«Έκρηξη» Σαββίδη: «Δεν κατεβαίνουμε για τη ρεβάνς» (video)

«Έκρηξη» Σαββίδη: «Δεν κατεβαίνουμε για τη ρεβάνς» (video)



«Χείμαρρος» ο Ιβάν Σαββίδης για τα όσα έγιναν στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Ο ισχυρός άνδρας του «δικεφάλου» εξαπέλυσε επίθεση στους διαιτητές, κάλεσε τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Γιώργο Γκιρτζίκη να παραιτηθεί και ξεκαθάρισε πως η ομάδα δεν θα κατέβει στην Αθήνα για τον επαναληπτικό εάν δεν επαναληφθεί το ματς με ξένο διαιτητή.

«Έκρηξη» χωρίς προηγούμενο από τον Ιβάν Σαββίδη. Μετά την διακοπή του ντέρμπι, το αφεντικό του ΠΑΟΚ μίλησε στην κάμερα του OTE Sports, ζητώντας να επαναληφθεί το ματς με ξένο διαιτητή, διαφορετικά η ομάδα δεν θα κατέβει στην Αθήνα για τη ρεβάνς.

Παράλληλα, ζήτησε την παραίτηση του Γιώργου Γκιρτζίκη, τόνισε πως ο νέος πρόεδρος της ΕΠΟ πρέπει να είναι από τη Θεσσαλονίκη, ενώ τα… έχωσε στους διαιτητής, τονίζοντας πως «δεν φοβούνται ούτε τον Θεό ούτε τον διάολο».

Αναλυτικά:

«Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη μπροστά σε όλους. Δυστυχώς δεν βλέπουμε καμία θετική κίνηση προς τα μπρος και όλα αυτά προκαλούν όσα απαράδεκτα είδαμε σήμερα στον αγωνιστικό χώρο. Σήμερα είναι παρών εδώ το αθηναϊκό ποδόσφαιρο. Πρέπει να μπει ένα τέλος. Δεν μπορεί τέτοιοι διαιτητές να παίζουν.

Εγώ απαιτώ να απομακρυνθούν όλοι οι διαιτητές. Να παραιτηθεί τώρα ο Γκιρτζίκης. Να μεταφέρω τα χαιρετίσματα μου στον Μαρινάκη που είναι στο Λονδίνο. Πρέπει να κάνει κάτι για να σταματήσει αυτή η κατάσταση ή να φύγει από το ποδόσφαιρο.

Αυτό το ματς πρέπει να γίνει ξανά με ξένους διαιτητές. Εμείς δεν θα κατέβουμε στην Αθήνα για το δεύτερο παιχνίδι. Λέω σε όλους τους διαιτητές να μην παίζουν με τη φωτιά. Οι ενέργειές του προκαλούν ποινικά αδικήματα στον αγωνιστικό χώρο. Και οικονομικές ζημιές. Δεν ξέρω τι οικονομική ζημιά έχουν κάνει οι οπαδοί που προκλήθηκαν από τον διαιτητή. Τι κάνει η πολιτεία; Πώς είναι δυνατόν μπροστά σε γεμάτο γήπεδο, ο διαιτητής να κάνει ό,τι γουστάρει; Αυτοί οι διαιτητές δεν φοβούνται ούτε τον Θεό ούτε τον διάολο.

Έβλεπα όλα αυτά και για πρώτη φορά άρχισαν να ντρέπομαι που έχω σχέση με το ελληνικό ποδόσφαιρο. Πρέπει να μας ακούσει η Αθήνα. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Δεν πρέπει να παίζει ποδόσφαιρο μόνο η Αθήνα. Δεν γίνεται τα αποφάγια της Αθήνας να τα δίνουν σε όλους τους υπόλοιπους.

Άμεσα πρέπει να έρθουν ξένοι διαιτητές. Και αν η ΕΠΟ δεν έχει λεφτά, τότε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ βάζει όλα τα έξοδα για να έρθουν να σφυρίζουν. Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ τους φιλάθλους αλλά είμαστε άνδρες. Κάτι πρέπει να μας θίγει. Η πολιτεία πρέπει να ασκήσει ποινική δίωξη κατά των διαιτητών η οποία εσκεμμένα πυροδοτεί τη βία.

