ola mpordelo dld imarton pedia! dld mialo theli oti tha erthoun pines me tis mlkies pou kanoune? kathe xrono to idio paramithi! eite aektzides,panathinaikoi,kai tora o paok! etsi dinete aformes! kai o osfp glentaei!

στις 11/03/2016 07:10
ola ayta gia ena malaka dietiti

στις 11/03/2016 12:02
Ρε αγελαδα ντροπη του παναθηναικου εσυ κ ο νοργουιτς ντροπιαζεται τους οπαδους οταν προκαλεισαι τι θα κανεις? υπομονη? στη ριζουπολη τα θυμασαι τα αισχη που εκανε ο γαυρος ? τιμωρηθηκε ?εδω του δωσανε κ πρωταθλημα στα χαρτια που ηταν της αεκ.

στις 11/03/2016 12:53
Εχει περασει πανω απο μια δεκαετια και ακομα την ριζουπολη βλεπετε στους εφιαλτες σας..χαχαχαχα ακουτε ριζουπολη και φευγουνε τσισακια...

στις 11/03/2016 17:29
εσυ μυγδαλε πρεπει να εχεις φαει πολυ φαπα κ ροχαλα κ βγαζεις τα πωθυμενα σου εδω. να σου θυμισω οτι οπαδους ο παο δεν ειχε κ το αναφερω απο αποψη τιμωριας . Βεβαια τι σου λεω οταν σε κραζουν οολοι απο πανω.

στις 11/03/2016 19:59
Πωωω μαλακα με τι καθομαι και μιλαω..εκτιθεσαι.. στην ριζουπολη ειχατε οπαδους βρε βλημα.. πριν πεις την παπαρια σου ρε νηπιο μπες εστω και τσεκαρε κανενα βιντεο.. γτ αποτι σε κοβω δεν ζουσες στον βιασμο αυτο.. καλο βραδυ μπομπιρα..

στις 11/03/2016 23:06
Αμυγδαλε πιστεψε με το 18χρονο εισαι εσυ βλακακο κ κακως ασχολουμε μαζι σου στα ρχιδια μου κ η ριζουπολη αλλα τι λεω εσυ εχεις στραβωθει ολη μερα εδω φανταζομαι για γυναικα με τον καρεμπε θα την βρισκεις.κακως απανταω δεν κρατιεμαι αρχιβλακα κραζεις τους θεσσαλον/κιους κ τους ελληνες 'πονηρο αλβανο'

στις 12/03/2016 00:29
Του χρόνου η παοκάρα θα μας φέρει το πρωτάθλημα στο πύεκο το λευκο

στις 13/03/2016 02:42
Εγω για οσους ξερουν ειμαι απο την γνωστη λεσχη του betmaker πανθηρας γνωστος για οσους ξερουν..συνεπως κανεις δεν μπορει να αναφερθει οτι δεν ειμαι αντικειμενικος...Ο Γαυρος 20 χρονια που παιρνει πρωταθληματα εκτος απο του 2007 που το ''εκλεψε'' απο την ΑΕΚ στα χαρτια ολες τις υπολοιπες χρονιες ειχε μακραν την καλυτερη ομαδα με διαφορα χαους απο την δευτερη...Ολοι μιλαγανε για μια παραγκα που ολοι ξερουμε οτι υπαρχει πριν γεννηθει ο Μαρινακης με τον Βαρδι δημιουργο και τον Μελισσανιδη συνεχιστη της δυναστειας κανοντας μια ιστορικη αναδρομη στο παρελθον μεχρι σημερα...Αυτος ο Παοκ που οταν κερδιζε ο γαυρος στην Τουμπα και πεφτανε μεσα τσιμεντολιθα και κοτρονες απο οικοδομες με αποτελεσμα να χαιζεται ο καθε διατητης που ανεβαινε απανω και να δινει πεναλντια ή να μεταφερει το καθε παιχνιδι με ανυπαρκτα φαουλ στην μικρη περιοχη του φιλοξενουμενου στην Τουμπα ποτε μα ποτε ομως το γαμημενο δεν ειδαμε σε αυτη την γαμημενη χωρα που ζουμε ο ΠΑΟΚ να τιμωρηθει για ολα αυτα τα επεισοδια....ΑΝτε ν

στις 13/03/2016 02:42
ΑΝτε να το δω φετος και μετα ας πεθανω...Μετα λενε ορισμενοι ιθυνοντες μα γιατι μαχαιρονοντε οι χουλιγκανς μεταξυ τους ποιος δημιουργει την βια???Μα βρε καριοληδες αν ειχε τιμωρηθει ο ΠΑΟΚ απο την πρωτη στιγμη που επεσε ο πρωτος τσιμεντολιθος το 1980 στην ΤΟΥΜΠΑ με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ τοτε δεν θα ειχαμε φτασει μεχρι εδω που φτασαμε σημερα....ΟΤΑΝ ο Βαρδινογιαννης εβγαζε εξω τους Παοκτζηδες απο την φυλακη οταν ειχαν επιτεθει στον συνδεσμο του ΠΑΟ στην ΑΘΗΝΑ οταν ο Βαρδινογιαννης αβανταρε τα επεισοδια τοτε που εκανε κουμαντο στο ΕΛληνικο ποδοσφαιρο και ηθελε ο γαυρος να μην φευγει ποτε απο την Τουμπα νικητης ειτε πεφταν τσιμεντολιθα στο γηπεδο ειτε οχι ,τοτε ποιος ειχε πιστεψει οτι η τροπη που θα επαιρναν τα πραγματα θα ηταν διαφορετικη οταν θα ηταν στα πραγματα ανθρωπος του ΟΣΦΠ???ΕΕΕΕΜ ετσι πανε αυτα,....Να τιμωρηθει ο ΠΑΟΚ με τιμωρια παραδειγματικη διαφορετικα σε αυτο το μπουρδελο το ΕΛληνικο πρωταθλημα δεν προκειται ποτε να αλλαξει κατι....ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ!!

