Κύπελλο Συνομοσπονδιών: 2x2 με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ η Βραζιλία

20/6/2013 00:04
Με τον Νεϊμάρ να σκοράρει το πρώτο και να δημιουργεί το δεύτερο, η Βραζιλία επικράτησε με 2-0 του Μεξικού και έφτασε στους 6 βαθμούς στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Μετά την Ιαπωνία, η «σελεσάο» κέρδισε και το Μεξικό, με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον νεοαποκτηθέντα άσο της Μπαρτσελόνα, Νεϊμάρ.

Συγκεκριμένα ο 21χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με ωραίο σουτ στην κίνηση, «εκτελώντας» τον Κορόνα, ενώ ο ίδιος στις καθυστερήσεις «έφτιαξε» το γκολ στον Τζο, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Έτσι, η Βραζιλία έφτασε τους 6 βαθμούς και είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί ακόμα γκολ στον θεσμό, ενώ αντίθετα το Μεξικό γνώρισε την 2η συνεχόμενη ήττα του στο τουρνουά μετά το εις βάρος του 2-1 απέναντι στην Ιταλία στην πρεμιέρα.