Σούπερ Λιγκ: Ανέστησε τον Πανθρακικό ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στην Κομοτηνή με γκολ του Χατζηισαΐα, ωστόσο ο ψυχωμένος Πανθρακικός έκανε την ανατροπή (2-1) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από 2,5 μήνες. Κίνδυνος να μείνει εκτός πλει-οφ ο «δικέφαλος» του Βορρά αν τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών.

Το… κατάφερε και αυτό ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος» του Βορρά» προηγήθηκε στην έδρα του ουραγού Πανθρακικού, ωστόσο η ομάδα της Κομοτηνής πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή (2-1) και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από 2,5 μήνες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο 20’ με γκολ του Χατζηισαΐα (20’). Οι φιλοξενούμενοι, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον Πανθρακικό και έψαξαν ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Πανθρακικός ήταν ακίνδυνος στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’) κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα χάρη σε εύστοχο πλασέ του Ίγκορ. Λίγα λεπτά μετά, ο Τούντορ έριξε στο ματς τους Κάτσε και Κλάους και ο τελευταίος είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 67’, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Αθανασιάδη. Ένα λεπτό μετά, ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε το μονοκόμματο σουτ του Λέοβατς, στην τελευταία μεγάλη φάση του ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά» δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Πανθρακικού και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 88’. Μετά από αντεπίθεση, ο Ιγκορ έδωσε στον Παπαγεωργίου και αυτός με σουτ νίκησε τον Βελλίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

«Δεν θα παραιτηθώ. Γιατί νομίζετε ότι θα πρέπει να παραιτηθώ; Όταν άρχισα τις δηλώσεις μου είπα σήμερα ότι έχω εγώ την ευθύνη μου, οι παίκτες μου, αλλά και το δικό του μερίδιο έχει και το κλαμπ. Ο καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ίγκορ Τούντορ, ο οποίος προχώρησε σε μια πρωτότυπη κίνηση, αφού όπως υποστήριξε δεν θα επιτρέψει στους παίκτες του σήμερα να επιστρέψουν στα σπίτια τους, καθώς άπαντες θα διανυκτερεύσουν στο ξενοδοχείο.

Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ, ΠΑΟΚ