Ο ΠΑΟΚ ακόμα και να μείνε μόνος, θα συνεχίσει να κάνει ενέργειες για τη διάλυση αυτών των φαινομένων. Ο νέος πρόεδρος της ΕΠΟ πρέπει μόνο να είναι άνθρωπος από τη Θεσσαλονίκη. Ζητώ συγνώμη από τους φιλάθλους που η διάθεσή τους έχει χαλάσει. Η θέση του ΠΑΟΚ δεν θα αλλάξει ακόμα και αν μας βγάλουν από το πρωτάθλημα
".




Ομάδες που αφορά: ΜΕΤΑ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 02/03/2016 23:14
ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ 90' ΛΕΠΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ ΑΣ ΕΒΑΖΕ 4 ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ!

στις 02/03/2016 23:17
Να βάζε 4 στον ολυμπιακό; ρε τι μαλακές είστε εσεις; είναι επιχείρημα αυτο; γαμω τα σκουπίδια μ γαμω ξεφτιλισμενοι.σιχαματα της κοινωνίας.

[+]  Felipe_1957 στις 02/03/2016 23:35

[+]  bomber7 στις 02/03/2016 23:38

στις 02/03/2016 23:44
ΕΤΣΙ ΙΒΑΝ ΓΑΜΙΣΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΠΟ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

στις 02/03/2016 23:47
Ολοι ετσι μελλισανιδης - Σαββιδης ... IN... παμε ολοι τωρα

στις 02/03/2016 23:47
Bomber7 καλύτερα να κλάψεις για την ομάδα σου κ για τα ξεφτιλίκια της!! Ήταν πέναλτι του Μακ ή δεν ήταν ρε??!! Τότε στο ντέρμπι με τα χανούμια καλά σας κάνανε κ σας έπαιξε 70-30 ή διαιτησία υπέρ της ΑΕΚ!! Ποτέ να μην παραδέχεστε ότι σας έσπρωξε ή διαιτησία!! Έλεος ρε κολόγαυροι!!

στις 02/03/2016 23:55
Βοmber7 κολογαυρε αυτα που εκανες σμρ στην τουμπα με την κωλο διαιτισια γιατι δεν τα κανεις κ στην ευρωπη να δω τι αρχιδια εχει ο γαυρος ;;; αλλα ΕΚΕΙ Ο ΒΑΓΓΕΛΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙ... γιατι αυτο πουστογαυρε την επομενη φορα οταν μιλησεις να πεις κατι που ισχυει κ την νικη να την χαρης οταν θα ειναι καθαρη μεχρι τοτε μιλαμε....γιατι μονο ετσι μπορειτε

στις 02/03/2016 23:58
για πλακα σας είχαμε παοκακια ευτυχώς που σας έκατσε η φάση στο τέλος και έχετε ένα άλλοθι

στις 03/03/2016 00:06
ΠΟΥΣΤΟΓΑΥΡΟΙ ΣΙΧΑΜΑΤΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΡΕ;στον κωλο σας βαθια το κύπελλο όπως και το πρωταθλημα που πανηγυριστηκε εξαλλα απί 2.500 κοσμο χαχαχα και οι ίδιοι σιχαθηκατε προβατα.. ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΌΛΗ Ή ΛΑΔΑ ΓΕΛΑΕΙ

στις 03/03/2016 00:06
ΕΛΛΑΔΑ

στις 03/03/2016 00:07
2-2 ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΘΑ ΤΡΩΓΑΤΕ ΚΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥΣΤΟΓΑΥΡΟΙ ΣΑΣ ΠΟΝΑΕΙ ΜΟΥΝΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟ 2-2 ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΤΕ

στις 03/03/2016 00:19
Το παιχνίδι δεν το είδα. Δούλευα.Όσα είδα, τα είδα στο σχετικό βίντεο εδώ.

Συμπεράσματα:

Λάθη έγιναν και σε βάρος του Ολυμπιακού, όπως το πέναλτι στον Φορτούνη που δόθηκε φάουλ και προήλθε απ΄αυτό το γκολ της ισοφάρισης.

Ήταν όμως μία φάση οριακή, εύκολα ξεγελιέται κανείς αν δεν έχει την πολυτέλεια του ριπλέϊ.

Το εξοργιστικό στην φάση του Μακ είναι ότι ενώ πρόκειται για αποβολή του Καπίνο, (το πέναλτι και πάλι θα μπορούσε να δοθεί φάουλ εκτός περιοχής, από λάθος ή "λάθος", ο διαιτητής, με την απόφαση του να δείξει "παίζετε", αντέστρεψε την αποβολή και αντί να αφήσει τον Ολυμπιακό με δέκα, άφησε τον ΠΑΟΚ.