στις 13/03/2016 02:55
ΚΑΙ τι εννοω γαμω τα σπιτια τους...Οταν λεμε για χρηματικες ποινες τα ποσα που καταγραφονται ειναι κωμικα....Ειναι απλα τα πραγματα -3 βαθμους απο την νεα χρονια οπως ετρωγε ο γαυρος οτνα πεφταν τουβλα στο Καραισκακης ενα φεγγαρι...τοτε που εκανε κουματο ο Βαρδινογιαννης που λεγαμε σε ολα τα επιπεδα μεχρι και τις δικαστικες αποφασεις....Τσιμεντολιθα στην Τουμπα τιμωρεια μηδεν...ΤΟυβλα στον Πειραια -3 ο γαυρος απο την επομενη χρονια....Τετοιες τιμωριες χρειαζονται οχι που φτασαμε 2016 και δεν μπορει να μετακινηθουν οι οπαδοι...Ποιος δημιουργησε την βια στα γηπεδα και βγαζουν πλεον μαχαιρια οι ultras??Eγω θυμαμαι οταν ημουν στα πραγματα ηταν απαγορευτικος αγραφος νομος τα μαχαιρια και οι καβατζες στα ντου των ultras μεταξυ τους...Δεν φταινε για ολα οι οπαδοι οι καριοληδες που δεν τηρουσαν την νομοθεσια φταινε και συφιαλιασανε τον κοσμο του Ολυμπιακου...Και να τα αποτελεσματα πρωταθλητης για 20 συνεχομενα χρονια ο γαυρος αυτο καταφερε ο Βαρδινογιαννης και οι αβαντες του στο τοτε παραρτημα

στις 13/03/2016 02:55
του τον ΠΑΟΚ..

στις 13/03/2016 03:20
@msv98 εγώ είμαι η ντροπή των οπαδών γιατί μορή Λουκιά??Επειδή φωνάζω στην Θύρα 13 οτί ο πουσταράς ο μασονός ο Αλαφούζος δεν πρόκειται να φέρει παίκτες τύπου Ζάγιετς,Ρότσα,Βαζέχα,Χένρικσεν??Και επιτέλους ξυπνήσαμε εκεί στον ύπνο της διατησίας που πιπιλάγαμε??για ρώτα την μαμα σου που με ξέρει καλύτερα να σου πει αν είμαι η ντροπή των οπαδών..Με ποίους ρε καραγκίοζη θα πάρεις το πρωτάθλημα απο τον γαύρο??Εχεις μηπώς Καραγκούνη,Σειταρίδη,Βλάοβιτς???ΟΧΙ και όταν τους είχαμε ο γαύρος τότε είχε Καρεμπέ,Τζιοβάνι,Ζε Ελίας,Ριβάλντο,Γιαννακόπουλο κλπ κλπ...Που αδικήθηκαμε ρα κακομοίρη όταν θα παίρναμε το πρωταθλημά απο τον γαύρο με τον Κυράστα και τον διώξαμε με κλωτσίες επείδη φάγαμε πάλι ντότρια στο ντέρμπι ??Θα σου έπαιρνε πρωτάθλημα ο Μαρκαρίαν?? Ααα ρε ζώα έχουμε γεμίσει με πατατάκιδες εκεί στην λεφώρο για αυτό γίναμε πανιώνιος χωρίς να θέλω να προσβάλω τον ιστορικό σύλλογο του νίονιου...βόδυ τολμάς και βγάζεις γλώσσα..

στις 13/03/2016 03:40
Θα μου πείτε εμένα γαμιολάκια όλα..Που πρόσπαθώ εδω και πόσες δεκαέτιες να κάνουμε πέσιμο σε σύνδεσμο του γαύρου στον Πειραιά και μου είσαστε μέχρι καμία Καλίθεα και αυτό αν σας αφήσει η μαμά σας...Δεν έχουμε αξίωθει να πάμε ποτέ σοβαρή πορία στον Πειραία με όλες αυτές τις αρχιδίες και συνέχιζετε να συφιλιάζετε τους γαύρους..Εμείς πάμε όμως και σπάμε τα κεφάλια μας και τρώμε ''τσίμπιες''...κουράδια επιστήμονες του pc..την τύφλα σας δεν ξέρετε...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.