Μόνο σε αυτό έχει δίκιο ο Σαββίδης.

Κατά τα άλλα, βλέπω να πουλάει αντιαθηναϊσμό, δείγμα πολύ κακής διαχείρησης της ομάδας. Άπειρα τα παραδείγματα από το παρελθόν. Και αυτό με τους ξένους διαιτητές, ο Αλαφούζος τον ορμήνεψε να το πει; Βλακεία είναι! Τέλος, οι μάγκες του παλιού καιρού, όταν ξεστόμιζαν μια απειλή, την πραγματοποιούσαν! Αφού ο ΠΑΟΚ θα κατέβει στη ρεβάνς, οι δηλώσεις του

στις 03/03/2016 00:20
Σαββίδη πως δεν θα κατέβει στον επαναληπτικό αγώνα, μειώνουν το πρεστίζ της ομάδας.

στις 03/03/2016 00:22
Πέρσι και πρόπερσι απειλούσε να αποσύρει τον ΠΑΟΚ από το πρωτάθλημα. Δεν το τόλμησε. Εκτέθηκε. Το ίδιο αναμένεται να συμβεί και τώρα.

στις 03/03/2016 00:27
kanonika 1-3 eprepena Teleiosi

[+]  RED_KOZANH_7 στις 03/03/2016 02:26

στις 03/03/2016 02:54
RED_KOZANH_7 Ο Σαββιδης εναι ποντιος ρε μαλακα κολο τουρκε 400 χρονια σας γΑΜΟΥΣΑΝ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΕΤΑ ΟΠΟ ΤΟΣΟ ΓΑΜΙΣΕΙ ΠΙΟΣ ΕΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ

στις 03/03/2016 03:00
boulgaroi pou katavikan sthn bo8ro8essalonikh kai sas pidousan pou to katalavete oti den eiste ellhnes kai eiste boulgaroi?

στις 03/03/2016 05:00
Ρεντ-κοζανη7, αν ήσουν Έλληνας, θα έγραφες ελληνικά και θα γνώριζες ιστορία. Είσαι ένα ανθρωποειδές με κενό κρανίο. Ή ηλιθιότητα είναι ή λέξη που σε κολακεύει. Άϊ στου Μελισσανίδη τώρα.... Χαχαχαχαχα....

στις 03/03/2016 06:43
loipon gia na teliwnoume magkes me ayto gt poloi let diafora....merikoi lene swsta pragmata merikoi lete teleiws blakies!!! (1) prwton eida olo t paixnidi kai h dietisia htan an den pw 50-50 tha pw 40-60.......milame gia mia mikrh diafora....ayta oson afora to tupo pou eipe oti olo sfhrage gia ton olumpiako....(2) dite paixnidia tou paok me mikroteres omades kai pite m me poion htan h dietisia tote e?? o olumpiakos eprepe n eixe parei penalnti sthn fash tou fourtouni kai t edose faoul... kai tn mak den n koumpise o kapino xanadite thn fash kai dite thn me thn brwsthnh thn kamera kai tha dite oti sto telos den tn akoumpaei.....kai o mak phre kokkinh gt eytise tn dietith.....den katalava poios einai o kurios mak?? o gamias tis upotheshs?? allo.....tha mas milisei o sabidhs gia politismo kai gia wraio podosfairo.....pou propersi mas petagane psaria stn pagko kai alla polla......alla tote thumame kerdise e?? den eipe tpt gia dietisies.....oute sto karaiskaki pou kerdise 1-2 den eipe tpt ek

στις 03/03/2016 06:50
sta arxidia mas gidia mpougatsokimades nai otan tha pernete eseis to rotathlima h to kipelo tha ene ola kathara meta na xesw thn eksigiansi sas tha to pernw egw kai sta arxidia mas na sas paei sth rosia na pezete na ksebromisei o topos kai o olympiakos sas fteei gia ola ante re noumera poutses tha trote pantou kseftiles xaxxaxaxxa....

στις 03/03/2016 06:52
oloi i malakes pou grafete oi antiolimpiakoi to penalti to ekane faoul isofarisame meta alo penalti den edose sto sprojimo tou fortouni stilte ton malaka ton rosompotio apo ki pou eirue

στις 03/03/2016 07:23
χανουμισες αποψε θα σαςπηδηξη ο δελλας μουνια ειστε ολοιζητω ο νθρυλος.

στις 03/03/2016 09:01
An ton arxieisagwgea prezas den ton vrei kamia sfaira apo eleuthero skopeuti , lusi den vriskete...

στις 03/03/2016 10:05
η φαση που γκρινιαζετε ολοι ειναι πολυ οριακη στον καπινο σε ενα ευροπαικο παιχνιδι δε θα το συζηταγαν καν αλλα ειστε τοσο προκατελημενη με το αν ειναι πεναλτυ φαουλ αποβολη και τα λοιπα που δεν βλεπετε μπροστα σας οι διετητες ανθρωποι ειναι η φαση δεν ειναι σε καμια περιπτωση καθαρη. Ο παοκ και το πεναλτυ να εβαζε και να γινοταν 2-2 δεν θα ειχε την παραμικρη τυχη στο καραισκακη. Ηταν πολυ καλητερος ο οσφπ απο τον εναν παοκ που μονο στο προτο 15λεπτο επεξε ποδοσφαιρο απο κει και περα γκρινια διαμαρτηριες ο τουντορ να βριζει το σιλβα οι οπαδοι να πετανε μπουκαλια στον παγκο του οσφπ ετσι ο παοκ δεν ειχε καμια ελπιδα να περασει με εναν σαφεστατα καλητερο οσφπ που κυριαρχησε στο γηπεδο μετα το 1-1

στις 03/03/2016 10:08
πως γινετε μια ομαδα που θελει να κανει κατι σωστο σε ελλδα και ευρωπη οπως ο παοκ να πηγεινουν αθανασιαδης τζαβελας κιτσιου να ηρεμισουν τα πνευματα και οι οπαδοι να φωναζουν φυγετε φυγετε χχαχαμια ζωη ο παοκ με την πιεση που ασκει ο κοσμος στου παιχτες θα βολευετε στην τεταρτη αντε τριτη θεση του προταθληματος

στις 03/03/2016 10:13
klassiko paixnidi toympas.krima poy den itan ekei o kipoyros na faei kamia psili.

στις 03/03/2016 12:05
Ρε μαγκες μην χανετε το δασος εδω μεσα. Δεν προκειται ν' αλλαξει τιποτα στην Ελλαδα, οπως ειναι τα πραγματα. Πρωτα πρεπει να βγουμε απο το καναλι της κρισης. Τελος παντων, αγωνιστικα ηταν σαφως καλυτερη ομαδα στο γηπεδο ο Ολυμπιακος. Εκανε και το ροτεισον του ο προπονητης κτλ. Γινανε δυσκολες φασεις, εμεις και με ριπλευ και δυσκολευομαστε να κρινουμε. Αφορμη ζητουσαν οι οπαδοι, που νομιζουν οτι αυτο το δευτερευον πραγμα στη ζωη, ειναι τα παντα γι'αυτους. Οι Ολυμπιακοι μονοι τους κι ολοι οι αλλοι εμεις συνασπισμενοι και καλα εναντιον τους. Φυσικα δεν φταινε οι οπαδοι οι αγνοι του ΟΣΦΠ και καμμιας αλλης Ελληνικης ομαδος. Ερασιτεχνικο ποδοσφαιρο, χωρις κερδος και καινουργια ποδοσφαιρικη αρχη, ισως ηταν η λυση, αλλα δεν το βλεπω.

στις 03/03/2016 12:40
UOST PITARA BLET!! MAIKATI KOURBA!!

στις 03/03/2016 12:54
υποθετικα ασ πουμε οτι εχουν δικιο οι οφσπ δηλαδη επρεπε να βαλουμε 4 γκολ μην ξεχναμε ομωσ οτι το κορακι με οποιο τροπο μπορουσε θα ακυρωνε τα τρια {εποχη τακολα}ΟΦΣΠ ΞΥΠΝΑΤΕ ΖΗΤΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑ ΡΑΧΟΥΛΑ

στις 03/03/2016 14:08
μαθετε μπαλα, και εδω ειμαστε.

στις 03/03/2016 15:21
Ο Παοκ φαίνεται ότι είναι παντελώς άσχετος από μπάλα.

στις 04/03/2016 05:23
Oxi 8a milhseis esy pou apo tote pou geni8ikes den exeis Dei titlo ponemene makedonomaxe

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.